Решение по дело №192/2020 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 26 ноември 2020 г. (в сила от 26 ноември 2020 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20207190700192
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 19 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   № 134

 

Гр. Разград, 26 ноември 2020 год.

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в публично заседание на двадесет и четвърти ноември две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

                                                                                                               

при секретаря Ралица Вълчева и в присъствието на прокурора …….  разгледа докладваното от съдията дело № 192 по описа за 2020г.  и за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл.145 и сл. от АПК във вр. с чл.172, ал.5 от ЗДвП.

          Образувано е по жалба на Д. Й. А. от гр.Р. против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка (ЗППАМ) №20-1075-000604/31.08.2020г. на Началник Група към ОДМВР-Разград, Сектор „Пътна полиция“, с която на основание чл.171, т.1, б.“е“ от ЗДвП  е постановено временно отнемане на свидетелството му за управление до предоставяне на сключена валидна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите.  

В жалбата и по същество се излагат доводи, че тази заповед е незаконосъобразна, като издадена при допуснати съществени процесуални нарушения, в противоречие с материалния закон и преследваната от него цел. С оглед на това се иска от съда да я отмени, ведно със следващите от това законни последици.

Ответникът по жалбата не се явява в съдебно заседание и не ангажира съда със становище по нея.

Разградският административен  съд, след като прецени събраните по делото доказателства, които съобрази с доводите и становището на страните, констатира следното:

Жалбата е допустима, като подадена в срок, от надлежна страна срещу акт, който подлежи на съдебен контрол съгласно изричната норма на чл.172, ал.5 от ЗДвП. Разгледана по същество тя е неоснователна по следните фактически и правни съображения:

Приложените към делото писмени доказателства установяват, че на 28.08.2020г., около 14.00 часа в гр.Разград жалбоподателят управлявал собствения си лек автомобил „Фолксваген Пасат“ с рег. № * **** **. При извършена проверка от полицейски служители е установено, че за това моторно превозно средство (МПС) няма сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“.  Тези факти са описани в съставения срещу водача Акт за установяване на  административно нарушение (АУАН) серия GA бл.№243791/28.08.2020г., в който е прието, че с противоправното си поведение той е извършил нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от Кодекса за застраховането. АУАН е предявен на нарушителя, който го е подписал без възражения. Отразените в него констатации са изцяло възприети от административния орган и въз основа на тях е издадена процесната  ЗППАМ №20-1075-000604/31.08.2020г., с която на основание чл.171, т.1, б.“е“ от ЗДвП временно е отнето свидетелството за управление на моторно превозно сродство (СУМПС) на водача Д. Й. А. до предоставяне на сключена застраховка „Гражданска отговорност“.  Тази заповед е предмет на съдебен контрол в настоящето производство.

Съдът намира, че оспореният акт е валиден, като постановен от компетентен орган, съобразно правомощията му, произтичащи от разпоредбата на чл.172,  ал.1 от ЗДвП и  приложената Заповед №330з-2544/18.09.2018г. на Директора на ОДМВР. Заповедта е издадена в надлежна писмена форма, при спазване на процесуалните правила и норми.

Правилно е приложен и материалният закон. Според чл.171, т.1, б."е", от ЗДвП с цел осигуряване на безопасността на движението по пътищата и  преустановяване на административните нарушения се прилага ПАМ „временно отнемане на СУМПС“ на лице, което управлява моторно превозно средство (без значение дали е негова собственост) без застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите - до предоставяне на сключена валидна застраховка. В случая нарушението на водача е установено от компетентните длъжностни лица, с редовно съставен АУАН. Съгласно нормата на чл.189, ал.2 от ЗДвП този АУАН има обвързваща доказателствена сила до доказване на противното. Жалбоподателят не е ангажирал доказателства, които да опровергават фактите и обстоятелствата, отразени в него. С оглед на това съдът намира, че са били налице фактическите и правни основания, възприети и обосновали административния орган  за да постанови своя акт. В тези случаи той действа в условията на обвързана компетентност, поради което при надлежно установено нарушение е длъжен да приложи и съответната ПАМ.

Спазена е и преследваната от закона цел. ПАМ са инструмент на държавата за обезпечаване на законосъобразното осъществяване на определени правоотношения чрез налагане на държавната принуда. Те имат превантивен характер, като тяхното предназначение е да се осуети възможността на дееца да извърши други подобни нарушения и да се предотвратят неблагоприятните последици от това. Именно, с оглед непосредствената цел за ограничаване на евентуално противоправно поведение и обезпечаване на обществения интерес, е наложена и процесната ПАМ, която има ограничено по време действие- само до представяне на валидно сключен договор за застраховка „Гражданска отговорност“ за процесното МПС. В тази хипотеза законодателят е регламентирал императивно и в абсолютен размер срокът на действие на ограничението и извън правомощията както на административния орган, така и на съда е да преценяват и определят различен срок от установения със закона. В тази връзка неотносими към спора и неоснователни са оплакванията на жалбоподателя, че в оспорената ЗППАМ не са изложени мотивите на административния орган, които са го обусловили да определи този срок и съответно, че той се явява явно несъизмерим с преследваната от закона цел.

Въз основа на така изложените съображения съдът намира, че предявената жалба като неоснователна и недоказана следва да бъде отхвърлена.

Мотивиран така и  на основание чл.172, ал.2 от АПК Разградският административен съд

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Д. Й. А. от гр.Р. против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка №20-1075-000604/31.08.2020г. на Началник Група към ОДМВР-Разград, Сектор „Пътна полиция“, с която на основание чл.171, т.1, б.“е“ от ЗДвП временно е отнето свидетелството му за управление на моторно превозно средство до предоставяне на сключена застраховка „Гражданска отговорност“.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

СЪДИЯ: /п/