Решение по дело №9/2019 на Районен съд - Провадия

Номер на акта: 26
Дата: 28 февруари 2019 г.
Съдия: Катя Ганева Савова
Дело: 20193130200009
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 януари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

 

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр. Провадия, …………..

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

ПРОВАДИЙСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ІV-ти състав, в открито съдебно заседание на двадесет и пети февруари две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: КАТЯ САВОВА

 

 при секретаря Мариана Ангелова, като разгледа докладваното от председателя АНД № 9 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

      Производство по чл. 59 и сл. от ЗАНН.

         В жалбата си до съда И.Н.Г. ЕГН **********, с адрес *** излага, че с Електронен фиш Серия К № 2349467 на ОД на МВР Варна за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, му е било наложено административно наказание “Глоба” в размер на 100.00 лв. на основание чл.189, ал.4 вр. чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП, за извършено нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП, затова че на 31.08.2018 г. в 16.40 часа в с.Б., обл.Варна по път ІІІ-904 при км.35 В посока с.С.О., с МПС „Ауди 80“ с регистрационен номер В 86 10 РН, извършил нарушение за скорост, установено и заснето с автоматизирано техническо средство № TFR1M-600.

 Жалбоподателят оспорва изцяло констатациите в ЕФ и описаната фактическа обстановка. Излага, че електронния фиш е издаден в противоречие с материалните разпоредби на ЗАНН и ЗДвП, при съществени нарушения на процесуалните правила.

         Въззиваемата страна редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Жалбоподателят, редовно призован, в съдебно заседание не се явява и не се представлява се по надлежния ред. В жалбата твърди, че в атакувания електронен фиш липсва надлежно описание на нарушението Твърди още, че в ЕФ не е посочено ясно качеството му, в което е управлявал автомобила-на собственик или ползвател на същия. Моли Електронния фиш да бъде отменен изцяло.

         Съдът като взе предвид становищата на страните и събраните по делото писмени доказателства, намира за установена следната фактическа обстановка: 

         Жалбата е подадена в срока по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН.

По делото е представено писмено доказателство, Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средства Серия К № 2349467 издадено от ОД на МВР-Варна, с което на жалбоподателя на основание чл.189, ал.4 вр.чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП е наложено административно наказание “Глоба” в размер на 100.00 лв., а именно за това, че затова че на 31.08.2018 г. в 16.40 часа в с.Б., обл.Варна по път ІІІ-904 при км.35 В посока с.С.О., с МПС *** с регистрационен номер ***, извършил нарушение за скорост, установено и заснето с автоматизирано техническо средство № TFR1M-600.

         По горната фактическа обстановка съдът счита, че същата не се установява по безспорен и категоричен начин от писмени доказателства, които да са представени от АНО – протокол за проверка издаден от Лаборатория за проверка на полицейска техника при ГД“НП“ към МВР,  снимка от клип за фиксирано нарушение, направени по реда на чл.7, ал.2 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 год. за условията и реда за ползване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, заверени копия на протоколи за работа с АТСС по чл.10, ал.1 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 год. за условията и реда за ползване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, всички неприложени от административно наказващия орган и неприети по делото, без които съда счита, че не са налице непротиворечиви доказателства за извършено нарушение. В писмените доказателства по делото непредставени от административно наказващия орган са и снимков материал. В представеното заверено копие на атакувания ЕФ не става ясно да ли въззивника е собственик или ползвател на процесното МПС и качеството на какъв е бил санкциониран от АНО предвид разпоредбата на чл.189, ал.5 от ЗДвП.

         Съдът счита, че административно-наказателното производство, образувано по отношение на въззивника не е проведено правилно и законосъобразно.     Не са спазени разпоредбите на чл.57 от ЗАНН и чл.189, ал.4 от ЗДвП, което представлява процесуално нарушение на правата на въззивника, засягащо правото му на защита, относно качеството, в което той участва в извършване на нарушението.Това нарушение на процесуални правила е достатъчно основание за отмяна на атакуваното наказателно постановление.

Съдът споделя становището на въззивника изложено в жалбата, че фактическата обстановка не е изяснена. Настоящият състав намира, че от съдържанието на ЕФ не се установява, качеството на въззивника в което същият е извършил нарушението, както и липса на останалите посочени писмени доказателства се установява по безспорен и категоричен начин  извършването на деянието.

Вмененото във вина на въззивника нарушение не е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава.Липсват изискуемите от законодателя в чл.57, ал.1 от ЗАНН императивно изброени съставни части на наказателното постановлението и конкретно визираните в т.5 на тази разпоредба-описание на нарушението, обстоятелства, при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават. В този смисъл, съдът счита, че АНО е допуснал нарушение, тъй като не би могло да се прецени дали правилно е приложен материалният закон, без да се индивидуализира нарушението.Наред с това констатираната липса в  писмените доказателства по делото представени от административно наказващия орган представлява нарушение на действащи към момента императивни правни норми.

Горните нарушения съставляват нарушения на императивни правни норми, охраняващи правото на защита на нарушителя да научи какво административно нарушение му се вменява, за да организира адекватно защитата си.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

С оглед на изложеното, съдът намира, че жалбата се явява основателна и следва да се уважи, като се отмени обжалвания Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средства Серия К № 2349467 издадено от ОД на МВР Варна, само на основание допуснати съществени процесуални нарушения в административно наказателното производство в първата му фаза по съставянето и издаването на ЕФ, гарантиращи правото на защита на нарушителя, без съдът да се занимава с въпросите по същество.

 

 

 

 

По изложените съображения и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН Провадийският районен съд,

 

 

 

 

 

Р Е Ш И:

 

 

 

 

         

ОТМЕНЯ Електронен фиш Серия К № 2349467 за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средства издадено от ОД на МВР-Варна, с което на И.Н.Г. ЕГН **********, с адрес *** е било наложено административно наказание “Глоба” в размер на 100.00 лв. на основание чл.189, ал.4 вр. чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП, за извършено нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП, като законосъобразен.

 

         Решението може да се обжалва в четиринадесет дневен срок от съобщаването му на страните с касационна жалба пред Варненски административен съд.

 

 

 

                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: