Присъда по дело №144/2014 на Районен съд - Тервел

Номер на акта: 5
Дата: 4 февруари 2015 г. (в сила от 21 април 2015 г.)
Съдия: Ганчо Манев Драганов
Дело: 20143250200144
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 13 декември 2014 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

гр. Тервел 04.02.2015 г.

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

           ТЕРВЕЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД в публично съдебно заседание на четвърти февруари две хиляди и петнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАНЧО ДРАГАНОВ

         при секретаря М.Д. с участието на прокурора ЖИВКО Ж. разгледа докладваното от районния съдия н.о.х.дело № 144/2014  по описа на съда, като

 

П Р И С Ъ Д И :

           

ПРИЗНАВА подсъдимия М.Ж.Г., ЕГН **********, роден на *** г. в с.Нова Камена, живущ ***, български гражданин, Български произход, основно образование, неженен, неосъждан, механизатор при ЧЗП Н.П. ***.

 ЗА ВИНОВЕН в това, че На 10.05.2014 г., около 17.30 часа, по пътя с. Полковник Савово – гр. Тервел, общ. Тервел, обл. Добрич, при управление на МПС - лек автомобил “Фолксваген Голф” с рег.  № ТХ 2825 ХВ,    нарушавайки  правилата за движение по пътищата, регламентирани в Закона за движение по пътищата, а именно:

            Чл. 5. (1) Всеки участник в движението по пътищата:

            1.с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени вреди;

(3) (Нова - ДВ, бр. 54 от 2010 г.) На водача на пътно превозно средство е забранено:

1. да управлява пътно превозно средство под въздействие на алкохол, наркотици или други упойващи вещества;

Чл. 16. (1) На пътно платно с двупосочно движение на водача на пътно превозно средство е забранено:

1. когато платното за движение има две пътни ленти - да навлиза и да се движи в лентата за насрещно движение освен при изпреварване или заобикаляне;

Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) (1) Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението.

Чл. 21. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г., изм. и доп – ДВ , бр. 47 от 2012 г.) При избиране скоростта на движение на водача на пътно превозно средство е забранено да превишава следните стойности на скоростта в km/h:

 

 

 

 

 

 

Пътно

Населено

Извън

Автома-

Скоростен

Превозно

място

населено

гистрала

път

средство от:

 

място

 

 

Категория А

50

80

100

90

Категория В

50

90

140

120

Категории С, D

50

80

100

90

Категории В+Е,

 

 

 

 

С+Е, D+Е

50

70

100

90

Категории Т

50

50

-

-

Категория М

45

45

-

-

Самоходни

 

 

 

 

Машини

40

40

-

-

 

 

 

 

 

както и следните правила за движение, регламентирани в Правилника за прилагане на Закона за движение по пътищата:

          Чл. 3. Участниците в движението са длъжни:

1. да спазват правилата за движение;

2. да пазят живота и здравето на хората;

3. да не създават опасности или пречки за движението;

Чл. 68. На пътно платно с двупосочно движение на водача на пътно превозно средство е забранено:

1. когато платното за движение има две пътни ленти - да навлиза и да се движи в лентата за насрещно движение, освен при изпреварване и заобикаляне;

Чл. 92. (2) При разминаване водачите са длъжни да осигуряват достатъчно странично разстояние между пътните превозни средства. Ако разминаването не може да се извърши безопасно, водачът, в чиято пътна лента има препятствие или стеснение, е длъжен да намали скоростта или да спре, за да пропусне насрещно движещите се пътни превозни средства. Когато разминаването е невъзможно без движение назад, тази маневра е длъжен да направи водачът, за когото тя е по-безопасна, в резултат на което, по непредпазливост причинил средна телесна повреда на повече от едно лице -   Р.С. *** –   средна телесна провреда,  изразяващи се в счупване на четири ребрени дъги, довело до трайно затруднение на движение на снагата за период около 2 - 3 месеца; счупване на срамната кост в дясно и абразно установеното съмнение за пукване на седалищната кост, причинило затруднено движението на долен десен крайник за период от около 1 – 2 месеца; установен пневмоторакс – наличие на въздух в дясната плеврална кухина, довело разстройство на здравето временно опасно за живота и на В.Р.С. ***, средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на две метатарзални кости на лявото стъпало, довело до трайно затруднение движението  на долен ляв крайник за период от около 1 – 2 месеца, като деянието е извършено в пияно състояние – наличие на алкохол в  кръвта 2.70 промила, установено по надлежния ред с Химическа експертиза № 574/13.05.2014 г., поради което и на основание чл. 343, ал. 3, пр. 1 и 4,  б. “а”, пр. 2, във вр. с чл. 343, ал. 1,   във вр. с чл. 342, ал.1 пр. 3 във вр. с чл. 58а ал.1 от НК ГО ОСЪЖДА на наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА ЗА СРОК ОТ ДВЕ ГОДИНИ.

На основание чл.66 от НК отлага изпълнението на така наложеното наказание за срок от три години.

ЛИШАВА на основание чл.343г във вр. чл.37 т.7 от НК, подсъдимият М.Ж.Г. със снета по горе самоличност от правото да управлява моторно превозно средство за срок от ДВЕ ГОДИНИ от влизане в сила на присъдата.

На основание чл. 189, ал. 3 от НПК ОСЪЖДА подсъдимите М.Ж.Г. с гореснета самоличност да заплати 1278,30 лева разноски по досъдебно производство по сметка на ОД на МВР гр.Добрич, както и сумата от 63, 10 лева разноски по съдебното производство по сметка на Районен съд гр.Тервел.

ПРИСЪДАТА подлежи на въззивно обжалване и протест в 15 дневен срок, считано от днес пред Окръжен съд гр.Добрич.

 

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

Съдържание на мотивите

М О Т И В И

 

по присъда №5/04.02.2015г. по н.о.х.дело №144/2014 г. по описа на Тервелският районен съд

Срещу подсъдимия М.  Ж.  Г. ***, е повдигнато обвинение по чл. 343, ал. 3, пр. 1 и 4,  б. “а”, пр. 2, във вр. с чл. 343, ал. 1,   във вр. с чл. 342, ал.1 пр. 3 от НК.

По делото не бе предявен граждански иск.

По искане на подсъдимия и неговия защитник производството по делото бе трансформирано по глава 27 от НПК а именно съкратено съдебно следствие.

В съдебно заседание повдигнатото обвинение се поддържа от представителя на ТРП, който пледира на подсъдимия да бъде наложено наказание  при условията на чл.58а от НК от вида лишаване от свобода  в окончателен размер от една година което на основание чл.66 от НК да бъда отложено зда изтърпяване за срок от три години, както и на осн. чл.343г.същият да бъде лишен от правото да управлява МПС за срок от три години. 

Подсъдимия признава вината си по повдигнатото му с обвинителният акт на ТРП обвинение, както и всички факти и обстоятелства описани в обвинителния акт от прокуратура но не дава обяснения.

Чрез защитникът си моли да му бъде наложено по леко наказание.

В последната си дума подсъдимия изразяват становище, че съжалява за извършване на вмененото му престъпление и желае по леко наказание.

След като обсъди заедно и поотделно събраните по делото доказателства, съдът намира за безспорно установено от фактическа страна следното:

Подсъдимият М.  Ж.  Г. е правоспособен водач на МПС и притежава Свидетелство за управление на моторно превозно средство.

На 10.05.2014 г. в с. Кладенци, след като употребил алкохол подс. М.Ж.Г. решил да отиде до гр. Тервел със собствения си лек автомобил “Фолксваген Голф” с рег.  № ТХ 2825 ХВ. Около 17.30 часа, движейки се по пътя с.Полковник Савово – гр. Тервел, повлиян от консумирания преди това алкохол подсъдимият навлязъл в срещуположното платно за движение, в   посока гр.Тервел – с. Полковник Савово, при което предизвикал пътно –транспортно произшествие, блъскайки насрещно движещият се л.а. « Мерцедес Е290» с ДК № ТХ 42, управляван от пострадалия В.Р.С..

В резултат на пътно–транспортно произшествие пострадала намиращата се в автомобила Р.С. ***, на която били причинени телесни увреждания изразяващи се в счупване на четири ребрени дъги, довело до трайно затруднение на движение на снагата за период около 2 - 3 месеца; счупване на срамната кост в дясно и абразно установеното съмнение за пукване на седалищната кост, довело до затруднение движението на долния десен крайник за период от около 1 – 2 месеца; установен пневмоторакс – наличие на въздух в дясната плеврална кухина, довело до разстройство на здравето временно опасно за живота, а на водача на л. а. « Мерцедес Е290» В.Р.С. телесна повреда, изразяваща се в счупване на две метатарзални кости на лявото стъпало, причинило трайно затруднение движението  на долния ляв крайник за период от около 1 – 2 месеца.

Описаните по-горе телесни повреди с оглед времевия период обусловил  затруднение движението на снагата и крайниците покриват медико – биологичния признак на средна телесна повреда по смисъла на чл. 129, ал.2 от НК.

Извършената химическа експертиза за определяне концентрацията на алкохол е установила, че неговото съдържание в кръвта на подсъдимия е била 2,70 промила на хиляда – Протокол № 574/13.05.2014г./ л. 67/, а при извършеното химическо изследване на дадената от В.Р.С. кръв не е било установено съдържание на алкохол.      В хода на разследването е била назначена Автотехническа експертиза, в заключението по която ВЛ сочи, че при извършеният оглед на двете МПС не са били установени нередности свързани с техническата изправност на отделните агрегати, които да са съществували преди настъпването на ПТП, и които биха могли да бъдат причина за неговото настъпване. 

В отговор на поставената задача да се определи какви имуществени вреди са нанесени на л. а. « Мерцедес Е290»  в резултат на ПТП вещото лице по назначената  Автотехническа експертиза сочи, че тяхната стойност възлиза на 4 220 лв.

В заключението си по изготвената АТЕ със задачи да се пресметне скоростта на движение на л.а.  “Фолксваген Голф” с рег.  № ТХ 2825 ХВ     непосредствено преди ПТП, дължината на опасната зона на спиране на същия автомобил при така установената скорост ВЛ сочи, че непосредствено преди настъпване на ПТП МПС се е движило със скорост около 95 км/ч, като при тази скорост и отчитайки алкохолното опиянение на подсъдимия опасната зона на спиране е имала дължина около 140 м.      За разлика от това в случай, че водача на автомобила, респективно подсъдимия не е бил употребил алкохол дължината на опасната зона при тази скорост на движение е била 80 м. Последното е от съществено значение и по отношение отговора на една от задачите поставени с експертизата, а именно да се определи  отстоянието на л.а. управляван от В. С. преди мястото на удара, съобразено със скоростта, с която се е движил - 56,16 км/ч. В настоящия случай вещото лице сочи, че това отстояние е било около 7 м., което на практика лишавало  от възможност В. С. спирайки автомобила да предотврати настъпването на ПТП. 

В отговор на поставената задача да се установи мястото на удара между  участниците в ПТП вещото лице сочи, че най-вероятното място на удара   се намира на около 37 метра преди ОР 1 в лентата за движение по посока с.Полковник Савово и  на 1,8 м. вляво от десния й край на платното определен спрямо посоката на движение на лекия автомобил.

Така установената фактическа обстановка се установява както от самопризнанията на подсъдимия така и от представените по досъдебното производство писмени доказателствени средства - протокол за оглед на местопроизшествие, фотоалбум, Автотехнически експертизи, Химическа експертиза за употреба на алкохол или друго упойващо средство, свидетелски показания, свидетелство за съдимост, декларация,   характеристика.

При гореизложената фактическа обстановка, съдът намира за установено от правна страна следното:

С действията си свързани с управлението на МПС -“Фолксваген Голф” с рег.  № ТХ 2825 ХВ, нарушавайки правилата за движение по пътищата, а именно:Чл. 5. (1) т.1. и ал. (3) т.1. ; Чл. 16. (1) т.1; Чл. 20. (1) и (2); Чл. 21. (1) от ЗДП както и следните правила за движение, регламентирани в Правилника за прилагане на Закона за движение по пътищата:           Чл. 3; Чл. 68. т.1; и чл. 92. (2) от ППЗДП,  вследствие на което по непредпазливост причинил средна телесна повреда на повече от едно лице -   Р.С. ***,  изразяващи се в счупване на четири ребрени дъги, причинило трайно затруднение  движение на снагата за период около 2 - 3 месеца; счупване на срамната кост в дясно и абразно установеното съмнение за пукване на седалищната кост, причинило затруднено движението на долен десен крайник за период от около 1 – 2 месеца; установен пневмоторакс – наличие на въздух в дясната плеврална кухина, причинило разстройство на здравето временно опасно за живота и на В.Р.С. ***,   телесна повреда, изразяваща се в счупване на две метатарзални кости на лявото стъпало, причинило трайно затруднение движението  на долен ляв крайник за период от около 1 – 2 месеца, като деянието е извършено в пияно състояние – наличие на алкохол в кръвта 2.70 промила, установено по надлежния ред с Химическа  експертиза № 574/13.05.2014 г. подсъдимия  М.Ж.Г. е осъществил от обективна и субективна страна състав на престъпление предвидено и наказуемо  по чл. 343, ал. 3, пр. 1 и 4,  б. “а”, пр. 2, във вр. с чл. 343, ал. 1,   във вр. с чл. 342, ал.1 пр. 3 от НК  .

От субективна страна подсъдимият при извършване на деянието е действал при форма на вината  - непредпазливост, по смисъла на чл.11 ал.3 от НК, не е предвиждал настъпването на общественоопасния резултат, но е бил длъжен и е могъл да ги предвиди. 

Причината за извършване на престъплението следва да се търси в незачитането от страна на подсъдимия на законоустановения ред в Р България, в частност на правилата за движение по пътищата, установени със ЗДвП и ППЗДвП.

Индивидуализация на наказанието:

За да определи наказанието на подсъдимия, съдът се съобрази не само с предвиденото в НК наказание, но и степента на обществена опасност на конкретно извършеното от него деяние и данните за личността му, подбудите за извършването на престъплението, като констатира следните обстоятелства от значение за отговорността му:

Подсъдимия М.Ж.Г., ЕГН **********, роден на *** г. в с.Нова Камена, живущ ***, български гражданин, Български произход, основно образование, неженен, неосъждан, механизатор при ЧЗП Николай П. ***.

Като смекчаващи отговорността обстоятелства съдът отчита,  пълните самопризнания на подсъдимия на досъдебно и в хода на съдебното производство, липсата на предходни осъждания и други висящи спрямо него наказателни производства, добри характеристични данни, както и изразената в хода на производството самокритичност по отношение на извършеното деяние, а като отегчаващо – сравнително високата степен на алкохолно опиване, поради което съдът приема, че деянието е извършено от подсъдимия при балансиращи отговорността обстоятелства. При тези обстоятелства, и това че производството се проведе по глава 27 от НПК наказанието на подсъдимия следва да бъде определено при условията на чл.58а ал.1 от НК. Предвиденото наказание по чл. 343, ал. 3, пр. 1 и 4,  б. “а”, пр. 2, във вр. с чл. 343, ал. 1,   във вр. с чл. 342, ал.1 пр. 3 от НК е лишаване от свобода от една година до пет години. 

При така установеното съдът счита за адекватно на обществената опасност на деянието и дееца се явява наказанието лишаване от свобода за срок от три години, което редуцирано при условията на чл.58а ал.1 от НК, следва да се наложи в окончателен размер от две години лишаване от свобода. С оглед на това, че подсъдимият не е осъждан до сега  съдът счита че на същият следва да се даде последен шанс за поправянето и превъзпитанието му, като така наложеното наказание следва да бъде отложено за изпълнение за срок от три години на осн. чл.66 от НК. 

Тъй като се касае за висока степен на алкохолно опиване, на основание чл.343г. във вр. чл.37 т.7 от НК съдът намира за адекватно наказание  да го лиши от правото да управлява  моторно превозно средство за срок от две години.

По този начин с така определените наказания на подсъдимия, съдът намира, че биха се постигнали целите на индивидуалната и генералната превенция, визирани в чл. 36, ал. 1 от НК.

На основание чл. 189, ал. 3 от НПК съдът следва да осъди подсъдимия М.Ж.Г. с гореснета самоличност да заплати 1278,30 лева разноски по досъдебно производство по сметка на ОД на МВР гр.Добрич, както и сумата от 63, 10 лева разноски по съдебното производство по сметка на Районен съд гр.Тервел.

Водим от гореизложените фактически констатации, правни изводи и съображения ТЕРВЕЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД постанови настоящата присъда.

 

 

 

 

                                                            Председател :