Разпореждане по дело №426/2019 на Районен съд - Кубрат

Номер на акта: 821
Дата: 29 юли 2019 г.
Съдия: Диана Пенчева Петрова-Енева
Дело: 20193320100426
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 13 юни 2019 г.

Съдържание на акта

РАЗПОРЕЖДАНЕ

 

№ 821

гр. Кубрат, 29.07.2019 г.

 

 

          Съдия докладчикът ДИАНА ПЕТРОВА – ЕНЕВА, като разгледах постъпилата молба № 2057/ 24.07.2019 г., намирам констатираните с Разпореждане № 661/ 14.06.2019 г. нерередовности на   искова молба вх. № 1667/ 13.06.2019 г., образувана в гр. дело № 426/ 2019 г. по описа на РС –  Кубрат, за отстранени непълно, тъй като все-още не е посочена цената на предявените искови претенции коректно – чл. 127, ал. 1, т. 3 ГПК, тъй като, макар и с нея да са предявени няколко искови претенции – установителна за собственост, и съединени - при липса на яснота за условията на страната за претендираното съединяване(кумулативно, евентуално, алтернативно), искове за установяване на нищожност на сключен договор за продажба на ид. части от недвижим имот, както и конститутивен – за разваляне на същия договор за продажба – различни интереси по см. на чл. 72, ал. 2 ГПК, на ищеца срещу ответника, не е налице яснота приложения към молбата документ, за кой/ кои от исковите претенции се отнася; 2/ с изложените в молба вх. № 2057/ 24.07.2019 г.  нови  обстоятелствата, на които се основават исковите претенции се задълбочава неяснотата и противоречията между  обстоятелствена част и формулираните искания – чл. 127, ал.1, т. 4 и т. 5 ГПК, т.е.  ищецът не може и не следва да твърди, че, цитирам: „Не знае защо е направено всичко това.“ – съдът предполага „това“ смислова да се отнася до сключването на договора, а видно от съдържанието на приложения към исковата молба Нотариален акт в подписването му е участвал единствено той – Е.И.Ю., лично – като продавач, и като пълномощник на купувача – Р.К., не става ясно твърди ли, че всъщност не се е явил лично при посочения в НА нотариус или че в момента на явяването си не е могъл да разбира или да ръководи действията си; твърди ли, че НА не му прочетен; на следващо място, с молба вх. № 2057/ 24.07.2019 г. се формулират съвсем различни – множество, искания към съда, без да е налице яснота каква е съдбата на заявените с първоначалната искова молба искания.

          На съда са известни задълженията му по чл. 7, ал. 1 ГПК във вр. със служебното начало, но на пълномощника на ищеца – посочен и в двете молба като квалифициран и надлежно регистриран адвокат, следва да се обърне внимание за неговите задължения по смисъла на чл. 43, ал. 1 Закон за адвокатурата, цитирам: 

       „Адвокатът или адвокатът от Европейския съюз не може да поема работа, за изпълнението на която знае или е бил длъжен да знае, че не притежава необходимите знания и подготовка.“

       Съдът служебно следи за допустимостта и надлежното извършване на процесуалните действия от страните и дължи на страните съдействие за изясняване на делото от фактическа и правна страна, но това съдействие не следва да се изразява във водене на лекционни курсове и/ или практически курсове по гражданско, облигационно право и граждански процес.

         Предвид изложеното и по реда на чл. 129 ГПК,  съдът

 

Р А З П О Р Е  Д И :

 

        

         Оставя повторно исковата молба без движение.

         Да се уведоми ищеца за допуснатите повторно нередовности и му се укаже в едноседмичен срок от получаване на съобщението за това да ги поправи съответно на  констатациите и указанията на съда, изложени в мотивите.

         Указва на ищеца, че, ако повторно не отстрани констатираните от съда нередовности в дадения му повторно срок, исковата молба, заедно с приложенията към нея, ще му бъдат върнати, на основание чл. 129, ал.3 ГПК.

 

                                                                Районен  съдия:  /П/