Решение по дело №6603/2017 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 427
Дата: 6 февруари 2018 г. (в сила от 16 юли 2018 г.)
Съдия: Евгения Димитрова Мечева
Дело: 20173110106603
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 май 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е    

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

427/06.02.2018 г.

гр. В.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ХХ състав, в открито съдебно заседание, проведено на двадесет и втори януари две хиляди и осемнадесета година, в състав:

                              

                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: ЕВГЕНИЯ МЕЧЕВА

 

при участието на секретаря Ани Динкова,

като разгледа докладваното от съдията

гражданско дело № 6603 по описа на съда за 2017 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по предявен от Т.Д.Ч., ЕГН **********, с адрес: ***, чрез процесуалния й представител – адв. Н. Т., срещу П.Д.Ч., ЕГН **********, с адрес: ***, иск с правно основание чл. 87, ал. 3 ЗЗД за разваляне на договора за прехвърляне на недвижим имот срещу издръжка и гледане, обективиран в нотариален акт № * г. на варненски нотариус, сключен между Т.Д.Ч. и Димитър Добрев Ч., от една страна, и П.Д.Ч., от друга страна, касаещ следния недвижим имот, а именно: ¾ ид. ч. от дворно място, цялото с площ 960 кв. м., находящо се в с. Ст. Ор., община Д.ч., област В., представляващо УПИ * в кв. 24 по плана на селото, ведно с ¾ ид. ч. от построената в него жилищна сграда, при граници на дворното място: от двете страни улици, УПИ * и УПИ *, до размера на притежаваните от ищцата ½ ид. ч. от целия имот.

В исковата си молба ищцата Т.Д.Ч. излага, че заедно с покойния си съпруг Д.Д. Ч., починал на * г. са били собственици на недвижим имот, находящ се в с. Ст. Ор., община Д.ч., представляващ ¾ ид. ч. от дворно място, цялото с площ * кв. м., ведно с ¾ ид. ч. от построената в него жилищна сграда. По силата на договор, обективиран в нотариален акт * г., двамата със съпруга й прехвърлили на ответника притежаваните от тях идеални части от имота срещу задължението на получаващия имота да осигури лично или чрез трето лице гледане и издръжка на прехвърлителите до края на живота им. Правото на собственост върху имота придобила по наследство и след възмездна правна сделка с майка й. Твърди, че след подписването на договора ответникът сключил граждански брак и със съпругата си заминали да живеят в чужбина. Поддържа, че непосредствено след сключването на договора нямала нужда от издръжка и гледане и синът й не полагал никакви грижи за нея. След смъртта на съпруга й и с напредване на възрастта се влошило общото й здравословно и физическо състояние. Станало й все по-трудно да се справя с ежедневните битови проблеми. Имала нужда от грижи и издръжка, които не получавала от ответника. При инцидентните си посещения в страната последният започнал да предявява претенции да напусне жилището. Въпреки устно отправените от нея покани да изпълнява задълженията си по договора, той отказал да стори нужното в това отношение. По изложените съображения моли предявеният иск да бъде уважен. Претендира разноски.

В срока по чл. 131, ал. 1 ГПК е постъпил писмен отговор от ответника П.Д.Ч., чрез назначения му особен представител – адв. С.Т.. Не се оспорва обстоятелството, че ищцата е активно материалноправно легитимирана да претендира развалянето на процесния договор до размера на ½ ид. част от целия имот. Твърди, че през целия период от сключването на договора през 1997 г. до смъртта на баща си през 2001 г. е полагал фактически грижи и е давал издръжка в пари и в натура на прехвърлителите /негови родители/. Поддържа, че е продължил да полага фактически грижи за своята майка и да й дава издръжка и след смъртта на баща си до настоящия момент. В условията на евентуалност посочва, че грижите са били полагани чрез трето лице, като е давал пари за издръжка на ищцата под формата на изпращани ежемесечно парични средства в достатъчен размер, които да й гарантират спокоен и достоен живот. В условията на евентуалност твърди, че майка му престанала да му оказва съдействие във връзка с изпълнение на задължението му да полага непосредствени грижи за нея, поради което трансформирал задължението си в парично и продължил да го изпълнява, като й изпращал ежемесечно парична сума в достатъчен размер, който да й осигури нормален и спокоен живот, какъвто е водила преди прехвърляне на имота. Възразява, че липсва виновно неизпълнение на задълженията му по договора и съответно основание за неговото разваляне. На основание чл. 87, ал. 5 ЗЗД възразява, че правото да бъде искано разваляне на процесния договор е погасено по давност поради обстоятелството, че по твърдение на самия ищец първото неточно изпълнение на договора предхожда с повече от пет години датата на депозиране на исковата молба в съда. В условията на евентуалност и ако бъде прието, че договорът е с продължително изпълнение, възразява, че поведението му не може да бъде преценявано на база факти, настъпили преди повече от пет години, считано от датата на депозиране на исковата молба в съда. В тази връзка твърди, че в последните 5 години е полагал грижи и е давал издръжка на майка си в пълен обем. По изложените съображения моли предявеният иск да бъде отхвърлен.

В проведеното по делото открито съдебно заседание ищцата се представлява от адв. Н. Т., който заявява, че поддържа подадената искова молба и моли предявеният иск да бъде уважен.

Ответната страна се представлява от назначения му особен представител – адв. С.Т., който поддържа становище за неоснователност на исковата претенция и моли същата да бъде отхвърлена.

Съдът, след като взе предвид становищата на страните, събраните по делото доказателства и съобрази приложимия закон, прие за установено от фактическа и правна страна следното:

Предявен е иск с правно основание чл. 87, ал. 3 ЗЗД.

По делото е прието за безспорно установено и ненуждаещо се от доказване на основание чл. 146, ал. 1, т. 3 и 4 ГПК, че между страните е сключен договор за прехвърляне на недвижим имот срещу издръжка и гледане от 13.03.1997 г. по отношение на ¾ ид. части от процесния имот, като към момента на прехвърлянето ищцата е била собственик на ¼ ид. част от целия имот по наследство, а ½ ид. част от имота е притежавана от нея и починалия й съпруг в режим на съпружеска имуществена общност.

Сключеният между страните договор има алеаторен характер, тоест съдържа неопределеност на престацията на приобретателя. В случая е прехвърлено имущество от страна на ищцата в полза на ответника срещу задължение за издръжка и гледане за бъдещо време /до края на живота на прехвърлителя/, при което не се знае колко време ще живее последния, а оттам и какъв е обемът на издръжката и гледането, дължими от ответника, включително има и неяснота относно промяната с течение на времето на нуждите на прехвърлителя, както и неговото физическо, присическо и емоционално състояние.

Задължението за гледане и издръжка има за предмет една продължителна във времето престация, определена не с конкретен срок, а с определяем такъв – моментът, в който лицето, следващо да получава грижи и издръжка, почине. Задължението на приобретателя следва да се изпълнява от момента на сключване на договора до смъртта на прехвърлителя, тоест касае се до задължение с продължително изпълнение. Изпълнението трябва да е ежедневно, непосредствено и непрекъснато, а не епизодично. Поради това частичното неизпълнение е равнозначно на пълно неизпълнение и основание за разваляне на договора за издръжка и гледане.

Приобретателят е длъжен да изпълнява по начин, който да съответства на всички нужди на прехвърлителя, като не е необходимо кредиторът да го уведомява за промяната в нуждите си.

В настоящото производство ищцата твърди, че в началото след сключване на процесния договор не се е нуждаела от издръжка и гледане от страна на ответника. След смъртта на съпруга й обаче, с напредване на възрастта и влошаване на общото й здравословно и физическо състояние, за нея станало все по-трудно да се справя с ежедневните битови житейски проблеми. Излага, че има нужда от грижи, издръжка и гледане, но не ги получава от ответника, на когото прехвърлила собствеността върху процесния недвижим имот.

С доклада по делото съдът е разпределил доказателствената тежест между страните, като на ответника изрично е указано, че следва да установи, че е изправна страна по така сключения договор, а именно, че е предоставял ежедневно и непрекъснато лично или чрез трето лице грижи и издръжка в натура на ищцата в обем да бъдат задоволени нейните нуждите от място за живеене, храна, отопление, осветление, медицинско обслужване, лекарства и други ежедневни нужди, съответно, че е трансформирал задължението си в парично, като ежемесечно й е изпращал финансови средства, достатъчни за осигуряването на нормален и спокоен живот на ищцата, какъвто тя е водила преди прехвърлянето на имота.

Въпреки дадените указания и предоставената възможност за разпит на един свидетел за установяване на обстоятелствата относно изпълнението на задълженията на ответника по сключения договор за издръжка и гледане, същият не ангажира каквито и да е доказателства да е изпълнявал по какъвто и да е начин поетото от него задължение да гледа и издържа ищцата.

В този смисъл неоснователни и недоказани са всички направени от назначения му особен представител възражения относно евентуално изпълнение на поетите с договора задължения.  

По изложените съображения и доколкото е налице пълно неизпълнение от страна на ответника на задълженията му по сключения договор, съдът приема, че предявеният иск е основателен и следва да бъде уважен, като процесният договор за издръжка и гледане бъде развален до размера на притежаваните от ищцата ½ ид. части от имота.

Предвид изхода на спора, разноски в настоящото производство следва да бъдат присъдени в полза на ищцата. Същата представя списък на разноските по чл. 80 ГПК и претендира сумата 50 лв. – държавна такса, която следва да й бъде присъдена, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК.

Воден от горното, съдът

 

Р Е Ш И:   

 

РАЗВАЛЯ договор за прехвърляне на недвижим имот срещу издръжка и гледане, обективиран в нотариален акт № *г. на варненски нотариус, сключен между Т.Д.Ч. и Д. Д. Ч., от една страна, и П.Д.Ч., от друга страна, касаещ следния недвижим имот, а именно: ¾ ид. ч. от дворно място, цялото с площ * кв. м., находящо се в с. Ст. Ор., община Д.ч., област В., представляващо УПИ * в кв. * по плана на селото, ведно с ¾ ид. ч. от построената в него жилищна сграда, при граници на дворното място: от двете страни улици, УПИ * и УПИ *, до размера на притежаваните от ищцата ½ ид. ч. от целия имот, на основание чл. 87, ал. 3 ЗЗД.

ОСЪЖДА П.Д.Ч., ЕГН **********, с адрес: ***, да заплати на Т.Д.Ч., ЕГН **********, с адрес: ***, сумата 50 лв. /петдесет лева/, представляваща сторените в настоящото производство съдебно-деловодни разноски, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК.

 

Решението подлежи на обжалване пред Варненски окръжен съд в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

                                                     

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: