Определение по дело №620/2019 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 817
Дата: 1 октомври 2019 г.
Съдия: Димитър Михайлов Ковачев
Дело: 20191700500620
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 25 септември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

01.10.2019г.   град Перник

 

Пернишкият окръжен съд в закрито съдебно заседание на 01.10.2019г., в следния състав :

                                                                       Председател : Методи Величков

Членове : Димитър Ковачев 

                                                                                   Роман Николов

като разгледа докладваното от съдия Ковачев въззивно гражданско дело № 620 по описа за 2019г., за да се произнесе взе предвид следното :

Производството е по чл. 258 и сл. от ГПК.

Образувано е след изпращането му от САС с Определение от 22.05.2019г. за разглеждане от ПОС поради отводи на всички съдии от Кюстендилски окръжен съд.

Подадена е въззивна жалба от Р. Деянчев срещу решението на РС Дупница по гр.д. 1968/2017г. в частта му за предоставяне на упражняването на родителските права върху малолетното дете Алекс Д. на неговата майка и в частта му за издръжката и режима на лични отношения.

Изложени са оплаквания за неправилност поради необоснованост и нарушение на материалния закон. Жалбоподателят намира, че по делото се установява неговия родителски капацитет, позволяващ му адекватно да полага грижите за детето, а също и че от раждане на детето преобладаващо той е полагал грижи за него. Изтъква се, че разполага с подкрепата на своята сестра и на своята племенница при нужда от съдействие при отглеждане на детето. Позовава се на по-висок доход и съответно по-добри материални възможности. Счита за установено, че детето е изключително привързано към него. Твърди, че ответницата била напуснала бившото семейно жилище заедно с детето на 17.04.2018г. и не знаел къде те се намират и при какви условия живее детето. Отказвала срещи между него и детето. В телефонни разговори детето споделило, че майка му го кара да чете съдебните решения по делата между страните. Поради това счита, че родителските права следва да се предоставят на него, а на майката да се определи режим на лични отношения и същата да бъде осъдена да заплаща издръжка на детето. Евентуално ако решението бъде потвърдено в частта за упражняването на родителските права се иска да се измени решението в частта за определенията му режим на лични отношения. Обжалва решението и в частта с която е осъден да плати издръжка за период 28.09.2017-17.04.2018г., тъй като в този период са живели заедно с ответницата и детето и той е осигурявал грижи и издръжка.

Направено е искане за допускане на свидетел за установяване на твърденията му за напускане на жилището от страна на майката заедно с детето и създаване на пречки от нейна страна за личните му контакти с детето.

Направено е искане по чл. 323 ГПК за определяне на привременни мерки за режима му на лични контакти с детето.

Не е постъпил е отговор на въззивната жалба.

ПОС намира жалбата за допустима и редовна.

Искането за допускане на свидетел е относимо и допустимо, тъй като по делата за предоставяне на упражняването на родителски права преклузия няма (съдът е длъжен служебно да събира доказателства с оглед установяването най-добрия интерес на децата), а и се касае за твърдения за факти след приключване на делото пред първата инстанция.

Същевременно предвид предмета на делото който касае интересите на децата ПОС намира, че следва служебно да се съберат редица допълнителни доказателства необходими за правилно решаване на делото, които първоинстанционния съд не е събрал.

По искането за привременни мерки следва да се насрочи самостоятелно заседание като се даде възможност на страните да ангажират доказателства.

 

Следва да се укаже на страните:

 да представят доказателства за притежавано образование; за имуществено състояние (доходи, недвижими имоти, МПС и т.н.);

Следва да се изиска информация от училището в което учи детето за развитието на детето, редовно ли посещава учебни занятия, какво е поведението му, налагали ли са се срещи с педагог и по какъв повод и с какъв резултат, кой го взема, кой го води.

Следва да се изслушат родителите (чл. 59, ал. 6 СК), което не е направено от първоинстанционния съд, а е задължително съгласно Постановление 1/1974 на пленума на ВС.

Да се изготви актуализиран социален доклад за родителите и детето, тъй като е изтекъл значителен период от време и са налице данни за промяна на фактическата обстановка – страните вече не живеят заедно.

Следва да се назначи психологическа експертиза, която след срещи с детето и родителите да даде заключение относно пригодността и психичната устойчивост на всеки от двамата родители да отглежда и възпитава детето правилно като вещото лице следва да установи има ли данни за психиатрични и/или психологически проблеми у някои от родителите; устойчивостта на психиката на всеки родител; има ли склонност у родителите към определени методи на възпитание и какви и как тези методи се отразяват на детето и неговото развитие; склонни ли са към агресивно или авторитарно поведение към детето и/или другия родител; какво е отношението на детето към  всеки един от родители му, степента на привързаност на детето към всеки един от родителите и вероятността това  отношение да е  резултат на оказано влияние от някой от двамата родители или трети лица има ли данни за родителско отчуждение за някой от родителите и какви мерки са необходими за преодоляването му; способни ли са да преценяват правилно емоционалните реакции и поведението на децата; готовността да се потърси специализирана помощ например от психолог относно децата и въобще да се даде личностна характеристика на родителите от гледна точна на науката. Вещото лице да де  заключение и по въпроса дали детето е достигнало необходимата интелектуална зрялост за да бъде изслушано от съда и дали изслушването би му се отразило негативно.

Същото е необходимо да се направи и по отношение на сестрата на ищеца (леля на детето) и неговата племенница, както и по отношение на бабата на детето по майчина линия и по отношение неговата леля по майчина линия, тъй като и двете страни са заявили, че ще ползват помощ от тях, когато децата се намират у съответния родител (т. II, б. „и“ от Постановление 1/1974 ), при което те попадат в обхвата на понятието „социално обкръжение“.

Допускането на експертизата се налага тъй като пред първа инстанция  такава не е изслушана, а в делото се съдържат твърдения за действия целящи отчуждаване на детето.

След изслушване на заключението на вещо лице съдът ще прецени дали се налага да се изслуша детето.

Следва да се изиска информация от Районен съд Дупница дали между страните са водени дела по закона за защита от домашно насилие и ако им такива дела и са приключили да се изпратят на ПОС за прилагане към настоящото дело.

 

Водим от гореизложеното съдът

О П Р Е Д Е Л И   :

ДОПУСКА психологическа експертиза, която след срещи с детето, родителите, двете лели, баба му по майчина линия и племенницата на баща му да даде заключение какво е отношението на детето към  всеки един от родители му и вероятността това  отношение да е  резултат на оказано влияние от някой от двамата родители или трети лица, както относно пригодността и психичната устойчивост на всеки от двамата родители да отглежда и възпитава детето правилно като вещото лице следва да установи има ли данни за психиатрични и/или психологически проблеми у някои от родителите; устойчивостта на психиката на всеки родител; има ли склонност у родителите към определени методи на възпитание и какви и как тези методи се отразяват на детето и неговото развитие; склонни ли са към агресивно или авторитарно поведение към детето и/или другия родител; способни ли са да преценяват правилно емоционалните реакции и поведението на децата; готовността да се потърси специализирана помощ например от психолог относно децата и въобще да се даде личностна характеристика на родителите от гледна точна на науката.

Вещото лице да де  заключение и по въпроса дали детето е достигнало необходимата интелектуална зрялост за да бъде изслушано от съда и дали изслушването би му се отразило негативно.

ОПРЕДЕЛЯ първоначален депозит в размер на 300,00 лева вносими поравно от страните (тоест по 150,00 лв.) в едноседмичен срок от връчване на определението. Конкретното вещо лице ще бъде определено след внасяне на депозита.

Указва на страните, че са длъжни да съдействат на вещото лице за изготвяне на експертиза, включително чрез осигуряване възможност за личен контакт и събеседване с подлежащите на изслушване лица (детето, лелите му, бабата по майчина линия; племенницата на бащата. Страните да уточнят имената и възрастта на посочените лица.

Предупреждава страните, че при неоказване на съдействие за изготвяне на експертизата поведението им ще се преценява по реда на чл. 161 ГПК.

УКАЗВА НА  страните да се явят за лично изслушване от ПОС.

УКАЗВА НА СТРАНИТЕ да представят доказателства за притежавано образование и за имуществено състояние (доходи, недвижими имоти, МПС и т.н.);

ДОПУСКА НА ЖАЛБОПОДАТЕЛЯ един свидетел при режим на довеждане като му указва в едноседмичен срок от връчване на определението да уточни имената на свидетеля.

Да се изиска информация от Средно училище „Св. Паисий Хилендарски“ *** за развитието на детето, редовно ли посещава учебни занятия, какво е поведението му, налагали ли са се срещи с педагог и по какъв повод и с какъв резултат, кой го взема, кой го води на училище.

ДА СЕ ИЗИСКА актуален социален доклад за родителите и детето от ДСП Д.. В доклада да се отрази дали има подавани сигнали от страните по делото и какви са били резултатите от проверка на такива сигнали.

Да се изиска информация от Районен съд Д. дали между страните са водени дела по закона за защита от домашно насилие и ако им такива дела и са приключили да се изпратят на ПОС за прилагане към настоящото дело.

Насрочва заседание за разглеждане на искането за привременни мерки за 15.10.2019г. от 10,00 ч., за която дата и час да се призоват страните включително по телефон и да им се съобщи възможността да ангажират доказателства.

Насрочва заседание за разглеждане на въззивната жалба на 29.10.2019г. от 10.10 часа, за която дата и час да се призоват страните с препис от определението.

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

Председател :                                 Членове:  1.                                     2.