Решение по дело №551/2019 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 114
Дата: 1 октомври 2019 г. (в сила от 1 октомври 2019 г.)
Съдия: Милена Борисова Бухчева-Пейчева
Дело: 20194500600551
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 20 август 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

    

 

      гр.Русе, 01.10.2019 г.

 

         В      И М Е Т О      Н А       Н А Р О Д А

 

        Русенският окръжен съд наказателна колегия в публично заседание на пети септември през две хиляди и деветнадесета година в състав;

Председател: ЮЛИЯН СТАМЕНОВ                                                                                          МИЛЕНА ПЕЙЧЕВА

Членове:      АЛЕКСАНДЪР ИВАНОВ

при участието на секретаря      Иванка Венкова      и в присъствието на         прокурора      Мирослав Маринов      като разгледа докладваното от  съдия Пейчева ВНОХД № 551 по описа за 2019 г.,за да се произнесе съобрази:

 

Про­из­во­д­с­т­во­то е по глава ХХI от НПК.

С присъда № 78/15.05.2019г. на Русенския районен съд, постановена по НОХД № 1787/18 на същия съд, подсъдимият Г.Т.Г. е признат за ВИНОВЕН в това, че в периода 22.10.2016г.-23.10.2016г. в гр. Русе, в условията на продължавано престъпление - на два пъти, се заканил с убийство на Г. Т. К., като: на 22.10.2016г. извикал към Г. К. „Г., мъртва си, ще те убия!“ и направил към нея жест с ръка, изразяващ стрелба с пистолет, а на 23.10.2016г. извикал към Г. К. „свършено е с теб“ и направил към нея жест пред гърлото си, изобразяващ колене и това заканване би могло да възбуди основатеелн страх у Г. Т. К. за осъщестявването му, поради окето ина осонавине чл.144 ал.3 /изм/ пр.1, вр.ал.1, вр.чл.26 ал.1 от НК и чл.54 от НК  му е наложено накаазине ШЕСТ МЕСЕЦА лишавяну от свобода.

На основание чл.66 ал.1 от НК изтърпяването на наказанието е отложено  за изпитателн срок за ТРИ ГОДИНИ.

Подсъдимият е признат за НЕВИНЕН в това на три пъти да се е заканил с убийство на Г. К., като на 03.06.2016г. да е заплашил Г. К., че ще я заколи, като и показал нож; в това на 03.06.2016г. да е заплашил К., че ще я убие, като насочил пистолет срещу нея; в това на  12.01.2017г. да е заплашил К. с думите „ Ще те убия!“, както и досежно това да е извършил едянието по чл.144 ал.3 на пет пъти, поради окето и на осонавине чл.304 от НПК го е оправдал по тези части на обвинението по чл.144 ал.3 пр.1,вр.ал.1, вр.чл.26 ал.1 от НК.

 Подсъдимият е осъден да заплати направениете по делото разноски.

Присъдата, в нейните осъдителни части, е обжалвана от подсъдимия Г.Г., чрез упълномощеният му защитник адв.Я.П. от РАК, с доводи за незаконосъобразност, необоснованост, постановяване на съдебиня акт при нарушение на материалния закон, неизяснена фактическа обстановка и при допуснати съществени процесуални нарушения. Иска се присъдата да бъде отменена и подсъдимият оправдан по обвиненията изцяло. Излагат се подробни съображения в подкрепа на твърденията и исканията.

Представителят на РОП счита жалбата за неоснователна и изразява становище, че присъдата следва да бъде потвърдена, като законосъобразна, правилна и справедлива.

Като прецени доказателствата по делото, доводите на страните и извърши служебна проверка на правилността на присъдата, Окръжният съд намира следното:

Жалбата е неоснователна. 

От фактическа страна е прието за установено следното:

          Подсъдимият Г.Т. Г. понастоящем е на 53 години, български гражданин, с висше образование, неженен, неосъждан /реабилитиран/, работи.

В продължение на около три години, до пролетта на 2016 г., подсъдимият и свидетелката Г. К. съжителствали на съпружески начела, като живеели в жилището на подсъдимия в гр. Русе. В края на този период, отношенията между двамата се влошили и през м.май, 2016г. те се разделили окончателно, като свид. Г. К. се приместила да живее в собственото си жилище в гр. Русе. След раздялата си с подсъдимия, свид.Г. К. споделила с майка си-св.С. К. и приятелите си- свидетелите П. П., с когото по това време имала интимна връзка, М. К. и С. М., че подсъдимият  я преследва, държи се агресивно с нея и отправя закани и заплахи към нея и родителите й. Поради това, през м.септември, 2016г., свид. С. К. пристигнала в гр.Русе и известно време живяла с дъщеря си в жилището й.

През 2016г., в свободното си време, св.Г. К. помагала на своята приятелка св.С. М. в магазин за дрехи втора употреба „Евромода“, намиращ се в гр.Русе, бул.“***. В същия магазин работела и свид. М. К. По времето, когато К. била в магазина, подсъдимият я посещавал по няколко пъти на ден, за да провери с кого отива на обяд и дали е само с колежките си. Тези проверки, освен на Г. К. ставали достояние и на свидетелките К. и М. На св.М. направило впечатление, че подсъдимият винаги носел голям нож, прикрепен на колана си.

Тъй като изпитвала страх за живота, здравето и имуществото си, св. Г. К. подала в Районен съд Русе искова молба срещу подсъдимия, по реда на „Закона за защита от домашно насилие“. Въз основа на тази молба било образувано гр.дело 5437/2016г. по описа на Районен съд Русе, по което на 04.10.2016г. съдът издал Заповед за незабавна защита по отношение на св.Г.К. против подс.Г., с която същият се задължавал да се въздържа от извършване на домашно насилие спрямо нея, забранявало му се да приближава жилището й в гр.Русе, местоработата и в СОУ “Христо Ботев“ Русе, както и местата за социални контакти и отдих. Същата била разяснена и връчена на подс.Г. на 02.11.2016г.

На 22.10.2016г. /събота/ св.Г. К. отново помагала на своята приятелка св.М. в магазин „Евромода“ на горепоосечиня адрес. В следобедните часове, двете били в градинката на бул.“***“, срещу магазина, като се насочили да пресекат платното в посока магазина, в който работели. В това време, по същото платно преминал л.а. „Пежо 206 СС“ с открит покрив, управляван от подсъдимия, който бил сам в автомобила. Като видял св.Г. К., подсъдимия спрял автомобила, обърнал се към нея с думите „Г., мъртва си, ще те убия“ и направил към нея жест с ръка, изразяващ стрелба с пистолет, след което отминал. К. много се изплашила и бързо се скрила в магазина на свид. М. След като се успокоила, в 14,46 ч. тя подала сигнал на спешен номер 112, като разказала за случилото се на оператора, а след това и на служител от Второ РУ-Русе, който й указал да подаде жалба за инцидента в първия работен ден.

На 23.10.2016г. /неделя/, св.Г. К. отново помагала в магазин „Евромода“, като в следобедните часове, заедно с майка си- св. С. К. и св.С. М. били застанали на тротоара пред търговския обект. По същото време, по бул.“***“, по платното пред магазин „Евромода“ отново преминал л.а. „Пежо 206 СС“, управляван от подсъдимия. На предната дясна седалка в автомобила се возела жена. Като видял Г. К., подсъдимият спрял автомобила, надигнал се в него през отворения покрив и извикал към нея  „Свършено е с теб!“, след което прекарал нож пред гърлото си, изобразявайки колене. С.К., С.М. и Г.К. веднага се прибрали магазина, като в 14,59 ч. свид. Г. К. отново се обадила на спешен номер 112. Операторът я свързал с дежурен на Първо РУ-Русе, на когото обяснила какво се е случило, както и, че има издадена заповед за незабавна защита срещу подсъдимия. Полицейският служител й обяснил, че трябва да подаде жалба в полицейското управление в първия работен ден.

На 26.10.2016г. Г. К. подала жалба в Първо РУ-гр.Русе, в която изложила обстоятелствата по двата инцидента от 22.10.2016г. и от 23.10.2016г., като посочила и свидетелите на тези случаи.

Проверката по жалбата била възложена на свид.Н. К. – полицейски инспектор в Първо РУ-Русе, която вече работела по друга жалба подадена от св.Г.К. на 26.09.2016г., за упражнено физическо насилие и отправени закани за убийство от страна на подсъдимия спрямо нея. В хода на проверката по втората жалба, св.К. снела обяснения от посочените от К. свидетели, които потвърдили изложеното от нея. Снела обяснения и от подс.Г., който не отрекъл, че на 22.10.2016г. и на 23.10.2016г. действително преминал с управляван от него автомобил покрай магазина, в който работела Г.К., както и че и двата пъти е видял последната, но заявил категорично, че не отправял никакви закани към нея.

Тази правилно установена фактическа обстановка съответства на писмените и гласни доказателства и доказателствени средства, които са кредитирани от първата инстнация.

Първоинстаницонният съд мотивирано е дал вяра на показанията на пострадалата Г. К. и на свидетелите С. К., С. М., М.К., Н. К., част от които са  очевидци на случилото се през двата дни. Майката и приятелките на К. потвърждават показанията на пострадалата за времето, мястото на случилото се, изречените думи и отправените жестове от страна на подсъдимия по отношение на Г.К., нейната уплаха и притеснение. Правилно са кредитирани показанията на св. К.-полийеския служител, който пресъздава казаното му от пострадалата и от свидетелките, както и заявеното от подсъдимия, който не е отрекъл, че на посочените два почивни дни е минал с лекия си автомобил и е видял пострадалата. Тези гласни доказателства кореспондират помежду си и с писмените такива, във връзка с потърсената от св. Г. К. помощ на тел.112, което обстоятелство потвърждава състоянието на страх и уплаха у нея. Неоспорената по делото техническа експертиза установява фактите във връзка с подадения на тел.112 сигнал, в който е посочено името на подсъдимия като извършител на деянието, мястото на инцидента, автомобилът, с който се е движел подсъдимият, като в записаните разговори се съдържат конкретни данни за притеснението и уплахата на К. Тези доказателства корепспондират и с писмените такива- заповед за незабавна защита от 04.10.2016г., протокол за полицейско предупреждение и други.   

Останалите кредитирани от първата инстанция свидетелски показания-на  К. В. и Ш.А. не допринасят съществено за изясняване случилото се на двата процесни дни. Показанията на останалите разпитани по делото свидетели- Л. М., В. Г., О. П., Д. Г. сочат на обстоятелства извън предмета на доказване по настоящето дело. Първият за отношенията между подсъдимия и пострадалата преди инкримиинраните дати, а останалите за други случаи, поради което настоящият състав няма да ги обсъжда подробно.

Първоинстаницонният съд правилно и мотивирано не е кредитирал с доверие обясненията на подсъдимия в частта, в която отрича да е отправял закани тези два дни, като ги е отчел като защитна теза.

Няма никаква житейска логика пострадалата да се обажда на тел.112, ако не е била заплашен от подсъдимия, по подробно описания по-горе начин. Доколкото служилото се на 22.10.2016г. и на 23.10.2016г. е няколко дни след издадената заповед за незабавна защита срещу подсъдимия се налага извода, че пострадалата действително е имала сериозни основания, за да прибегне до този ред на защита в началото на м.октомври 2016г., както и че случилото се на двете дати е провокирало отново нейния страх и притеснение от поведението на подсъдимия. С оглед конкретиката в подадния сигнал на спешния телефон и подробните показания на свидетелите- очевидци, дадени под страх от наказателна отговорност, съдът няма основание да се съмнява в тяхната достоверност и обективност, въпреки наличието на близките им отношения с пострадалата.

Първата инстанция е обсъдила всички относими към предмета на доказване доказателства, включително и показанията на свидетелите А. и В. като направения анализ на същите изцяло се споделя от настоящия състав.

При наличието на посочените доказателства и техния анализ съдът правилно е приложи материалния закон като е приел, че подсъдимият Г.Г. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл.144, ал.3, вр. с ал.1, вр.чл.26 ал.1 от НК, тъй като в периода 22.10.2016г.- 23.10.2016г., в гр.Русе, в условията на продължавано престъпление- на два пъти, се заканил с убийство на Г. К., като на 22.10.2016г. извикал към Г. К.: „Г., мъртва си, ще те убия!“ и направил към нея жест с ръка, изразяващ стрелба с пистолет, а на 23.10.2016г. извикал към Г. К.: „Свършено е с теб“ и направил към нея жест пред гърлото си, изобразяващ колене и това заканване би могло да възбуди основателен страх у Г. К. за осъществяването му.

От обективна страна престъплението подсъдимият е осъществил с думи и действия. Изречените дума са по адрес на пострадалата, тъй като в тях е използвано нейното име, поради което няма съмнение, че заканата е именно към нея. Изречените думи са безспорно заканителни, тъй като в тях се съдържат думи, свързани с причиняването на смърт на същата. Тези думи са придружени с недвусмислени жестове с ръка, изразяващи стрелба и колене, като така подсъдимият е обективирал намерението си, за престъпление против личността на Г.К. Констатираните действия не само, че са били от естеството да предизвикат основателен страх у К., но и реално са предизвикали такъв страх, предвид силно влошените отоншения между страните, водените между тях други дела, наличието на заповед за незабавна защита на Г.К. и потърсената помощ от пострадалата на спешен телефон 112.

Безспорно пострадалата е чула и възприела думите на подсъдимия и е видяла отправените от него жестове, което се потвърждава от нейното поведние - да се прибере в магазина и да се обади на тел.112 за помощ и от показанията на свидетелите-очевидци, с което всяко едно от отделните деяния е осъществено.

Подсъдимият е извършил престъплеинето при условията на продължавано такова, по смисъла на чл.26 от НК. Извършил го е на два пъти, като всяко едно от деянията, включени в продължаваната престъпна дейност, осъществява състава на престъплението по чл.144, ал.3 вр. ал.1 от НК. Отделните деяния, чрез които е отправена закана с убийство спрямо свидетелката, са извършени през малък интервал от време /в два поредни дни/, при една и съща фактическа обстановка /осъществени пред магазина, в който пострадалата помагала, при преминаване на подсъдимия с един и същ автомобил/, при една и съща форма на вината - пряк умисъл, като от обективна и субективна страна последващото деяние се явява продължение на предходното.

От субективна страна подсъдимият е действал при пряк умисъл. Той е съзнавал, че се заканва с убийство на св.Г. К., след като отправил към нея горепосочените думи и жестове, съзнавал е, че това заканване ще възбуди основателен страх от осъществяването му и именно това е целял- заплахата да бъде възприета от пострадалата и тя да изпита страх от нея.

  С оглед изложеното присъдата на РРС е обоснована, мотивирана в нейната осъдителна част, като правилно е приложен материалния закон и възраженията на защитата в тази насока са неоснователни.

Неоснователни са възраженията на защитата.

Не са допуснати съществени процесуални нарушения при разглеждането на делото от районния съд.

С оглед разпоредбата на чл.248 ал.3, вр.ал.1 т.3 от НПК, въпросът за допуснати процесуални нарушения в хода на ДП не може да бъде поставян понастоящем. Още повече, че по ВЧНД №747/18 по описа на РОС, възивната инстанция са е произнесла по жалба на подсъдимия в тази насока.

По делото достатъчно ясно и конкретно е установено мястото на извършване на престъплението, като показанията на всички кредитирани свидетели са в насока, е че това се е случило на бул.“***“ в гр.Русе, в района където се е намирал магазин за дрехи втора употреба, като в техническата експертиза е посочен дори номерът, къдено е магазина. Категорично е установено, че подсъдимият е пътувал с лекия си автомобил и от него е изрекъл думите и отправил жестовете към Г.К., установено е и тя къде се е намирала процесните два дни- извън магазина. С оглед на това не е необходимо установяването как се е казвал този магазин, коя фирма го е стопанисвала към датата на деянието- 2016г. и кои лица са работили там тогава. Това е така предвид факта, че е безспорно установено, че на датите на двете деяния там са се намирали подборно посочените по-горе лица.

Напълно изяснен е въпросът, кои лица са станали очевидци на случилото се, както и въпросът във връзка със записаното в техническата експертиза име „Ц.“. Установен е, че в магаизна или извън него тогава не е имало други лица, а тези които са присъставли в момента на заканите са разпитани като свидетели. Относно лицето „Ц.“ е извършен допълнителен разпит на св.Г. К., в който тя категорично заявява, че тогава там не е имало лице с това име, дори тя няма приятелка с това име, като нейното предположеине е, че е казала „С.“, обръщайки се към св.С. М.. В случай, че действително е присъствало лице на име Ц. няма никаква логика пострадалата и другите свидетели-очевидци да твърдят, че не познава такова. Предвид събраните по делото доказателства не е било необохидмо допълнително събиране на доказателства в тази насока, поради което първата инстанция е процедирала законосъбразно.

Не са допуснати нарушения и във връзка с това дали подсъдимият е изрекъл думите и отправил жестовете седнал в лекия си автомобил, дали се е надигнал в него или се е изправил. Това обстоятелство не е съществено за съставомерността на деянието, тъй като не се отнася до главния факт на доказване, нито би внесло същестевни съмнения в достоверността на едни или други гласни доказателства. Безспорно автомобилът, с който се е движел подсъдимият е кабрио и на процесните две дати е бил със свален покрив. Предвид това свидетелките ясно са чули думите на подсъдимия и ясно са видели неговите жестове, като с оглед бързото развитие на събитията, уплахата на пострадалата и свидетелите-очевидци е напълно възможно всеки един от тях да е възприел по различен начин тялото на подсъдимия, което обстоятелство не променя случилото се. С оглед на това не е необохидмо подробното изследване на въпроса може ли подсъдимият да се надигне или изправи в конкретния автомобил.

Неоснователни са възраженията за неизяснена фактическа обстановка и необоснованост на обжалваната присъда.

Първата инстанция е положила всички усилия, за да изясни случилото се. Свидетелите са разпитани пред съда изключително подробно, констатирани са наличните  противоречие в показанията на някои от тях от ДП и са изяснени тези противоречиви моменти, извършвани са повтори разпити на свидетели, допуснати са до разпит нови свидетели, в това число и поисканите от защитата, приобщени са писмени доказателства. Мотивите към присъдата са обстойни, ясни и детайлни, извършен е задълбочен анализ на всички доказателства и е даден отговор на направените възражения. С оглед изложеното са събарни всички доказателства, имащи отношение към предмета на доказване за конкетното престъпление, съобразно отразеното в обвинителния акт. Извършен е задълбочен и правител анализ на доказателствата, като съдът е достигнал до законосъобразни и обосновани изводи, които изцяло се споделят от въззивната инстанция. Не намират никакво основания твърденията на защитата за предубеденост на съдебния състав.

За извършеното престъпление на подсъдимия е наложено наказание по реда на чл.54 от НК в размер на 6 месеца лишаване от свобода, изтъряпването на което, на основание чл.66 ал.1 от НК, е отложено за минималния предвиден изпитател срок от три години. Наказанието е индивидуализирано при превес на смекчаващите отговорността обстоятелства. Като такива са взети предвид: чистото съдебно минало на подсъдимия, с оглед настъпилата реабилитация; трудовата му ангажираност и добрите характеристични данни; изминалия значителен период от време от инкриминираното престъпление. Като отгчаващо отговорността обстоятелство е отчетено осъществяването на две отделни изпълнителни деяния, на два поредни дни, в рамките на продължаваното престъпление, като и само едното деяние е достатъчно за съставомерноста на престъплението по посочения текст.

Настоящият състав споделя съображеинята на първата инстаниця, като намира, че са посочени всички обстоятелства имащи значение за правилното индивидуализиране на наказанието, законосъобразно е отчетета тяхната тежест и наложеното наказание съответства на обществената опасност на конкретното престъпление, на личността на подсъдимия. С това накаазине ще се постигнат целите на личната и генерална превенция и то се явява справедливо.

Присъдата е законосъобразна, правилна и в нейната оправдателна част. Първата инстанция е изложиал подробни мотиви и убедителни съображения защо приема, че подсъдимият не е изършил трите отделни деяния- на датите 03.06.2016г.-свързано със закана и показване на нож; на 03.06.2016г.-свързано със закана и насочване на писотлет, на 12.01.2017г.- свъразно с отправените думи „ ще те убия“. Настоящият състав изцяло споделя доводите на районния съд в тази насока и предвид липсата на протест няма да излага подробни съображения досежно оправдателната част на обжалваната присъда.

С оглед изхода на делото законосъобразно подсъдимият е осъден да заплати и направените по делото разноски.

          Предвид изложеното присъдата следва да бъде изцяло потвърдена.   

      Мотивиран така, съдът

 

                   

                  Р   Е   Ш   И  :

 

 

        ПОТВЪРЖДАВА Присъда № 78/15.05.2019г. на Русенския       

районен съд, постановена по НОХД № 1787/18 на РРС.

        Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                        ЧЛЕНОВЕ: