Определение по дело №1710/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 2869
Дата: 3 октомври 2019 г.
Съдия: Невин Реджебова Шакирова
Дело: 20193100501710
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 10 септември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ ............../ 03.10.2019г.,

гр. Варна

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, I - ви състав, в закрито заседание, проведено на трети октомври през две хиляди и деветнадесета година, в състав:       

                                                

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА ПЕНЕВА

ЧЛЕНОВЕ: КРАСИМИР ВАСИЛЕВ

НЕВИН ШАКИРОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Н. Шакирова

въззивно гражданско дело 1710 по описа за 2019г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава ХХ от ГПК.

Образувано е по повод въззивна жалба на Р.С.А. срещу Решение № 2424 от 03.06.2019г. постановено по гр.д. № 844/2018г. по описа на ВРС, XLIX-ти състав, с което са отхвърлени предявените от въззивницата срещу Т.С.А. с ЕГН **********, действаща лично и със съгласието на своята майка и законен представител С.С.К. с ЕГН ********** искове, както следва:

-                  с правно основание чл. 26, ал. 2, пр. II от ЗЗД за прогласяване нищожността на договор за прехвърляне на недвижим имот срещу задължение за гледане и издръжка, обективиран в НА № 8/24.07.2017г., сключен между наследодателя й Стойчо Александров Стойчев и Т.С.А., действаща лично и със съгласието на своята майка и законна представителка С.С.К., поради липса на съгласие;

-                  с правно основание чл. 26, ал. 2, пр. IV от ЗЗД за прогласяване нищожността на същия договор, поради липса на основание и

-                  с правно основание чл. 33, ал. 1 от ЗЗД за унищожаване на алеаторния договор, като сключен при крайна нужда и явно неизгодни условия.

 

Въззивната жалба е основана на оплаквания за неправилност и необоснованост на обжалваното решение, като постановено при съществени нарушения на процесуални правила. Изложени са доводи, че влошеното здравословно състояние – мускулна слабост и дихателна недостатъчност на прехвърлителя Стойчо Стойчев са установени по делото от заключението на СМЕ, а от показанията на свидетелката Тодорова, както и от останалите гласни доказателства се установява, че прехвърлителят е бил с увреден разум към момента на сключване на договора. Ето защо към момента на полагане на пръстов отпечатък в пълномощно от 14.07.2017г. Стойчо Стойчев не е можел валидно да формира и изразява воля, поради болестта си. Последното е основание за нищожност на сделката поради липса на съгласие. Същевременно към момента на подписване на пълномощното, прехвърлителят е страдал от заболяване, предполагащо и сочещо скорошната му кончина, което е било известно на приобретателката и нейната майка. Последната е съзнавала и необратимостта на заболяването на прехвърлителя, както и предстоящия близък и непредотвратим негов физически край. Последното е основание за нищожност на договора поради липса на основание. В този смисъл е и съдебната практика обективирана в Решение № 420/11.01.2011г. по гр.д. № 99/2011г. на ВКС, III ГО и Решение № 569/08.03.2011г. на ВКС, IV ГО. Договаряйки с лице в подобно здравословно състояние, те са уговорили клауза само за бъдещо, а не и за минало гледане. Необоснован поради това е изводът на ВРС, че волята на страните по договора е включвала полагани до момента на сключването грижи. С оглед състоянието си от друга страна, прехвърлителят се е намирал в крайна нужда и зависимост – физическа и финансова от лицето, с което е договарял. Ето защо е бил принуден да прехвърли имота си, иначе на значителна стойност, срещу ограничени от към времетраене грижи. Ето защо, евентуално договора е унищожаем на соченото основание. Моли в тази връзка да се отмени обжалваното решение и вместо него се постанови друго, с което предявените искове бъдат уважени с извод за основателност.

 

В отговор на жалбата Т.А., лично и със съгласието на законния си представител С.К. оспорва доводите в нея и излага други, с които обосновава правилност и законосъобразност на решението, което моли да се потвърди. Поддържа довод, че настъпилата кратко време след сключване на сделката смърт на прехвърлителя не означава непременно, че сделката е без основание. Обратното е равносилно на отричане алеаторния характер на договора. В случая по делото не е установено наличието на знание у ответницата за скорошната предстояща смърт на Стойчев, към момента на осъществяване на разпоредителната сделка. По делото не е установено и състоянието на крайна нужда на прехвърлителя, нито пряката причинна връзка между това състояние на патримониума на прехвърлителя и прехвърлителната сделка. В този смисъл исковете са недоказани по основание и правилно с решението си ВРС е отхвърлил същите.

 

С оглед констатирани нередовности на исковата молба, с Определение № 2701 от 13.09.2019г. същата е оставена без движение с указания за отстраняване на същите. В уточняваща молба, депозирана по делото на 01.10.2019г. ищцата Р.С.А. е уточнила твърденията си, че с оглед състоянието на прехвърлителя към момента на сключване на упълномощителната сделка, при което упълномощителят не е можел да формира правновалидна воля, то твърди, че алеаторният договор се явява сключен от лице без надлежна представителна власт. В тази връзка отправеното искане е за прогласяване недействителността на договора. Преписи от тази уточняваща молба следва да се връчат на въззиваемата страна.

 

На основание чл. 267, ал. 1 от ГПК при служебна проверка съдът констатира, че въззивната жалба е допустима. Депозирана е от активно легитимирана страна по делото, имаща правен интерес от обжалването, в срока по чл. 259, ал. 1 от ГПК и отговаря на съществените изисквания за редовност по чл. 260 и чл. 261 от ГПК. Делото следва да бъде насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание.

На основание чл. 15, ал. 6 от ЗЗДт и доколкото въззиваемата Т.С.А., родена през 2002г. е дете по смисъла на чл. 2 от ЗЗДт, то по делото следва да се уведоми ДСП, гр. Варна, на която да се връчат преписи от исковата молба и приложенията й.

Във въззивната жалба и отговора й не са обективирани искания за събиране на нови доказателства.

Мотивиран от така изложените съображения, Варненски окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

НАСРОЧВА производството по делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 21.10.2019г. от 09:00 часа, за която дата и час да се призоват страните по делото.

 

КОНСТИТУИРА на основание чл. 15, ал. 6 от ЗЗДт Дирекция „Социално подпомагане“, гр. Варна, като страна по делото.

ПРЕПИСИ от исковата молба и приложенията й да се връчат на ДСП, гр. Варна.

 

ПРЕПИСИ от уточняващата молба от 01.10.2019г. да се връчат на въззиваемата страна и на ДСП, гр. Варна.

 

НАПЪТВА на основание чл. 273 вр. чл. 140, ал. 3 от ГПК страните към медиация или към спогодба, като указва на същите, че постигането на спогодба посредством взаимни отстъпки от всяка от тях ще доведе до бързото и ефективно уреждане на спора по между им и ще благоприятства процесуалните и бъдещите извънпроцесуални отношения по между им. При приключване на делото със спогодба половината от внесената държавна такса се връща на ищеца, на основание чл. 78, ал. 9 от ГПК.

 

Копие от настоящето определение да изпрати на страните.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                          ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                

                                                                                          2.