Решение по дело №27/2019 на Районен съд - Луковит

Номер на акта: 5
Дата: 6 януари 2020 г. (в сила от 26 май 2020 г.)
Съдия: Мая Йосифова Кирчева
Дело: 20194320200027
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Луковит, 06.01.2020 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЛУКОВИТСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, в открито заседание на четиринадесети май две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАЯ  КИРЧЕВА  

 

при секретаря И.Д.като разгледа докладваното от съдията Кирчева а.н.д. 27 по описа за 2019 г., за да се произнесе, съобрази:

 

Производството е по чл. 59 и сл. ЗАНН.

Образувано е по жалба на Д.Г.И., ЕГН:********** с адрес: ***, против наказателно постановление 18-0297-000376/07.11.2018 год. на Началник РУП към ОДМВР Ловеч, РУ Луковит, с което на жалбоподателя е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лева на основание чл. 179, ал. 2 от ЗДвП за нарушение на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП.

В жалбата се правят конкретни оплаквания за неправилност на обжалваното наказателно постановление и е изведено искане за неговата отмяна. Поддържа се, че липсвали доказателства за установяване на вмененото на жалбоподателя нарушение.

Жалбоподателят Д.Г.И. взема участие в съдебно заседание лично, поддържа жалбата и моли за уважаването й, а обжалваното наказателно постановление да бъде отменено.  

Административнонаказващият орган не взема участие в съдебното заседание – лично или чрез процесуален представител. В придружителното писмо, с което е адинистрирана жалбата, е изразено становище за нейната неоснователност и молба за потвърждаване на наказателното постановление.

Съдът, съобразявайки посочените в жалбата основания, изразените становища на страните и фактите, които се установяват от събраните по делото доказателства, приема следното от ФАКТИЧЕСКА страна:

На 24.10.2018 г., около 20:40 часа, в с. Румянцево, на ул. "К.С.П." ***, в посока гр. Плевен жалбоподателят управлявал лек автомобил "Фиат Пунто" с рег. № ******, собственост на трето лице, като при движение с несъобразена с конкретната пътна обстановка скорост /мокър асфалт, на десен завой/ загубил контрол над управлението на автомобила, занесъл се и излязъл в дясно от платното за движение върху тротоара, като се ударил в електрически стълб и реализирал ПТП с материални щети. За реализираното ПТП бил подаден сигнал на тел. 112, поради което на място били изпратени полицейските служители при РУ - Лковит - св. М.С.М. и св. И.В.Т.. При пристигането си установили, че автомобилът е блъснал електрически стълб, като имало щети по метална шина за заземяване на ел. табло, прикачено на стълба, както и по управлявания от жалбоподателя автомобил. Св. М.М. съставил Протокол за ПТП № 1656314 от 24.10.2018 г., в който отразил данните за автомобила, участвал в ПТП, както и констатираните материални щети.

При установеното на място, свидетелят М.М. приел, че жалбоподателят е извършил нарушение на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП и на същата дата съставил срещу него АУАН Бл. № 233935. Актът е подписан от актосъставителя, свидетеля при установяване на нарушението (св. И.В.Т.) и е предявен на нарушителя, който го подписал с възражения в смисъл, че пътят е лош, с огромни коловози, с локви вода и че се е движел със скорост 45 км/ч. В срока по чл. 44, а. 1 от ЗАНН жалбоподателят депозирал възражения в същия смисъл.

Въз основа на съставения АУАН, при идентичност на описаното нарушение и правна квалификация, началникът на РУ - Луковит издал обжалваното наказателно постановление, с което на жалбоподателя за извършено нарушение на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП на основание чл. 179, ал. 2 от същия закон е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лева.

Изложената фактическа обстаовка безспорно се установява от приетите по делото писмени доказателства, находящи се в приобщената адинистративнонаказателна преписка, както и от показанията на актосъставителя М.С.М. и свидетеля по установяване на нарушението И.В.Т.. Съдът изцяло кредитира с доверие свидетелските показания, тъй като същите са безпротиворечиви и взаимнодопълващи се, при липса на индиции за предубедеността им.

Съдът не кредитира обясненията на жалбоподателя в частта им, в които твърди, че причина за ПТП бил друг автомобил, движещ се на минимална дистанция след управлявания от жалбоподателя автомобил и който го ударил с края на предната си броня. Подобни твърдения не фигурират нито във възраженията, вписани в АУАН, нито във възраженията, депозирани впоследствие от страна на жалбоподателя, а се заявяват едва с жалбата.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира от ПРАВНА СТРАНА следното:

Жалбата е подадена в преклузивния срок по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН, от легитимиран субект (срещу когото е издадено атакуваното НП), при наличие на правен интерес от обжалване и пред компетентния съд (по местоизвършване на твърдяното нарушение), поради което е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

При извършената служебна проверка съдът установи, че съставеният АУАН и обжалваното НП отговарят на формалните изисквания на ЗАНН, същите са издадени от компетентни органи притежаващи нужните  правомощия за тези действия, съгласно представената Заповед № 8121з-515 от 14.05.2018 г. на Министъра на вътрешните работи и представените удостоверения, изд. от ОДМВР Ловеч. При съставянето на АУАН и при издаването на НП не са допуснати  съществени нарушения на процесуалните правила, които да водят до опорочаване на административнонаказателното производство. АУАН е издаден при спазване на императивните изисквания на чл.42 и чл.43 от ЗАНН и не създава неяснота относно нарушението, която да ограничава право на защита на жалбоподателя.  Атакуваното НП съдържа реквизитите по чл.57 от ЗАНН и в него не съществуват съществени пороци, водещи до накърняване правото на защита на жалбоподателя. Спазени са  и сроковете по чл. 34  от ЗАНН

Съгласно разпоредбата на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП  водачите на ППС са длъжни при избиране на скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Съгласно задължителното за съдилищата Тълкувателно решение № 28 от 28.XI.1984 г. по н. д. № 10/84 г., ОСНК, водачът на МПС е длъжен да съобрази скоростта на движението не само с примерно посочените от чл.20, ал.2 ЗДвП фактори, но и с всички други затруднения и препятствия в движението, произтичащи от пътните условия и ситуации, знаците, маркировката, психофизиологическото състояние на водача и всички други отрицателно действащи фактори, като намаляването на скоростта е в зависимост от степента на опасността - колкото опасността е по-голяма, толкова скоростта трябва да бъде по-малка, като при пътни условия и ситуации, когато движението и с минимална скорост създава опасност за настъпване на произшествие, водачът следва да спре. Следователно, разпоредбата на чл.20, ал.2 ЗДвП съдържа  примерно, а не изчерпателно  изброяване на факторите на пътната обстановка, които имат значение за избиране на съобразена скорост за движението. Величината на скоростта трябва да бъде в зависимост от отрицателното влияние на тези фактори. Колкото повече и по-неблагоприятни са те в пътната обстановка, толкова по-малка трябва да бъде скоростта на движението в сравнение с максимално предвидените такива в чл.73 ППЗДвП.  Скоростта не се избира от водачите произволно, а се обуславя от  конкретните  пътни и атмосферни условия. Скоростта се определя като „съобразена”, като се вземат предвид факторите, посочени в двете хипотези на чл.20, ал.2 ЗДвП.

На жалбоподателя е вменено допуснато нарушение на посочената  в акта и наказателното постановление норма на закона,  поради несъобразяване на скоростта му на движение с факторите на пътната обстановка – в случая с атмосферните условия (мокра пътна настилка) и  релефа (десен завой). Самият жалбоподател сочи и други фактори на пътната обстановка - лошо състояние на пътя /наличието на коловози/, намалена видимост /предвид късния час/, които обстоятелства не само, че не го оневиняват, но е бил длъжен по силата на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП да съобразява скоростта на движение и с тях. Това е така, тъй като жалбоподателят е бил длъжен преди изпълнение на десен завой   да се съобрази  и с оглед мократа настилка,  да намали скоростта до толкова, че да бъде съобразена с пътните условия, за да не се стигне до ПТП. Очевидно жалбоподателят не е действал с необходимото внимание, за да може да реагира адекватно, съобразно особеностите на пътната обстановка – ако го беше направил, нямаше да се стигне до ПТП. Доказателства за неизпълнение на предвиденото с чл. 20, ал. 2 от ЗДвП задължение се съдържат, както в показанията на полицейските служители, така и в съставения протокол за ПТП и АУАН, който на основание чл. 189, ал. 2 от ЗДвП има доказателствена сила до доказване на противното.

Наложеното за това нарушение наказание е занижено, глобата е под минимума /не е съобразена актуалната към датата на нарушението редакция на чл. 179, ал.2 от ЗДвП, предвиждащ глоба в абсолютно определен размер от 200 лева/, но няма основание за увеличаването й поради забраната за влошаване на положението на наказания.

 

 

Водим от гореизложеното и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН, съдът

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление 18-0297-000376/07.11.2018 год. на Началник РУП към ОДМВР Ловеч, РУ Луковит, с което на Д.Г.И., ЕГН:********** с адрес: *** е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лева на основание чл. 179, ал. 2 от ЗДвП за нарушение на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП.

 

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд –Ловеч в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: