Решение по дело №4809/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 4507
Дата: 20 юни 2019 г. (в сила от 4 март 2021 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20181100104809
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 април 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

20.06.19г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Г. Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 23.05.19г. /с участието на секретаря Х. Цветкова/  гражданско дело № 4809/18г. и констатира следното:

Предявени са искове от Г. Д. против Ю. А.и А. А. както следва: главен иск с правно основание чл. 26, ал. 2, предл. 2-ро от ЗЗД и евентуален иск по чл. 26, ал. 1, предл. 1-во от ЗЗД във връзка с чл. 474, ал. 4 от ГПК отм. – за прогласяване нищожността на договор /обективиран в нотариален акт № 128 от 15.11.96г. на нотариуса при СРС/ за продажба на недвижим имот /апартамент № 17, находящ се в град София, бул. *****, с площ от 56, 27 кв. м., заедно с избено помещение с площ от 3, 74 кв. м., заедно с таванско помещение с площ от 6, 06 кв. м., заедно с 1, 03 % идеални части от общите части на сградата и от правото на строеж върху мястото/.

Предявени са и искове /евентуални на горните/ от Г. Д. против Ю. А.и А. А. както следва: главен иск по чл. 28, ал. 1, изр. 1-во от ЗЗД и евентуален иск по чл. 29 от ЗЗД – за унищожаване на описания договор.

Предявен е и иск от Г. Д. против Ю. А.и А. А. с правно основание чл. 124 от ГПК – за установяване, че ищецът е собственик на процесния недвижим имот.

Заявено е и искане по чл. 537, ал. 2 от ГПК – за отмяна на горния нотариален акт.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

Процесният /описаният/ нотариален акт обективира – договор /сключен между: Г. Д. – продавач и Ю. А.– купувач, която към момента на сделката е била омъжена за А. А., т.е. – имотът е бил придобит от двамата ответници в режим на СИО/ за покупко продажба на горния недвижим имот. Със същата сделка за ищеца е учредено /запазено/ вещно право на ползване. По делото не се спори /а този факт е и удостоверен в процеса с писмено доказателство: договор от 17.04.89г., оформен по реда на НДИ/, че  – към момента на сключване на процесната сделка /и преди това/ ищецът е бил собственик на имота.

Искът по чл. 29 от ЗЗД е основателен:

Принципно:

Учредяването /създаването/ на всяко правоотношение е обстоятелство, което следва да бъде преценено не само във връзка с конкретните /формални/ законови разпоредби /касаещи съответната договорна връзка/, но и в контекста на житейската логика. В този смисъл:

По делото не се спори /а този факт е и удостоверен – със свидетелски показания/, че: ищецът и майката на ответницата са живели съвместно като интимни приятели /за дълъг, многогодишен период от време/. В такава насока са и показанията на свидетеля Й./същият установява и конкретният факт, че – ищецът се е грижил за ответницата и нейната майка/. Няма житейска логика /въпреки, че принципно е възможна и такава хипотеза/ отношения от такова естество /интимни, грижовни и то – дългогодишни/ да бъдат съпроводени /или финализирани/ с – договор за продажба /конкретно и с реална размяна на парични престации/. На практика - по делото няма нито едно доказателство /съответно и твърдение, теза, версия/, които да „обяснят“ логиката на процесната продажба /причината за нейното сключване/. Напротив – такъв вид човешки отношения по-скоро могат да бъдат съотнесени към договор за дарение или към договор за издръжка и гледане. Нелогична /житейски/ е и клаузата „запазено право на ползване“ в договор за продажба /доколкото: при такъв договор купувачът винаги има интерес – след плащането на цялата цена да получи веднага или в кратък срок владението на имота/. Именно заради това - такива клаузи принципно отсъстват /макар да са допустими/ от съдържанието на договори за продажба /обратно – договори за дарение и сделки за издръжка, и гледане винаги учредяват право на ползване в полза на прехвърлителя/.

Тези две обстоятелства /преценени в съвкупност, във взаимната им връзка и преди всичко – в контекста на житейската логика/ на практика подкрепят тезата на ищеца /и конкретните в тази връзка показания на свидетеля Й./, че действителната воля на Г. Д. /а именно – да отчужди имота си срещу задължение на ответницата и нейната майка да се грижат за него/ е била опорочена в хипотезата на чл. 29 от ЗЗД /ищецът е бил подведен по смисъла на цитираният текст от закона относно естеството на сделката и относно правните последици на същата/. С оглед това – този иск следва да бъде уважен.

Останалите искове са неоснователни:

Досежно иска по чл. 26, ал. 2, предл. 2-ро от ЗЗД:

Принципно:

Порокът на сделка „липса на съгласие“ е налице само в случаи като: наличие на неистински подпис в договор, сключване на договор без представителна власт, сключване на симулативен договор /при условията на пълна или частична симулация/, сключване на сделка „на шега“, с учебна цел. Конкретните възражения на ищеца не попадат в нито една от изброените хипотези.

Досежно иска по чл. 26, ал. 1, предл. 1-во от ЗЗД във връзка с чл. 474, ал. 4 от ГПК отм.  /тази претенция погрешно е квалифицирана от страната при условията на чл. 26, ал. 2, предл. 3-то от ЗЗД/:

Конкретното възражение на ищеца в горната връзка /че е подписал нотариалният акт извън кантората на нотариуса, съответно не е присъствал в тази кантора при изповядването на сделката/ не беше ненадлежно /категорично, еднозначно/ доказано в процеса. Показанията на свидетеля Й.в тази връзка не са конкретни, същите се опровергават /косвено/ от показанията /макар и общи, принципни/ на свидетелката Пашова.

Досежно иска по чл. 28 от ЗЗД:

Порокът „грешка в предмета“ е налице само в случай – когато страната по сделката се е запознала със съдържанието на договора /прочела е същия или е чула прочитането на договора/ и въпреки това не е успяла да разбере точно /объркала се е относно/ конкретните правни последици на съответното правоотношение. Твърденията на ищеца /заявени в самата искова молба/ не попадат в посочената хипотеза /напротив - Г. Д. поддържа, че изобщо не е прочел процесният нотариален акт/. В същата връзка:

Ако горните принципни съображения /досежно приложното поле на чл. 28 от ЗЗД/ не бъдат споделени, то този иск следва да бъде уважен /по изложените съображения във връзка с иска по чл. 29 от ЗЗД/.

На последно място - принципно:

Заличаването на правните последици на договор за издръжка и гледане /ако такъв е бил сключен/ 18 години след последното неизпълнение /неизправност/ на ответницата /съобразно конкретно заявените твърдения в исковата молба/, съответно – заличаването на правните последици на процесния договор за продажба 22 години след учредяването на правоотношението - не може да бъде защитено правно /съдебен акт с такъв дизпозитив би засегнал т. нар. „правна сигурност“/. Този принцип обаче /от друга страна/ не може /житейски/ да обоснове „санирането“ на сделка, страдаща от порок по чл. 29 от ЗЗД /доколкото това би противоречало на справедливостта/.

Искането по чл. 537, ал. 2 от ГПК е неоснователно:

Последицата по този законов текст е приложима само спрямо констативни нотариални актове /а процесният такъв обективира прехвърлителна сделка/.

Съдът,

Р Е Ш И :

 

УНИЩОЖАВА по иска с правно основание чл. 29 от ЗЗД на Г.Д.Д. ЕГН ********** против Ю.С. Д.– А.ЕГН ********** и А.Г.А. ЕГН ********** договор /обективиран в нотариален акт № 128 от 15.11.96г. на нотариуса при СРС/ за продажба на недвижим имот /апартамент № 17, находящ се в град София, бул. *****, с площ от 56, 27 кв. м., заедно с избено помещение с площ от 3, 74 кв. м., заедно с таванско помещение с площ от 6, 06 кв. м., заедно с 1, 03 % идеални части от общите части на сградата и от правото на строеж върху мястото/.

ПРИЕМА ЗА УСТАНОВЕНО по иска с правно основание чл. 124 от ГПК на Г.Д.Д. ЕГН ********** против Ю.С. Д.– А.ЕГН ********** и А.Г.А. ЕГН **********, че ищецът е собственик на описания недвижим имот.

                   ОТХВЪРЛЯ исковете с правно основание чл. 26, ал. 2, предл. 2-ро от ЗЗД, чл. 26, ал. 1, предл. 1-во от ЗЗД във връзка с чл. 474, ал. 4 от ГПК отм., чл. 28, ал. 1, изр. 1-во от ЗЗД и искането по чл. 537, ал. 2 от ГПК.

                   Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

Председател: