Решение по дело №185/2019 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 53
Дата: 24 февруари 2020 г. (в сила от 27 март 2020 г.)
Съдия: Николета Антонова Карамфилова
Дело: 20197110700185
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 12 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е   53

гр.Кюстендил, 24.02.2020г.

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

                Кюстендилският административен съд, в открито съдебно заседание на двадесети февруари две хиляди и двадесета година, в състав:

 

Административен съдия: НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА

 

секретар Лидия Стоилова и с участието на прокурор Йордан Георгиев от ОП Кюстендил, като разгледа докладваното от съдия Карамфилова адм.д.№185/2019г. по описа на КАС, за да се произнесе взе предвид:

 

   Н.Я.К., изтърпяващ наказание „лишаване от свобода“ в затвора гр.Бобов дол, ЗООТ „Самораново“ е предявил иск с правно основание чл.1, ал.1 от ЗОДОВ против ГД „Охрана“ – София за заплащане на сумата от 5 000 лв., представляваща обезщетение за причинени неимуществени вреди на 13.09.2017г. в следствие незаконосъобразни действия и бездействия на служители по конвоя, а именно 1.незаконосъобразно бездействие на служители от конвоя – неосигуряване на обезопасителен колан по време на извършвано конвоиране на лишения от свобода на 13.09.2017г. от затвора до ОС – Кюстендил, довело до изпитан страх и стрес и 2.незаконосъобразно действие на служители от конвоя – завързване с колан и поставяне на белезници, довело до уронване на честта и достойнството му. Не се претендират разноски.

                Ответната страна ГД „Охрана“ – София в писмен отговор изразява становище за неоснователност на предявения иск. Не се претендират разноски.

Заключението на прокурора е за недоказаност на иска по основание и размер.

               Кюстендилският административен съд след като обсъди събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:

Ищецът Н.Я.К. *** наказание „лишаване от свобода“ в размер на 20 години за извършено престъпление по чл.116, ал.1, т.6, пр.3 във вр.с чл.115 и чл.20, ал.2 от НК /срав. справка за правното положение на осъдения/. От края на 2017г. е преместен в ЗООТ „Самораново“, което обстоятелство не се оспорва от страните.

Във връзка с наведените в исковата молба факти за незаконосъобразно бездействие на служители на конвоя – неосигуряване на обезпорасителен колан и незаконосъобразно действие – завързване с колан и поставяне на белезници, са събрани писмени доказателства – писмо на ГД „Охрана“ – София, от което се установява, че на 13.09.2017г. ищецът е конвоиран от затвора гр.Бобов дол до Следствени арести - Кюстендил и след това до Административен съд – Кюстендил. Представени са заповед №З-631/12.09.2017г., заповед №З-636/13.09.2017г. и заповед №З-633/13.09.2017г. за назначен конвой от служители на ОЗ „Охрана“ – Кюстендил за осъществяване конвоирането на Н.К. *** и до Административен съд – Кюстендил по адм.д.№170/2017г. на 13.09.2017г. и обратно до затвора.  Приета като доказателство е и докладна записка рег.№474/12.02.2020г. на ОЗ „Охрана“ – Кюстендил, от която е видно, че няма данни и писмени доказателства за настъпил инцидент при конвоирането но Н.К. на 13.09.2017г.

С оглед така установената фактическа обстановка съдът намира иска за допустим, като предявен от активно легитимиран субект срещу пасивно легитимиран ответник и пред компетентен да го разгледа съд. Разгледан по същество е неоснователен, по следните съображения:

Основателността на иска за вреди с правно основание чл.1, ал.1 от ЗОДОВ, предполага кумулативното наличие на три предпоставки: 1.незаконен акт, незаконосъобразно действие и/или бездействие на длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност; 2. настъпила вреда в правната сфера на ищеца, имуществена или неимуществена и 3.пряка и непосредствена причинна връзка между незаконния акт, незаконосъобразното действие и/или бездействие и настъпилата вреда. Доказването им е в тежест на претендиращият вредите, т.е. на ищеца, а отсъствието на една от тях определя иска като неоснователен.   

На първо място следва да се разреши въпросът сочените действия представляват ли административна дейност и извършени ли са при или по повод осъществяване на такава. Съгласно чл.391, ал.3, т.6 от ЗСВ ГД „Охрана“ конвоира обвиняеми и подсъдими, за които се иска или е постановена мярка за неотклонение задържане под стража, или лица, изтърпяващи наказания в местата за лишаване от свобода, до органите на съдебната власт. Идентична е и разпоредбата на чл.3, т.6 от Правилника за устройството и дейността на ГД „Охрана. Дейността по конвоиране представлява административна по своето естество дейност – осъществяване правомощия на държавното управление, на изпълнителната власт. Правомощията на служителите на ГД “Охрана” са властнически спрямо изтърпяващите наказанието „лишаване от свобода“, а отношенията са на власт и подчинение. Следователно посочените конкретни действия/бездействия на служители на ответника, осъществени при упражняване на изпълнителни правомощия, представляват административна дейност.

На второ място следва да се установят /докажат/ твърдяните от ищеца действие и бездействие на служители от ОЗ „Охрана“ - Кюстендил и тяхната незаконосъобразност при условията на сочените ден, място и фактическа обстановка от К.. В рамките на зададения с исковата молба период – 13.09.2017г. и изложените факти в ИМ, въз основа на събраните писмени доказателствени средства, съдът счита, че такива незаконосъобразни действия и бездействия не се установиха. Нито от заповед №З-631/12.09.2017г., заповед №З-636/13.09.2017г. и заповед №З-633/13.09.2017г. за назначен конвой от служители на ОЗ „Охрана“ – Кюстендил за осъществяване конвоирането на Н.К., нито от докладна записка рег.№474/12.02.2020г. на ОЗ „Охрана“ – Кюстендил се доказа извършен конвой на лишения от свобода от затвора гр.Бобов дол до Окръжен съд – Кюстендил, при който на ищеца да не е осигурен обезопасителен колан или пък да е завързван с колан и да са му поставяни белезници. Видно от изброените писмени доказателства, на посочената дата К. е конвоиран, но до Следствени арести – Кюстендил и след това до Административен съд – Кюстендил.

Отделно от гореизложеното съдът счита да отбележи, че конвоирането като дейност е регламентирано в Правила за условията и реда за осъществяване на конвойна дейност от служителите на ГД „Охрана“, утвърдени със заповед №ЛС-04-1228/14.07.2017г. на министъра на правосъдието /относимите такива към датата, сочена от ищеца/. Придвижването при конвоирането на ищеца на посочената дата, макар и не до Окръжен съд – Кюстендил, е посредством специализиран автомобил Рено Мастер рег.№СА0767ТМ. Изискванията към специалните автомобили са предвидени в т.ІІ от Приложение №4 към чл.15, ал.3 „Изисквания за оборудване на специални автобуси и автомобили“ от Правилата и сред тях не е обезопасителния колан. Т.е. след като в оборудването на автомобила няма обезопасителен колан, няма как служителите от конвоя да поставят такъв на ищеца. Ето защо не се доказва незаконосъобразно бездействие - неосигуряване на обезопасителен колан по време на извършвано конвоиране на лишения от свобода на 13.09.2017г.

В случая конвоираният К. е бил с белезници на ръцете и краката, свързани с конвоен колан на кръста. Причините за поставяне на белезници на конвоираното лице и други помощни средства, използвани спрямо ищеца се свързват с цели за охрана от евентуално негово поведение, доколкото в заповед №З-631/12.0.2017г. е посочена забележката, че лицето е особено опасно за бягство /ООБ/.  С оглед този факт, а и във връзка с обстоятелството, че ищецът търпи наказание „лишаване от свобода“ в размер на 20 години за извършено престъпление по чл.116, ал.1, т.6 във вр.с чл.115 от НК, е приложима разпоредбата на чл.18, ал.6, т.1 от Правилата, предвиждаща на лишените от свобода със срок на наказанието над 10 години, задължително да се поставят специални колани с фиксирани белезници на ръцете и краката или специален комплект белезници за ръце и крака.  В този смисъл съдът счита, че по отношение на Н.К. не е осъществено незаконосъобразно действие от служителите на конвоя при ОЗ „Охрана“ – Кюстендил чрез поставяне на конвоен колан на кръста и белезници на ръцете и краката. Действията на служителите са съобразени с нормативните правила и почиват изцяло на закона. Ирелевантен е фактът, че ищецът е бил пускан в отпуск и че работи.

Във връзка с така формираните мотиви съдът приема иска за недоказан – липсва първия елемент от фактическия състав на чл.1, ал.1 от ЗОДОВ, поради което ще бъде отхвърлен като неоснователен.

Воден от горното, съдът

 

                                         Р   Е   Ш   И:

 

ОТХВЪРЛЯ като неоснователен предявеният от Н.Я.К., изтърпяващ наказание „лишаване от свобода“ в затвора гр.Бобов дол, ЗООТ „Самораново“ иск с правно основание чл.1, ал.1 от ЗОДОВ против ГД „Охрана“ – София за заплащане на сумата от 5 000 лв., представляваща обезщетение за причинени неимуществени вреди на 13.09.2017г. в следствие незаконосъобразни действия и бездействия на служители по конвоя, а именно 1.незаконосъобразно бездействие на служители от конвоя – неосигуряване на обезопасителен колан по време на извършвано конвоиране на лишения от свобода на 13.09.2017г. от затвора до ОС – Кюстендил, довело до изпитан страх и стрес и 2.незаконосъобразно действие на служители от конвоя – завързване с колан и поставяне на белезници, довело до уронване на честта и достойнството му.

Решението подлежи на обжалване пред Върховен административен съд в 14 дневен срок от съобщаването му на страните чрез връчване на препис.

 

 

            

             АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: