Решение по дело №12/2014 на Окръжен съд - Ямбол

Номер на акта: 32
Дата: 24 октомври 2014 г.
Съдия: Жени Атанасова Бозукова
Дело: 20142300800012
Тип на делото: Фирмено дело
Дата на образуване: 10 октомври 2014 г.

Съдържание на акта

                                               

                                         РЕШЕНИЕ № 51

                                гр. Ямбол,    24. 10.  2014 г.

                                  В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

ЯМБОЛСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, Фирмено отделение в  закрито заседание на двадесет и четвърти октомври през две хиляди и четиринадесета година, като разгледа докладваното ф.д. № 12 по описа за 2014 г. от

                                                     ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: Ж.БОЗУКОВА

 за да се произнесе взе предвид следното:

 В ЯОС е постъпило е заявление от УС на новоучреденото Сдружение  с нестопанска цел, определено за осъществяване на дейност в частна полза, с наименование   ”ТИ СИ ТОВА", с което се иска вписването му в Търговския регистър за юридическите лица с нестопанска цел.

Приложени са следните документи: протокол от Учредителното събрание проведено на 10.10.2014г., скрепен със списък на учредителите, Устав на сдружението; свидетелства за съдимост на членовете на УС; образец  от подписа на Председателя на УС– нотариално заверен; уведомително писмо за уникалност на наименованието от “ИО”-АД; вносна бележка за платена ДТ.

Съдът констатира, че съгл. чл.16, ал. 2 от Устава, е прието  „новите членове на Сдружението след учредяването, да не участват в ОС на сдружението”, което не противоречи на чл. 24 от ЗЮЛНЦ: „ОС се състои от всички  членове на сдружението, освен ако  в Устава не е предвидено друго”.

Ето защо съдът намира, че чл.16, ал. 2 от Устава е съобразен с разпоредбите на ЗЮЛНЦ и като взе предвид представените документи и заявлението в хода на  производството, намира, че искането е основателно и на основание чл. 18, ал. 1 от ЗЮЛНЦ и  чл. 595 и сл. ГПК

                                             

                                                    Р  Е  Ш  И  :

   ВПИСВА в регистъра за юридическите лица с нестопанска цел при ЯОС, Сдружение с нестопанска цел за осъществяване на дейност в частна полза, с наименование ”ТИ СИ ТОВА", със седалище и адрес на управление: гр. Ямбол, ул. „Джон Атанасов” №8

 Сдружението не е ограничено със срок.

 Сдружението с нестопанска цел се учредява за осъществяване на дейност в частна полза.

 ПРЕДМЕТ НА ДЕЙНОСТ на Сдружението:

изследване, преподаване и разпространение на съвременни достижения, методики, системи в областта на себепознанието и личностното развитие;

разработване на системен и сравнителен анализ на методите на себепознание, самоосъзнаване и личностно развитие в условията на динамично развиваща се обществена среда;

работа по проекти на актуални психологически или социални теми, както и други теми с обществен интерес, свързани с развитието на личността;

организиране на обучения за повишаване нивото на самоосъзнаване и самоусъвършенстване на личността;

участие в процеса на хармонизация и усъвършенстване на социалния и обществен климат в страната чрез развитие на процеса за личностно израстване и усъвършенстване на отделните членове на обществото.

ЦЕЛИТЕ  на Сдружението са:

Да обединява хората, имащи интерес към популяризиране на ползите, начините и средствата за постигане личностно развитие на човек.

Изграждане на позитивна нагласа сред българското общество към развитието на личността, както и утвърждаването на нейното място в битието.

Развитие на глобални партньорства с правителствени, неправителствени и международни организации и институции, имащи за цел подпомагане изграждането на демократично гражданско общество, зачитащо върховенството на закона и предоставящо равни права, възможност за развитие и възможност за пълноценен и достоен живот на всички членове на обществото независимо от техния пол, тяхната религиозна, политическа, расова или етническа принадлежност, без дискриминация.

Да подпомага връзките с други неправителствени организации от страната и чужбина; да организира и провежда дискусии, семинари, обучения, курсове, позволяващи участие на всички групи и общности, свързани с популяризирането на ползите, начините и средствата за постигане на целите.

Да работи за изграждане и утвърждаване на обществено мнение и нагласи в обществото за приемане на идеи, концепции и теории, свързани с личността.

Да насърчава информационния обмен по проблеми, свързани с личностното развитие, чрез създаването и поддържането на Интернет страница, както и чрез другите видове масова комуникация.

За изпълнението на своите цели Сдружението може да открива клонове, клубове, центрове и други организационни структури в страната и в чужбина.

Участие и при възможност подпомагане участието на своите членове в международни симпозиуми, семинари, поддържа активни връзки с чуждестранни организации или използва други форми на обмен на знания.

Да провежда тренинги, курсове, семинари с психологическа насоченост, психологически консултации и психотерапия.

СРЕДСТВА  за постигане на цели:

провеждане на редовни срещи на членовете на Сдружението за обсъждания и дискусии по различни теми и въпроси, свързани с предмета на дейността и целите на Сдружението;

организиране и провеждане на семинари, курсове, срещи с български и чуждестранни лектори по актуални въпроси, свързани с предмета на дейност и целите на Сдружението;

публикуване и издаване на информационен бюлетин и други публикации, поддържане на интернет страница, блогове, форуми, както и други форми за социално общуване във всякаква среда;

участие в семинари, курсове, конференции, както на национални, така и на международни институции;

провеждане на курсове и всякакъв род мероприятия, свързани с повишаване на себепознанието, самоосъзнатостта и личностното развитие;

подготовка и участие в български и международни проекти по приоритетни теми, свързани с предмета на дейност и целите на Сдружението.

Издателска дейност.

ИМУЩЕСТВО И ФИНАНСОВИ СРЕДСТВА

Имуществото на Сдружението се състои от право на собственост и други вещни права върху движими и недвижими имоти; парични средства; всички други права, които законодателството допуска да бъдат елементи от имуществото на юридическо лице с нестопанска цел.

ЧЛЕНСТВО

Членуването в Сдружението е доброволно. Членове могат да бъдат физически и/или юридически лица без ограничение в политическата, религиозна или етническа принадлежност, които споделят целите на Сдружението и средствата за тяхното постигане, изпълняват неговия Устав плащат редовно членския си внос.

Членството се прекратява:

с едностранно писмено волеизявление до Сдружението;

с предложение на Управителния Съвет при наличие на поведение, което прави по­нататъшното членство несъвместимо;

със смъртта или поставянето под пълно запрещение;

с изключване;

с прекратяването на юридическото лице с нестопанска цел.

Решението за изключване се взема от ОС на Сдружението при наличието на поведение, което прави по-нататъшното членство несъвместимо.

ФИНАНСОВИ СРЕДСТВА И ИМУЩЕСТВО

Източници на средства на Сдружението са:

членски внос;

дарения и спонсорство от физически и юридически лица;

средства отпуснати по програми и фондове от Европейския съюз или други донори;

 и приходи свързани със стопанската дейност, касаеща  основния предмет на  дейност на Сдружението

СТОПАНСКА ДЕЙНОСТ

Сдружението може да извършва следната стопанска дейност, свързана с основния му предмет:

Изработване и издаване на информационни материали публикации, издателска дейност -издаване на брошури, книги, аудио и видео материали и др.подобни материали;

Осъществяване на експертна консултантска дейност;

Организиране на курсове, обучения, семинари;

Разработване и продажба на проекти и програми;

Отдаване под наем на движимо или недвижимо имущество;

Продажба на сувенири и рекламни материали или други продукти собствено или друго производство с цел набиране на средства, както и друга дейност незабранена от закон.

 Сдружението не разпределя печалба.

 ОРГАНИ НА СДРУЖЕНИТО са: Общо събрание, Управителен Съвет, Председател

 Състав на Общото събрание

 Общото събрание (ОС) се състои само от учредителите на Сдружението, докато са членове на Сдружението.

 Новите членове на Сдружението след учредяването не участват в Общото събрание на Сдружението, с право на глас.

 В случай, че членството на някой от учредителите бъде прекратено, тогава Общото събрание може да избере нови членове на ОС от останалата членска маса на Сдружението.

КОМПЕТЕНТНОСТ на ОБЩОТО СЪБРАНИЕ

 Общото събрание:

 изменя и допълва Устава;

 избира и освобождава членовете на Управителния Съвет;

 взема решение за преобразуване или прекратяване на Сдружението;

 приема бюджета на Сдружението за мандата на УС;

 приема отчета за дейността на Управителния Съвет;

 отменя решения на другите органи на Сдружението, които противоречат на Закона, Устава или други вътрешни актове, регламентиращи дейността на Сдружението.

 Свикване на Общото събрание

 Общото събрание се свиква от Управителния Съвет по негова инициатива.

 Свикването се извършва чрез покана отправена писмено или чрез електронна поща, която съдържа дневен ред на въпросите, предложени за обсъждане, датата, часа и мястото за провеждане на Общото събрание и по чия инициатива то се свиква.

 КВОРУМ

 Общото събрание може да заседава, ако са се явили членове, представляващи повече от половината от всички членове. При липса на кворум Общо събрание се отлага с един час по-късно на същото място, при същия дневен ред.

Мнозинство

 Решенията и предложенията на Общото събрание се приемат с обикновено мнозинство от присъстващите.

 Решения по чл. 17, т. 1 и 3 от Устава се вземат с мнозинство 2/3 от присъстващите.

 По въпроси, които не са включени в обявения в поканата дневен ред, не може да се вземат решения.

 УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ (УС)

 Управителният Съвет (УС) се състои най-малко от 3 (трима) и най-много от 9 (девет) члена, които са членове на Сдружението.

 Членовете на Управителния Съвет се избират и освобождават от ОС.

 Членовете на Управителния Съвет се избират за срок от 5 години.

 Управителният съвет избира от своя състав Председател. Председателят избира заместник-председател на УС от членовете на УС .

 Права и задължения на Управителния Съвет

 Управителният Съвет може да се събира по своя инициатива, за да обсъди състоянието и развитието на Сдружението.

 Всеки член на УС може да поиска от Председателя да свика заседание за обсъждане на отделни въпроси.

 Управителният Съвет:

 изпълнява задълженията, предвидени в Устава;

 взема решения по всички въпроси, които не са посочени, съгласно Устава като компетенция на Общото събрание;

 подготвя и внася в Общото събрание отчет за дейността на Сдружението;

 определя реда и организира извършването на дейността на Сдружението;

 приема правила за работата си;

 разпорежда се с имуществото на Сдружението при спазване изискванията на Устава;

 приема и изключва членове, констатира отпадането на членство;

 взема решение за откриване и закриване на клонове, клубове и други организационни структури на Сдружението;

 взема решение за участие в други организации;

 приема основните насоки и програма за дейността на Сдружението;

 взема решения относно дължимостта и размера на членския внос или на имуществените вноски;

 взема и други решения, предвидени в устава.

 приема Правила, правилници и други вътрешни актове, които уреждат дейността на Сдружението.

 извършва ликвидация на дружеството или определя ликвидатор.

 Сдружението се представлява от Председателя на Управителния Съвет, а когато той е възпрепятстван да упражнява своите правомощия, Сдружението се представлява от Заместник-председателя на УС при изрично упълномощаване от страна на Председателя.

 Председателят на Управителния Съвет определя представителната власт на отделни негови членове.

 Председателят на УС може да упълномощи трети лица за извършване на определени дейности, свързани с дейността на Сдружението.

 Председателят на Управителния Съвет и Заместник-председателят:

 осъществяват изпълнение решенията на Общото събрание;

 организират изпълнението на текущите задачи на Сдружението.

 ПРЕДСЕДАТЕЛ и ЗАМ.-ПРЕДСЕДАТЕЛ

 Управителният Съвет избира от своя състав Председател, като Председателят представлява Сдружението. Заместник-Председателят (избран от Председателя) има пълномощия в съответствие с правомощията, определени от Председателя.

Председателят и Заместник-председателят се избират за срок от 5 (пет) години. След този срок същите членове може да се преизбират за нови 5 (пет) годишни срокове без ограничения.

Председателят и Заместник-председателят трябва да са членове на УС.

Председателят на Сдружението:

 осигурява изпълнението на решенията на ОС;

 осигурява изпълнението на решенията на Управителния Съвет;

 организира, координира и осъществява оперативното, програмно и финансово ръководство на дейността на Сдружението;

 сключва сделки от името и за сметка на Сдружението и се разпорежда със средствата и имуществото на Сдружението;

 осигурява финансовия контрол по разходването на средствата и даренията, получени от Сдружението;

 представлява Сдружението пред трети лица в страната и чужбина;

 назначава и освобождава служители на Сдружението, подписва трудови и граждански договори и определя възнагражденията;

 взема решения по всички други въпроси, поставени в негова компетентност от Устава.

Заместник-председателят на Управителния Съвет изпълнява следните функции:

може временно да извършва някои определени функции на Председателя във връзка с осъществяване на конкретни задачи, само и единствено след като е изрично писмено упълномощен за това от Председателя на Управителния Съвет.

отчита се за извършената дейност незабавно пред Председателя и УС.

ПРЕКРАТЯВАНЕ И ЛИКВИДАЦИЯ

 Основания за прекратяване

 Сдружението се прекратява:

 по решение на ОС;

 с решение на окръжния съд по седалището на Сдружението в определените от закона случаи.

 ЛИКВИДАЦИЯ

 При прекратяване на Сдружението се извършва ликвидация, освен в случаите на преобразуване на Сдружението.

 Ликвидацията се извършва от Председателя или Управителния Съвет на Сдружението. Председателят или друго лице, назначено за ликвидатор извършва предвидените от Търговския закон действия по ликвидация на Сдружението, осребряване на неговото имущество и удовлетворяване на кредиторите на Сдружението.

 Имущество след ликвидация

 Разпределянето на останалото след удовлетворяването на кредиторите имущество се решава Председателя или Управителния Съвет в момента на вземане на решение за прекратяване на Сдружението .

ВПИСВА УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ на Сдружение  с нестопанска цел, с наименование  ”ТИ СИ ТОВА" в състав:

Р.С.Ч. с ЕГН **********  - ПРЕДСЕДАТЕЛ на УС;

А.Г.Г. с ЕГН **********- заместник-председател;

М.А.М. с ЕГН **********- секретар

Сдружение ”ТИ СИ ТОВА" ще се ПРЕДСТАВЛЯВА от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ на УС - Р.С.Ч. с ЕГН **********.

Решението не подлежи на обжалване.

                                                           

 

                                                             ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: