Решение по дело №1129/2018 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 689
Дата: 15 ноември 2018 г. (в сила от 11 декември 2018 г.)
Съдия: Ивайло Асенов Йорданов
Дело: 20184520201129
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 юни 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

град Русе, 15.11.2018г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

             РАЙОНЕН СЪД - РУСЕ, ДЕВЕТИ наказателен състав, в публично заседание, проведено на петнадесети октомври две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: ИВАЙЛО ЙОРДАНОВ

 

при секретаря РАДОСТИНА СТАНЧЕВА и прокурора …......…………………, като разгледа докладваното от съдия Йорданов административно наказателно дело 1129 по описа на съда за 2018 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 59 и сл. от ЗАНН.

 

Образувано е по жалба на А.А.З., депозирана против наказателно постановление № П649/31.05.2018г., издадено от Зам. Кмет на Община Русе, с което на жалбоподателя, на основание чл. 2, ал. 2, вр. ал. 1 от Наредба № 4 на Общински съвет – Русе е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 50 лева, за нарушение по чл. 2, ал. 1 от Наредба № 4 на Общински съвет – Русе.

С жалбата се ангажират твърдения, че наказателното постановление е необосновано, предвид обстоятелството, че приетите от наказващия орган фактически положения не се подкрепят от събраните доказателства, както и че е незаконосъобразно и издадено при допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила. Моли се да бъде постановено решение, с което да бъде отменено оспореното наказателно постановление.

В съдебно заседание жалбоподателят, чрез пълномощника си адв. А.С. - РАК, поддържа депозираната жалба. В хода и по реда на съдебните прения релевира доводи за недоказаност на нарушението, тъй като от доказателствата, събрани в хода на производството не се установява именно жалбоподателят да е вдигал шум, чрез пускане на музика и по този начин, да е осъществил състава на нарушението, за което е ангажирана неговата отговорност.

Административнонаказващият орган, чрез процесуалния си представил оспорва жалбата и поддържа наказателното постановление.

Районна прокуратура - Русе, редовно призована, не изпраща представител.

 

По допустимостта на жалбата:

 

Жалбата изхожда от процесуално легитимирано лице, по отношение на което е ангажирана административнонаказателна отговорност. Депозирана е в преклузивния срок за обжалване, касае подлежащо на обжалване наказателно постановление, поради и което се явява процесуално допустима и следва да бъде разгледана по същество досежно нейната основателност.

 

Съдът‚ след като обсъди ангажираните от страните фактически и правни доводи, прецени събраните по делото доказателства, и извърши служебна проверка на обжалваното наказателно постановление, съгласно изискванията на чл. 314 НПК, вр. чл. 84 ЗАНН, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

 

ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА:

 

Административнонаказателното производство е било образувано със съставянето на АУАН бланков № 158456/31.03.2018г. срещу жалбоподателя, за това, че на 31.03.2018г., около 02,15 часа, в град Русе, ул. „Киев“ № 5, вх. 3, ет. 2, ляв апартамент, вдига шум като пуска силно музика за времето от 23,00 часа до 06,00 часа, с което нарушава спокойствието на обитателите в жилищната сграда. Така приетите за осъществили се факти, актосъставителят е субсумирал като нарушение на чл. 2, ал. 1 от Наредба № 4 на Общински съвет - Русе.

Въз основа на така съставения АУАН било издадено и оспореното наказателно постановление, с фактическо описание и правна квалификация на деянието, идентични с тези съдържащи се в АУАН, като на жалбоподателя, на основание чл. 2, ал. 2 от Наредба № 4 на Общински съвет – Русе е била наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 50,00 лева.

Въз основа на така приетите за осъществили се факти и извършената оценка на доказателствената съвкупност по делото, съдът намира, че следва да бъдат изведени следните изводи:

 

ОТ ПРАВНА СТРАНА:

 

Актът и наказателното постановление са съставени при спазване императивните изисквания на ЗАНН. Същите съдържат всички необходими за тяхната редовност от формална страна реквизити, визирани в чл. 42 и чл. 57 ЗАНН. В акта за установяване на административно нарушение, въз основа на който е издадено оспореното наказателно постановление, а така също и в самото наказателно постановление, са отразени датата и мястото, където е прието, че е извършено нарушението. Както в акта, така и в издаденото въз основа на него НП са намерили отражение всички обективни признаци на състава на нарушението, което административнонаказващият орган е приел, че е извършено, а така също и конкретната законова разпоредба, под която са субсумирани установените от административния орган факти и санкционната норма, въз основа на която е ангажирана административнонаказателната отговорност на нарушителя. Не е налице противоречие между приетите за установени факти, нормата под която същите са субсумирани и санкционната разпоредби, въз основа на която е ангажирана отговорността на жалбоподателя.

Във връзка с материалната законосъобразност на оспореното наказателно постановление, съдът намира следното:

Съдът намира, че от събраните в хода на производството гласни доказателства не се доказа по безспорен и несъмнен начин жалбоподателят да е пускал силно музика, като по този начин да е осъществил състава на нарушението, за което е санкциониран.

От показанията на актосъставителя и свидетеля по акта еднозначно се установява, че в жилището, освен жалбоподателят е имало и други лица. От представената от Община Русе справка е видно, че жалбоподателят не е собственик, ползвател или държател на недвижимия имот, в който е извършено нарушението, а е бил там на гости, а от показанията на свидетеля Д.С.Д., който е свидетел очевидец, доколкото е присъствал в апартамента, се установява, че музиката е била пускана не от жалбоподателя, а от лицето, което е било наемател на апартамента и на което са били на гости.

В конкретния случай изпълнителното деяния на състава на нарушението, така както е описано в обстоятелствената част на АУАН и НП, се изразява именно в пускане на силна музика, каквото действие от страна на жалбоподателя не се доказа да е било извършвано.

Тежестта на доказване в административнонаказателното производство лежи върху наказващия орган, а в случая от приобщената в хода на производството доказателствена съвкупност, същият не е успял да докаже по несъмнен и безспорен начин, вмененото на жалбоподателя административно нарушение.

В този смисъл е Решение от 11.02.2016г. на Административен съд – Русе, постановено по КАНД № 282/2015г.

По изложените мотиви наказателното постановление се явява незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено.

 

Водим от горното и на основание чл. 63 от ЗАНН‚ съдът

 

               

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № П649/31.05.2018г., издадено от Зам. Кмет на Община Русе, с което на А.А.З., ЕГН: **********, с адрес ***, на основание чл. 2, ал. 2, вр. ал. 1 от Наредба № 4 на Общински съвет – Русе е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 50 лева (петдесет лева), за нарушение по чл. 2, ал. 1 от Наредба № 4 на Общински съвет – Русе

 

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд - Русе в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

 

                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: