Решение по дело №126/2019 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 септември 2019 г. (в сила от 13 септември 2019 г.)
Съдия: Иглика Василева Жекова
Дело: 20197220700126
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е    120

 

Гр. Сливен, 13.09.2019 г.

 

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД СЛИВЕН, в публично заседание на четвърти септември две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛАНА ДРАГОМАНСКА

                                              

                                               ЧЛЕНОВЕ:   ИГЛИКА ЖЕКОВА

                                                                  ДЕТЕЛИНА БОЗУКОВА

 

 

при участието на прокурора Христо Куков

и при секретаря Галя Георгиева, като разгледа докладваното от съдия Иглика Жекова КАНД № 126 по описа за 2019 година, за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е образувано по касационна жалба срещу решение по АНД № 468 по описа на Районен съд Сливен за 2019 година и се движи по реда на глава дванадесета от АПК.

С Решение № 233/21.05.2019 г. по АНД № 468/2019 г. на Районен съд Сливен е потвърдено Наказателно постановление № 18-0804-004032, издадено на 08.01.2019 г. от Началник Сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР – Сливен, с което на Г.Ж.К., ЕГН **********,***, за нарушение по чл. 483 ал. 2 от Кодекса за застраховането КЗ) и на основание чл. 638 ал. 3, вр. чл. 461 т. 1 от КЗ е наложено административно наказание „глоба” в размер на 400,00 (четиристотин) лева.  

Недоволен от така постановеното решение е останал касационният жалбоподател Г.К., която го обжалва в срок, като в жалбата се твърди материална незаконосъобразност на съдебния акт. Иска се неговата отмяна, както и отмяна на наказателното постановление. Твърди, че автомобилът е с валидна регистрация на В. и следвало за придвижването на автомобила в страни от ЕС да е налице валидна застраховка гражданска отговорност и валидна зелена карта. Наличието на последната изключвало необходимостта от сключване на гранична застраховка „ГО“ на автомобилистите от друга държава – член на Съюза. Позовава се на чл. 483 ал. 4 т. 1 от КЗ. Моли съда да отмени атакувания съдебен акт и потвърденото с него наказателно постановление.

В с.з. касационният жалбоподател, редовно и своевременно призован, не се явява и не изпраща представител.

В с.з. ответникът по касационното обжалване, редовно и своевременно призован, не се представлява.

В с.з. представителят на Окръжна прокуратура Сливен поддържа, че жалбата е неоснователна, а първоинстанционното решение като правилно и обосновано следва да бъде оставено в сила.

Административният съд, в качеството на касационна инстанция, като обсъди направените в жалбата оплаквания, становищата на явилите се страни и събраните пред Районния съд писмени и гласни доказателства, прие за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законния срок, допустима е и по същество - основателна.

В жалбата са наведени оплаквания за незаконосъобразност на обжалвания съдебен акт. За да се отговори на същите, касационната инстанция следва да обсъди събраните по делото доказателства, от които е видно следното от фактическа страна:

На 03.12.2018 г. около 15.20 ч. в гр. Сливен длъжностни лица – младши контрольори в Сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР – Сливен спрели за проверка лек автомобил марка „Мерцедес“, модел „ML320“ с рег. № ***, управляван от Г.Ж.К., при която водачът не представил валидна към деня и часа на проверката гранична застраховка „Гражданска отговорност“. Срещу водача К. бил съставен Акт за установяване на административно нарушение № 4032/03.12.2018 г., в който констатираното от длъжностните лица било квалифицирано като административно нарушение по чл. 483 ал. 2 от Кодекса за застраховането. Въз основа на съставения акт, на 08.01.2019 г. Началник Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Сливен издал Наказателно постановление № 18-0804-004032, с което на Г.Ж.К., ЕГН **********,***, за нарушение по чл. 483 ал. 2 от Кодекса за застраховането (КЗ) и на основание чл. 638 ал. 3, вр. чл. 461 т. 1 от КЗ наложил административно наказание „глоба” в размер на 400,00 (четиристотин) лева. 

Към доказателствата пред първата съдебна инстанция са приобщени заверено копие от Застрахователна полица № BG/22/118003059862/24.10.2018 год., от която се установява, че за процесния лек автомобил „Мерцедес ML 320” с рег. № WDC 1631542A307094 е била сключена застраховка „Гражданска отговорност”, Свидетелство за регистрация част І, удостоверяващо, че автомобилът „Мерцедес ML 320” с идентификационен номер WDC 1631542A307094 е регистриран в РБ с № *** на 16.01.2019 год.,  Анекс № 2 към застрахователна полица № BG/22/118003059862, съгласно който полицата е валидна и след промяна на регистрационния номер на лек автомобил „Мерцедес ML 320” с рег. № ***. Съгласно представена пред настоящата съдебна инстанция извадка от КФН, процесният лек автомобил има активна застраховка „Гражданска отговорност“ с начална дата на покритие 24.10.2018 г. и крайна дата – 24.10.2019 г.

За да потвърди Наказателното постановление, Районният съд е приел, че нарушението е установено и безспорно доказано. Приел е, че процесният автомобил е с английска регистрация, поради което и съгласно разпоредбата на чл. 483 ал. 2 от КЗ за същия е следвало да има сключена гранична застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите на граничния контролно-пропускателен пункт, от който влиза на територията на Република България. Решаващият съд е обсъдил и изключението от това правило в хипотезата на чл. 483 ал. 3 от КЗ, съгласно която лицето не е длъжно да сключва договор за гранична застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите при влизане на територията на Република България, при условие че притежава валиден сертификат „Зелена карта”, а в процесния случай такъв не е бил представен при проверката. Съдът е приел, че представеният договор за застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите”, сключен в ЗК „Лев Инс” не удостоверява наличие на  валидна застраховка, тъй като в същата не е вписан регистрационния номер на автомобила. При такива мотиви първоинстанционният съд е потвърдил наказателното постановление.

Настоящата касационна инстанция не споделя изводите на Районен съд Сливен, при следните съображения:

Видно от процесното наказателно постановление, със същото е наложена административна санкция за нарушение по чл. 483 ал. 2 от Кодекса за застраховането на водач, който управлява лек автомобил с регистрационни номера на Великобритания. Съгласно цитираната норма, лицето по ал. 1 т. 2 е длъжно да сключи гранична застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите на граничния контролно-пропускателен пункт, от който влиза на територията на Република България, като лицето по ал. 1 т. 2 трябва да има валидна гранична застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите до напускането на територията на Република България. Разпоредбата ясно визира своите адресати – лицата по ал. 1 т. 2, а именно: лице, което управлява моторно превозно средство от трета държава при влизане на територията на Република България, когато няма валидна за територията на Република България застраховка. В § 1 т. 7 от ДР за КЗ е дадено легално определение на понятието „Трета държава“ и това е държава, която не е членка по смисъла на т. 6 (на Европейския съюз). Следователно, разпоредбата на чл. 483 ал. 2, съобразно която е квалифицирано деянието от наказващия орган, е приложима единствено по отношение на водачите на автомобили от трети страни и единствено по отношение на тях законодателят е поставил изискване за сключване на този вид застраховка - гранична застраховка „Гражданска отговорност“. В процесния случай управляваното от К. моторно превозно средство е с регистрация в К. В., т.е. попада в изключенията по чл. 483 ал. 4 от КЗ. Съгласно цитирания текст, не се сключва договор за гранична застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите за моторно превозно средство от друга държава членка. Това налага извода, че за управлението на МПС с британска регистрация не се изисква сключване на гранична застраховка „ГО“ и при липса на такова нормативно задължение за водача на автомобила, наказващият орган не е следвало да ангажира и неговата административнонаказателна отговорност. Въпросът с пререгистрацията на превозното средство по реда на българското законодателство е друг и е неотносим към разглеждания случай. Неизпълнението на вмененото задължение по чл. 3 от НАРЕДБА № I-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства не може да се санкционира по реда на Кодекса за застраховането. Още повече, че в случая от доказателствата се установява, че за процесния автомобил е била сключена валидна застраховка „Гражданска отговорност“ – събитие, предшестващо извършената от органите на Сектор „Пътна полиция“ проверка.

Предвид горните съображения, Административният съд, в качеството си на касационна инстанция намира, че атакуваното решение на Районния съд, с което е потвърдено наказателното постановление, е неправилно, а подадената против него жалба – основателна. С оглед изложеното, обжалваното решение на Сливенски Районен съд следва да бъде отменено и спорът – решен по същество, с отмяна на наказателното постановление като незаконосъобразно. 

 

По изложените съображения и на основание чл. 63 ал. 1 от ЗАНН във вр. с чл. 221 ал. 2, предл. второ от АПК, Административен съд Сливен

 

 

Р    Е   Ш   И :

 

 

ОТМЕНЯ Решение № 233/21.05.2019 г. на Районен съд гр. Сливен, постановено по АНД № 468/2019 г. по описа на същия съд.

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 18-0804-004032, издадено на 08.01.2019 г. от Началник Сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР – Сливен, с което на Г.Ж.К., ЕГН **********,***, за нарушение по чл. 483 ал. 2 от Кодекса за застраховането КЗ) и на основание чл. 638 ал. 3, вр. чл. 461 т. 1 от КЗ е наложено административно наказание „глоба” в размер на 400,00 (четиристотин) лева, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО. 

 

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

     ЧЛЕНОВЕ:1.

 

             

                                                                           2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.