Решение по дело №50/2019 на Районен съд - Гълъбово

Номер на акта: 41
Дата: 18 април 2019 г. (в сила от 26 юни 2019 г.)
Съдия: Неделина Танчева Минчева
Дело: 20195550200050
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№...                                                       18.04.2019г.                                            Гр. Гълъбово

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ГЪЛЪБОВСКИ   РАЙОНЕН  СЪД                                                        Наказателен състав

На 20.03.2019г.

В публично заседание  в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕДЕЛИНА МИНЧЕВА

 

Секретар Таня Арнаудова,

 като разгледа докладваното от съдия Минчева АН дело №50 по описа за 2019г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по чл.59-63 от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление №18-0447-000039 от 13.02.2018г. на Началника на РУ– гр.Гълъбово, с което на И.С.С., на основание чл.53 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ и чл.179, ал.3, т.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, е наложено административно наказание „глоба” в размер 3000,00лв. за извършено от него нарушение по чл.139, ал.5 от ЗДвП.

В жалбата си жалбоподателят излага подробни съображения и моли наказателното постановление да бъде отменено, като незаконосъобразно.

Въззиваемата страна, редовно призована, не се представлява и не изразява становище. 

Съдът, след като обсъди събраните по делото писмени и гласни доказателства, направените в жалбата оплаквания и служебно провери правилността на обжалваното наказателно постановление намира за установено следното:

 

 ЖАЛБАТА Е  НЕОСНОВАТЕЛНА.

От приложените по делото копие на Акт за установяване на административно нарушение бл.№ 194118 от 29.01.2018г. и Наказателно постановление №18-0447-000039 от 13.02.2018г.на Началника на РУ-Гълъбово, е видно, че на И.С.С. е наложено административно наказание – „глоба” в размер 3000,00лв. на основание чл.179, ал.3, т.1 от ЗДвП /в редакцията му към момента на нарушението/, за това, че на 29.01.2018г. около 17,15ч. по Републикански път ІІІ-554, км.39+800 в посока север-юг, управлява специализиран автомобил категория №3 „Мерцедес“ 2631, с рег.№ ***, собственост на „З.р.“ ЕООД, като не е заплатил съответната винетна такса по реда на чл.10, ал.1 ЗП, с което виновно е нарушил разпоредбата на чл.139, ал.5 ЗДвП.

За установяване на фактите по делото съдът допусна в качеството на свидетели актосъставителя на АУАН и свидетеля по АУАН – съответно Д.Ж.Д. и Д.Н.Д.. От показанията на свидетелите се установява, че в изпълнение на служебните си задължения същите са извършили проверка на специализиран автомобил – кран, при която се е установило, че няма заплатена винетна такса. Проверката е била извършена на републикански път от гр.Гълъбово към гр.Раднево, извън границите на населеното място, като за движение по този път е бил изискуем винетен стикер.  

Съдът кредитира с доверие показанията на свидетелите, тъй като същите са непротиворечиви и не са налице данни за евентуалната заинтересованост на свидетелите от изхода на делото. Свидетелите са изпълнявали служебните си задължения, като са имали не малък опит в това, поради което съдът намира за достоверни показанията им в частта за определяне мястото на проверката.

Настоящото производство е от административно - наказателен характер. Същественото при него е да се установи има ли извършено деяние, което да представлява административно нарушение, дали това деяние е извършено от лицето, посочено в акта и в НП, и дали е извършено от него виновно. За да бъде наказателното постановление правилно и законосъобразно, е необходимо стриктно да бъдат спазени и изискванията на ЗАНН за съставянето на акта и издаването на наказателното постановление.

Във връзка с направените възражения относно несъответствието в посоченото място на нарушението в акта за установяване на административно нарушение и в наказателното постановление, съдът констатира, че действително в акта е изписано, че нарушението е извършено по РП ІІІ-554 – км39+80, а в наказателното постановление мястото на нарушението е изписано като „път ТРЕТИ КЛАС №3-554 – км.38+800“ и след това още веднъж като „Републикански път ІІІ-554, км.39+800“. Именно на това основание наказателното постановление е било отменено при първоначалното разглеждане на делото от друг състав на съда. Административен съд гр.Стара Загора при касационното разглеждане на делото е приел, че се касае за техническа грешка, която не съставлява съществено процесуално нарушение и не обуславя основание за отмяна на наказателното постановление. Този извод се споделя и от настоящия състав. Нарушението, за което е санкциониран жалбоподателят е такова, че следва да бъде категорично установено дали мястото на проверката попада в Списъка на републиканските пътища, за които се събира такса за ползване на пътна инфраструктура – винетна такса. Мястото на извършване на нарушението има значение и за местната компетентност на административно наказващия орган и на съда. Републикански път ІІІ-554 – Нова Загора-Раднево-Гълъбово-Симеоновград-Харманли фигурира в посочения списък и за преминаване през него се събира винетна такса. Както 38-ия, така и 39-ия километър от този път се намират на територията на Община Гълъбово и са извън населеното място на гр.Гълъбово. От този факт, както и свидетелските показания,  съдът прави извод, че съставянето на акт за установяване на административно нарушение е станало на територията на община Гълъбово и е било в кръга на компетентност на актосъставителя, а издаването на обжалваното наказателно постановление е било в кръга на компетентност на административно наказващия орган, който го е издал, тъй като мястото на нарушението е в границите на Община Гълъбово и освен това е извън границите на населеното място. Категорично се установява фактът, че пътят, по който се е движело превозното средство, управлявано от жалбоподателя, е такъв, за който се дължи винетна такса.

Жалбоподателят сочи, че в акта за установяване на административно нарушение не е посочено качеството на свидетеля по акта, дали той е очевидец на нарушението, дали е свидетел по установяване на нарушението или е свидетел само на съставянето на акта. Действително качеството на свидетеля не е посочено в процесния акт за установяване на административно нарушение. Това обстоятелство обаче не е съществено процесуално нарушение. От свидетелските показания стана ясно, че свидетелят е очевидец на нарушението. И двамата свидетели по делото съвместно са извършили проверката на жалбоподателя и двамата са констатирали извършеното нарушение. Непосочването на този факт в акта за установяване на административно нарушение в конкретния случай не препятства правото на защита на жалбоподателя, поради което и не е съществено процесуално нарушение.

Действително административно-наказателното производство е формално и следва да бъдат спазени императивните изисквания на ЗАНН относно съставянето на акта за установяване на административно нарушение и издаването на наказателно постановление, но спазването на формалните изисквания не е самоцелно. Дори да бъде допуснато някакво отклонение от предвидената процедура, това отклонение не винаги води до отмяна на наказателното постановление. Наказателното постановление се отменя само ако допуснатите процесуални нарушения водят до нарушаване правото на защита на санкционираното лице. В настоящия случай това не е така. Безспорно е установен нарушителя и нарушението на правилата за движението по пътищата. Жалбоподателят е управлявал МПС – специализиран автомобил категория №3, за който има задължение за заплащане на винетна такса за движение по републиканска пътна мрежа. Автомобилът е управляван по път, за който се е изисквало заплащане на винетна такса. Такава не е била заплатена към момента на проверката. Правилно административно-наказващият орган е квалифицирал нарушението по чл.139, ал.5 ЗДвП. За това нарушение е предвидено наказание по чл.179, ал.3, т.1 от ЗДвП /в редакцията му към момента на извършване на нарушението/ „глоба“ в размер на 3000,00лв. Това наказание е наложено на жалбоподателя с атакуваното наказателно постановление.  

Съдът намира, че съставеният акт за установяване на административно нарушение и издаденото въз основа на него наказателно постановление са законосъобразни и правилни. Поради тази причина наказателното постановление следва да бъде потвърдено.

Воден от изложените мотиви, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №18-0447-000039 от 13.02.2018г. на Началника на РУ– гр.Гълъбово, с което на И.С.С., на основание чл.53 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ и чл.179, ал.3, т.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, е наложено административно наказание „глоба” в размер 3000,00лв. за извършено от него нарушение по чл.139, ал.5 от ЗДвП, за това, че на 29.01.2018г. около 17,15ч. по Републикански път ІІІ-554, км.39+800 в посока север-юг, управлява специализиран автомобил категория №3 „Мерцедес“ 2631, с рег.№ ***, собственост на „З.р.“ ЕООД, като не е заплатил съответната винетна такса по реда на чл.10, ал.1 ЗП.

 

   РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване в 14 дневен срок от съобщението пред Старозагорски административен съд.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: