Решение по дело №8814/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 265507
Дата: 24 август 2021 г. (в сила от 24 август 2021 г.)
Съдия: Роси Петрова Михайлова
Дело: 20201100508814
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 21 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р       Е       Ш     Е      Н      И      Е

 

град София, ……………

В    И  М  Е  Т  О    Н А     Н  А  Р  О  Д  А

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Г.О., ІІІ-В състав в публично съдебно заседание на дванадесети май през две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

 

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ ДИМОВ

                                                                        ЧЛЕНОВЕ: ВЕЛИНА ПЕЙЧИНОВА

                                                           мл.с.: РОСИ МИХАЙЛОВА

 

 

при секретаря ЮЛИЯ АСЕНОВА разгледа докладваното от мл. съдия МИХАЙЛОВА възз.гр.дело № 8814 по описа за 2020 година и за да се произнесе след съвещание, взе предвид следното:

 

 

         Производството е по реда на чл.258 – чл.273 от ГПК.

Производството по делото е образувано по въззивна жалба от 09.03.2020 г. от Р.Д.Н. и Д. Г.Н. чрез адв. С.И. (с пълномощно по делото на лист 117) срещу решение № 52125 от 26.02.2020 г., постановено по гр. д. № 22687/2019 г., по описа на CPC, II ГО, 78-ми състав, в частта, с която предявените от ищеца „Т.С.“ ЕАД срещу ответниците осъдителни искове по чл. 79, ал. 1, пр. първо от ЗЗД, във вр. с чл. 149 ЗЕ и чл. 86, ал. 1 ЗЗД за посочените в диспозитива на съдебното решение са суми са уважени и ответниците са осъдени да заплатят разноски по делото.

В жалбата се прави оплакване, че решението е неправилно тъй като първоинстанционният съд не е съобразил, че ответниците нямат качеството на потребители на топлинна енергия и не е налице облигационна връзка между тях и ищеца. Твърди, че наследодателят на останалите ответници, респективно те като негови наследници, дължат заплащане на сумата за потребената топлинна енергия за имота. Моли решението да бъде отменено и вместо него постановено друго, с което предявените искове са бъдат отхвърлени. Претендира разноски. Не сочи и представя доказателства. Прави искане за задължаване на ищеца да представи по реда на чл. 190, ал. 1 от ГПК документите, описани във въззивната жалба.

Препис от въззивната жалба е връчен на „Т.С.“ ЕАД, като в срока за отговор на въззивната жалба по чл. 263, ал. 1 от ГПК, такъв е постъпил от насрещната страна, в който оспорва въззивната жалба и моли същата да бъде оставена без уважение. Претендира разноски.

В срока за отговор на въззивната жалба не е постъпило становище от третото лице помагач на страната на ищеца - „Б.“ ООД.

Предявени са от „Т.С.” ЕАД срещу Д.Н., Р.Н., М.Д., Л.С., В.С., Б.С., М.С. и П.С. при условията на субективно и обективно съединяване искове с правно основание чл.124 ал.1 от ГПК във връзка с чл.327, ал. 1 от ТЗ, чл. 86, ал. 1 от ЗЗД, чл. 266, ал. 1 от ЗЗД и чл.86, ал.1 от ЗЗД.

С оглед доводите, изложени в жалбите, съдът намира, че предмет на обжалване е първоинстанционното решение в частта, с която са уважени предявените от „Т.С.“ ЕАД искове по отношение на обжалвалите ответници Р.Д.Н. и Д. Г.Н.. По отношение на останалите необжалвали първоинстанционното решение ответници, то е влязло в сила.

Софийският градски съд, като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира, че фактическата обстановка се установява така, както е изложена подробно от първоинстанционния съд. Пред настоящата инстанция не са събрани доказателства по смисъла на чл.266 от ГПК, които да променят установената фактическа обстановка. В тази връзка в мотивите на настоящия съдебен акт не следва да се преповтарят отново събраните в първата инстанция доказателства, които са правилно обсъдени и преценени към релевантните за спора факти и обстоятелства.

Въззивната жалба, с която съдът е сезиран, е допустима - подадена е в срока по чл.259, ал.1 от ГПК от легитимирана страна в процеса срещу първоинстанционно съдебно решение, което подлежи на въззивно обжалване, поради което следва да се разгледа по същество.

Разгледана по същество въззивната жалба е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Съгласно чл.269 от ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, по допустимостта му – в обжалваната част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Относно законосъобразността на решението и като съобрази изложеното в жалбата, въззивният състав намира следното:

По същество на спора, въззивният съд приема, че в съответствие със събраните пред него доказателства СРС е направил извод, че през процесния период страните са били обвързани от валиден договор за продажба на топлоенергия - чл. 153, във вр. е чл. 149 от ЗЕ, по реда на чл. 150, ал. 1 от ЗЕ при действие на Общите условия за периода и чл. 106а, ал. 4 от отменения Закон за енергетиката и енергийната ефективност, съгласно които облигационната връзка – договор за продажба на топлинна енергия се създава по силата на закона със страни – топлопреносното дружество и собственикът или ползвателят на топлоснабдения имот. Ответниците по делото не спорят, че са съсобственици на процесния топлоснабден имот при твърдените в исковата молба квоти, които за жалбоподателите са съответно 2/13 за Д. Г.Н. и 2/13 за Р.Д.Н..

Неоснователни са изложените във въззивната жалба доводи, че между жалбоподателите и ищцовото дружество не съществува облигационна връзка, тъй като е съществува открита партида на името на други лица за процесния имот. Договорното отношение между страните е възникнало от качеството на ответниците на съсобственици на топлоснабдения имот, находящ се в гр. София, ж.к. „******.

Законодателят не е предвидил като условие за влизането на ОУ в сила приемане от страна на потребителите, въпреки че е уредено право на потребителите да искат специални условия като внесат в топлопреносното предприятие писмено заявление. Не са представени доказателства ответникът да е възразил срещу прилаганите от ищеца ОУ, поради което основателно е прието, че главните страни са обвързани от договорно правоотношение във връзка с предоставянето на ТЕ за битови нужди в процесния период.

Установява се, че в исковия период ищецът е подавал в сградата  топлоенергия за битови нужди. Съгласно действащото законодателство - чл. 139, ал. 1 от ЗЕ разпределението на топлинната енергия се извършва по система за дялово разпределение. Начинът за извършване на дяловото разпределение е регламентиран в ЗЕ и действалата през периода Наредба № 16 - 334 от 06.04.2007 г. В случая измерването на индивидуалното потребление на топлинна енергия и вътрешното разпределение на разходите за отопление и топла вода между топлоснабдените имоти в сградата е възложено на третото лице - „Б.“ ООД.

Реалното потребление на топлинна енергия в процесния имот, както и стойността на топлинната енергия се установява на база представените от ФДР и неоспорени от ответника главни отчети за периода, както и от заключението на приетата пред СРС и неоспорена СТЕ, която съдът кредитира.

Вещото лице е констатирало, че дяловото разпределение в сградата е извършвано от ФДР „Б.“ ООД съгласно реален отчет в края на всеки отоплителен сезон на уредите в имота. Топлоенергията е разпределяна и изчислена съобразно методиката, заложена в Наредба № 16-334/06.04.2007 г. Експертизата е установила, че дължимите суми за топлоенергия за процесния имот за периода м. май 2016 г. – м. април 2017 г. са на стойност 1812,88 лв. Според заключението на изготвената по делото ССЕ ответниците не са заплатили процесните вземания.

Първоинстанционният съд е направил правилен извод с оглед произхода на процесната облигационна връзка, предпоставена от собствеността на топлоснабдения имот, че всеки от съсобствениците е задължен за съответна на квотата му от съсобствеността част от общо дължимата цена.

Настоящият състав намира за правилни съдържащите се в мотивите на първоинстанционното решение констатации за забава на ответниците за плащане на главницата, с оглед заключението на изготвената по делото ССЕ. Доколкото според приложимите Общи условия потребителите на топлинна енергия са длъжни да заплащат месечните дължими суми за топлинна енергия в 30-дневен срок след изтичане на периода, за който се отнасят, съгласно разпоредбата на чл. 84, ал. 1 от ЗЗД ответникът е изпаднал в забава след изтичане на определения за изпълнение на задължението му срок без да е необходима покана на кредитора.

Доколкото искът за лихва за забава е установен в своето основание, но по делото няма достатъчно данни за неговия размер, първоинстанционният съд правилно е приложил разпоредбата на чл. 162 от ГПК, определяйки размера по своя преценка, като е приел, че искът за лихвата е изцяло основателен.

Настоящият състав споделя констатацията на първоинстанционния съд, че е основателен и искът за цена на услугата дялово разпределение. Съдебно-техническата експертиза по делото е изготвена именно на база извършено дялово разпределение, а по делото не са налице доказателства за заплащането на тази сума от ответниците. Първоинстанционният съд е направил правилен извод за основателност и на акцесорния иск за лихва за забава за заплащането на тази сума.

Доколкото изводите на настоящият състав съвпадат с тези на СРС, решението следва да се потвърди в обжалваната му част като правилно и законосъобразно.

По разноските пред СГС :

При този изход на спора – въззивната жалба не е уважена, право на разноски има въззиваемата страна. Доколкото въззиваемата страна – ищец „Т.С.“ ЕАД, редовно призована, не изпраща процесуален представител в откритото съдебно заседание пред въззивния съд, настоящият състав намира, че в полза на въззиваемата страна не следва да се присъжда юрисконсултско възнаграждение.

По горните съображения въззивният съд

 

 

 

          Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 52125 от 26.02.2020 г., постановено по гр. д. № 22687/2019 г., по описа на CPC, II ГО, 78-ми състав, в обжалваната част.

 

РЕШЕНИЕТО е постановено при участието на подпомагаща страна на ищеца „Б.“ ООД.

РЕШЕНИЕТО, на основание чл. 280, ал. 3 ГПК, не подлежи на касационно обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                       ЧЛЕНОВЕ : 1.                        2.