Решение по дело №726/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 464
Дата: 24 юли 2019 г. (в сила от 14 август 2019 г.)
Съдия: Стела Йорданова Михайлова
Дело: 20195220200726
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 април 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

  

 

24.07.2019 г., гр.Пазарджик

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИ РАЙОНЕН СЪД, наказателен състав

на седми юни през две хиляди и деветнадесета година

в публично заседание в състав:

 

                                                                           Председател: СТЕЛА МИХАЙЛОВА

 

Секретар Росица Караджова,

като разгледа докладваното от съдия Михайлова АНД №726 по описа за 2019 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63 ал.1 от ЗАНН.

Постъпила е жалба от А.Д.К., ЕГН ********** *** против Наказателно постановление №ЗГР-2 от 04.02.2019 г. на Началника на РУ гр.С., с което на същия за нарушение на чл.99, ал.1 от Закона за гражданската регистрация /ЗГР/, на основание чл.116, ал.2 от ЗГР е наложена ГЛОБА в размер на 100 лева.

Поддържа се, че обжалваното постановление е незаконосъобразно и се иска неговата отмяна.

В съдебно заседание жалбоподателят поддържа жалбата. Сочи нови доказателства.

Ответникът по жалбата РУ гр.С. не изпраща представител. Представя в писмено становище, в което моли наказателното постановление, като правилно и законосъобразно да бъде потвърдено. 

Съдът като провери основателността на жалбата, прецени доводите на страните  и събраните по делото доказателства, прие за установено следното:

На жалбоподателя е съставен акт за установяване на административно нарушение за това, че на 22.01.2019 г. около 19,00 часа в гр.С. не е направил необходимото в срок от 30 /тридесет/ дни да заяви настоящия си адрес, а именно – гр.С., ул.“П.С.“ №17, където живее от 40 години.  

Въз основа на това е издадено обжалваното наказателно  постановление, за това че на 22.01.2019 г. около 19,00 часа в гр.С. лицето е длъжно в срок от 30 дни да заяви промяна на настоящия си адрес.

Горната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на показанията на свидетелите А.Ц.-актосъставител, С.К.и писмените доказателства представени по делото.

Безспорно е, че административнонаказателното производство започва с АУАН, в който е отразено нарушение, който следва да съдържа определени реквизити посочени в чл.42 от ЗАНН. Актът се съставя от определени длъжностни лица за констатиране на съответното нарушение, извършено от конкретно посочено лице. Едва след цялостната преценка на законосъобразността и обосноваността на акта и на възраженията против него и на основанията на прилагане на чл.28 и чл.29 ЗАНН, ако намери, че нарушителя виновно е извършил деянието, наказващият орган издава НП, с което налага съответното административно наказание. Логическото и систематичното тълкуване на нормите по раздел IV, уреждащи производство по налагане на административните наказания води до извода, че следва да има идентичност както между описанието отразено в акта и в НП, както и в правната квалификация на същото. Несъмнено целта, е да се създадат гаранции за нарушителя за реализиране правото на защита против НП издадено въз основа на акта.

В настоящия случай е налице разминаване между АУАН и НП в описанието на нарушението.

Разпоредбата на чл.99, ал.1 от ЗГР вменява задължение на всяко лице в срок 30 дни да заяви промяната на настоящия си адрес.

Докато в АУАН ясно подробно и конкретно са посочени датата и мястото, където е извършено нарушението, обстоятелствата, при които е извършено, т.е. конкретните действия с които е извършено, в НП е пресъздадена единствено диспозицията на законовата норма, без да се описават конкретни дийствия с които е осъществено нарушението.

Но съдебният контрол е ограничен в рамките на наказателното постановление, като въз основа на приетите в него и потвърдени от доказателствата фактически и констатации и правни квалификации, съдът може да направи правните изводи за законосъобразност и обоснованост на същото.

Част от основните реквизити на акта за установяване на административно нарушение съгласно чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, е описание на нарушението и обстоятелствата при което същото.

Липсата на описание на нарушението, както и разминаването с това посочено в АУАН представляват съществени процесуални нарушения, водещи несъмнено до нарушаване правото на нарушителя да разбере в какво е обвинен, което е абсолютно основание за отмяна на наказателното постановление.

Този порок не може да бъде саниран при съдебния контрол. С оглед формалния характер на производството е недопустимо съдът да извежда волята на административноноказващия орган по метода на тълкуването и в този смисъл да замества органа в неговата дейност по констатиране на извършено нарушение и вземане на решение за налагане на съответно наказание.

Допуснатите съществени процесуални нарушения води до необоснованост и незаконосъобразност на наказателното постановление, което в следва да бъде отменено без спора да бъде разглеждан по същество.

Воден от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН съдът

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ НП №ЗГР-2 от 04.02.2019 г. на Началника на РУ гр.С., с което на А.Д.К., ЕГН ********** *** за нарушение на чл.99, ал.1 от Закона за гражданската регистрация /ЗГР/, на основание чл.116, ал.2 от ЗГР е наложена ГЛОБА в размер на 100 лева.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред Пазарджишкия административен съд в 14 - дневен срок от съобщението за изготвянето му.

 

                                             

                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: