Решение по дело №3279/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1879
Дата: 22 октомври 2019 г. (в сила от 30 януари 2020 г.)
Съдия: Валентин Тодоров Пушевски
Дело: 20193110203279
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 юли 2019 г.

Съдържание на акта

      Р Е Ш Е Н И Е

 

      №…………………………/22.10.2019 г., гр. Варна

 

          В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, XLIV състав, в открито съдебно заседание на седми октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:             

                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: ВАЛЕНТИН ПУШЕВСКИ                         

  с участието на секретаря Мария Миланова, след като разгледа докладваното от съдията НАХД № 3279 по описа за 2019 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

  Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

         Образувано е по жалба на „*“ ЕООД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление:*** срещу Наказателно постановление № 03 – 010005 от 25.07.2018 г., издадено от Директора на дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, с което на дружеството – жалбоподател, на основание чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 415в, ал. 1 от Кодекса на труда, е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 300 лева (триста лева) за това, че на 05.07.2018 г. в щанд за продажба на очила, находящ се в Етнографски комплекс в к.к. „Златни пясъци“ в гр. Варна, дружеството „*“ ЕООД в качеството си на работодател, видно от представената при проверката документация е допуснал лицето В.В.М., с ЕГН: **********, да престира труд в полза на „*“ ЕООД, изпълнявайки трудовите функции на длъжност „продавач – консултант“ с работно място - щанд за продажба на очила, находящ се в Етнографски комплекс в к.к. „Златни пясъци“ в гр. Варна, преди да е документирало провеждането на начален инструктаж по безопасност и здраве при работа с нарочна книга за начален инструктаж (Приложение ) – нарушение на разпоредбата на чл. 11, ал. 5 във вр. с чл. 12, ал. 1 от Наредба № РД – 07 – 2 за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

         Дружеството – жалбоподател „*“ ЕООД намира издаденото наказателно постановление за незаконосъобразно и необосновано, като навежда подробни аргументи в защита на своето становище. На първо място дружеството навежда твърдения, че административно – наказващият орган не е индивидуализирал мястото на извършване на нарушението. Също така застъпва позиция, че фактическата обстановка, приета от административно – наказващия орган не отговаря на действителността, доколкото лицето В.В.М. не е полагала труд в обекта, стопанисван от дружеството, а само е присъствала, за да вземе решение дали ще може да се справя с отговорностите на работата. Също така съзира като порок в процедурата по връчване на наказателното постановление, че същото е било връчено на лице, което няма представителна власт да получава преписи от наказателни постановление от името на въззивното дружество. Поради гореизложените съображения моли за отмяна на наказателното постановление, а в условията на евентуалност моли за редуциране на размера на наложеното административно наказание „имуществена санкция“.

         В проведеното на 07.10.2019 г. открито съдебно заседание по НАХД № 3279 по описа за 2019 г. на Варненския районен съд, въззивното дружество „*“ ЕООД не изпраща нито законен, нито процесуален представител, който да изрази позицията му в дадения ход на делото по същество.

         В проведеното на 07.10.2019 г. открито съдебно заседание по НАХД № 3279 по описа за 2019 г. на Варненския районен съд, въззиваемата страна дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна се представлява от своя процесуален представител ст. юрисконсулт Дарина Ошавкова, която намира, че нарушението е установено по безспорен начин от събраните в хода на административно – наказателното производство доказателства, като също така подчертава, че са били предприети действия от страна на въззивното дружество по отстраняването му, поради което и в случая е приложена разпоредбата на чл. 415в от Кодекса на труда.

 

         От фактическа страна, съдът намира за установено следното:

         На 05.07.2018 г. св. М.О.М. – Ж. – инспектор в дирекция „Инспекция по труда“ гр. Варна извършила проверка по спазване на трудовото законодателство в търговски обект – щанд за продажба на очила, находящ се в Етнографски комплекс в к.к. „Златни пясъци“ в гр. Варна, стопанисван от търговското дружество „*“ ЕООД.

         В хода на проверката св. М. – Ж. установила, че в обекта лицето В.В.М., с ЕГН: ********** изпълнява трудови функции на длъжност „продавач – консултант“, но същевременно дружеството не е документирало провеждането на начален инструктаж на своята служителка.

         Преценявайки, че с това свое поведение дружеството „*“ ЕООД е извършило нарушение на чл. 11, ал. 5 във вр. с чл. 12, ал. 1 от Наредба № РД – 07 – 2 за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, на 18.07.2019 г. св. М. – Ж. съставила акт за установяване на административно нарушение, с който санкционирала дружеството за нарушение на посочените нормативни разпоредби.

         Същевременно на 06.07.2018 г. бил проведен и респ. документиран в книгата за начален инструктаж, начален инструктаж на В.В.М., което обстоятелство било удостоверено с полагането на подпис от страна на служителката.

         В предвидения в разпоредбата на чл. 44, ал. 1 от ЗАНН срок не постъпило писмено възражение срещу съставения АУАН, като на 25.07.2018 г. Директорът на дирекция „Инспекция по труда“ гр. Варна, приемайки идентична фактическа обстановка, като тази изложена в обстоятелствената част на АУАН, но същевременно запознавайки се с представената книга за проведен начален инструктаж на служителите на „*“ ЕООД, наложил, на основание чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 415в, ал. 1 от Кодекса на труда, на въззивното дружество административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 300 лева (триста лева) за нарушение на 11, ал. 5 във вр. с чл. 12, ал. 1 от Наредба № РД – 07 – 2 за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

 

         По отношение на доказателствата и от правна страна, съдът намира за установено следното:

         Жалбата срещу наказателното постановление е подадена в установения в чл. 59, ал. 2 от ЗАНН 7 – дневен срок, от надлежна страна, срещу акт, който подлежи на обжалване, поради което се явява процесуално допустима.

          Разгледана по същество, съдът я намира за частично основателна, поради следните причини:

         Според съда от събраните в хода на производството гласни и писмени доказателства може да се направи обоснован извод, че на датата 05.07.2018 г. лицето В.В.М. е престирала труд в полза на дружеството „*“ ЕООД. В подкрепа на този извод на първо място са показанията на св. М.О.М. – Ж., която потвърди при това категорично, че служителката В.В.М. не се е намирала само в търговския обект като присъствие, а е обслужвала клиенти. Показанията на св. М. – Ж. се подкрепят и от приложената Декларация по чл. 399 вр. с чл. 402, ал. 1, т. 3 и чл. 402, ал. 2 от Кодекса на труда (попълнена лично от служителката М.), в която същата декларира елементите на своето правоотношение с „*“ ЕООД, а именно работно време, договорено трудово възнаграждение, почивни дни и почивки в рамките на работния ден. Всички тези декларирани от служителката елементи на нейното правоотношение с дружеството несъмнено го квалифицират като трудово и е следвало същото да бъде оформено в писмен трудов договор между страните.

         В конкретния случай трудовия договор е подписан на 06.07.2018 г., макар и служителката М. да е престирала трудови функции още на предния ден (деня на проверката от страна на служителите на дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна – 05.07.2018 г.), като за въззивното дружество е било възникнало задължението още на 05.07.2018 г. да проведе и документира начален инструктаж на служителката М., каквото изискване поставят разпоредбите на чл. 11, ал. 5 във вр. с чл. 12, ал. 1 от Наредба № РД – 07 – 2 за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

         Дружеството не е изпълнило на датата 05.07.2018 г. това свое задължение, поради което и според съда съвсем правилно е била ангажирана административно – наказателната му отговорност.

         Същевременно с оглед наличните писмени доказателства и съвсем конкретно извадка от книгата за проведен начален инструктаж на служителите на „Дани.Г – 95“ ЕООД, се установява, че нарушението е отстранено веднага след неговото констатиране, т.е. на следващия работен ден, поради което и според съда законосъобразно и правилно административно – наказаващият орган е приложил разпоредбата на чл. 415в, ал. 1 от Кодекса на труда, при индивидуализация на административното наказание. Още повече, че няма данни от нарушението да са произтекли някакви конкретни вреди и вредни последици за служителката М..

         Съдът не намира за основателни конкретните възражения на въззивното дружество срещу законосъобразността на наказателното постановление, наведени във въззивната жалба, поради следните съображения:

         Съдът не установи в рамките на извършената служебна проверка в хода на административно – наказателното производство да са били допуснати съществени процесуални нарушения. Акта за установяване на административно нарушение е изготвен от длъжностно лице със съответната компетентност, съдържа необходимите реквизити, кумулативно предвидени в разпоредбата на чл. 42 от ЗАНН и е надлежно предявен по реда на чл. 43, ал. 1 от ЗАНН. Самото наказателно постановление също е издадено от компетентен орган и отговаря на изискванията на чл. 57 от ЗАНН. Не на последно място, следва да се отбележи, че вмененото във вина на въззивното дружество нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво се изразява административното нарушение, поради което не е накърнено правото му на защита.

         Ясно е индивидуализирано мястото на извършване на нарушението – щанд за продажба на очила, находящ се в к.к. „Златни пясъци“ и конкретно в Етнографския комплекс. Действително в обстоятелствената част на наказателното постановление е вписано, че щанда се стопанисва от „Ванеса Варна“ ЕООД „Д.г.9.“ ЕООД, но очевидно в случая просто е допусната техническа грешка, тъй като никъде в административно – наказателната преписка не се говори за дружество с подобно наименование „Ванеса Варна“ ЕООД.

         Предвид показанията на св. М. – Ж. и писмената декларация, в която лично служителката М. е декларирала елементите на своето правоотношение, съдът застъпва категорична позиция, че на 05.07.2018 г. М. е престирала труд в полза на дружеството, а не се е намирала в обекта само за да се запознае с работния процес, каквито възражения са изложени във въззивната жалба.

         Съдът не вижда нищо порочно във факта, че П.Г. е получил препис от наказателното постановление. Дори същият да не е служител на дружеството „Д.Г.9.“ ЕООД, очевидно представляващият въззивното дружество своевременно се е запознал със съдържанието на наказателното постановление, доказателство за което и е въззивната жалба срещу него, която е депозирана в законоустановения срок, така, че по никакъв начин не са били нарушени правата на дружеството – жалбоподател.

 

         По отношение вида и размера на наказанието.

         Същевременно съдът намира, че наведените възражения във въззивната жалба по отношение на размера на наложената „имуществена санкция“ са напълно основателни. Наказващият орган е възприел изцяло фактическата обстановка описана в акта за установяване на административно нарушение и необосновано, според съда, е наложил наказание за извършеното деяние в размер над предвидения в закона минимум от 100 лева. При индивидуализиране на наказанието, съдът отчита като смекчаващо вината обстоятелство, че в административно – наказателната преписка не се съдържат данни дружеството „*“ ЕООД да е санкционирано за подобни нарушения на трудовото законодателство, което мотивира съдът да приеме, че нарушението е извършено за първи път, което от своя страна налага извода за едно като цяло отговорно и правилно отношение на въззивното дружество към законоустановения ред в страната. Отегчаващи вината обстоятелства не бяха констатирани в хода на съдебното производство, поради което съдът намира, че определеното към минимален размер наказание се явява справедливо и напълно съответства на целите, предвидени в разпоредбата на чл. 12 от ЗАНН.

         Поради гореизложените съображения, съдът намира, че Наказателно постановление № 03 – 010005 от 25.07.2018 г., издадено от Директора на дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, следва да бъде изменено в санкционната си част, като размера на наложеното административно наказание „имуществена санкция” бъде намален до предвидения в закона минимум от 100 лева.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

           ИЗМЕНЯ Наказателно постановление № 03 – 010005 от 25.07.2018 г., издадено от Директора на дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, с което на „*“ ЕООД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление:***, на основание чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 415в, ал. 1 от Кодекса на труда, е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 300 лева (триста лева) за това, че на 05.07.2018 г. в щанд за продажба на очила, находящ се в Етнографски комплекс в к.к. „Златни пясъци“ в гр. Варна, дружеството „*“ ЕООД в качеството си на работодател, видно от представената при проверката документация е допуснал лицето В.В.М., с ЕГН: **********, да престира труд в полза на „*“ ЕООД, изпълнявайки трудовите функции на длъжност „продавач – консултант“ с работно място - щанд за продажба на очила, находящ се в Етнографски комплекс в к.к. „Златни пясъци“ в гр. Варна, преди да е документирало провеждането на начален инструктаж по безопасност и здраве при работа с нарочна книга за начален инструктаж (Приложение ) нарушение на разпоредбата на чл. 11, ал. 5 във вр. с чл. 12, ал. 1 от Наредба РД 07 2 за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, като НАМАЛЯВА размера на санкцията до размер от 100 лева (сто лева).

           Решението подлежи на касационно обжалване в 14 – дневен срок от получаване на съобщение за изготвянето му пред Административен съд – Варна.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: