Решение по дело №63/2009 на Районен съд - Карлово

Номер на акта: 349
Дата: 22 октомври 2009 г. (в сила от 29 декември 2009 г.)
Съдия: Асима Костова Вангелова-Петрова
Дело: 20095320100063
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 януари 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер                  Година 22.10.2009                 Град  К.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Карловски Районен съд                                       първи граждански състав

На двадесет и пети септември                                     две хиляди и девета година

В публично заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Асима Вангелова-Петрова

 

Секретар: Сн.Д.

като разгледа докладваното от съдията

гражданско дело № 63 по описа за 2009 година

и за да се произнесе, взе предвид:

Производството е по иска с правно основание член 99, ал.1 от СК-отм.

Ищцата – Н.В.Н. твърди, че бракът им с ответника е сключен на *****. в град П., първи за двамата. От брака си имат родени две деца – С.Д.Н. на 11 години и Ф.Д.Н. на 6 години. Твърди, че от самото начало на съвместния им живот с ответника имали проблеми. Същия постоянно бил изнервен и непредсказуем, постоянно се карали. Твърди, че ответникът не желаел да работи и издържа семейството, като майка му постоянно се намесвала в отношенията им. Твърди, че живеели при майката на ответника и същия настоявал само ищцата да работи и издържа семейството. Твърди, че в началото на 2002г. за пореден път се скарали, при което ответника и майка му я изгонили от семейното жилище. Не ú позволили да вземе детето. Твърди, че от тогава са разделени, не са се събирали да живеят заедно, както и не са правени опити за помирение. С ответника са си разделили децата, като детето С. живее при него. МОЛИ съда, да постанови решение, с което да прекрати бракът им като дълбоко и непоправимо разстроен по изключителна вина на ответника. Претендира да ú бъдат предоставени за упражняване родителските права само върху роденото от брака им дете – Ф.Д.Н.. Желае след прекратяване на брака да ú бъде възстановено предбрачното фамилно име – М..

Ответникът – Д.С.Н., в съдебно заседание проведено на 01.07.2009г. заявява, че желе да се разведе с ищцата. Твърди, че със същата са разделени от месец април 2001г. и от тогава не са се виждала и не са превени опити да живеят отново съвместно.

От събраните по делото доказателства, съдът намира за установено от фактическа страна следното:

Страните са съпрузи, на основание валидно сключен граждански брак на *****. с акт за граждански брак № ** от *****. на Община П.. От представените удостоверения за раждане, се установява, че от брака си съпрузите имат родени две деца – С.Д.Н., роден на ***г. с ЕГН ********** и Ф.Д.Н., роден на ***г. с ЕГН **********.

Във връзка с упражняването на родителските права, съдът е приел изготвен от Д ”СП” при Община К. социален доклад. Дирекцията в депозирания по делото доклад, изготвен след срещи и разговори с майката на децата сочи, че за детето С.Д.Н. грижи за отглеждането и възпитанието му полага бащата, съвместно с неговите родители, а за Ф.Д.Н. се грижи майката. Двамата родители са постигнали разбирателство  по въпроса кое от децата, при кой от родителите да живее и кой ще полага съответните грижи. Дирекцията счита, че към настоящия етап не се нарушават правата и интересите на малолетното дете Ферхат и не съществуват рискови фактори за неговото развитие.

Непълнолетното дете - С.Д.Н., изслушано по реда на член 15 от ЗЗД, в съдебно заседание на 01.07.2009г. заявява, че живее в П. с баба си с татко си, където чувства добре и спокойно. Сочи, че не се вижда с майка си, която живее в град К., както и че не иска да живее с нея, защото не го гледа и защото за тези години същата имала друг мъж.

Във връзка с установяване на въведените брачни основания, довели до дълбокото и непоправимо разстройство на брака, съдът е допуснал свидетели на ищцовата страна. От разпитаните свидетели – М.А.и С.У.се установява, че съпрузите не живеят заедно от близо десет години и към настоящия момент са разделени. Твърдят, че съпрузите имат две деца, като при раздялата им голямото дете живее и се отглежда от бащата, а малкото от майката.

Други доказателства от значение по делото не са представени.

Въз основа на така установената и възприета фактическа обстановка, съдът прави следните изводи от правна страна:

Относно вината за разстройството на брака – Установи се от показанията на разпитаните по делото свидетели, че страните живеят във фактическа раздяла от близо десет години. По делото не се събраха данни и доказателства за причините, довели до фактическата раздяла, респ. дълбокото и непоправимо разстройство на брака, както и не се установи по какви именно причини страните са разделени. Свидетелите не можаха да охарактеризира брачната връзка и да дадат някакво точно обяснение за причината за раздялата, но тя е факт и помирение между съпрузите, имайки предвид дългата фактическа раздяла не е възможно да бъде постигнато.  Съпрузите не са правили опити за помирение през това време, което се е отразило върху отношенията им и е довело до прекратяване на икономическите, физическите и духовни връзки между тях. Това е индикация за дълбоко и непоправимо разстройство на брака, от което следва изводът, че брачната им връзка е формална и изпразнена от съдържание. Законовата уредба не дефинира понятието “вина за дълбокото и непоправимо разстройство на брака”. Съдът приема това понятие като компилация от обективно и субективно отношение към брачната връзка, неизпълнение на поетите брачни задължения, едно от които е съвместното съжителство на съпрузите.

         Предвид изложеното и установената фактическата обстановка, съдът счита, че бракът следва да бъде прекратен, като дълбоко и непоправимо разстроен по вина на двамата.

Относно родителските права, издръжка на децата и режим на свиждане - Претенция за предоставяне упражняването на родителските права върху роденото от брака на страните малолетно дете Ф. е предявила ищцата, като същата е заявила, че не възразява детето С. да живее при бащата, което обстоятелство не се оспори от ответната страна. Това желание има и непълнолетното дете С., изразено пред съда при неговото изслушване в съдебно заседание. Ето защо, съдът счита, че упражняването на родителските права върху роденото от брака на страните дете Ф., следва да се предоставят на майката, а упражняването на родителските права върху роденото от брака на страните дете С. следва да се предоставят на бащата.

На бащата следва да се определи режим на лични отношения с детето Ф., а именно – всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09.00 часа на съботния ден до 17.00 часа на неделния ден с преспиване на детето при бащата, както и един месец през лятото, несъвпадащ с платения годишен отпуск на майката. На майката следва да се определи режим на лични отношения с детето С., а именно – всяка втора и четвърта събота и неделя от месеца от 09.00 часа на съботния ден до 17.00 часа на неделния ден с преспиване на детето при майката, както и един месец през лятото, несъвпадащ с платения годишен отпуск на бащата.

По отношение на издръжката на децата - по делото не са ангажирани писмени доказателства за доходите на страните, предвид което съдът намира, че същите получават около средното за страната трудово възнаграждение. Предвид тези данни, съдът намира, че бащата може да осигурява месечна издръжка в размер на 60.00 лева за детето Ф., както и че майката може да осигурява същия размер на издръжка от 60.00 лева за детето С., като така определените суми, съдът счита за съобразени с възможностите на родителите. Издръжката следва да се присъди от датата на подаване на исковата молба – 23.01.2009г. При определяне размера на издръжката, съдът отчита обстоятелството, че по делото не са ангажирани доказателства за нужди на деца над обичайните такива за тяхната възраст, както и данни, децата да имат здравословни или други проблеми, които да обосновават по-висок размер на издръжката.

Относно издръжката между съпрузите - Издръжката между съпрузите не се претендирана и такава не се присъжда.

Относно ползването на семейното жилище - по делото няма изразена претенция за предоставена на същото на някой от страните, предвид което съдът не следва да се произнася.

Относно фамилното име - Относно фамилното име, съдът следва да постанови ищцата да носи предбрачната си фамилия М., предвид изразеното желание на същата. 

На основание член 329 от ГПК във връзка член 6, т. 2 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК, съдът определя държавна такса в размер на 75.00 лева. Тъй като вината за развода е на двамата съпрузи, разноските остават за тях така, както са направени. При завеждане на делото е внесена държавна такса в размер на 25.00 лева, като страните следва да внесат допълнителната държавна такса по допускането на развода в размер от по 25.00 лева. Страните следва да заплати сумата от по 86.40 лева, представляваща държавна такса върху присъдената издръжка.

Мотивиран от изложеното и на основание член 99, ал.1 от СК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПРЕКРАТЯВА сключеният на *****. с акт № ** от *****. на Община П. граждански брак между Н.В.Н. *** с ЕГН ********** и Д.С.Н. *** с ЕГН **********, като дълбоко и непоправимо разстроен.

ОБЯВЯВА, че вина за дълбокото и непоправимо разстройството на брака имат двамата съпрузи.

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права върху роденото от брака дете С.Д.Н. с ЕГН ********** на бащата - Д.С.Н. *** с ЕГН **********.

ОПРЕДЕЛЯ режим на свиждане на майката Н.В.Н. *** с ЕГН ********** с детето С.Д.Н. с ЕГН **********, всяка втора и четвърта събота и неделя от месеца от 09.00 часа на съботния ден до 17.00 часа на неделния ден с преспиване на детето при майката, както и един месец през лятото, несъвпадащ с платения годишен отпуск на бащата.

ОСЪЖДА Н.В.Н. *** с ЕГН ********** да заплаща на детето С.Д.Н. с ЕГН **********, като малолетно чрез неговия баща и законен Д.С.Н. *** с ЕГН **********, месечна издръжка в размер на 60.00 (шестдесет) лева, считано от 23.01.2009г. до настъпване на законоустановена причина за нейното изменение или прекратяване, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска, считано от датата на падежа до окончателното изплащане.

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права върху роденото от брака дете Ф.Д.Н. с ЕГН ********** на майката - Н.В.Н. *** с ЕГН **********.

ОПРЕДЕЛЯ режим на свиждане на бащата Д.С.Н. *** с ЕГН ********** с детето Ф.Д.Н. с ЕГН **********, всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09.00 часа на съботния ден до 17.00 часа на неделния ден с преспиване на детето при бащата, както и един месец през лятото, несъвпадащ с платения годишен отпуск на майката.

ОСЪЖДА Д.С.Н. *** с ЕГН ********** да заплаща на детето Ф.Д.Н. с ЕГН **********, като малолетно чрез неговата майка и законен Н.В.Н. *** с ЕГН **********, месечна издръжка в размер на 60.00 (шестдесет) лева, считано от 23.01.2009г. до настъпване на законоустановена причина за нейното изменение или прекратяване, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска, считано от датата на падежа до окончателното изплащане.

         ПОСТАНОВЯВА след прекратяване на брака съпругата да носи предбрачната си фамилия М..

                   ОСЪЖДА Н.В.Н. *** с ЕГН **********, да заплати в полза на ВСС държавна такса в размер на 111.40 лева.

                   ОСЪЖДА Д.С.Н. *** с ЕГН **********, да заплати в полза на ВСС държавна такса в размер на 111.40 лева.

                   РЕШЕНИЕТО може да се обжалва от страните в двуседмичен срок от връчването му, пред П.ски окръжен съд.

 

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: