Р Е Ш Е Н И Е
№………………./19.12.2019 г., гр. Варна
В ИМЕТО НА НАРОДА
ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, XLIV състав, в публично съдебно заседание на двадесети и първи октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:
РАЙОНЕН СЪДИЯ: ВАЛЕНТИН
ПУШЕВСКИ
с участието на секретаря Мария Миланова, като разгледа докладваното от съдията НАХД № 3787 по описа за 2019 г., за да се произнесе съобрази следното:
Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.
Образувано е по жалба на З.Р.С., с ЕГН: **********, с адрес: *** срещу Електронен фиш за налагане на глоба серия К № 2456278, издаден от ОД на МВР – гр. Варна, с който на жалбоподателката С., е наложена „глоба“ в размер на 100 лева (сто лева), на основание разпоредбите на чл. 189, ал. 4 във вр. с чл. 182, ал. 2, т. 3 от Закона за движение по пътищата, за това, че на 27.12.2018 г. в 12:26 часа в обл. Варна, път Ⅰ – 9 до р-т „Пода“ посока на движение към гр. Варна управлява лек автомобил „Рено Клио“ с рег. № В 8869 ВВ със скорост от 83 км/час, при въведено ограничение на скоростта от 60 км/час с пътен знак В – 26 от Закона за движение по пътищата – нарушение на разпоредбата на чл. 21, ал. 2 от Закона за движение по пътищата.
Жалбоподателката З.Р.С. изразява несъгласие с наложеното й административно наказание, като представя подробни аргументи в защита на своето становище. Посочва, че в хода на административно – наказателното производство са допуснати редица съществени процесуални нарушения, изразяващи се в това, че в самия електронен фиш не е посочено дали същият подлежи на обжалване, в какъв срок и пред кой орган може да се обжалва. Акцентира, че от съдържанието на електронния фиш не става ясно дали твърдяното нарушение е установено в отсъствие или не на контролен орган. Подчертава, че липсва снимков материал, който да олицетворява извършеното нарушение на Закона за движение по пътищата, като също така твърди, че не е установено по категоричен начин, че на датата 27.12.2018 г. в 12:26 часа е превишила скоростта на движение с 23 км/час. Навежда подробни аргументи в защита на позицията, че издаването на електронен фиш е допустимо и възможно, когато нарушението е установено с техническо средство, в отсъствие на контролен орган. Поради гореизложените съображения, жалбоподателката З.Р.С. моли за отмяна на процесния електронен фиш.
В съпроводителното писмо към въззивната жалба въззиваемата страна ОД на МВР – гр. Варна изразява своето становище за неоснователност на самата въззивна жалба и моли за потвърждаване на електронния фиш.
В проведеното на 21.10.2019 г. открито съдебно заседание по НАХД № 3787 по описа за 2019 г. на Варненския районен съд, жалбоподателката З.Р.С. не се явява, не изпраща и процесуален представител, който да изрази становището й в дадения ход на делото по същество.
В проведеното на 21.10.2019 г. открито съдебно заседание по НАХД № 3787 по описа за 2019 г. на Варненския районен съд, въззиваемата страна ОД на МВР – гр. Варна не изпраща нито законен, нито процесуален представител, който да изрази позицията й в дадения ход на делото по същество.
Съдът намира за установено от фактическа
страна следното:
На 27.12.2018 г. в 12:26 часа в област Варна, на път Ⅰ – 9, непосредствено до ресторант „Пода“ с автоматизирано техническо средство ARH CAM S1 била засечена скорост на движение на моторно превозно средство – лек автомобил „Рено Клио“ с рег. № В 8869 ВВ със скорост от 83 км/час, при въведено ограничение на скоростта от 60 км/час с пътен знак В – 26 от Закона за движение по пътищата. Превозното средство – лек автомобил „Рено Клио“ с рег. № В 8869 ВВ се движело в посока към гр. Варна. Лекият автомобил бил регистриран на името на З.Р.С., с ЕГН: **********.
Въз основа на тези данни от ОД на МВР – гр. Варна бил издаден електронен фиш серия К № 2456278, с който на собственика на автомобила – З.Р.С. била наложена „глоба“ в размер на 100 лева за извършено нарушение на чл. 21, ал. 2 от Закона за движение по пътищата.
Самият електронен фиш серия К № 2456278 бил връчен на жалбоподателката С. на 16.07.2019 г.
По
отношение на доказателствата и от правна страна, съдът намира следното:
Гореизложената фактическа обстановка се установява и се потвърждава от приобщените по делото писмени доказателства, а именно: самият електронен фиш серия К № 2456278; Протокол за използване на автоматизирано техническо средство или система от 27.12.2018 г. с приложен снимков материал към него; Удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 17.09.5126; Протокол № 70 – С – ИСИ/29.10.2018 г., издаден от Дирекция „Изпитване на средства за измерване, устройства и съоръжения“ към Българския институт по метрология.
Събраните по делото писмени доказателства, приобщени към доказателствения материал по реда на чл. 283 НПК, съдът кредитира изцяло, тъй като същите са непротиворечиви в своята цялост и изясняват фактическата обстановка по начина, възприет от съда.
Съгласно разпоредбата на чл. 165, ал. 2, т. 6 ЗДвП органите по контрол на спазване правилата за движение по пътищата имат право за установяване на нарушенията да използват два вида технически средства или системи – заснемащи или записващи датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на моторното превозно средство. Следователно заснетият образ, на който са записани датата, часа, засечената скорост на движение и регистрационния номер на автомобила, представлява годно веществено доказателствено средство по смисъла на чл. 189, ал. 15 ЗДвП, изготвено по предвидения в закона ред, поради което може да установи извършеното нарушение.
Видно от
Протокол № 70 – С – ИСИ/29.10.2018 г., издаден от Дирекция „Изпитване на
средства за измерване, устройства и съоръжения“ към Българския институт по
метрология, регистрираната скорост попада в обхвата й, като допустимата грешка
при полеви условия е в рамките на
Следва
да се има предвид, че в настоящата си редакция чл. 189, ал. 4 от Закона за
движение по пътищата (Държавен вестник бр. 54 от
В конкретния случай, съдът намира, че всички те са изпълнени.
Електронният фиш формално отговаря на изискванията на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, установяваща вида на данните, които следва да бъдат вписани в него и съответства на утвърдения от Министъра на вътрешните работи образец. Съгласно чл. 189, ал. 4 от ЗДвП електронният фиш съдържа данни за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката или мястото на доброволното й заплащане. Всички тези реквизити се съдържат в процесния електронен фиш – мястото на извършване на нарушението е описано подробно, посочена е разрешената скорост, както и установената такава на движение на процесното МПС. По дефиниция електронният фиш не носи подпис на издателя си, поради което въпросът за компетентността на определено лице не се поставя. В него следва да бъде отразена само структурата на МВР, на чиято територия е установено нарушението, което е сторено. Най-сетне, в тази насока следва да бъде съобразено и естеството на електронните фишове, които съгласно § 6, т.63 от ДР на ЗДвП представляват електронно изявление, записано върху хартиен, магнитен или друг носител, създадено чрез административно-информационна система въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства.
Измерената скорост на движение на автомобила е 86 км/ч., допустимата грешка при измерването в тези случаи е +/- 3 %, поради което правилно във фиша е отразена скорост от 83 км/ч., поради което не е налице процесуално нарушение още повече, че то би било благоприятно за жалбоподателката. В този смисъл съдът констатира, че е било установено превишение на установената скорост, а именно 86 км./ч., но при издаване на електронния фиш е съобразен т. нар. толеранс като скоростта е намалена на 83 км./ч.
От анализа на доказателствените източници се достига до недвусмислен извод, че на посочената в електронния фиш дата, час и място с автоматизирано техническо средство ARH CAM S1 е било заснето движение на процесния лек автомобил със скорост от 83 км/час, при ограничение от 60 км/час, с което е нарушена разпоредбата на чл. 21, ал. 2 ЗДвП, като е установено превишение на скоростта с 23 км./ч.
Управлението на ППС с превишена скорост е санкционирано в разпоредбата на чл. 182 ЗДвП, като за конкретното превишение от 23 км./ч. законодателят в разпоредбата на ал. 2, т. 3 от същия текст е предвидил глоба от 100 лева (сто лева). Размерът на санкцията е фиксиран такъв, поради което обсъждането на въпроса за нейната справедливост е безпредметно.
Не са налице предпоставките на чл. 28 ЗАНН, доколкото констатираното нарушение е превишаване на разрешената скорост с цели 23 км/час, следователно обществената опасност на това формално нарушение се отличава с достатъчен интензитет, който не позволява на съда да приеме, че деянието представлява маловажен случай.
Съдът не може да се съгласи с конкретните възражения на жалбоподателката, застъпени във въззивната жалба, поради следните съображения:
Няма нормативно установено изискване в съдържанието на електронния фиш да се вписва пред кой орган и в какъв срок може да се обжалва. Още повече, че в случая жалбоподателката С. правилно се е ориентирала в тази посока, тъй като жалбата й е адресирана до действително родово и местно компетентен първоинстанционен съд, поради което и не може да се говори за допуснато съществено нарушение на процесуалните правила.
Снимков материал е приложен към административно – наказателната преписка и от него е видно констатираното нарушение.
Мотивиран от изложеното, съдът приема, че издаденият електронен фиш следва да бъде потвърден изцяло като правилен и законосъобразен, поради което и на основание чл. 63, ал.1 ЗАНН, съдът
Р
Е Ш И:
Потвърждава Електронен фиш за налагане на глоба серия К № 2456278, издаден от ОД на МВР – гр. Варна, с който на З.Р.С., с ЕГН: **********, с адрес: ***, е наложена „глоба“ в размер на 100 лева (сто лева), на основание разпоредбите на чл. 189, ал. 4 във вр. с чл. 182, ал. 2, т. 3 от Закона за движение по пътищата, за това, че на 27.12.2018 г. в 12:26 часа в обл. Варна, път Ⅰ – 9 до р-т „Пода“ посока на движение към гр. Варна управлява лек автомобил „Рено Клио“ с рег. № В 8869 ВВ със скорост от 83 км/час, при въведено ограничение на скоростта от 60 км/час с пътен знак В – 26 от Закона за движение по пътищата – нарушение на разпоредбата на чл. 21, ал. 2 от Закона за движение по пътищата.
Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Варна в 14 – дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: