Решение по дело №1783/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 12 октомври 2023 г.
Съдия: Петър Георгиев Касабов
Дело: 20237180701783
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 юли 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

РЕШЕНИЕ

  

№. 1636

 

гр. Пловдив, 12.10.2023 год.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВХIX състав в открито заседание на дванадесети септември през две хиляди двадесет и трета година в състав:

                       

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТОИЛ БОТЕВ

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА ПЕТРОВА

  ПЕТЪР КАСАБОВ

 

при секретаря ПЕТЯ ДОБРЕВА и участието на прокурора РОСЕН КАМЕНОВ, като разгледа докладваното от съдията ПЕТЪР КАСАБОВ к.н.а.х дело № 1783 по описа на съда за 2023 год., за да се произнесе взе предвид следното:

І. Производството и становищата на страните:

1.Производството е по реда на Глава Дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 63, ал. 1, пр. второ от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

2. Образувано е по касационна жалба, предявена от директор на дирекция „Обслужване“ при ТД на НАП – Пловдив, чрез процесуалния представител – юрисконсулт К., срещу Решение № 931 от 29.05.2023 г., постановено по а.н.д № 1575 по описа за 2023 г., на Районен съд – Пловдив, XX –ти наказателен състав, с което е отменено Наказателно постановление № 677848-F-678424/24.11.2022 г. на директор на дирекция „Обслужване“ при ТД на НАП – Пловдив, с което на „Мега Сторм“ ООД, ЕИК ***, с адрес: гр. Пловдив, ул. „Мария Кюри“ № 15, ет.2, ап. 4, за нарушение на чл. 125, ал. 5 вр. ал. 3 от ЗДДС на осн. чл. 179, ал. 1 от ЗДДС е наложена административно наказание „имуществена санкция“  в размер на 500 лв.

Касаторът счита, че обжалваното решение е неправилно и незаконосъобразно. Претендира се неговата отмяна и потвърждаване на издаденото наказателно постановление. Иска се присъждане на съдебни разноски за двете инстанции.

3. Ответникът по касационната жалба – „Мега Сторм“ ООД, ЕИК ***, с адрес: гр. Пловдив, ул. „Мария Кюри“ № 15, ет.2, не взема становище по допустимостта и основателността на жалбата.

4. Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура - гр. Пловдив, дава заключение, че обжалваното решение е правилно и законосъобразно, поради което следва да бъде оставено в сила.

ІІ. По допустимостта на касационната жалба:

5. Касационната жалба е подадена в предвидения за това преклузивен процесуален срок и при наличието на правен интерес. При това положение същата се явява ДОПУСТИМА.

ІІІ. Фактите по делото:

6. Районният съд бил сезиран с жалба предявена от „Мега Сторм“ ООД срещу НП № 677848-F-678424/24.11.2022 г. на директор на дирекция „Обслужване“ при ТД на НАП – Пловдив. Наказателното постановление е издадено въз основа на АУАН № F-678424/27.09.2022 г., съставен от Димитър Николов Халачев – на длъжност инспектор по приходите при ТД на НАП-Пловдив. Обективираните в акта констатации се свеждат до следното: При извършена служебна проверка в ТД на НАП - Пловдив на 15.08.2022 г. било установено, че „Мега Сторм“ ООД като регистрирано по ЗДДС лице не е спазило установения от закона срок за подаване отчетни регистри по смисъла на чл.124 от ЗДДС в ТД на НАП Пловдив за периода от 01.07.2022 г. - 31.07.2022 г. до 14.08.2022 г. включително. Регистрите били подадени от дружеството на 20.09.2022 г. в ТД на НАП - Пловдив. Нарушението е първо.

Описаната в АУАН фактическа обстановка е възприета изцяло от административнонаказващия орган, който на осн. чл.  179, ал.1 от ЗДДС наложил на нарушителя имуществена санкция в размер на 500 лева.

7. В хода на съдебното производство пред районния съд е разпитан актосъставителят, който в показанията си потвърждава изложеното в акта.

8. При така установената фактическа обстановка районният съд приел, че нарушението е установено безспорно като от обективна, така и от субективна страна без да са допуснати съществени процесуални нарушения. Въпреки това съдът отменил издаденото наказателно постановление като изложили мотиви относно наличието на предпоставките нарушението да бъде квалифицирано като „маловажен случай“.

ІV. От правна страна:

9. Въз основа на правилно установената по делото фактическа обстановка, районният съд е направил обоснован изводи относно приложението както на материалния, така и на процесуалния закон. Фактите по делото са обсъдени поотделно и в тяхната съвкупност. Съобразени са в пълнота както писмените доказателства, така и събраните гласни доказателства по делото. Както фактическите констатации, така и правните изводи формирани от първостепенния съд се споделят от настоящата инстанция.

Разпоредбата на § 1, т. 4 от ДР на ЗАНН съдържат легално определение на понятието "маловажен случай" – това деяние, при който извършеното нарушение от физическо лице или неизпълнение на задължение от едноличен търговец или юридическо лице към държавата или община, с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства, представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение или на неизпълнение на задължение от съответния вид.

Настоящият случай е именно такъв. Данните по делото налагат несъмнения извод, че деянието съставлява маловажен случай, тъй като макар и формално да е осъществен съставът на административно нарушение деянието разкрива по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от този вид. При преценка на обществената опасност на деянието, следва да се съобразят обстоятелствата, че нарушението е първо и е отстранено доброволно от страна на задълженото лице в кратък срок и преди иницииране на самото административнонаказателното производство със съставяне на акта за установяване на административно нарушение. Това разкрива поведение на лицата, представляващи търговеца, което не е насочено самоцелно към избягване на административнонаказателна отговорност, а към спазване на установения ред на държавно управление. В допълнение от нарушението не са произтекли каквито и да е вредни последици за фиска. При така стеклите се обстоятелства отправянето на предупреждение до нарушителя би удовлетворило напълно целите на административното наказване. Налагането на санкция, макар и в минималния предвиден за нарушението размер, се явява несъразмерно тежко спрямо степента на обществената опасност на деянието.

Вярно е, че законосъобразното протичане на фискалните  отношения е от особена обществена важност, но това не може да игнорира задължението на административнонаказващия орган за индивидуална преценка на всеки отделен случай с оглед обществената опасност на конкретното деяние и на конкретния нарушител. Според ТР № 1/2007 г. на ОСНК, ВКС - всякога когато решаващият съд констатира, че предпоставките на чл. 28 от ЗАНН са налице, но наказващият орган не го е приложил, това е основание за отмяна на наказателното постановление, поради противоречието му със закона.

От изложеното до тук следва, че като е отменил обжалваното пред него наказателно постановление, районният съд е постановил валиден, допустим и правилен съдебен акт, който следва да бъде оставен в сила.

V. По съдебните разноски.

10. Ответникът в настоящото производство не е отправил претенция за присъждане на съдебни разноски, поради което произнасяне в тази насока не се дължи.

Ето защо, Административен съд Пловдив, ХIX състав,

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 931 от 29.05.2023 г., постановено по а.н.д № 1575 по описа за 2023 г., на Районен съд – Пловдив, XX – ти наказателен състав.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                                             ЧЛЕНОВЕ :           1.

                       

                   

                                                                                                                2.