Решение по дело №2548/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1690
Дата: 14 декември 2022 г.
Съдия: Кремена Сайкова Данаилова Колева
Дело: 20227050702548
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 ноември 2022 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

№……………

 

 

гр. Варна  ..................2022 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – Варна, в публично заседание на първи декември две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Кремена Данаилова

       ЧЛЕНОВЕ:  Даниела Станева 

     Димитър Михов

                    

при секретаря Наталия Зирковска  и с  участието на прокурор при Окръжна прокуратура – Варна – Силвиян Иванов, като разгледа докладваното от съдия Кремена Данаилова кас. АНД № 2548/2022 г. по описа на Административен съд - Варна, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК във връзка с чл.63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от Агенция „Пътна инфраструктура“, чрез юрисконсулт П. срещу Решение №61/19.05.2022 г. по АНД № 20223120200011/2022 г. по описа на Районен съд – Девня, с което е отменен Електронен фиш /ЕФ/ за налагане на имуществена санкция за нарушение, установено от електронна система за събиране на пътни такси по чл.10 ал.1 от Закона за пътищата № **********, с който на „Г. спед“ ЕООД, ЕИК *** е наложено административно наказание ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 2500 лв. за нарушение по чл.102 ал.2 от ЗДвП, на основание чл.187а , ал.2, т.3 вр. чл. 179 ал. 3б от ЗДвП.

Жалбоподателят сочи, че ЕФ съдържа всички реквизити, предвидени с чл.189ж, ал.1 от ЗДвП, при спазване на утвърдения образец. Описано е точното място на нарушение, като пътя по който се е движело ППС попада платената пътна мрежа. За ППС е следвало да се заплати тол такса за изминато разстояние – чл.10, ал.1, т.2 от ЗДвП, няма спор, че ППС е имало бордово устройство, но на датата на нарушението няма получени маршрутни карти за ППС и платена тол декларация за сегмента на рамката, когато е отчетено нарушението. Неправилно е прието от съда, че наличието на бордово устройство и договор с „А1 България“ АД доказват заплатена тол такса за ППС с 5 оси. Отдаването на ППС под наем не освобождава собственика от отговорност по арг. на чл.10б, ал.3 от ЗП. Наказаното лице не е подало декларация по чл.187а, ал.4 от ЗДвП, във връзка с нарушението по чл.179, ал.3-3б от ЗДвП. Отправено е искане за отмяна на решението и потвърждаване на НП. В съдебно заседание жалбата се поддържа. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение и е направено възражение за прекомерност на стореното възнаграждение за адвокат от ответника.

Ответник – „Г. спед“ ЕООД, с управител и представляващ С.Х.Г., чрез адв. А. в писмено становище оспорва касационната жалба. Изтъква, че ЕФ е издаден в нарушение на чл.34, ал.1 от ЗАНН, не отговаря на изискуемия образец, мястото на нарушението не е установено. Поради отдаване на ППС под наем, намира, че от собственика е отпаднало задължението за заплащане на тол таксата. Не са събрани доказателства изцяло или частично не е заплатена тол такса, тъй като от GPS извлечението се установява, че ППС е засечено само от контролно устройство 10072 и само за този сегмент не е платена тол такса, т.е. частично не е платена. Счита, че при отдаване на ППС под наем, за собственика на ППС е неизпълнимо задължението по чл. 187а, ал.4 от ЗДвП, поради което не се е освободил по този начин от отговорност. Отправено е искане оспореното решение да бъде оставено в сила и претендира за присъждане на сторените разноски. След приключване на съдебното дирене е постъпила молба с.д. № 18060/02.12.2022 г., която не следва да се обсъжда, тъй като е подадена след преклузивния срок, предвиден с чл.147, т.1 и т.2 от ГПК, вр. чл. 144 от АПК.                     

Представителят на Прокуратурата счита жалбата за неоснователна и моли съда да остави в сила оспореното решение.

След като обсъди оплакванията в жалбата, становищата на страните, доказателствата по делото и с оглед проверката по чл. 218 от АПК, Административен съд – гр. Варна намира следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законния срок, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Районният съд е приел, следното за да отмени ЕФ:

- не е посочен образеца въз основа, на който е издаден, с което е нарушен чл. 189ж от ЗДвП;

- не е посочен органа, който го издава;

- не е установено в какви граници е извършено нарушението и не е посочено мястото на нарушението;

- не е описано ясно и точно нарушението, за липса на валидна маршрутна карта или валидна тол декларация за преминаване е наложеното наказанието, не е посочено точно какъв е вида на ППС, съответно че общия брой на осите е 5. При ППС с 5 оси тол таксата е 133 лева, а при 2-3 оси е 82 лева;

- за устройство 10072, не са налице доказателства за вида му и годност;

- от GPS справка се установява, че ППС е засечено при движение от гр. Варна до гр. Разград, т.е. бордовото устройство на ППС е функционирало, защото е засечено от всички рампи, с изключение на тази с № 10072 от това следва, че устройство № 10072 е имало технически проблем;

- от тристранен договор с „А1“ се установява, че „Г. - транс“ ООД е ползвател на ППС, поради което „Г. спед“ ЕООД не е отговорно лице по чл.10, ал.1 от ЗП, защото не е лицето, което е допуснало движението на ППС.

Оспореното решение е незаконосъобразно, постановено е в нарушение на процесуалните правила и материалния закон.

На основание чл. 10, ал.1, т.2 от ЗП, ППС влекач „Скания Р440ЛА 4х2 МНА“ рег. № ***, се дължи такса за изминато разстояние – тол такса за ППС по чл. 10б, ал.3 от ЗП.

Отдаване под наем на ППС не освобождава собственика от задължението за заплащане на тол таксата, тъй като в чл.10б, ал.3 от ЗП е предвидено алтернативно, че тол таксата се дължи от собственика или ползвателя. Собственик на ППС е „Г. спед“ ЕООД видно от талон за ППС. В талона не е посочен ползвател, каквато възможност е предвидена с чл.4, ал.3 от Наредба № І-45 от 24 март 2000 г. за регистрацията, отчета пускането в движение и спирането от движение на моторните превозни средства и на ремаркетата, теглени от тях, поради което при неплатена тол такса  „Г. спед“ ЕООД носи административнонаказателна отговорност.

„Г. спед“ ЕООД не е представило декларация по чл. 187а, ал.4 от ЗДвП, в която да посочи данните за лицето, което е извършило нарушението, поради което като собственик на ППС носи отговорност за неплатена тол такса, при наличие на предвидените предпоставка за това в закона.

При издаване на ЕФ не се съставя АУАН по аргумент на чл.187а, ал.1 от ЗДвП. Такъв се съставя при подаване на декларация по чл.187а, ал.4 от ЗДвП. ЕФ е с последиците на НП, поради което се съблюдава срока по чл.34, ал.3 от ЗАНН. В случая ЕФ е връчен на „Г. спед“ ЕООД на 14.12.2021 г., нарушението е извършено на 04.05.2021 г., следва че ЕФ е съставен в едногодишен срок от извършване на нарушението.

ЕФ е със съдържание, което съответства на чл.189ж, ал.1 от ЗДвП. Специалния ред за издаване на ЕФ изключва издаването му от административнонаказващ орган /АНО/, защото нарушението се установява и е заснето от електронна система по чл.167а, ал.3 от ЗДвП. В ЕФ не трябва да се посочва орган, който го издава, защото това е електронна система. В този смисъл незаконосъобразно РС – Девня е приел, че в ЕФ трябва да се посочи АНО, който го е издал. В нормата на чл. 61, ал.1 от ЗАНН е предвидено, че когато се оспорва електронен фиш /акт по чл. 58д, ал.4 от ЗАНН/ в производството се призовава като ответник учреждението или организацията, чиито орган /лицето, което е възпроизвело на хартия ЕФ/ е издал акта по чл. 58д, т.4, това е така защото ЕФ не се издава от наказващ орган. Електронната система за събиране на ТОЛ такси представлява съвкупност от централни и периферни софтуерни продукти, и не представлява автоматизирано техническо средство, като за нея не съществува изискване за сертифициране, одобрение и последващ контрол на годност от Българския институт по метрология.

 В съответствие с чл. 10, ал.2 от ЗП и чл. 189е, ал.3 и 4 от ЗДвП е определена компенсаторна такса в размер на 750 лева и е указано в ЕФ, че следва да се заплати в 14 – дневен срок. Предвиден е специален ред за анулиране на ЕФ и при издаване на процесния ЕФ е указано на „Г. спед“ ЕООД за законоустановената възможност, от която той не се е възползвал.

В ЕФ е посочено, че изцяло не е платена дължимата тол такса. В справка приложена в административната преписка е посочено, че „Г. спед“ ЕООД на 04.05.2021 г., в 9,32 часа, тол секция 10072, за ППС с рег. № ***, по-голямо или равно на 12 тона, с 5 оси има регистрирано нарушение: „няма плащане“, посочена е причина – няма маршрутна карта или бордово устройство, също така е посочено „частично платено“.

От представена Фактура № В0431448813/02.06.2021 г. по Договор М6515145 на „Г. - транс“ ООД е  определена дължима сума за такси в общ размер 133, 20 лева. Представен е Тристранен договор № 17320/09.03.2020 г. сключен между „А1 България“ АД, „Г. - транс“ ООД и „Интелигентна трафик система“ АД и Приложение №1 към същия, в последното е включено МПС с рег. № РР 8729 ВС, като не е изяснено относно това МПС заплатена ли е дължимата тол такса на 04.05.2021 г. Следва да се има предвид, че при заплащане на дължимата тол такса от „Г. - транс“ ООД, не се променя субекта на нарушение и това е собственика на МПС – „Г. спед“ ЕООД, защото не е подадена декларация по чл.187а, ал.4 от ЗДвП и в талона за МПС „Г. - транс“ ООД не е посочен като ползвател.

РС - Девня следва при новото разглеждане на делото да установи, към 04.05.2021 г. в 09,32 часа за ППС с рег. № РР 8729 ВС тол такса заплатена ли е и в какъв размер, с колко оси е било ППС при преминаване през устройство 10072, представляващо елемент от електронната система за събиране на такси и каква е била дължимата такса към датата и часа на нарушението. В случай, че се установи, че тол таксата е била платена частично за ППС с две оси, а е следвало да се плати за пет оси, следва РС – Девня да извърши преценка по реда на чл. 63, ал.7, т.1 от ЗАНН налице ли са предпоставки да се измени НП, като се приложи закон за същото, еднакво или по-леко наказуемо нарушение, без съществено изменение на обстоятелствата на нарушението.

В ЕФ, съгласно чл. 189ж, ал.1 от ЗДвП не се посочва дата на издаване.  Поради направено възражение от „Г. спед“ ЕООД, че не е ползван одобрен образец за ЕФ, при новото разглеждане на делото следва от АПИ да се изиска справка на коя дата е издаден ЕФ /визуализиран на хартия/ и да се прецени в съответствие ли е с одобрения образец от Управителния съвет на АПИ. При установяване, че не е използван одобрения образец на ЕФ следва да се прецени съставлява ли това съществено процесуално нарушение, тъй като процесния ЕФ е със съдържание по чл.189ж, ал.1 от ЗДвП.

Липсата на установяване на факти от значение за спора е довело до постановяване на решение в нарушение на материалния закон, което е основание за отмяна на оспореното решение съобразно чл. 348, ал.1, т.1, вр. ал.2 от НПК. 

В оспореното решение не са изложени фактите, които съдът приема, че са установени и на база на какви доказателства. С това е допуснато съществено процесуално нарушение, защото не е изяснено ППС с колко оси е към момента на нарушението и каква е дължимата тол такса. Допуснато е съществено нарушение на процесуалните правила, което е самостоятелно основание за отмяна на решението по аргумент на чл. 305, ал.3 от НПК, вр. чл. 348, ал.1, т.2 от НПК.

С тези аргументи, касационната инстанция приема, че оспореното решение е неправилно на основание чл. 348, ал.1, т. 1 и т.2 от НПК и при условията и по реда на чл. 221, ал. 2 от АПК следва да бъде отменено. На основание чл. 222, ал. 2, т.1 от АПК делото следва да бъде върнато за ново разглеждане от друг състав на Районен съд – гр. Девня.

По исканията за разноските направени в касационната инстанция следва да се произнесе РС – гр. Девня, съобразно чл. 226, ал.3 от АПК, приложим на основание чл.63в от ЗАНН.

По изложените съображения и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, вр. чл. 222, ал. 2, т.1 от АПК, вр. чл. 63в от ЗАНН, Административен съд - Варна,

 

Р   Е   Ш   И  :

ОТМЕНЯ Решение № 61/19.05.2022 г., постановено по АНД № 20223120200011/2022 г. по описа на Районен съд – гр. Девня.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг съдебен състав на Районен съд – гр. Девня.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                      ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                      2.