Присъда по дело №2436/2010 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 124
Дата: 27 октомври 2010 г. (в сила от 12 ноември 2010 г.)
Съдия: Иван Бонев Бонев
Дело: 20105300202436
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 4 август 2010 г.

Съдържание на акта Свали акта

П    Р    И    С    Ъ    Д    А

 

124

 

гр. Пловдив,   27.10.2010  год.

 

В     ИМЕТО    НА    НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение в публичното съдебно заседание на двадесет и седми октомври две хиляди и десета година, в състав:                      

                                       

    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН БОНЕВ

    СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: ЮЛИЯ СТЕФАНОВА

        РУЖА ЧОНОВА

 

при участието на секретаря К.С.  и в присъствието на прокурора НИКОЛАЙ НАЙДЕНОВ, след като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НОХД № 2436 по описа на Пловдивски окръжен съд за 2010 г.

 

                            

П   Р   И  С  Ъ  Д  И:

 

         ПРИЗНАВА подсъдимият Д.А.Б. роден на 23.12.29181 г. в гр. Пловдив,  живущ ***, неженен, с основно обр., неосъждан с ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че на 10.06.2010 г.  на главен път ІІ – 64 Пловдив- Карлово, в близост до разклона на с. Войнягово, в земл. на с. Михилци обл. Пловдивска, е предложил и дал подкупбанкнота с номинал от 10 лв. със серия**** на длъжностно лицеполицейски орган И.Н.Н. – мл. автоконтрольор от РУП – гр. Хисар, поради което и на основание чл. 304а  във вр. с чл. 58а във вр. с чл. 54 от НК във вр. с чл. 373 ал. 2  от НПК го ОСЪЖДА на ДЕВЕТ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, което наказание на НАМАЛЯВА с една трета, или наказанието, което подсъдимият Б. следва да търпи е в размер на ШЕСТ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, както и ГЛОБА в размер на 100 лв.

    На основание чл. 66 ал. 1 от НК ОТЛАГА изпълнението на  наказанието от ШЕСТ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА на подсъдимия Д.Б. с изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ, считано от влизане на присъдата в сила.

    ВЕЩЕСТВЕНОТО ДОКАЗАТЕЛСТВО - банкнота с номинал от 10 лв. със серия**** на основание чл. 53 ал. 1 б. „а” от НК СЕ ОТНЕМА в полза на държавата.

    ОСЪЖДА ПОДСЪДИМИЯТ Б. ДА ЗАПЛАТИ по сметка на ВСС сумата от 20 лв., направени по делото разноски.

 

    Присъдата подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок пред Апелативен съд Пловдив.

 

 

                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                 СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

                                     2.

 

 

МОТИВИ по НОХД № 2436/2010 г. по описа на ПОС

 

         Подсъдимият Д.А.Б. *** е обвинен в извършване на престъпление по чл. 304а от НК затова, че на 10.06.2010 г.  на главен път ІІ – 64 Пловдив - Карлово, в близост до разклона на с. Войнягово, в земл. на с. Михилци, обл. Пловдивска е предложил и дал подкупбанкнота с номинал от 10 лв. със серия № АР 9641734 на длъжностно лицеполицейски орган И.Н.Н. – мл. автоконтрольор от РУП – гр. Хисар.

         Представителят на Окръжна прокуратура Пловдив поддържа внесеното обвинение.

         Подсъдимият  признава вината си, като производството по делото е по реда на глава ХХVІІ чл. 371 т. 2 от НПК.

         Пловдивски окръжен съд след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност намира, че се установи фактическа обстановка, изложена в обвинителния акт, а именно:

         На 10.06.2010 г. подсъдимият пътувал с л.а. „Форд Транзит” с ДК № РВ 7342 СН заедно със свидетеля ГЕОРГИЕВ по главен път ІІ – 64 посока гр. Карлово за гр. Пловдив. В близост до разклона за с. Войнягово, в землището на с. Михилци, община Хисар, обл. Пловдивска давали дежурство полицейските служители от РУ гр. Хисар – мл. автоконтрольори свидетелите Н. и Д.. Спрели за проверка подсъдимия, като мл. автоконтрольор Н. констатирал, че автомобилът управляван от подсъдимия няма винетен стикер за 2010 г. Полицейският служител поканил подсъдимия Б. до служебния автомобил, за да му бъде съставен АУАН. Подсъдимият излязъл от автомобила и се отправил към полицейската кола докато свидетелят Р. останал в л.а. „Форд Транзит”. В момента, в който свидетелят Н. взел кочана с актовете и го поставил на задния капак на служебния автомобил „Опел Астра”, подсъдимият Б. пъхнал банкнота с номинал от 10 лева в кочана за актовете и казал : „ ... Старши, дай да оправим нещата и да не пишем актове ...”. Мл. автоконтрольор Н. възприел действията на подсъдимия като подкуп, за да не изпълни служебните си задължения и да не състави АУАН. Репликите на подсъдимия били чути и от свидетеля Д., който се намирал встрани от служебната кола. Свидетелят Н. *** и докладвал за случая. На местопроизшествието пристигнал оперативно следствена група, която след извършения оглед иззела банкнота с номинал от 10 лв. сериен № АР 9641736., съставил се против подсъдимия Б. акт за допуснато от него нарушение на ЗДП – управление на лек автомобил без винетен стикер за 2010 г.

         Изложената фактическа обстановка, освен от самопризнанието на подсъдимия Б., дадено по реда на чл. 372 ал. 4 във вр. с чл. 371 т. 2 от НПК, се подкрепя от събраните на досъдебното производство гласни доказателства, писмени доказателства и иззетото веществено доказателство, предмет на престъплението.

         При приетата фактическа обстановка съдът намира, че подсъдимият Д.А.Б. е осъществил от обективна и субективна страна признаците на престъпния състав на чл. 304а от НК затова, че  на 10.06.2010 г.  на главен път ІІ – 64 Пловдив - Карлово, в близост до разклона на с. Войнягово, в земл. на с. Михилци, обл. Пловдивска, е предложил и дал подкупбанкнота с номинал от 10 лв. със серия № АР 9641734 на длъжностно лицеполицейски орган И.Н.Н. – мл. автоконтрольор от РУП – гр. Хисар.

         При установената фактическа обстановка и направената въз основа на нея правна квалификация, след като се съобрази с целите на генералната и специалната превенции, както и с обстоятелството, че производството по делото е по реда на глава ХХVІІ чл. 371 т. 2 от НПК съдът намира, че наказанието, което следва да се наложи на подсъдимия Б. трябва да бъде определено, съгласно разпоредбата на чл. 58а във вр. с чл. 373 ал. 2 от НПК. За деянието, за което е повдигнато обвинение на подсъдимия Б., законодателят е предвидил наказания до десет години лишаване от свобода и глоба до 15 000 лв. Съдът счита, че наказание в размер на девет месеца лишаване от свобода, редуцирано с една трета или шест месеца лишаване от свобода съответства на целите на наказанието, посочени в чл. 36 от НК и дава възможност за постигане целите на генералната и специалната превенции, поради което и определя на подсъдимия Д.Б. наказание от девет месеца лишаване от свобода, което намалява с една трета, или наказанието, което следва да търпи подсъдимия Б. е в размер на шест месеца лишаване от свобода.

         Съдът след като се съобрази с множеството смекчаващи отговорността обстоятелства за подсъдимия Б. – чисто съдебно минало, млада възраст, трудова ангажираност, искрено съжаление и разкаяние за стореното, счита, че спрямо него успешно може да бъде приложен института на условното осъждане, за да не бъде откъсван от естествената му социална среда, поради което на основание чл. 66 ал. 1 от НК отлага изпълнението на наказанието от шест месеца лишаване от свобода с изпитателен срок от три години, считано от влизане на присъдата в сила.

         Вещественото доказателство, предмет на престъплението - банкнота с номинал от 10 лв. със серия***** на основание чл. 53 ал. 1 б. „а” от НК следва да се отнеме в полза на държавата.

         Подсъдимият Б. следва да заплати направените по делото разноски в размер на 20 лв.

         По изложените съображения съдът постанови присъдата си.

 

 

 

                                               ОКРЪЖЕН СЪДИЯ:

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

МОТИВИ по НОХД № 2436/2010 г. по описа на ПОС

 

         Подсъдимият Д.А.Б. *** е обвинен в извършване на престъпление по чл. 304а от НК затова, че на 10.06.2010 г.  на главен път ІІ – 64 Пловдив - Карлово, в близост до разклона на с. Войнягово, в земл. на с. Михилци, обл. Пловдивска е предложил и дал подкуп – банкнота с номинал от 10 лв. със серия № *** на длъжностно лице – полицейски орган И.Н.Н. – мл. автоконтрольор от РУП – гр. Хисар.

         Представителят на Окръжна прокуратура Пловдив поддържа внесеното обвинение.

         Подсъдимият  признава вината си, като производството по делото е по реда на глава ХХVІІ чл. 371 т. 2 от НПК.

         Пловдивски окръжен съд след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност намира, че се установи фактическа обстановка, изложена в обвинителния акт, а именно:

         На 10.06.2010 г. подсъдимият пътувал с л.а. „Форд Транзит” с ДК № РВ 7342 СН заедно със свидетеля Г. по главен път ІІ – 64 посока гр. Карлово за гр. Пловдив. В близост до разклона за с. Войнягово, в землището на с. Михилци, община Хисар, обл. Пловдивска давали дежурство полицейските служители от РУ гр. Хисар – мл. автоконтрольори свидетелите Н. и Д.. Спрели за проверка подсъдимия, като мл. автоконтрольор Н. констатирал, че автомобилът управляван от подсъдимия няма винетен стикер за 2010 г. Полицейският служител поканил подсъдимия Б. до служебния автомобил, за да му бъде съставен АУАН. Подсъдимият излязъл от автомобила и се отправил към полицейската кола докато свидетелят Р. останал в л.а. „Форд Транзит”. В момента, в който свидетелят Н. взел кочана с актовете и го поставил на задния капак на служебния автомобил „Опел Астра”, подсъдимият Б. пъхнал банкнота с номинал от 10 лева в кочана за актовете и казал : „ ... Старши, дай да оправим нещата и да не пишем актове ...”. Мл. автоконтрольор Н. възприел действията на подсъдимия като подкуп, за да не изпълни служебните си задължения и да не състави АУАН. Репликите на подсъдимия били чути и от свидетеля Д., който се намирал встрани от служебната кола. Свидетелят Н. *** и докладвал за случая. На местопроизшествието пристигнал оперативно следствена група, която след извършения оглед иззела банкнота с номинал от 10 лв. сериен № ***., съставил се против подсъдимия Б. акт за допуснато от него нарушение на ЗДП – управление на лек автомобил без винетен стикер за 2010 г.

         Изложената фактическа обстановка, освен от самопризнанието на подсъдимия Б., дадено по реда на чл. 372 ал. 4 във вр. с чл. 371 т. 2 от НПК, се подкрепя от събраните на досъдебното производство гласни доказателства, писмени доказателства и иззетото веществено доказателство, предмет на престъплението.

         При приетата фактическа обстановка съдът намира, че подсъдимият Д.А.Б. е осъществил от обективна и субективна страна признаците на престъпния състав на чл. 304а от НК затова, че  на 10.06.2010 г.  на главен път ІІ – 64 Пловдив - Карлово, в близост до разклона на с. Войнягово, в земл. на с. Михилци, обл. Пловдивска, е предложил и дал подкуп – банкнота с номинал от 10 лв. със серия № *** на длъжностно лице – полицейски орган И.Н.Н. – мл. автоконтрольор от РУП – гр. Хисар.

         При установената фактическа обстановка и направената въз основа на нея правна квалификация, след като се съобрази с целите на генералната и специалната превенции, както и с обстоятелството, че производството по делото е по реда на глава ХХVІІ чл. 371 т. 2 от НПК съдът намира, че наказанието, което следва да се наложи на подсъдимия Б. трябва да бъде определено, съгласно разпоредбата на чл. 58а във вр. с чл. 373 ал. 2 от НПК. За деянието, за което е повдигнато обвинение на подсъдимия Б., законодателят е предвидил наказания до десет години лишаване от свобода и глоба до 15 000 лв. Съдът счита, че наказание в размер на девет месеца лишаване от свобода, редуцирано с една трета или шест месеца лишаване от свобода съответства на целите на наказанието, посочени в чл. 36 от НК и дава възможност за постигане целите на генералната и специалната превенции, поради което и определя на подсъдимия Д.Б. наказание от девет месеца лишаване от свобода, което намалява с една трета, или наказанието, което следва да търпи подсъдимия Б. е в размер на шест месеца лишаване от свобода.

         Съдът след като се съобрази с множеството смекчаващи отговорността обстоятелства за подсъдимия Б. – чисто съдебно минало, млада възраст, трудова ангажираност, искрено съжаление и разкаяние за стореното, счита, че спрямо него успешно може да бъде приложен института на условното осъждане, за да не бъде откъсван от естествената му социална среда, поради което на основание чл. 66 ал. 1 от НК отлага изпълнението на наказанието от шест месеца лишаване от свобода с изпитателен срок от три години, считано от влизане на присъдата в сила.

         Вещественото доказателство, предмет на престъплението - банкнота с номинал от 10 лв. със серия № *** на основание чл. 53 ал. 1 б. „а” от НК следва да се отнеме в полза на държавата.

         Подсъдимият Б. следва да заплати направените по делото разноски в размер на 20 лв.

         По изложените съображения съдът постанови присъдата си.

 

 

 

                                               ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: