Решение по дело №10245/2022 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 26 май 2023 г.
Съдия: Диана Николова Костова
Дело: 20227060710245
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 декември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 118

гр. Велико Търново, 26.05.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – Велико Търново, касационен състав в публично заседание на деветнадесети май две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:   КОНСТАНТИН КАЛЧЕВ

                                                                       ЧЛЕНОВЕ:              ДИАНА КОСТОВА                                                                                                                     ЕВТИМ БАНЕВ                  

 

при секретаря М.Н.и в присъствието на прокурора от Великотърновска окръжна прокуратура С.И., разгледа докладваното от съдия Костова КНАХД 10245/2022г. , и за да се произнесе взе предвид следното:

           

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административно процесуалния кодекс (АПК), вр. с чл. 63, ал. 1, изр. ІІ от Закон за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

 

             Образувано е по касационна жалба на ДЕНИ ДИСТРИБУЦИЯ ООД чрез *** Х.К. *** против Решение № 444/2.11.2022г. постановено по НАХД 1105/2022г. по описа на Районен съд Велико Търново, с което е потвърдено като законосъобразно Наказателно постановление НП № 654597-F663054/11.8.2022г. издадено от Началник отдел „Оперативни дейности“ В. Търново, ГД ,“ФК“ при ЦУ на НАП, с което за извършено от касатора административно нарушение по чл. 26, ал.1 т.7 от Наредба № Н-18/13.12.2006г. на МФ и на основание чл. 83 от ЗАНН във вр. чл. 185, ал.2 от ЗДДС ,във вр. с чл. 185, ал.1 от ЗДДС на дружеството е наложено административно наказание „Имуществена санкция“ в размер на 500 лева и е осъдена касатора да заплати на ЦУ на НАП разноски в размер на 80 лева, представляващи юрисконсултско възнаграждение. .

В касационната жалба се правят оплаквания за неправилност на обжалвания съдебен акт, поради постановяването му в нарушение на закона, което може да се субсумира под нормата на  чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК. Излагат се доводи, че не се касае за контролна покупка, както неправилно е приел съдът, а за извеждане на касов бон по искане на проверяващите органи. Същият има всички законоустановени реквизити, поради което не е налице твърдяното от органа административно нарушение. Освен това съдът е игнорирал неправилно възражението на жалбоподателя, че в АУАН и НП не е посочена дата на извършване на нарушението, както и това за приложение на чл. 28 от ЗАНН.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, се представлява от *** К. , който поддържа така подадената жалба. Претенидра разноски.

 

Ответникът по касационната жалба – ЦУ на НАП, редовно призован не заема становище по спора.

Представителят на Окръжна прокуратура – В. Търново заема становище за основателност на касационната жалба. Намира, че  обжалваното решение е постановено при съществено процесуално нарушение, тъй като в производството пред съда като страна е бил конституиран не АНО, а учреждението, чийто орган е издал НП. С оглед на това намира, че решението следва да бъде отменено и делото върнато за ново разглеждане от друг състав на съда.

           

Съдът, след като се запозна с подадената касационна жалба, представените по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното съдебно решение, прие за установено следното:

 

Касационната жалба е подадена по пощата, в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от надлежна страна, съгласно чл. 210, ал. 1 от АПК и отговаря на изискванията на чл. 212 и чл. 213 от същия кодекс, приложими по силата на чл. 63в от ЗАНН. Като такава същата е процесуално допустима за разглеждане в настоящото производство.

 

При извършената на основание чл. 218, ал. 2 от АПК, вр. с чл. 63в от ЗАНН проверка, съдът  установи наличието на пороци, засягащи валидността на обжалвания съдебен акт.

 

 

Съгласно приложимата към момента на провеждането на последното открито съдебно заседание 3.10.2022г- и към момента на постановяване и обявяване на решението му, разпоредба на чл. 61, ал. 1 от ЗАНН /изм., бр. 109 от 2020 г., в сила от 23.12.2021 г./ има следното съдържание: „При разглеждане на делото пред районния съд се призовават нарушителят, поискалият обезщетение, включително този по чл. 55, ал. 2, собственикът на вещите, с които е извършено разпореждане или са отнети в полза на държавата, ако не е нарушител, наказващият орган или учреждението, или организацията, чийто орган е издал акта по чл. 58д, т. 4, както и допуснатите от съда свидетели“.

Според цитираната разпоредба, като ответник по делото се конституира и призовава учреждението или организацията, издала електронен фиш по чл. 58д, т. 4 от ЗАНН, когато законът предвижда възможност за санкциониране с този вид акт. Във всички останали случаи, при които се обжалват актовете по чл. 58д, т. 1 – т. 3 от ЗАНН, като страна в производството се конституира и призовава наказващият орган. В разглеждания случай съдебното производство пред ВТРС  е проведено с участието на ЦУ на НП, чийто орган е издал НП. При това положение е следвало въззивният съд служебно да конституира в хода на производството и да призове като надлежен ответник по делото Началника на Отдел „Оперативни дейности“ – Велико Търново в ГДФК в ЦУ на НАП, в качеството му на административно-наказващ орган. В случаите, в които е конституирана и/или призована страна по реда на отменената разпоредба на чл. 61 от ЗАНН, съдът следва служебно да заличи тази ненадлежна страна и да конституира надлежната такава, с оглед задължителната сила на решението спрямо страните по делото. Провеждането на производство срещу ненадлежна страна във всички случаи води до недопустимост на съдебния акт, тъй като не може ненадлежният ответник по жалбата да е обвързан от правните последици на съдебното решение,а правото на защита на надлежната страна също е съществено нарушено.

 

Според разпоредбата на чл. 28, ал. 2 от АПК, приложим на основание чл. 63в от ЗАНН, за валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон съдът следи и служебно.

Съгласно Тълкувателно постановление № 3/28.4.2023г. по т. д.№ 5/22г. на ВАС и ВКС , в т. 1 изрично е посочено, че надлежната въззиваема страна при обжалване и протестиране на актовете по чл. 58д, т. 1 - 3 от Закона за административните нарушения и наказания е наказващият орган. Следователно, като е конституирал ЦУ на НАП, съдът е провел производството срещу ненадлежна страна, поради което постановеното решение се явява порочно. 

Както изрично е посочено в горното Постановление разпоредбата на чл. 84 от ЗАНН, макар и наименувана в закона като „особена“, не изключва приложението на чл. 221, ал. 3 от АПК, ерго правомощието на административния съд, когато правораздава като касационна инстанция в производствата по чл. 63в от ЗАНН, да обезсили недопустимото съдебно решение, тъй като предвиденото в нея субсидиарно приложение на НПК за произнасянето по касационни жалби пред административния съд влиза в действие под условие - само доколкото в ЗАНН „няма особени правила …за производството пред съда по разглеждане на жалби срещу наказателни постановления, на касационни жалби пред административния съд и предложения за възобновяване“. Такива особени правила за произнасянето по касационни жалби и протести пред административния съд са предвидените в Глава дванадесета от АПК„Касационно производство“, към които разпоредбата на чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания изрично препраща. В тази глава систематично е уредено правомощието на касационния (административния) съд да обезсили съдебното решение, предмет на касационната проверка, когато е недопустимо, а то е винаги такова, когато съдебното производство пред районния съд е проведено при отсъствие на абсолютни процесуални предпоставки, в това число липсата на процесуална легитимация на страните в процесуалното правоотношение. В този смисъл не е налице същинска конкуренция между разпоредбата на чл. 63в от ЗАНН и тази в чл. 84 от същия закон, макар последната да е определена от законодателя като „особена“, която да се налага да бъде преодоляна чрез общия правен принцип, че специалната дерогира приложението на общата (Lex specialis derogat generali.  Доколкото обаче в НПК липсва касационно основание недопустимост на решението, то последиците на констатираната недопустимост следва да се приравнят към последиците на порока съществено нарушение на процесуални правила, като това е и касационното основание, което обуславя отмяната на решението на въззивния съд. Нарушението е отстранимо при ново разглеждане на делото, поради което по арг. от чл. 348, ал. 4 от НПК, вр. с чл. 63в от ЗАНН, след отмяната на обжалваното решение, делото следва да бъде върнато за ново разглеждане от друг състав на същия съд, при конституиране на надлежните нормативно определени страни.

            При този изход на делото, на основание чл. 226, ал. 3 от АПК, вр. с чл. 63в от ЗАНН, по исканията за разноски в настоящото производство следва да се произнесе ВТРС при повторното разглеждане на делото.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 и чл. 222, ал. 2, т. 1 от АПК, вр. с чл. 63в от ЗАНН, съдът

 

 

Р   Е   Ш   И   :

 

 

                ОБЕЗСИЛВА Решение № 444/2.11.2022г. постановено по НАХД 1105/2022г. по описа на Районен съд Велико Търново, с което е потвърдено като законосъобразно Наказателно постановление НП № 654597-F663054/11.8.2022г. издадено от Началник отдел „Оперативни дейности“ В. Търново, ГД ,“ФК“ при ЦУ на НАП, с което за извършено от ДЕНИ ДИСТРИБУЦИЯ ООД административно нарушение по чл. 26, ал.1 т.7 от Наредба № Н-18/13.12.2006г. на МФ и на основание чл. 83 от ЗАНН във вр. чл. 185, ал.2 от ЗДДС ,във вр. с чл. 185, ал.1 от ЗДДС на дружеството е наложено административно наказание „Имуществена санкция“ в размер на 500 лева и е осъдена касатора да заплати на ЦУ на НАП разноски в размер на 80 лева, представляващи юрисконсултско възнаграждение. .

 

 

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на същия съд.

 

 

Решението  не подлежи на обжалване.

 

                                                                         

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ :

           

                                                                                               ЧЛЕНОВЕ :  1.

 

                                                                                       2.