Решение по дело №16885/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 266488
Дата: 10 ноември 2021 г.
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20181100116885
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 декември 2018 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

10.11.21г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 14.10.21г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 16885/18г. и констатира следното:

Предявен е иск от А. Т. против З. „Е.“ АД с правно основание чл. 432 от КЗ за сумите: 40 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди – следствие от ПТП/. Претендира се /при условията на чл. 86 от ЗЗД/ и законната лихва върху посочената сума /главница/ за периода след 21.08.18г.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

На 21.08.18г. е настъпило ПТП-е и в резултат на същото - ищецът е претърпял физически увреждания – травми /като следствие от това: физически болки и психически страдания – неимуществени вреди/. Произшествието е причинено от М. Х.. Обстоятелствата, свързани с процесното ПТП-е /в това число: деянието на делинквента, противоправността на деянието, вредоносният резултат, причинно-следствената връзка между деянието и резултата, и вината на М. Х./ са удостоверени със събраният по делото писмен, гласен и преди всичко експертен доказателствен материал /преценен в съвкупност/. В последната връзка: приетите по делото технически експертизи /особено – втората, която съобразява и показанията на разпитаните в процеса свидетели относно механизма на инцидента/ изследват /подробно, детайлно/ предотвратимостта на ПТП-е във всичките му възможни варианти и /потвърждавайки констатациите в протокола за ПТП-е/ налагат /пряко или косвено – в контекста на изводите и на медицинската част от комплексната експертиза/ изводите, че: между МПС-во и пешеходеца /пострадалият ищец/ е настъпил сблъсък /съприкосновение, удар/ и, че: водачът на автомобила е имал фактическа /обективна възможност/ да избегне инцидента. В такава хипотеза – не може да се приеме, че презумпцията по чл. 45, ал. 2 от ЗЗД се явява надлежно /категорично – еднозначно/ опровергана /което е в тежест на ответника – съобразно правилото на чл. 154 от ГПК/. На последно място /в същата връзка/: единственият случай /при който процесното ПТП-е би се оказало неизбежно /непредотвратимо/ е /съгласно констатациите на втората техническа експертиза/ при движение на пострадалия с бързо /състезателно/ тичане /този вариант обаче следва да се приеме като житейски недостоверен/.

Към датата на ПТП-е М. Х. е имала действаща застраховка „Гражданска отговорност” при ответника.

Горните обстоятелства удостоверяват предпоставките на чл. 432 от КЗ.

Не се спори /а този факт е и удостоверен по делото с писмено доказателство/, че: ответникът вече е изплатил на ищеца /на 01.11.18г./ обезщетение /за процесните неимуществени вреди/ в размер на 14 700 лева.

Главният иск е основателен до размера на сумата 15 000 лева:

Председателят на настоящият съдебен състав намира, че във всички случаи /винаги -когато е налице физическо увреждане/ наличието на неимуществени вреди /физически болки и психически страдания/ следва да се - презумира /т.е. обезщетение се следва винаги, във всички случаи на причинено телесно увреждане/. От друга страна – досежно процесното /същото, посоченото/ релевантно обстоятелство - по делото са събрани и конкретни доказателства /медицинска експертиза/.

Процесното обезщетение се определя при условията на чл. 52 от ЗЗД: в контекста на горните принципни съображения и при съобразяване на конкретните /събрани в процеса/ доказателства /медицинска експертиза/. Съдът отчита също възрастта на пострадалия и наличието на доказателства за съпричиняване на вредоносния резултат /по смисъла на чл. 51, ал. 2 от ЗЗД/. В тази връзка – събраният по делото доказателствен материал /писмен, гласен и експертен – преценен в съвкупност/ дава основание да се направи извод, че ищецът /макар и пресичайки на пешеходна пътека/ е имал обективна /физическа, фактическа/ възможност да забележи приближаващата опасност /и като следствие от това да съобрази поведението си на пътя – по смисъла на чл. 113 от ЗДвП и чл. 114 от ЗДвП/.

Председателят на състава /на последно място/ съобразява и размера на вече изплатеното /извън-съдебно/ на ищеца обезщетение.

Частично основателен е и акцесорният иск:

В полза на ищеца следва да бъде присъдена /при условията на чл. 497 от КЗ във връзка с чл. 496 от КЗ и чл. 380 от КЗ/ и законна лихва върху горната главница за периода след 01.11.18г. /когато застрахователят е изплатил доброволно частично обезщетение/.

Съдът,

Р Е Ш И :

 

ОСЪЖДА З. „Е.“ АД да плати на А.В.Т. ЕГН ********** сумата 15 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди – следствие от ПТП/ на основание чл. 432 от КЗ; законната лихва върху тази сума от 01.11.18г. до цялостното й изплащане и 450 лева  – съдебни разноски /съразмерно на уважените искове; на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК/.

ОТХВЪРЛЯ главния иск за сумата над 15 000 лева, а акцесорния иск за периода до 01.11.18г.

ОСЪЖДА А.В.Т. да плати на З. „Е.“ АД 270 лева - съдебни разноски /съразмерно на отхвърлените искове; на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК/ и 50 лева - юрисконсултско възнаграждение /на основание чл. 78, ал. ал. 8 от ГПК във връзка с чл. 37 от ЗПП и Наредбата към него/.

ОСЪЖДА ЗД Е.“ да плати на адвокат Н. 980 лева - адвокатски хонорар /на основание чл. 38 от ЗА/.

ОСЪЖДА ЗД Е.“ да плати на СГС 600 лева - държавна такса /на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК/.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

Председател: