Определение по дело №776/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1359
Дата: 3 май 2019 г.
Съдия: Невин Реджебова Шакирова
Дело: 20193100500776
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 25 април 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ ............../ 03.05.2019г.,

гр. Варна

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, I - ви състав, в закрито заседание, проведено на трети май през две хиляди и деветнадесета година, в състав:        

                                                          

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР ВАСИЛЕВ

ЧЛЕНОВЕ: НЕВИН ШАКИРОВА

МЛ.С. НИКОЛА ДОЙЧЕВ

 

като разгледа докладваното от съдия Н. Шакирова

въззивно частно гражданско дело 776 по описа за 2019г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 274, ал. 1, т. 1 вр. чл. 83, ал. 2 от ГПК.

Образувано е по повод частна жалба на И.Е.И. срещу Определение № 4044 от 26.03.2019г. по гр.д. № 3230/2019г. по описа на ВРС, ХIХ-ти състав, с което на основание чл. 83, ал. 2 от ГПК е оставена без уважение молбата на жалбоподателя за освобождаване от заплащане на дължима по делото държавна такса поради липса на достатъчно средства за заплащането й.

В частната жалба са наведени доводи за неправилност и необоснованост на определението по аргумент, че съдът не е отчел, че притежаваната от ищеца земеделска земя е в символичен размер от 400 кв.м., липсата на семейно жилище, както и много тежкото заболяване с траен характер на съпругата му – множествена склероза, налагащо непрекъснати разноски за лечение, вкл. и в чужбина /Израел/ в големи размери, както и ежедневни за поддържащо лечение. Моли в тази връзка определението да се отмени, като се отчете здравословното състояние на съпругата му и трайната й неработоспособност, обуславящи тежкото финансово състояние на семейството и невъзможността да посрещнат други разходи извън належащите за храна, консумативи и лечение, а молбата му да се уважи.

При служебна проверка, съдът констатира, че частната жалба е подадена в срока по чл. 275, ал. 1 от ГПК срещу обжалваем акт –  определение, което попада в хипотезата на чл. 274, ал. 1, т. 2 от ГПК, от страна с правен интерес от обжалване и удовлетворява изискванията за съдържание по чл. 275, ал. 2 от ГПК, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество е основателна по следните съображения:

Производството пред ВРС е образувано по повод предявен от И.Е.И. срещу А.Х.С. иск с правно основание чл. 79, ал. 1, пр. II вр. чл. 82 от ЗЗД за осъждане на ответника да заплати сумата от 4 753.70 лева, представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди в пряка връзка с неизпълнението на задълженията на ответника по сключен между страните предварителен договор за покупко продажба на недвижим имот от 26.04.2018г., вследствие на което договорът е развален от ищеца с едностранно изявление от 03.09.2018г., съставляващи, както следва: 2 425 лв. – платено от ищеца и невъзстановено комисионно възнаграждение на посредник „Лайънс България Груп“ ЕООД; 841.85 лв. – сбор от вноски по погасяване на потребителски заем, изтеглен за изпълнение на задълженията му по предварителния договор, платени до 07.05.2018г.; 645 лв. – заплатени такси и разноски към банката кредитор за разглеждане на документи, оценка на имота и обработка на документи, както и 841.85 лв. – ежемесечни погасителни вноски, заплатени след възстановяване на задатъка от ответника от 07.10.2018г. до 07.02.2019г.

В условията на евентуалност е предявен иск с правно основание чл. 93, ал. 2 от ЗЗД за сумата от 4 120 евро в еднократен размер, претендирана като договорна неустойка за неизпълнение по чл. 8 от предварителния договор от 26.04.2018г.

В исковата молба ищецът отправил искане да бъде освободен от заплащане на дължимата по делото държавна такса. Посочел, че семейството му е тричленно и е в изключително тежко финансово състояние. Полага труд като моряк към БМФ, като възнаграждението му възлиза към 2000 лв. месечно, но съпругата му Доника Бориславова Иванова е пенсионер по болест с диагноза множествена склероза и получава пенсия в размер на 160 лв. За поддържане на здравето й семейството заплаща големи суми за лечение, вкл. и в Израел. Семейството е от гр. Силистра и в момента живее под наем.

С обжалваното определение, искането е оставено без уважение с мотив, че от наличните по делото доказателства и признанията на ищеца в исковата молба за получавани доходи, не може да се обоснове извод, че молителят не разполага със средства да заплати държавна такса по делото.

ВОС, за да се произнесе съобрази следното:

Съгласно чл. 83, ал. 2 от ГПК такси и разноски по производството не се внасят от физически лица, за които е признато от съда, че нямат достатъчно средства да ги заплатят. Преценката на обстоятелствата, релевантни за освобождаването от държавна такса на основание чл. 83, ал. 2 от ГПК, се прави от съда въз основа на представената от страната декларация за материално и гражданско състояние и приложените към нея доказателства. При съмнения в истинността на декларираните данни, при неясноти и непълноти в съдържанието на декларацията или при липса на доказателства, необходими за всестранно изясняване на обстоятелствата по чл. 83, ал. 2 от ГПК, съдът е длъжен да укаже на страната да отстрани недостатъците в декларацията и/или да представи допълнителни доказателства и едва след това да се произнесе по искането за освобождаване от такса. В случая при произнасянето си ВРС е взел предвид размера на дохода на ищеца посочен в исковата молба, а не и този деклариран с декларацията по чл. 83, ал. 2, т. 2 от ГПК. Същевременно е констатирал непълноти в доказателствата и неправилно се е позовал на липса на достатъчно доказателства без да е дал възможност на ищеца да попълни искането си с надлежни доказателства. Без да са изяснени кръга обстоятелства, посочени в чл. 83, ал. 2 от ГПК, декларираният от молителя доход в размер на 1 800 лв., както и притежаваната земеделска земя в размер на 401 кв.м., не дава основание за направената преценка по същество и същата е незаконосъобразна. При преценка за липса на достатъчно доказателства, е следвало, преди да формира извод разполага ли страната с достатъчно средства, съдът да изпълни задължението си произтичащо от принципа на служебното начало /чл. 7, чл. 10 и чл. 101 от ГПК/. В този смисъл е и трайната практика на ВКС /О № 206/17.05.2013г. по ч.гр.д. № 2434/2013г. на ВКС, II ГО; О № 612/12.08.2010г. по ч.т.д. № 564/2010г. на ВКС, II ТО; О № 318/12.07.2012г. по ч.гр.д. № 293/2012г. на ВКС, II ГО и др./.

В конкретния случай, видно от декларация от 16.03.2019г. семейството на И.Е.И. се състои от него, от съпругата и дъщеря му. Месечният деклариран доход на ищеца възлиза на 1 800 лв. От медицинските документи се установява, че на Доника Бориславова Иванова е поставена диагноза „множествена склероза – цереброспинална форма“, като с Експертно решение на ТЕЛК на същата е определена 75% трайна неработоспособност. С Разпореждане на Ръководител „ПО“ от 27.06.2016г. на същата е определена пенсия за инвалидност поради общо заболяване в месечен размер от 129.95 лв. Съгласно Декларация за материално и гражданско състояние месечният доход на съпругата му, формиран от получаваната инвалидна пенсия възлиза на 138 лв. Съпрузите притежават земеделска земя в размер на 401 кв.м. Не притежават собствено жилище, МПС, както и дялове и акции в ТД. Представен е в превод на български език Доклад за проведено лечение на турист – пациент от 02.12.2013г., издаден от Фонд за медицински изследвания и развитие, МЦ Шеба, Израел, видно от който цената на предоставените медицински услуги на Доника Бориславова Иванова възлиза общо на 5 967 щатски долари.

Въз основа на така представените доказателства, ВОС съобрази следното: ищецът е мъж на 44 години, трудово зает, без данни за лошо здравословно състояние. Същият е женен за Доника Иванова – на 42 години, с поставена диагноза „МС“ и определена 75% инвалидност. Семейството има едно малолетно дете. Доходите и имуществото му се формират от трудово възнаграждение на ищеца в размер на 1 800 лв. и пенсия за инвалидност на съпругата му от 138 лв. Същите притежават и земеделска земя в размер на 401 кв.м.

Дължимата по делото държавна такса, изчислена съгласно чл. 72, ал. 1 вр. чл. 1 от ТДТССГПК при цена на иска 4 753.70 лв. е в размер на 190.15 лв.

Обстоятелството, че с част от трудовото възнаграждение се погасяват изтеглени заеми не следва да се взема предвид, тъй като молителят сам се е поставил в това състояние, за да получи средства за задоволяване на други потребности.

При така установеното, зачитайки доказателствената сила на декларациите в производството по разглеждане на искането за освобождаване от държавна такса и доказателствата относно здравословното състояние на съпругата на ищеца, ВОС приема, че в конкретния случай са налице достатъчно данни обосноваващи извод за липса на достатъчно средства у ищеца да заплати дължимата по делото държавна такса в размер на 190.15 лв. Месечният доход на семейството в размер на 1938 лв. и притежаваната земеделска земя в размер на 401 кв.м., които при съобразяване семейното положение на молителя и дължимите от същия грижи и издръжка на непълнолетен член от семейството, което е с незадоволени жилищни и транспортни нужди /семейството не притежава жилище и МПС/, както и на необратимия тежък характер на заболяването на съпругата му, неминуемо изискващо ежедневни средства за поддържане и лечение, обуславят извод, че материалното състояние на ищеца е такова, при което дори и незначителен по-размер допълнителен разход /предвид невисокия размер на държавната такса, от която се иска освобождаване/ би се отразил на покриването на елементарни битови нужди на членовете на семейството му. Следователно, молителят не разполага с достатъчни по смисъла на чл. 83, ал. 2 от ГПК средства, позволяващи му да заплати дължимата по делото държавна такса.

Ето защо съдебният състав приема, че в случая са налице предпоставките на чл. 83, ал. 2 от ГПК, поради което следва да се признае, че молителят не разполага с достатъчно средства за заплащане на дължимата по делото държавна такса. Обжалваното определение следва да се отмени и вместо него се постанови друго, с което молбата бъде уважена.

Мотивиран от така изложените съображения, Варненски окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯ Определение № 4044 от 26.03.2019г. по гр.д. № 3230/2019г. по описа на ВРС, ХIХ-ти състав, с което на основание чл. 83, ал. 2 от ГПК е оставена без уважение молбата на И.Е.И. за освобождаване от заплащане на дължима по делото държавна такса поради липса на достатъчно средства за заплащането й И ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВИ:

ПРИЗНАВА на основание чл. 83, ал. 2 от ГПК,  че И.Е.И. с ЕГН ********** не разполага с достатъчно средства да заплати дължимата по делото държавна такса и ОСВОБОЖДАВА същия от задължението за заплащане на държавна такса по делото.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                         ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                 

                                                                                       

                                                                                         2.