Определение по дело №447/2020 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 октомври 2020 г.
Съдия: Ивайло Йосифов Иванов
Дело: 20207200700447
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 11 август 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                      О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

      

  гр.Русе, 09.10.2020 г.

          Административен съд-Русе, І-ви състав, в закрито заседание на девети август през две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                                     СЪДИЯ: Ивайло Йосифов

като разгледа докладваното от съдията адм.д. № 447 по описа за 2020 г., за да се произнесе, съобрази следното:

          С протоколно определение от 24.09.2020 г. съдът е предоставил възможност на жалбоподателя, в едноседмичен срок, да формулира задачи към съдебна счетоводна експертиза. Последният, съобразно предоставената му възможност, е представил молба с вх. № 3482/06.10.2020 г., в която е формулирал такива задачи.

Съдът намира обаче, че към експертизата служебно, съгласно чл.171, ал.2, изр.второ от АПК, следва да бъдат поставени и допълнителни въпроси, както от сферата на счетоводството, които касаят извършената инвентаризация на биологични активи (жива риба – европейски сом и зарибителен материал), така и от тази на рибовъдството като експертизата бъде назначена като комплексна по смисъла на чл.5, ал.3, изр.второ от  Наредба № 2 от 29.06.2015 г. за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица. По – конкретно необходимо е да се изяснят обстоятелствата около евентуалните загуби през процесния период вследствие твърдяното от жалбоподателя унищожаване на значителна част от рибната популация от корморани и други рибоядни птици, както и относно поведението на рибата (европейски сом) през зимата (инвентаризацията е извършена на 31.12.2017 г.) и свързаната с това представителност и достоверност на резултатите, получени при приложения метод на инвентаризация.

Така мотивиран и на основание чл.195, ал.1 от ГПК вр. чл.171, ал.2 от АПК, съдът

          О П Р Е Д Е Л И:

НАЗНАЧАВА комплексна съдебна счетоводна и зоологическа експертиза, с вещо лице Димитринка Стоянова Минева, специалист по икономика и управление на селското стопанство и вещо лице, определено от декана на Аграрния факултет на Тракийския университет – Стара Загора, който да разполага със специални знания по рибовъдство и управление на рибовъдни ферми, които, след като се запознаят с доказателствата по делото и свидетелските показания на допуснатите до разпит свидетели и извършат оглед на рибовъдната ферма, стопанисвана от жалбоподателя, да дадат заключение по следните въпроси:

1.Съществуват ли в Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури утвърдени правила и методи, съгласно които бенефециентите следва да отчитат произведеното количество риба за консумация, респ. зарибителен материал, за целите на отчитане на произведените количества продукция по планираната производствена програма, част от инвестиционното намерение ? Ако да, запознат ли е жалбоподателя с тях и спазени ли са те от него ?

2.Имал ли е жалбоподателят през процесния период разработени вътрешни правила за извършване на инвентаризация на произведената рибна продукция (европейски сом и зарибителен материал от европейски сом) и ако да, какъв е предвидения в тях метод за инвентаризация ?

3.Какви методи са били използвани и какви фактически действия са били извършени от инвентаризационната комисия при годишната инвентаризация на 31.12.2017 г., за която е съставен акт-сравнителна ведомост от същата дата ?

4.Гарантират ли приложените методи за инвентаризация достатъчна точност на резултатите от гледна точка на определяне на произведените през 2017 г. количества рибна продукция – европейски сом за консумация и зарибителен материал?

5.Какво е естественото поведение на рибата (европейски сом) през зимния период и влияе ли то на точността на резултатите, получени при извършената на 31.12.2017 г. инвентаризация от гледна точка на използваните при нея методи ?  

6.Осчетоводено ли е производството от жалбоподателя на европейски сом за консумация и европейски сом зарибителен материал през 2017 г.? Спазен ли е приложимия счетоводен стандарт ?

7.Какви счетоводни записвания са извършени за осчетоводяване на производството на европейски сом за консумация и европейски сом зарибителен материал през 2017 г. ?

8.Въз основа на какви първични счетоводни документи са извършени тези счетоводни операции ?

9. Възможно ли е присъствието на рибоядни птици в периода от 01.04.2017 г. до 30.06.2017 г. в рибовъдната ферма на жалбоподателя, съгласно посоченото в констативен период № 1/03.07.2017 г., изготвен от негови служители, и изяжданото от птиците количество риба, да доведе до такава загуба на рибна популация, че да не бъдат достигнати заложените в производствената програма за тази година количества от 10080 кг. европейски сом за консумация, а да бъдат произведени само 400 кг. ?

10. На какво се дължи обстоятелството, че посочените загуби са по рибата за консумация, а не и по зарибителния материал, при който е налице изпълнение на производствената програма с количество от 4250 гр., колкото е декларирано като произведено и през предходната 2016 г. ? Възможно ли е такова съвпадение в количеството зарибителен материал, деклариран като произведен през посочените две години – 2016 г. и 2017 г. ?

11.Коректно ли е определено средното тегло, при което е изчислявано произведеното количество риба и зарибителен материал при извършената инвентаризация през 2017 г. – 400 гр. на брой средно тегло за сом за консумация и 50 гр. на брой за зарибителния материал ?

12.Къде са били отглеждани през 2017 г., респ. къде се отглеждат понастоящем, посочените от жалбоподателя други видове риба – бял амур и шаран и конкретно отглеждат ли се те в отделна циркулационна система, която да е изградена допълнително, извън земните басейни за отглеждане на европейски сом ?

ОПРЕДЕЛЯ първоначален депозит за възнаграждение на вещите лица в размер общо на 500 лева, вносими от жалбоподателя по депозитната сметка на съда в едноседмичен срок от връчване на препис от настоящото определение.

След внасянето на депозита да се изготви писмо до декана на Аграрния факултет на Тракийския университет – Стара Загора.

 Определението не подлежи на обжалване. Препис от него да се връчи на страните.

    СЪДИЯ: