Решение по дело №1220/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 643
Дата: 5 ноември 2019 г. (в сила от 21 ноември 2019 г.)
Съдия: Стела Йорданова Михайлова
Дело: 20195220201220
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юни 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

  

 

05.11.2019 г., гр.Пазарджик

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИ РАЙОНЕН СЪД, наказателен състав

на четвърти октомври през две хиляди и деветнадесета година

в публично заседание в състав:

 

                                                                           Председател: СТЕЛА МИХАЙЛОВА

 

Секретар Росица Караджова,

като разгледа докладваното от съдия Михайлова АНД №1220 по описа за 2019 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.63 ал.1 от ЗАНН.

Постъпила е жалба от К.И.П., ЕГН **********, съд.адрес:г***, офис 13- адв.К.У. против Наказателно постановление №19-1006-001852 от 04.06.2019 г. на Началник група в сектор ПП към ОД на МВР Пазарджик, с което на същия за нарушение на чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП, на основание чл.174, ал.1 от ЗДП е наложена ГЛОБА в размер на 500 лева и Лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 /шест/ месеца и на основание Наредба №Iз-2539 от 17.12.2012 г. за определяне първоначалния максимален размер на контролните точки, условията и реда за отнемането и възстановяването им, списъка на нарушенията, при извършването на които от наличните контролни точки на водача, извършил нарушението, се отнемат точки съобразно допуснатото нарушение, както и условията и реда за издаване на разрешение за провеждане на допълнително обучение са отнети 10 контролни точки.

Навеждат се доводи за допуснати нарушения на материалния закон и процесуалнте правила при издаването на НП  и се иска НП да бъде отменено.

В съдебно заседание жалбоподателят, чрез пълномощника си поддържа жалбата. Не сочи доказателства.

Ответникът по жалбата ОД на МВР Пазарджик в писмено становище излага доводи, че наказателното постановление е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

Съдът като провери основателността на жалбата, прецени доводите на страните  и събраните по делото доказателства, прие за установено следното:

Жалбата е процесуално допустима, но НЕОСНОВАТЕЛНА.

На жалбоподателя е съставен акт за установяване на административно нарушение за това, че на 28.05.2019 г. около 02,35 часа в гр.П., на ул.“Г. Г.“, на кръговото дввижение с ул.“В. Л.“ управлява МПС - лек автомобил „…” с ДК №… след употреба на алкохол. Същият е, лъха на алкохол, с несигурна походка и говори завалено. Извършена му е качествена проба с технически средство „Алкотест Дрегер“ 7410+, с фабр. №ARSM-0046 и е отчетено наличие на алкохол в издишания въздух 0.56 промила. Пробата е показана на водача и му е издаден е талон а медицинско изследване №0046486, който водачът е отказал да подпише.

Въз основа на това е издадено обжалваното наказателно  постановление.

Горната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на показанията на свидетеля А.Л.-актосъставител и писмените доказателства представени по делото.

Възражетнията, че НП е необосновано и незаконосъобразно, тъй като не е спазена процедурата на Наредба №1 от 19.07.2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози по издаването на талона за изследване съдат намира за неоснователни.

Вярно е, че представеният по делото и попълнен талон по време на проверката на жалбоподателя представлява бланка, която не съответства в пълна степен на образеца установен с Приложение №1 към чл.3, ал.2 от Наредба №1/2017 г., но товане означава директно да се игнорират показанията на техническото средство за установяване концентрацията на алкохол. 

Съгласно чл.6, ал.9 от Наредбата концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози се установява въз основа на показанията на техническото средство за установяване концентрацията на алкохол в кръвта или на теста за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози в случаите на отказ на лицето да подпише или да получи талона за изследване, при неявяване в определения срок на посоченото място или при отказ за изследване с доказателствен анализатор и/или за даване на проби за изследване.

Според разпоредбата на чл.3а от Наредбата, установяването на концентрацията на алкохол в кръвта се извършва с доказателствен анализатор, показващ концентрацията на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишания въздух и отчитащ съдържанието на алкохол в горните дихателни пътища (доказателствен анализатор), или с медицинско и химическо лабораторно изследване, когато:

1. лицето откаже извършване на проверка с техническо средство или тест;

2. лицето не приема показанията на техническото средство или теста;

3. физическото състояние на лицето не позволява извършване на проверка с техническо средство или тест.

В случая не е налице нито една от изброените хипотези. Не спорно, че на жалбоподателя е извърена качествена проверка с техническо средство, което сочи че същият е бил в добро физическо състояние позволяващо извършването на такава проверка. 

Вярно е, че не е заявил категорично дали приема или не показанията на техническото средство, което обстоятелство вече не подлежи на отбелязване в талона за изследване според Наредбата.

Но видно от показанията на свидетеля Л. жалбопадетялт е отказал да подпише и получи талона, което не се оспорва по същество.

По този начин същият се е отказал от възможността си за избор на друг метод за изследване /с доказателствен анализатор или с медицинско и химическо лабораторно изследване/, като фактически е приел показанията на техническото средство.

Това произтича и от разпоредбата на чл.6, ал.4, изр.последно от Наредба №1/2017 г.

Което обстоятелство от друга страна прави излишно и невъзможно попълването на втората част от талона за изследване за отказ или избор на метод на изследване, както и предписания на контролния орган за явяване в лечебно заведение за извършване на медицинско и химическо лабораторно изследване изследване, което практически не е и сторено.

Освен това отказът на жалбподателя да подпише и да получи талона за изследване е удостоверено с подписа на един свидетел, съгласно изискването на чл.6, ал.8 от Наредбата.

При тези обстоятелства с поведението си жалбоподателят е изпълнил една от предпоставките на чл.6, ал.9 от Наредбата, поради което концентрацията на алкохол в кръвта му е установена въз основа на показанията на техническото средство за установяване концентрацията на алкохол, която в случая е 0,56 промила.

Недопустимо е жалбподателят да черпи права от собственото си поведение, с което е неглижирал и се е отказал от законовите си възможности за установяване на наличие на алкохол в кръвта му.

В АУАН, както и в талона за изследване ясно е посочено, че пробата за употреба на алкохол е извършена с техническо средство „Алкотест Дрегер“ 7410+ с фабр. ARSM-0046. По този начин е идентифицирано техническото средство и в НП.

В представения списък на Лаборатория за проверка на СИ ГД „Полиция” гр.София на средства за измерване – анализатори за алкохол преминали успешно проверка на 06.03.2019 г. са изброени ползваните в ОД на МВР Пазарджик анализатори за алкохол по тип и фабричен номер. Всички използвани в ОД  на МВР Пазарджик технически средства, чиито служител е актосъставителя са от типа Дрегер 7410+. Сред измервателните средства от този тип фигурира един единствен с фабр. №ARSM-0046, който номер фигурира както в АУАН, така и в НП.

Съгласно ЗИ последващите проверки на средства за измерване се извършват от Българския институт по метрология или от лица, оправомощени от председателя на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, според чл.38 от ЗИ с периодичност на проверките 6 месеца.

Такъв оторизиран проверител е Лаборатория за  проверка на средствата за измерване в сектор „Полицейска техника” към Главна дирекция „Охранителна полиция” на МВР.

От въпросната лаборатория е представена справка от 07.03.2019 г. г., от които е видно, че на средството за измерване за концентрация за алкохол в дъха Дрегер 7410+ с фабр. ARSM-0046 е извършена последваща проверка от специалисти в лабораторията на 06.03.2019 г., която е успешно премината.  Годността на средството за измерване е удостоверена със знак за последваща проверка 02703. Срокът на валидност на последващата проверка е 6 месеца, т.е до 06.08.2019 г.

Освен това в разпечатката от направеното с техническо средство измерване на алкохол в дъха на водача с резултата 0,56 на хиляда, макар представено на английски език, фабричният номер ARSM-0046 напълно съответства на посоченото от цитираните по-горе институции годно техническо средство.

Следователно категорично се установи, че измерването на концентрацията на алкохол в дъха на жалбоподателя е извършено с техническото средство „Алкотест  Дрегер” 7410+ с фабр. ARSM-0046. Същото е било изправно и годно по предназначение към датата на проверката 28.05.2019 г., тъй като проверката за годност извършена на 06.03.2019 г. има срок на валидност до 06.08.2019 г. При така осъществената проверка с годно техническо средство е отчетена концентрация на алкохол 0,56 промила.

При тези данни от правна страна съдът приема, че  от обективна и субективна страна е осъществен фактическият състав на чл.5, ал.3, т.1 от ЗДП, която постановява забрана за водачът на МПС да управлява пътно превозно средство под въздействие на алкохол.

При определяне размера на санкциите наказващият орган се е съобразил с изискванията на чл.27 от ЗАНН за индивидуализацията на административните наказания като е отчел, тежестта на нарушението, с оглед нивото на концентрация на алкохол и че нарушението е извършено за първи път. В този смисъл съдът счита, че санкциите глоба и лишаване от право да управлява МПС са правилно определени, съответстваща на императивните размери съгласно чл.174, ал.1, т.1 от ЗДвП.  

По изложените съображения обжалваното постановление, е обосновано и законосъобразно, поради което следва да бъде потвърдено.

Проверката за законосъобразността на отнетите контролни точки не се осъществява по предвидения в ЗАНН ред, поради което съдът не коментира тази част от НП. Но следва да се има предвид, че съгласно чл.3, ал.1 от №Iз-2539 от 17.12.2012 г., отнемането на контролни точки се извършва въз основа на влязло в сила наказателно постановление.

Воден от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН съдът

 

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА НП №19-1006-001852 от 04.06.2019 г. на Началник група в сектор ПП към ОД на МВР Пазарджик, с което на К.И.П., ЕГН **********, съд.адрес:г***, офис 13- адв.К.У. за нарушение на чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП, на основание чл.174, ал.1 от ЗДП е наложена ГЛОБА в размер на 500 лева и Лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 /шест/ месеца и на основание Наредба №Iз-2539 от 17.12.2012 г. за определяне първоначалния максимален размер на контролните точки, условията и реда за отнемането и възстановяването им, списъка на нарушенията, при извършването на които от наличните контролни точки на водача, извършил нарушението, се отнемат точки съобразно допуснатото нарушение, както и условията и реда за издаване на разрешение за провеждане на допълнително обучение са отнети 10 контролни точки.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред Пазарджишкия административен съд в 14 -дневен срок от съобщението за изготвянето му.

      

 

                                  

                                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: