Решение по дело №482/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 729
Дата: 20 април 2023 г.
Съдия: Мария Илиева Златанова
Дело: 20237180700482
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 февруари 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 729

 

гр. Пловдив, 20.04.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Пловдив, ХХVI състав, в публично съдебно заседание на двадесет и трети март две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

ЧЛЕНОВЕ:           МИЛЕНА ДИЧЕВА

             ДАРИНА МАТЕЕВА

 

при секретаря К.Р.и участието на прокурора БОЙКА ЛУЛЧЕВА, като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ КАНД № 482 по описа на съда за 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на глава дванадесета от Административно-процесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на ТД на НАП – Пловдив, чрез процесуален представител юриск. Ш., срещу Решение № 39 от 09.01.2023 г., постановено по АНД № 5648/2022 г. по описа на Районен съд - Пловдив, ХХVI н. с., с което е отменено Наказателно постановление (НП) № 650728-F655790/27.07.2022 г., издадено от директор на дирекция "Обслужване" в ТД на НАП – Пловдив, с което на "С.И И.78" ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: ***, представлявано от И.И.Х. - управител, на основание чл.179 ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 500 лева за нарушение на чл.125 ал.5 във връзка с чл.125 ал.3 от ЗДДС.

Касаторът счита, че решението на районния съд е незаконосъобразно, като постановено в противоречие с материалния закон – касационно основание по чл.348 ал.1 т.1 от НПК и моли същото да бъде отменено, като вместо това се потвърди НП. Претендира юрисконсултско възнаграждение за двете съдебни инстанции.

Ответникът по касационната жалба – "С.И И.78“ ЕООД, редовно призован, не изпраща представител. От пълномощника на дружеството -  адв. Х., е депозирана молба, с която оспорва жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пловдив е на становище за неоснователност на касационна жалба.

Административен съд – Пловдив, ХХVI състав, след като разгледа поотделно и в съвкупност, наведените с жалбата касационни основания и в изпълнение изискването на чл.218 ал.2 от АПК, прие за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена от надлежна по чл.210 от АПК страна в преклузивния по чл.211 от АПК срок, поради което е допустима.

Разгледана по същество е неоснователна.

Предмет на производството пред ПРС е НП № 650728-F655790/27.07.2022 г., издадено от директор на дирекция "Обслужване" в ТД на НАП – Пловдив, с което на "С.И И.78" ЕООД, на основание чл.179 ал.1 от ЗДДС е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 500 лева за нарушение на чл.125 ал.5 във връзка с чл.125 ал.3 от ЗДДС.

Обжалваното НП е издадено въз основа на АУАН сер. AN № F655790 от 17.05.2022 г., съставен от С.Д.М., на длъжност инспектор по приходите в ТД на НАП - Пловдив, в който е констатирано, че при извършена служебна проверка в ТД на НАП – Пловдив, на 15.04.2022 г. е установено, че "С.И И.78" ЕООД – регистрирано по ЗДДС лице, не е спазило установения от закона срок за подаване на отчетни регистри по смисъла на чл.124 от ЗДДС в ТД на НАП – Пловдив за данъчен период 01.03.2022 г. до 31.03.2022 г. до 14.04.2022 г. вкл. Констатирано е, че отчетните регистри не са подадени в ТД на НАП – Пловдив и към момента на съставяне на АУАН (т. е. 17.05.2022 г.) – нарушение на чл.125 ал.5 от ЗДДС във връзка с чл.125 ал.3 от ЗДДС.

Административното наказание е наложено при тази фактическа и правна обстановка, която е възприета и възпроизведена в оспореното пред районния съд НП.

За да обоснове крайния си извод за незаконосъобразност на атакуваното НП, съставът на районния съд е приел, от една страна, че при съставяне на АУАН и издаване на НП, са спазени сроковете по чл. 34 от ЗАНН и актовете са издадени от компетентни органи, но, от друга е приел, че са издадени в нарушение на материалния закон. Мотивирано е в тази насока, че съгласно разпоредбата на чл.125 ал.1 от ЗДДС дружеството е следвало да подаде СД въз основа на отчетните регистри по чл.124 от ЗДДС, като е прието, че подаването на СД е неразривно свързано с подаване на отчетните регистри за същия данъчен период и по тези съображения е предвиден един и същ срок за подаване на отчетните регистри и СД, което е дало основание на ПРС да приеме, че се касае за единство на деянието, което се осъществява в две форми. В този смисъл и се сочи, че в санкционната норма на чл.179 ал.1 от ЗДДС е предвидено налагане на административно наказание, но не за неизпълнение на задължението при всяка от формите му, а за налагане на едно наказание. Цитирана е и съдебна практика на ПАС. Все в тази насока е посочено, че е установено, че срещу същото лице за същия данъчен период е съставен АУАН, а въз основа на него и НП, с което дружеството е било санкционирано за неподаване на СД. С оглед на което е приел и, че в нарушение на материалния закон, административнонаказателната отговорност на наказания субект и незаконосъобразно мултиплицирана, като за едно и също нарушение, макар и в две алтернативни форми на изпълнителното деяние, са му наложени две отделни санкции, в два отделни наказателни процеса. Изрично е посочено, че в случая се касае за нарушение на материалния закон, и по-конкретно, на императивната норма на чл.18 от ЗАНН, според която, за едно нарушение се налага едно наказание, и при повече от едно нарушение, се налага отделна санкция за всяко едно от тях.

Така постановеното решение е правилно.

          При постановяване на решението си въззивния съд подробно е изследвал спорните въпроси. В мотивите на оспореното решение е даден отговор на всеки един от доводите на касатора и тези правни изводи на РС се споделят от настоящата инстанция. Разгледаната от касационния жалбоподател задължителна съдебна практика касае казуси различни от процесния случай, отличаващи се с различни конкретни фактически обстоятелства.

Районният съд е постановил един правилен и законосъобразен съдебен акт, който следва да бъде оставен в сила.

Водим от горното, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 39 от 09.01.2023 г., постановено по АНД № 5648/2022 г. по описа на Районен съд - Пловдив, ХХVI н. с.

 

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                        ЧЛЕНОВЕ:

                                                                                 1.

                                                                                

                                                                                 2.