Решение по дело №1253/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1311
Дата: 19 октомври 2021 г.
Съдия: Марияна Пенчева Бахчеван
Дело: 20217050701253
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 юни 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 


................................/..................................2021 г., гр. Варна

 


В     ИМЕТО    НА     НАРОДА

 

 

ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, VІ касационен състав в открито заседание на тридесети септември 2021 г., в състав:

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР  КИПРОВ

ЧЛЕНОВЕ: 1. ЕВЕЛИНА  ПОПОВА

2. МАРИЯНА БАХЧЕВАН


           
при участието на секретаря Елена Воденичарова и на прокурор Силвиян Иванов от Варненска окръжна прокуратура, изслуша докладваното от съдия–докладчик МАРИЯНА БАХЧЕВАН касационно административно наказателно дело 1253 по описа на съда за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

 

 

Производството е по реда чл.208 и сл. от АПК вр.чл.63 ал.1 ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Н.Е.Х. *** срещу решение №260569/29.04.2021 г. на Варненския районен съд по НАХД №385/2021 г., в частта, с което е потвърдено наказателно постановление №436а-16/14.01.2021г., издадено от началник сектор „Охранителна полиция“ във ІІ РУ към ОД на МВР-Варна, с което на Х. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 500 лева на осн. чл.264 ал.1 от Закон за министерство на вътрешните работи /ЗМВР/ за нарушение на същата разпоредба.

В касационната жалба се излагат доводи за нарушение на материалния закон,         допуснати съществени процесуални нарушения и несправедливост на наложената глоба. Излагат се доводи, че нарушението не е индивидуализирано в АУАН и НП – не са посочени действия по възпрепятстване на полицейския служител да осъществи функциите си. Навеждат се доводи, че нарушителят е напуснал мястото на проверката, защото проверяващият не се е легитимирал, че е служител на МВР. Касаторът се позовава на разпоредбата на чл.264, ал.2 от ЗМВР според която за да е налице противозаконно пречене е необходимо деецът да извършва активни действия, с които противозаконно да пречи на орган на МВР да изпълнява служебните си задължения. Действията на касатора се изразяват в неизпълнение на полицейско разпореждане, поради което следва да се преквалифицира деянието от нарушение по чл.264, ал.1 от ЗМВР в такова по чл.64, ал.1 от ЗМВР. Иска се отмяна на решението в частта на потвърждаване на наказателното постановление по пункт 2.

Ответникът – Областна Дирекция на МВР – Варна, по съображения, изложени в писмените бележки, оспорва касационната жалба като неоснователна и моли решението на ВРС да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно. Претендира присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение, на основание чл. 63, ал. 5 от ЗАНН. В случай на уважаване на касационната жалба и претендиране на разноски за адвокатско възнаграждение, моли за присъждането им в минимален размер.

Представителят на ВОП намира решението за правилно, а касационната жалба за неоснователна.

След преценка на процесуалната допустимост и основателност на жалбата, извършена в рамките на касационната проверка по чл. 218 АПК вр. чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН, съдът намира следното:

Касационната жалба е предявена срещу подлежащ на касационен контрол съдебен акт съгласно изричната разпоредба на чл. 63, ал. 1 изр. второ от ЗАНН, от процесуално легитимирано лице съгл. чл. 210, ал. 1 от АПК и в преклузивния срок, визиран в чл. 211, ал. 1 от АПК. Със спора е сезиран родово и местно компетентният съд. Наведените доводи в същата представляват касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1, т.2 и т.3  от НПК, приложим по препращане от чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Касационната жалба е срещу решението в частта, с която е потвърдена т.2 от наказателното постановление за налагане на глоба от 500 лева на основание чл.264 ал.1 от ЗМВР за това, че Н.Е.Х. противозаконно е попречил на орган на МВР да изпълнява функциите си, свързани с проверка на документите.

От показанията на М. Д., дадени пред съда и от докладната ѝ записка, представена в хода на административно-наказателното производство става ясно, че тя се е представила при започване на проверката с имената си и е посочила, че е служител в сектор СПС, след което  е поискала от Н.Х.  личната му  карта и документите на автомобила, като му е разпоредила да остане на място. Вместо да позволи започване на проверката, водачът на товарния автомобил се е качил в него и е напуснал мястото на нарушението.  В тази връзка, правилно е заключението на предходният съд, че след като проверката е започнала на открито обществено място в светлата част на деня и М. Д. е била в униформа с всички отличителни полицейски знаци, нарушителят е бил длъжен да предположи, че тя е полицейски служител, защото не е имало никакви обективни факти, които да породят в него съмнение.

Правилно Варненският районен съд е приел, че Н.Х. е нарушил едновременно чл.64 ал.4 и чл.264 ал.1 от ЗМВР, но съставът на нарушението по чл.264 ал.1 от ЗМВР поглъща нарушението по чл.64 ал.4 от ЗМВР и неизпълнявайки разпореждането да остане на място нарушителят е попречил на полицейския служител да извърши проверката. Споделя се извода на въззивният съд, че разпоредбата на чл.264 ал.1 от ЗМВР съдържа хипотеза и санкция, поради което е несъстоятелно възражението на Н.Х., че в НП не е посочена нарушената материално-правна норма.

Съгласно разпоредбата на  чл. 264, ал. 1 от ЗМВР, който противозаконно пречи на орган на МВР да изпълнява функциите си, се наказва с глоба от 500 до 1000 лв, ако извършеното не съставлява престъпление. В конкретния случай вменената на лицето деятелност е описана като:  „след дадено устно разпореждане да застане на място, за извършване на проверка,  същият се качил в товарен автомобил…и с него е напуснал мястото на проверката“, т. е.  описаното активно действие  на нарушителя, а именно напускане на мястото на нарушението  без представяне на поисканите документи покрива белезите на „пречи“ – по смисъла на  чл. 264, ал. 1 от ЗМВР на орган на МВР да изпълни функциите си. След като има отправено разпореждане към Х. във връзка със започване на проверка на  личните и на автомобила документи, следвало е да остане на място и да ги предостави на полицейския служител, вместо да напусне мястото на проверката.  

Административен съд-Варна, като разгледа делото по реда на чл.217 и сл. от АПК, прецени събраните по делото доказателства и доводите на страните както и след извършената на основание чл.218  от АПК служебна проверка за валидност, допустимост и съответствие на атакувания съдебен акт с материалния закон, и предвиди посочените в касационната жалба пороци на решението, намира същата за НЕОСНОВАТЕЛНА. Липсват касационни основания за отмяна на въззивното решение в обжалваната му част, поради което следва да бъде оставено в сила.

С оглед изхода на делото, своевременно направеното искане и на основание чл. 63, ал. 5 от ЗАНН, касаторът следва да бъде осъден да заплати на ответника разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лв., съгласно чл. 78, ал. 8 от ГПК във връзка с чл. 37, ал. 1 от Закона за правната помощ и чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ.

По изложените съображения, на основание чл. 221, ал. 1 от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Административен съд Варна, VI касационен състав

Р Е Ш И : 

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение №260569/29.04.2021 г. на Варненския районен съд по НАХД №385/2021 г.

ОСЪЖДА Н.Е.Х., ЕГН ********** *** да заплати на ОД на МВР-Варна разноски по делото за юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 /осемдесет/ лева.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                              

 

                                                                                2.

 

ЗАКОН за Министерството на вътрешните работи

Чл. 264. (1) Който противозаконно пречи на орган на МВР да изпълнява функциите си, се наказва с глоба от 500 до 1000 лв., ако извършеното не съставлява престъпление.

(2) (Изм. – ДВ, бр. 60 от 2020 г.) Който противозаконно наруши физическата неприкосновеност на служител на МВР при изпълнение на служебните му задължения, се наказва с глоба 2000 лв., ако извършеното не съставлява престъпление.