Решение по дело №753/2018 на Окръжен съд - Плевен

Номер на акта: 466
Дата: 27 ноември 2018 г.
Съдия: Татяна Георгиева Бетова
Дело: 20184400500753
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 23 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№…………………

                   гр.Плевен, 27.11.2018 година.

 

   ПЛЕВЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, Гражданско отделение, І граждански състав, в публично заседание на двадесет и втори ноември, през две хиляди и осемнадесета година, в състав :

                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТЕФАН ДАНЧЕВ                                                                   ЧЛЕНОВЕ:  ТАТЯНА БЕТОВА                                                                                   СВЕТЛА ДИМИТРОВА

при секретаря………ЖЕНИ СТОЙЧЕВА………………и в присъствието на прокурора………………………………………………………….като разгледа докладваното от съдията………..ТАТЯНА БЕТОВА………възз.гр.д.№753 по описа на съда за 2018година, и за да се произнесе, съобрази:

Производство по чл.258 и сл. от ГПК.

                   С решение № 1220 от 27.07.2018година., постановено по гр.д. № 1048/2018г. Плевенският районен съд е признал за установено на основание чл.422 ал.1 от ГПК, вр.415 от ГПК вр.чл.365 от ЗЗД, че И.В.Д., с ЕГН ********** дължи на “Е** *** ********“  ООД,   гр.С., сумата от 1307,44 лева главница, представляваща задължение по сключено споразумение от 29.07.2014 г., ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на подаване на заявлението по чл.410 от ГПК в съда – 23.10.2017 г., до окончателното й изплащане, която сума представлява вземането, за което е издадена заповед за изпълнение по ч.гр.д. №8229/2017 г. по описа на РС Плевен. Присъдени са разноски, на основание чл.78, ал.1 от ГПК в полза на “Е** *** ********“  ООД - направени в исковото производство, в размер на 37,44 лева за платена държавна такса, както и направените разноски в заповедното производство в общ размер  37,44 лева за платена държавна такса и 50,00 лева за юристконсултско възнаграждение. 

Срещу така постановеното решение е подадена въззивна жалба от ответника И.В.Д., чрез назначения му особен представител адв.Р.Н.. В жалбата се правят оплаквания, че постановеното решение е недопустимо и се моли за неговото обезсилване.  Жалбоподателят счита, че районният съд неправилно е разгледал и решил спор, който е подсъден на арбитраж, какъвто е уговорен в т.6 от сключеното между страните споразумение от 29.07.2014г. Счита, че уговорената арбитражна клауза е отрицателна процесуална предпоставка за разглеждането на иска от Плевенски РС, което прави иска недопустим. Моли да бъде обезсилено постановеното по недопустим иск съдебно решение и да бъде прекратено производството по делото.

 Въззиваемата страна “Е** *** ********“ ООД е взела становище, че жалбата е неоснователна, тъй като решението на районният съд е правилно, обосновано и законосъобразно.Моли то да бъде потвърдено.

Въззивният съд, като обсъди оплакванията изложени в жалбата, взе предвид направените от страните доводи, прецени събраните пред първата инстанция доказателства, съобрази се с изискванията на закона, намира за установено следното:

Жалбата е процесуално допустима, а разгледана по същество се явява неоснователна.Първоинстанционният съд е бил сезиран с положителен установителен иск по чл.422 ГПК за признаване за установено по отношение на И.В.Д., че дължи на “Е** *** ********“ООД гр.С. сумата 1307.44 лева - главница, представляваща задължение по сключено споразумение от 29.07.2014 г., ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на подаване на заявлението по чл.410 от ГПК в съда – 23.10.2017 г., до окончателното й изплащане, която сума представлява вземането, за което е издадена заповед за изпълнение по ч.гр.д. №8229/2017 г. по описа на РС Плевен. Вземането произтича от посоченото споразумение. Ответникът, чрез назначения му особен представител е взел становище, че иска е недопустим, тъй като спора не е подсъден на съдилищата, а по същество –неоснователен, по изложените в отговора на исковата молба съображения.

 Искът по чл.422 от ГПК е допустим, като предявен в 1-месечния срок от съобщението до кредитора, че за да не бъде обезсилена заповедта за изпълнение, която е връчена на длъжника по реда на чл.47, ал.5 от ГПК, чрез залепване на уведомление, следва да предяви иск за установяване на вземането си. Неоснователен е наведения довод за недопустимост на иска, поради наличието на отрицателна процесуална предпоставка за предявяването му. Независимо от наличието на арбитражна клауза, действащия в момента процесуален ред не позволява такъв иск да бъде разгледан от арбитраж и следователно е подсъден на съответния съд, съобразно правилата за родова и местна подсъдност. Със законовите изменения в чл.19, ал.1 от ГПК, ДВ, брой 8/24.01.2017 г. потребителските спорове бяха изключени от подлежащите на арбитраж спорове и изрично е регламентирана нищожност на арбитражно решение в такива случаи в чл.47, ал.2 от ЗМТА, ДВ, брой 8/24.01.2017 г. Съгласно цитирания текст от ЗМТА арбитражните решения, постановени по спорове, предметът на които не подлежи на решаване от арбитраж са нищожни. След тези изменение е налице забрана за постигане на арбитражно споразумение за решаване от арбитражен съд на спор, една от страните по който е потребител по смисъла на § 13 от Допълнителните разпоредби на Закона за защита на потребителите, какъв е и настоящия случай. Според легалната дефиниция на § 13, т. 1 ДР на Закона за защита на потребителите, „потребител” е всяко физическо лице, което придобива стоки или ползва услуги, които не са  предназначени за извършване на търговска или професионална дейност, и всяко физическо лице, което като страна по договор по този закон действа извън рамките на своята търговска и професионална дейност”. Новата 4 на чл. 3, предвиждаща, че всяка клауза в договор, сключен между търговец и потребител, с която страните възлагат на арбитражен съд решаване на спор между тях, извън процедурата за алтернативно решаване на потребителски спорове е недействителна. В § 6, ал. 2 ПЗР на ЗИД ГПК е предвидено започналите до влизане на закона в сила арбитражни производства по неарбитруеми потребителски спорове, какъвто характер има спорът с участие на потребител по смисъла на § 13, т.1 ДР ЗЗП, да бъдат прекратени, като по този начин е отречена възможността тези производства да приключат с постановяване на арбитражно решение.  

 Установява се от приложеното ч.гр.д.№ 8227/2017год. по описа на Плевенски РС, че заявлението за издаване на заповед за изпълнение, по реда на чл.410 от ГПК, е депозирано от ищеца на 23.10.2017год. и ПРС е издал заповед за изпълнение за заявените суми, който се претендират за установяване с исковата молба, вкл. и за разноските.Установено е, че на 18.05.2005г. между ответника и “Т******* ***********” ЕАД е сключен договор за издаване на кредитна карта и ответникът е получил кредитна карта Транскарт, който ответникът не е изпълнявал. На 13.02.2014г. по силата на сключен договор за продажба на вземания ищецът е придобил вземането на “Т******* ***********” ЕАД срещу ответника, като И.В.Д. е бил уведомен на основание чл.99 от ЗЗД за извършената цесия. Със споразумение от 29.07.2014г., сключено между страните, ответникът е признал съществуването на дълга си от 1871,87 лева и се е задължил да го изплати съгласно условията на Споразумението с краен срок 30.06.2016 г. Липсват доказателства за извършено плащане на задължението.

  За да уважи установителния иск в посочените по-горе размери, Плевенски РС е приел, че искът е доказан по основание и размер. Разгледал и отхвърлил е довода на ответника, изразен чрез особения му представител за неуведомяване на длъжника за извършената цесия.Счел е редовността на цесията за неотносими към спора факт, доколкото претенцията се основава на сключено споразумение с ответника по чл.365 от ЗЗД. Изложил е, че споразумението между ищеца и ответника от 29.07.2014 г. носи белезите на договор за спогодба по чл.365, ал.1 от ЗЗД. Съгласно цитирания текст от закона, с договора за спогодба страните прекратяват един съществуващ спор или избягват един възможен спор чрез взаимни отстъпки, с които могат да създадат, изменят или погасят и правоотношения, които не са били предмет на спора. В мотивите е посочено, че целта на спогодбата е да се внесе определеност и яснота в отношенията между страните, като е възможно те  да пожертват действителното правно положение и се съгласят да считат по между си, че то е било такова, каквото го прогласява спогодбата. В този смисъл спогодбата може да включва в себе си воля за частичен отказ от съществуващо право, респективно за частично поемане на несъществуващо задължение. В случая, със сключването на споразумението се потвърждава и знанието на ответника за сключената на 13.02.2014г. цесия между ищеца и цедента „Т******* ***********“ЕАД.Решаващият съд се е позовал на съдебната практика, приемайки, че спогодбата цели да изключи възможността да се оспорва предхождащото я правно положение. /Решение по гр.дело №2480/1994 г. на ВКС, V г.о./. Договорът за спогодба има декларативно действие, което се изразява в това, че страните считат правното положение такова, каквото са признали в спогодбата, както и регулиращо действие, състоящо се в това, че страните се задължават в бъдеще да изпълняват задълженията си така, както са установени в спогодбата. Договорът за спогодба има и конститутивно действие, тъй като съществуващото правоотношение се изменя съобразно уговореното в договора за спогодба. Споразумението за разсрочено плащане не е едностранно изявление на ответника, а съдържа насрещни волеизявления и на двете подписали го страни, поради което е договор, а не едностранна сделка.

Въззивният съд споделя напълно фактическите констатации и правни изводи на районния съд, при условията на чл. 272 ГПК. Между страните е налице валидно облигационно правоотношение, произтичащо от договора за спогодба, който е сключен на 29.07.2014г. Следва да се приеме, въз основа на събраните доказателства, че вземането към ответника е валидно прехвърлено, тъй като уведомяването на длъжника няма отношение към валидността на цесионния договор. Освен това длъжникът се е съгласил с този факт и е признал задължението си към новия кредитор, сключвайки споразумението. Най-късно след сключването на този договор, вземането е могло да се претендира от новия кредитор и той е могъл да поиска изпълнение като насочи претенцията си към вече уведомения длъжник.Самото споразумение е източникът на задължението на ответника и правилно искът е квалифициран като такъв по чл. чл.422, ал.1 от ГПК вр.чл.365 от ЗЗД. След този момент, не се твърди, нито се установява ответника да е плащал каквато и да било част от главницата, поради което правилно съдът е счел претенцията за установена по основание и размер.

 Единствения довод във въззивната жалба, а именно, че решението е недопустимо, като постановено по недопустим иск е неоснователен по изложените по-горе съображения. Ищецът има право на иск пред сезирания съд и това право е било надлежно упражнено, като е постановено едно валидно и допустимо решение, по спор, който е подсъден на съдилищата, поради което следва решението да бъде потвърдено. При този изход на делото, въззиваемата страна има право на присъждане на разноски за особен представител на въззивника в размер на 200лв., който обаче не са поискани, поради което съдът не е длъжен да се произнася по тях. 

 

Р  Е  Ш  И  :

 

 ПОТВЪРЖДАВА решение № 1220 на Плевенския районен съд, постановено на 27.07.2018г. по гр.д. № 1048/2018г. по описа на съда.  

Решението е окончателно и не подлежи на касационно обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                           ЧЛЕНОВЕ: