Решение по дело №289/2019 на Районен съд - Поморие

Номер на акта: 95
Дата: 29 ноември 2019 г. (в сила от 9 март 2020 г.)
Съдия: Нася Иванова Япаджиева
Дело: 20192160200289
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   N 95

 

гр.Поморие, 29.11.2019год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

ПОМОРИЙСКИЯТ   РАЙОНЕН СЪД,  наказателна колегия, в публично съдебно заседание на тридесет и първи октомври  през две  хиляди и деветнадесета година в състав:   

                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:  НАСЯ  ЯПАДЖИЕВА

 

при участието на секретаря: Валентина Атанасова, като разгледа докладваното от съдия Н.Япаджиева АНД N 289 описа за 2019год. и за  да  се  произнесе взе пред вид следното:

Производството пред ПРС е образувано след като е изпратено по подсъдност делото образувано в РС Бургас по постъпила жалба от  ЕТ„Турхи – Т.И.“*** ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в с.Кошарица общ.Несебър, ул. „Първи май”, №39, представлявано от Т.М.И., против наказателно постановление №02-0002552/18.07.2019г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда”Бургас, с което на жалбоподателя е наложена имуществена санкция в размер 1 500 лв., на основание чл.414, ал.3 от КТ, за нарушение на чл. 62, ал.1 от КТ, затова, че на 23.05.2019г. в 10:50 часа на строителен обект: „Изграждане на вилни сгради в ПИ57491.19.333“, находящ се в местност „Лахана“, землището на гр.Поморие, в качеството си на работодател, не е уредил като трудови правоотношения отношенията при предоставяне на работна сила, като не е сключил трудов договор в писмена форма с лицето И. Г. Н., ЕГН********** установен да полага труд при проверката на строителния обект на 23.05.2019г. като общ работник  - да осъществява дейности по монтажа на външното скеле. Жалбоподателят в жалбата твърди, че  наказателното постановление е незаконосъобразно и изготвено при съществени нарушения на процесуалните правила. Сочи, че лицето И. Г.Недялков действително и да е полагал труд на строителния обект, то това не е било по възложение на жалбоподателя ЕТ“Турхи –Т.И.“ и твърдяното нарушение погрешно е вменено на последния. Моли наказателното постановление за бъде отменено.

               Представител на административно наказващия орган в съдебно заседание, моли наказателното постановление като правилно и законосъобразно да бъде потвърдено. Представя преписката по проведеното производство.

               ПРС счита жалбата за допустима, предявена в предвидените процесуални срокове, от лице активно легитимирано и имащо правен интерес от атакуване на наказателното постановление.

               Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, намира за установено следното:

Административнонаказателното производство е образувано със съставянето на АУАН №02-0002552/14.06.2019г. от К.Г. – Началник отдел при Д “ИТ” Бургас, след като при извършена проверка на 23.05.2019г. в 10.50 ч., в обект „Изграждане на вилни сгради в ПИ57491.19.333“, находящ се в местност „Лахана“, землището на гр.Поморие установили, че ЕТ“Турхи –Т.И.“ в качеството си на работодател, не е уредил като трудови правоотношения отношенията при предоставяне на работна сила, като не е сключил трудов договор в писмена форма с лицето И. Г.Н. ЕГН**********, установен да полага труд като „общ работник” – да осъществява дейности по монтажа на външното скеле. В АУАН, като нарушена е записана разпоредбата  на чл. 62, ал.1 от КТ.  Въз основа на съставения АУАН е издадено обжалваното НП, в което е изложената същата фактическа обстановка и като нарушена е записана разпоредбата на чл.62, ал.1 от КТ и на основание чл.416 ал.5 във вр. чл. 414,ал.3 от КТ, на дружеството е наложена  имуществена санкция в размер на 1500 / хиляда и петстотин/ лева.

 В преписката се съдържа справка на основание чл.402, ал.1 т.3 чл.402 ал.2 от Кодекса на труда съставена на 23.05.19г. от И. Г.Н. в която същият се е вписал, че работи в „Рам-Дан Комерс ЕООД от известно време на длъжност „общ работник” с работно време от 08.00 до 17.00 часа с почивен ден събота и неделя, почивка в работно време от 12.00 до 13.00 часа и 560 лв.трудово възнаграждение. Видно от съдържащия се в преписката Протокол за извършена проверка в обекта, в който търговска дейност осъществява жалбоподателят са констатирани няколко нарушения.  Не се спори, че към момента на проверката не е бил сключен трудов договор между жалбоподателят и И. Г. Н. и същия се е намирал в обекта и е работил.

В подкрепа на твърдението си, че нарушението погрешно е вменено на жалбоподателя същият е представил договор между „Стомед – 69“ООД като възложил и ЕТ“Турхи –Т.И.“ като изпълнител за извършване на СМР, както и два договора за подизпълнение от 16.06.2018г., с които по-голямата част от работата по обекта е възложена на дружества подизпълнители – „Мадара Иншаат“ЕООД и „Рам-Дан Комерс“ ЕООД, като жалбоподателят  в качеството си на изпълнител е възложил на последните две дружества като подизпълнители са приели да изпълнят възмездно, със свои ресурси качествено и в срок по узаконените строителни книжа и одобрен работен проект за строителство на обекта Вилни сгради в местността „Лахана“ в землището на гр.Поморие с предмет на договора /описан подробно/ и за периода от 24/двадесет и четири /месеца.

По делото са разпитани свидетелят по акта Любомир Витанов и актосъставителката К.П.Г. и от показания им се установява, че на 13.05.19г. в 16.00 часа са посетили строителния обект вилно селище в м.“Лахана“, по повод на постъпило писмо от НОИ Стара Загора и  на обекта са установили само едно лице И. Г. Н., който е обяснил, че работниците са приключили работа и са си тръгнали, а той спи там в единият от фургоните на обекта и охранява обекта. Същият е обяснил, че го е наел Т.И., но не знае как се казва фирмата. От документацията на обекта свидетелката е видяла точното наименование на фирмата на обекта - ЕТ„Турхи“. Лицето И. е предоставил мобилен телефон на Т.И., за да могат проверяващите да се свържат с едноличния търговец, за да го уведомят, че се следва да извършат проверка на строителния обект. На 23.05.19г. повторно актосъставителката и свидетеля по акта В. са посетили строителния обект и тогава вече там са установили няколко лица, които са осъществявали строителни дейности на обекта, като на обекта отново е било и лицето И. Г., който е помагал на един от работниците на скелето, тъй като скелето не е било обезопасено и единият от работниците, който се е представил за бригадир, а след това е декларирал, че е общ работник, е извикал И. да му помага за скелето. Лицето И. Н. в справката е декларирал, че работи като общ работник, като не посочва точна дата кога е започнал и че работи в „Рам Дан комерс“. Актосъставителката сочи, че останалите фирми, от които имало работници в момента на проверката на 23.05.19г. били подизпълнители, съгласно сключени договори с ЕТ„Турхи – Т.И.“ и като подизпълнители те не носят отговорност за лицата, които са без договор, отговорността е на строителя на обекта, по тази причина са съставили АУАН на ЕТ„Турхи, като работодател на И. Г., още повече, че при първата им среща И., е посочил за работодател Т.И., а освен това е предоставил телефон за контакт с него. Свидетелката сочи, че на обекта работниците са имали сключени договори с ЕТ”Турхи – Т.И.” и с още две фирми подизпълнител, но всички останали лица са имали сключени договори към тази фирма. В момента на връчване на Акта, не е имало възражения от страна на жалбоподателя.

По делото е разпитан като свидетел и лицето И. Г. Н., който заявява, че обикаля по строежите да търси работа за да се издържа. Справката, която са му дали да попълни е попълнена от друг работник, а той само я подписал.

В съдебно заседание процесуалния представител на административно наказващия орган представя два броя справки на двама от работниците, които са полагали труд в момента на проверката, като единият е отразил, че е работещ в „Рам-Дан Комерс“ ЕООД, а другият е работещ в „Турхи строй“ ЕООД.

Според ПРС от събраните гласни и писмени доказателства се установи, че  жалбоподателят е осъществил състава на административното нарушение по чл. 62, ал.1 от КТ, тъй като по категоричен начин се установи, че на 23.05.2019г. в 10.50 ч. в обект „Изграждане на вилни сгради в ПИ57491.19.333“, находящ се в местност „Лахана“, землището на гр.Поморие, ЕТ“Турхи –Т.И.“ в качеството си на работодател, не е уредил като трудови правоотношения отношенията при предоставяне на работна сила, като не е сключил трудов договор в писмена форма с лицето И. Г. Н. ЕГН**********.

Съдът не споделя тезата на жалбоподателят, че към 23.05.2019г. И. Г. Н. е работил, но не нает на работа от жалбоподателя, а от друга фирма подизпълнител, тъй като Н. не е попълнил сам справката, а само се е подписал на нея. Според съда от събраните по делото доказателства се установява, че лицето посочено в НП е предоставяло работната  си сила в строителен обект изпълняван от жалбоподателя,  при спазване на определено работно време и почивки и договорено възнаграждение. При така установените обстоятелства във връзка с предоставяне на работна сила, съдът намира, че съгласно императивната разпоредба на чл.1,ал.2 от КТ, отношенията между дружеството жалбоподател и лицето предоставило работната си сила, е следвало да бъдат уредени единствено като трудови правоотношения със сключване на  трудов договор в писмена форма съобразно с изискването на чл.62,ал.1 от КТ. Самия работник е казал, че е работи при Т., но не знае името на фирмата. С допускането на  лицето  И. Н.  да полага труд в обект на дружеството жалбоподател, което има качеството на работодател по см. на §1,т.1 от ДР на КТ, е нарушено императивното изискване на чл.1, ал.2 от КТ, отношенията по повод предоставяне на работна сила да  се уреждат като трудови правоотношения със сключване на трудов договор в писмена форма съгласно изискването на чл.62,ал.1 от КТ.

Според настоящия състав при съставянето на АУАН и НП не са  допуснати съществени процесуални нарушения, които да засягат правото на защита на жалбоподателя. АУАН  и НП съдържат всички необходими реквизити, като е посочено и кога е извършено нарушението и въз основа на какви доказателства това е установено и подробно са описани обстоятелствата при които то е извършено.  Като не е сключил трудов договор в писмена форма с лицето което е допуснал на работа, жалбоподателят е осъществил соченото в АУАН и НП административно нарушение.

Нарушението  не може да бъде квалифицирано като маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН,  тъй като не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с други деяния от същия вид. Правилно и законосъобразно административнонаказателната отговорност на жалбоподателя е била ангажирана на основание чл.414, ал.3 от КТ, който предвижда отговорност за работодател, който наруши разпоредбите на чл. 61, ал.1, чл. 62, ал.1 или 3 и чл. 63, ал.1 или 2. Предвидената имуществена санкция е в размер от 1500 до 15000 лева. На жалбоподателя е наложена санкция в минималния предвиден размер от 1500 лева, която според съда е правилно определена. Нарушението е извършено за първи път,  поради което имуществена санкция в размер на предвидения минимум от 1500 лева, според съда ще е бъде достатъчна за постигане целите на наказанието.

Мотивиран от гореизложените съображения съдът на основание чл. 63 ал.1 от ЗАНН

Р  Е  Ш  И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление №02-0002552/18.07.2019г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда”Бургас, с което на ЕТ„Турхи – Т.И.“*** ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в с.Кошарица общ.Несебър, ул. „Първи май” №39, представлявано от Т.М.И. е наложена имуществена санкция в размер 1 500 лв., на основание чл.414, ал.3 от КТ, за нарушение на чл. 62, ал.1 от КТ.

             Настоящото решение подлежи на касационно обжалване пред Административен съд Бургас  в 14-дневен срок от съобщението до страната за постановяването му.

                                                 

                                                               РАЙОНЕН  СЪДИЯ: