Решение по дело №98/2020 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 136
Дата: 13 ноември 2020 г. (в сила от 13 ноември 2020 г.)
Съдия: Мария Кирилова Божкова
Дело: 20207120700098
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр.Кърджали, 13.11.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд Кърджали, в съдебно заседание на четиринадесети октомври две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  АНГЕЛ МОМЧИЛОВ

         ЧЛЕНОВЕ: АЙГЮЛ ШЕФКИ

                                                                                         МАРИЯ БОЖКОВА

 

при секретаря Мариана Кадиева

и с участието на Бонка Василева – прокурор в ОП Кърджали

като разгледа докладваното от съдия БОЖКОВА к.а.н.д.№ 98 по описа за 2020 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал.1, предл. 2-ро от ЗАНН,  във вр. с чл. 208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба на Б.Р.Н. от ***, ***, подадена чрез процесуален представител по пълномощие. Обжалва се Решение № 30/ 26.06.2020 г., постановено по а.н.д. № 37/ 2020 г. по описа на РС – Крумовград с доводи за необоснованост, неправилно приложение на материалния закон и съществени нарушения на процесуалните правила. Оспорва се извода на РС – Крумовград, че АНО правилно е приложил материалния закон и не е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила. В този смисъл се твърди, че в АУАН и НП е записано, че Б.Н. е управлявал колесен трактор, *** на цвят с надпис „***“, модел 3450, а съгласно прието като доказателство по делото – свидетелство за регистрация на земеделска и горска техника, серия ***, управляваното от касатора МПС е било колесен трактор „ Internacional harvester 3450“.

Изразява се становище, че приетото от РС – Крумовград, че не се касае до съществено нарушение на процесуалните правила, поради което липсва накърняване правото на защита на санкционираното лице, е в нарушение на чл.42 и чл.57 от ЗАНН.

Като следващо основание за неправилност на оспореното решение се посочва наличието на маловажност по смисъла на чл.28 от ЗАНН, което не било съобразено от РС – Крумовград. Твърди се, че при проверката Б.Н. е обяснил, че е ремонтирал трактора на черен път и за да го прибере в дома си е използвал наклона, за да включи двигателя на скорост. Именно в този момент е бил възприет от полицейските служители, прибирайки трактора по черния път. Претендира се маловажност, защото не са нанесени вреди на трети лица, а и непосредствено след проверката тракторът е бил регистриран. Искането е да се отмени решението и се отмени наказателното постановление. Претендират се деловодни разноски пред двете съдебни инстанции. В съдебно заседание, касаторът, редовно призован, не се явява и не се представлява.

Ответникът – Началник на РУ – Крумовград, редовно призован, не се явява, не се представлява и не взема становище по касационната жалба.

Представителят на ОП – Кърджали дава мотивирано заключение за неоснователност на касационната жалба и правилност на обжалваното решение на РС – Крумовград.

Касационният съд, след проверка на оспореното решение, констатира следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от страна по а.н.д. № 37/ 2020 г. по описа на РС – Крумовград, за която оспореното решение е неблагоприятно, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, е основателна по следните съображения:

С оспореното решение РС – Крумовград е потвърдил Наказателно постановление №20-0289-000100/20.03.2020 г., издадено от началника на РУ – Крумовград към ОДМВР - Кърджали, с което на Б.Р.Н. с ЕГН ********** и адрес: ***, ***, за извършено нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП, основание чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП са наложени административни наказания "глоба" в размер на 200 лв. и "лишаване от право да управлява МПС" за срок от 6 месеца и на основание чл.6, ал.1, т.5 от Наредба № Iз-2539 от 17.12.2012г. на МВР са отнети 10 контролни точки.

РС – Крумовград е достигнал до извод за законосъобразност на наказателното постановление. Изложил е мотиви, че от събраните доказателства е безспорно установено, че на 25.01.2020 г., около 17.55 часа в ***, на път *** клас №** в ***, *** до дом №** жалбоподателя като правоспособен водач е управлявал колесен трактор с мощност над 10 kW, *** на цвят марка „Internacional Harvester  модел 3450“, сериен № *** и с надпис „***”, който не е бил регистриран по надлежния ред. В оспореното решение е прието, че актът за установяване на административно нарушение и обжалваното наказателно постановление са съставени правилно и законосъобразно, от компетентен орган, съдържат необходимите реквизити по чл.42 и чл.57 от ЗАНН. Словесното описание на констатираното нарушение и установената по делото фактическа обстановка съответстват на посочената като нарушена правна норма на чл.140, ал.1 от ЗДвП, както и на санкционната такава по чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП. Не са допуснати и съществени процесуални нарушения на предвидената в ЗАНН процедура относно връчването на акта и наказателното постановление.

АС – Кърджали, в настоящия касационен състав не споделя извода на РС – Крумовград за законосъобразност на наказателното постановление поради следните съображения:

Касаторът е санкциониран за това, че е извършил нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП,      която разпоредба По пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. По пътищата, включени в обхвата на платената пътна мрежа, се допускат само пътни превозни средства, за които са изпълнени задълженията по установяване на размера и заплащане на пътните такси по чл. 10, ал. 1 от Закона за пътищата. Посочената в наказателното постановление санкционна норма на чл.175, ал.3 от ЗДвП е със следното съдържание: Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер. Следователно, за да се наложи административно наказание на основание цитираните разпоредби от ЗДвП е необходимо да се установи, че дадено лице управлява МПС, което 1) не е регистрирано по установения ред или, ако е регистрирано е 2) без табели с регистрационен номер. В случая е установено, че касаторът е управлявал МПС.

АС – Кърджали приема, че не е установена по безспорен начин идентичността на МПС, посочено в АУАН и НП от една страна и МПС, описано в представен превод от *** на български на декларация на бившия собственик Н. П. и свидетелство за регистрация на земеделска и горска техника. В АУАН и НП МПС е посочено като колесен трактор, *** на цвят с надпис „***”, модел 3450, serial № ***. В декларацията на предишния собственик и свидетелство за регистрация на земеделска и горска техника е описано както следва: селскостопанска машина, марка „Internacional Harvester  модел 3450“, сериен № **, съответно – колесен трактор, марка „Internacional Harvester  модел 3450“, сериен № **, цвят „***“. От тези три документа е видно, че общите елементи на процесното МПС са: колесен трактор, *** на цвят, модел 3450. За да се приеме, че се отнася до едно и също МПС е необходимо да съвпада марката и серийния номер. В АУАН и НП липсва марка на колесния трактор, а е записано, че има надпис „***”, какъвто в документа за собственост и свидетелството за регистрация не е описан. Различен е и серийният номер – в АУАН и НП **, а в другите два документа – **. Дори разликата в серийния номер да се дължи на техническа грешка при изписването му в АУАН и НП, липсата на марка на колесния трактор не позволява да се установи по безспорен начин идентичност на колесния трактор, описан в АУАН и НП, съответно – в декларацията на *** собственик и свидетелството за регистрация на земеделска и горска техника.

На следващо място, констатираното в АУАН и НП нарушение разкрива белезите на маловажност по чл.28 от ЗАНН. Това е така тъй като от обясненията на актосъставителя и свидетеля на нарушението става ясно, че са възприели касатора на около 10-15 метра от неговата къща, където е закарал трактора, за да го паркира. Свидетелите поясняват, че при изпълнение на служебните си задължения минали през едно сухо дере и в този момент, когато били в махалата, срещу тях излязъл трактор и спрял до гараж в началото на махалата. Според свидетеля на нарушението, когато видели касатора той е бил почти до мястото, където е казал, че ще паркира. Следователно, в случая се установява, че Б.Н. е управлявал колесния трактор на съвсем кратко разстояние, като се е придвижил по малка част от улицата до собствената си къща, за да паркира МПС в гаражна клетка. При тези мотиви АС – Кърджали приема, че описаното нарушение представлява маловажен случай по чл.28, б.“а“ от ЗАНН, във връзка с чл.93, т.9 от НК. Касационната жалба като основателна следва да се уважи, като се отмени оспореното решение и потвърденото с него наказателно постановление.

При този изход на спора е основателно искането на пълномощника на касатора за присъждане на деловодни разноски. Доказани са такива в размер на 480 лв. с ДДС по ДПЗС № ***/ *** г. (л.48 от а.н.д. № 37/ 2020 г. на РС – Крумовград). В касационното производство не е доказано извършването на разноски. На основание чл.143, ал.1 от АПК, във връзка с чл.63 от ЗАНН, разноските в полза на касатора следва да се възложат на ОДМВР – Кърджали.

Ето защо и на основание чл. 222, ал.1 от АПК, във вр. с чл.63, ал.1, предл. 2-ро от ЗАНН, Административният съд

         

 

Р    Е    Ш    И  :

 

 

Отменя Решение № 30/ 26.06.2020 г. по а.н.д. № 37/ 2020 г. на РС – Крумовград, с което е потвърдено Наказателно постановление №20-0289-000100/20.03.2020 г., издадено от началника на РУ – Крумовград към ОДМВР - Кърджали, с което на на Б.Р.Н. с ЕГН ********** и адрес: ***, ***, за извършено нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП, основание чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП са наложени административни наказания "глоба" в размер на 200 лв. и "лишаване от право да управлява МПС" за срок от 6 месеца и на основание чл.6, ал.1, т.5 от Наредба № Iз-2539 от 17.12.2012г. на МВР са отнети 10 контролни точки, вместо което постановява:

Отменя Наказателно постановление №20-0289-000100/20.03.2020 г., издадено от началника на РУ – Крумовград към ОДМВР - Кърджали, с което на на Б.Р.Н. с ЕГН ********** и адрес: ***, ***, за извършено нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП, основание чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП са наложени административни наказания "глоба" в размер на 200 лв. и "лишаване от право да управлява МПС" за срок от 6 месеца и на основание чл.6, ал.1, т.5 от Наредба № Iз-2539 от 17.12.2012г. на МВР са отнети 10 контролни точки.

Осъжда ОДМВР – Кърджали да заплати на Б.Р.Н. с ЕГН ********** и адрес: ***, *** деловодни разноски в размер на 480 лв. с ДДС.

          Решението е окончателно.

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                        ЧЛЕНОВЕ: 1.    

 

                                                                                         2.