Определение по дело №2150/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 570
Дата: 13 април 2020 г. (в сила от 4 юни 2020 г.)
Съдия: Николай Диянов Голчев
Дело: 20205330202150
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 април 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 570

 

 13.04.2020 г., гр. Пловдив

 

НИКОЛАЙ ГОЛЧЕВ- районен съдия при Районен съд- Пловдив, след като се запознах с материалите по АНД № 2150/2020 г. по описа на РС- Пловдив, IV- ти н.с., считам, че делото не подлежи на разглеждане от РС- Пловдив, като производството по същото следва да бъде прекратено. Съображенията за това са следните:

 

В конкретния случай РС- Пловдив е сезиран с жалба вх. № 20018/ 26.03.2020г. насочена срещу фиш № ********** от 16.05.2018г., издаден от служител към ОП „Общинска охрана“, гр. Пловдив. С жалбата се оспорва законосъобразността на така издадения фиш и се иска същият да бъде отменен.

При преценката на допустимостта на така депозираната жалба, настоящият съдебен състав констатира, че същата е процесуално недопустима, тъй като е насочена срещу неподлежащ на самостоятелен съдебен контрол акт. Съгласно чл. 39, ал. 2 ЗАНН за маловажни случаи на административни нарушения, установени при извършването им, когато това е предвидено в закон или указ, овластените контролни органи могат да налагат на местонарушението глоби в размер от 10 до 50 лв. За наложената глоба се издава фиш. От друга страна нормата на чл. 39, ал. 3 ЗАНН предвижда, че ако нарушителят оспори нарушението или откаже да плати глобата, за нарушението се съставя акт съгласно разпоредбите на този раздел. Ето защо в случая, при налично оспорване от страна на санкционираното лице, е следвало да бъде съставен акт за установяване на административно нарушение, като въз основа на него, компетентният наказващ орган е следвало да издаде наказателно постановление, което да бъде предмет на съдебен контрол. Нормата на чл. 59, ал. 1 ЗАНН изрично предвижда, че на обжалване пред съд подлежат наказателните постановления и електронните фишове. Законът императивно и лимитативно е определил обхвата на актовете, подлежащи на съдебен контрол и този обхват не може да бъде разширен по преценка на настоящия съдебен състав. В случая не се касае за електронен фиш, следователно глобата, наложена с фиш не подлежи на пряк съдебен контрол, което обуславя и извода за процесуалната недопустимост на така депозираната жалба, поради което същата следва да бъде върната.  Изпратената от Община Пловдив преписка, следва да бъде върната за довършване на административнонаказателното производство по издаване на АУАН и наказателно постановление, при преценка от компетентните органи за наличие на предпоставките за това.  

За яснота и пълнота на изложението, съдът счита за нужно да посочи следното: съобразно разпоредбата на чл. 186, ал. 3 ЗДвП, фиш за неправилно паркиране може да бъде издаден в отсъствие на нарушителя. При тази хипотеза, закрепването на уведомлението към моторното превозно средство се смята за връчване на фиша- чл. 186, ал. 3, изр. „последно“. В конкретния случай, фишът е съставен, съответно прикрепен към МПС рег. № ******на дата 16.05.2018г. Съобразно нормата на чл. 186, ал. 7 ЗДвП, издаден фиш, глобата по който не е платена доброволно в 7-дневен срок от датата на издаването му, се смята за влязло в сила наказателно постановление и се изпраща за събиране на публичния изпълнител. Процесният фиш е съставен и връчен 16.05.2018г., като седемдневният срок за оспорването му или за заплащането на глобата е изтекъл на 23.05.2018г. ( присъствен ден- сряда).  Тоест, считано от 34.05.2018г., издаденият фиш следва да се счита за влязло в законна сила наказателно постановление. Същевременно, оспорване на издадения фиш е обективирано едва на 26.03.2020г., с входирането на жалбата в регистратурата на РС- Пловдив.

Предвид изложеното, жалбата следва да бъде върната, а настоящото производство следва да бъде прекратено.

Така мотивиран, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ВРЪЩА жалба вх. № 20018 от 26.03.2020г., по описа на РС- Пловдив, насочена срещу фиш № ********** от 16.05.2018г.

 

ПРЕКРАТЯВА производството по АНД № 2150/ 2020г., по описа на РС- Пловдив, IV- ти н. с-в.

 

Определението подлежи на обжалване в 7-дневен срок от получаването му от страните, пред Административен съд – град Пловдив.   

 

Препис от настоящото Определение ДА СЕ ИЗПРАТИ на жалбоподателя и Община Пловдив.

След влизане в законна сила на определението за прекратяване на производството, материалите по преписката ДА СЕ ВЪРНАТ на Община Пловдив за довършване на административнонаказателното производство.

                            

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п.

Вярно с оригинала.

Т.К.