Решение по дело №249/2017 на Районен съд - Панагюрище

Номер на акта: 7
Дата: 12 февруари 2018 г. (в сила от 24 април 2018 г.)
Съдия: Снежана Василева Стоянова
Дело: 20175230200249
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 декември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

  Р Е Ш Е Н И Е № ……

                                          гр.Панагюрище,12.02.2018 год.

 

   В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

ПАНАГЮРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, в публично съдебно заседание на двадесет и трети януари  две хиляди и осемнадесета година, в състав: районен съдия Снежана Стоянова, при секретаря Н. Стоянова,  като разгледа АНД № 249/2017 год.,  за  да  се  произнесе  взе  предвид  следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по жалба на Г.Г.К. *** с ЕГН: **********  против НП № ****на Началника на РУ-Панагюрище, с което на основание чл. 174, ал.1, т.1 от ЗДвП и за нарушение на чл. 5, ал.3, т.1 от ЗДвП на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 500,00 (петстотин) лева, лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 (шест)месеца, а на основание Наредба № Із-2539 на МВР са му отнети общо 10 (десет ) контролни точки.

Релевираните в подадената  жалба оплаквания се свеждат до твърдения за допуснати съществени процесуални нарушения, нарушаващи правото на защита на жалбоподателя. Твърди се, че АНО недопустимо е променил квалификацията на нарушението, описано в АУАН.

         В съдебно заседание жалбоподателят се явява лично и с упълномощен защитник, чрез който поддържа жалбата  и пледира за отмяна на атакуваното НП.

         За ответника по жалбата - АНО, редовно призован, не се явява представител.

Районният съд провери основателността на жалбата, след като съобрази становищата на страните, съобразявайки закона, по вътрешно убеждение и като обсъди събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, при съобразяване с разпоредбата на чл.63 от ЗАНН прие следното:

Жалбоподателят е санкциониран за това, че на 25.10.2017 год., около 14,50 часа, в град Панагюрище, на ул. “П.М.“, като водач на лек автомобил „*“ с рег. № ****е извършил следното нарушение: управлявал е автомобила, като го е паркирал, като е отказал да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол.

За извършеното нарушение, полицай И.А.съставил против жалбоподателя АУАН ***г., който след предявяването му последният подписал със възражение, че по здравословни причини не е имал достатъчно въздух, поради което  апаратът не е отчел резултат.

Преди  предявяването на АУАН,  на жалбоподателя бил издаден талон за медицинско изследване, като му било обяснено правото да се яви във ФСМП Панагюрище, за да даде кръв за изследване. Жалбоподателят спазил това изискване и в определения в ТМИ час се явил в болничното заведение, където дал кръв за химически анализ. Изготвената по-късно експертиза доказала наличието на 0,62 промила етилов алкохол в кръвта на жалбоподателя.

При установените горе  факти,  било издадено атакуваното НП. Последното било връчено на жалбоподателя на 18.11.2017 г., видно от отбелязването в него, а жалбата против НП била подадена чрез АНО по пощата на 23.11.2017 година, т.е. в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН.

Гореописаната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на  събраните по делото писмени доказателства, които безпротиворечиво я установяват.

При така установената фактическа обстановка от правна страна съдът приема, че  жалбата е основателна.

Налице е драстично противоречие между словесното описание на нарушението в НП и приложената санкционна норма. Видно е от диспозицията, нарушението, вменено на  жалбоподателя представлява отказ да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол, а е санкциониран за това, че управлява МПС след употреба на алкохол над 0,5 на хиляда до 0,8 на хиляда вкл. Изводът е , че жалбоподателят е наказан за нарушение по обвинение, което не му е предявено. Актосъставителят е следвало да изчака резултата от кръвната проба и едва тогава да започне производство срещу жалбоподателя за действително  извършеното нарушение. Като не е сторил това, той, а по-късно и АНО са допуснали процесуално нарушение, изразяващо се в липса на съответствие между посочената като нарушена норма и описанието на нарушението. Нарушението е съществено, като единствената възможност на съда е да го констатира и да отмени атакуваният акт като незаконосъобразен.

 По изложените съображения и на основание  чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Панагюрският районен съд

                                               Р Е Ш И  :

 

ОТМЕНЯВА НП № ****на Началника на РУ-Панагюрище, с което на Г.Г.К. *** с ЕГН: **********, на основание чл. 174, ал.1, т.1 от ЗДвП и за нарушение на чл. 5, ал.3, т.1 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 500,00 (петстотин) лева, лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 (шест) месеца, а на основание Наредба № Із-2539 на МВР са му отнети общо 10 (десет) контролни точки, като незаконосъобразно.

  Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщението пред Пазарджишкия административен съд.

 

 

  РАЙОНЕН СЪДИЯ: