Определение по дело №1780/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 2369
Дата: 3 декември 2019 г.
Съдия: Диана Иванова Асеникова-Лефтерова
Дело: 20192100501780
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 15 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

IV-2369

 

03.12.2019 г., гр. Бургас

 

            Окръжен съд – Бургас, II гражданско отделение, IV въззивен граждански състав, в закрито заседание на трети декември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕДЯЛКА ПЕНЕВА

ЧЛЕНОВЕ: 1. ДАНИЕЛА МИХОВА

2. мл. с. ДИАНА АСЕНИКОВА-ЛЕФТЕРОВА

 

            като разгледа докладваното от младши съдия Асеникова-Лефтерова въззивно гражданско дело № 1780 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК.

            Образувано е по въззивна жалба на етажните собственици на сграда „А” (Алфа) с идентификатор № 57491.509.24.5 по кадастралната карта на град Поморие, с адрес: град Поморие, ул. ,,Княз Борис I“ № 219, к-с „Сънсет ризорт“, представлявани от управителя „Двора“ ЕООД, ЕИК *********, представлявано от управителя Владимир Георгиев Добрев, ЕГН **********, чрез адвокат Р.Н.Н. и адвокат Евгения Владимирова Гагашева – с представено пълномощно от първата инстанция (л. 46), със съдебен адрес:***, против Решение № 168 от 03.09.2019 г. по гр. д. № 784/2018 г. на Районен съд – Поморие в ЧАСТТА, с която са отменени като незаконосъобразни всички решения на проведеното на 03.07.2017 г. Общо събрание на собствениците в Етажната собственост на сграда с идентификатор 57491.509.24.5 по КККР на гр. Поморие – сграда „А” (Алфа), комплекс „Сънсет Ризорт“, с адрес гр. Поморие, ул. „Княз Борис І”, № 219, представлявана от управителя на ЕС „Двора” ЕООД, чрез управителя Владимир Георгиев Добрев, обективирани в протокол от същата дата, и Етажната собственост е осъдена да заплати на Д.М.Г., гражданин на Република Ирландия, роден на *** г., притежаващ паспорт № РВ5239076/12.02.2008 г., с адрес 11 Оуклууд Греев, Клондакин, Дъблин 22, чрез пълномощника и съдебен адреса*** – адв. Н.Х.Ч., сумата от 481, 74 лева, представляваща разноски по делото.

            Във въззивната жалба се навеждат оплаквания, че в обжалваната част решението е неправилно поради съществено нарушение на материалния и процесуалния закон и необоснованост. Поддържа се, че първоинстанционният съд се е произнесъл по недопустим иск, тъй като исковата молба е подадена след изтичането на предвидения в чл. 40 от ЗУЕС преклузивен срок. Излагат се доводи, че не е налице хипотезата на чл. 13, ал. 2 ЗУЕС – собственикът не е уведомил писмено председателя на УС (управителя), т. е. не е представил писмена молба с посочена електронна поща или адрес в страната, на които да му се изпращат покани за общо събрание, респ. протоколи от проведеното общо събрание. Твърди се, че тези обстоятелства не могат да се доказват със свидетелски показания с оглед забраната по чл. 164, ал. 1, т. 3 ГПК. Оспорва се като необоснован изводът на първоинстанционния съд, че по делото е установено, че в процесния комплекс е създаден регламент, по силата  на  който от момента на придобиване на собственост в комплекса, собствениците са съобщавали координати за връзка, включително електронна поща на управляващите комплекса, в частност отдел „Собственици“, като такава електронна поща бил посочил и ищецът. Излагат се съображения, че след като ищецът не е представил доказателства за писмено уведомяване на управителя на ЕС за електронна поща или адрес, на който да му бъдат изпращани протоколи от ОС и доколкото в случая са спазени изискванията на чл. 16, ал. 7 ЗУЕС за изготвяне на съобщението и на протокола за неговото залепяне, приложение следва да намери фикцията на чл. 16, ал. 7, изр. 4 ЗУЕС, поради което за ищеца 30- дневният срок за обжалване по чл. 40, ал. 2 ЗУЕС тече от датата, на която е било поставено съобщението за изготвения протокол от проведеното на 03.07.2017 г. общо събрание, а именно от 05.07.2017 г., който срок е изтекъл на 05.08.2017 г., а исковата молба е депозирана в съда на 20.12.2018 г. Поддържа се, че ищецът така и не е доказал на  коя  дата  е узнал за процесното ОС на ЕС съгласно указаната му доказателствена тежест с доклада по делото. Позовава се на съдебна практика. Въззивната страна моли съда да отмени обжалваното решението в обжалваната част и да постанови ново, с което да отхвърли предявения иск по чл. 40 от ЗУЕС като недопустим, неоснователен и недоказан. Претендира за присъждане на разноски.

            В законовия срок по чл. 263, ал. 1 ГПК по делото е постъпил писмен отговор на въззивната жалба от въззиваемия Д.         М.Г., чрез адвокат Н.Х.Ч. – с пълномощно от първата инстанция (л. 23). Жалбата се оспорва като неоснователна. Оспорват се доводите на въззивната страна, че срокът по чл. 40, ал. 2 от ЗУЕС е започнал да тече от момента на поставяне на съобщение за изготвен протокол от ОС. Поддържа се, че това е било така преди промените в ЗУЕС през 2016 г., а ОС е проведено след влизане в сила на тези промени. Твърди се, че по делото са представени  писмени доказателства, от които се установява, че управителят на ЕС с имейл **********@************.** е разполагал с данни за ел. поща на ищеца  **************@*****.*** преди датата на провеждане на процесното ОС. Излагат се твърдения, че на посочения имейл ищецът е бил уведомяван на 27.08.2013 г., 18.07.2014 г. и 21.08.2015 г. за предстоящи ОС, на 14.11.2017 г., 28.12.2017 г. и 23.02.2018 г. – за ОС, състояли се след провеждане на процесното ОС, а към момента – и за предстоящи ОС през септември и ноември 2019 г., като не е бил уведомен единствено за обжалваното ОС от 03.07.2017 г. Поддържа се изводът на съда, че постоянна практика в комплекса е било изпращане на поканите и протоколите от ОС на етажните  собственици  по електронен път. Излагат се твърдения, че покана  за ОС, съобщение за изготвен протокол и протокол от ОС не са били изпращани по имейл, но и въобще не са били поставени на видни и общодостъпни места на сградата. Излагат се съображения, че с данни  за ел. поща на ищеца  са разполагали не само служители в комплекса, но и управителят на ЕС. Оспорва се становището на въззивната страна, че управител на ЕС е имало едва след влизане  в сила  на ЗУЕС през 2009 г., тъй като ЕС в сграда „Алфа“ е възникнала ex lege, имало е управител, както и нормативен акт, който да урежда отношенията в ЕС, а именно ПУРНЕС. Твърди се, че по делото е станало ясно, че проведеното ОС на сграда „Алфа“ на 03.07.2017 г. е станало достояние на етажните собственици, в това  число  на ищеца, едва през 2018 г. след проведена среща между Николай Павлов и Комитета на чуждестранните собственици. Навеждат се доводи за ирелевантност на обстоятелството, че на 02.09.2016г. са били поставени съобщение за изготвянето на протокола и протокол за поставяне на това съобщение, доколкото последното не е равнозначно на получаване на решенията на ОС, както изисква разпоредбата на чл. 40, ал. 2 ЗУЕС. Цитира се съдебна практика. Въззиваемата страна моли съда да потвърди решението в обжалваната част като правилно, законосъобразно и обосновано. Претендира за присъждане на разноски.

            При извършване на служебната проверка по реда на чл. 267 ГПК съдът констатира следното:

            Въззивната жалба е подадена против подлежащ на обжалване съдебен акт, в законовия срок по чл. 259, ал. 1 ГПК, от надлежно упълномощени представители на легитимирана страна, която има правен интерес да го обжалва, и съдържа необходимите реквизити по чл. 260, ал. 1, т. 1, 2, 3, 4 и 7 ГПК и чл. 261, т. 1 и 4  ГПК, поради което е процесуално допустима.

            По отношение на съдържащите се в отговора на въззивната жалба твърдения, че към настоящият момент „Двора“ ЕООД вече не е управител на ЕС в сграда „Алфа“ след като на проведено през септември 2019 г. ОС на ЕС в сграда „Алфа“ за  управител е било избрано „Поморие Мениджмънт 2“ ЕООД, ЕИК *********, съдът намира следното. Посочените обстоятелства не водят до отпадане на представителната власт на адвокат Н. и адвокат Гагашева, учредена с пълномощно (л. 46) от 20.02.2019 г. от действащия управител на ЕС – „Двора“ ЕООД. Избирането на нов управителен орган и отпадането на представителната власт на предишния управител не биха довели до автоматично прекратяване на предоставените пълномощия за водене на настоящото дело. Същевременно по делото не е постъпило заявление от новоизбрания управител за изрично оттегляне на пълномощията на адвокат Н. и адвокат Гагашева.

            Така мотивиран и на основание чл. 267 ГПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

            ДОКЛАДВА въззивната жалба на етажните собственици на сграда „А” (Алфа) с идентификатор № 57491.509.24.5 по кадастралната карта на град Поморие, с адрес: град Поморие, ул. ,,Княз Борис I“ № 219, к-с „Сънсет ризорт“, със съдебен адрес:***, чрез адвокат Р.Н.Н. и адвокат Евгения Владимирова Гагашева, и отговора на Д.М.Г., гражданин на Република Ирландия, роден на *** г., притежаващ паспорт № РВ5239076/12.02.2008 г., с адрес 11 Оуклууд Греев, Клондакин, Дъблин 22, със съдебен адрес:***, чрез адвокат Н.Ч..

            Определението не подлежи на обжалване.

            Определението да се съобщи на страните.  

 

           

           

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             ЧЛЕНОВЕ:            1.                           2.