Решение по дело №491/2019 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 316
Дата: 27 септември 2019 г. (в сила от 16 октомври 2019 г.)
Съдия: Маргарита Пламенова Алексиева
Дело: 20191510200491
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

27.09.2019

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                                  Година                                      Град

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

Н.о. II

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                                        състав

19.09.

 

2019

 
 


на                                                                                                           Година

Маргарита Алексиева

 
В публично съдебно заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
        1.

 

 

Юлия Вукова

 
         2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Сложи за разглеждане докладваното от

АН

 

491

 

2019

 
 


                                      дело №                                     по описа за                                    година.

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

            К.Л.К., ЕГН ********** ***,,Св. Русев“, бл. 63, вх. А, ет. 2, ап. 3 обжалва Наказателно постановление № 245р-3050/10.04.2019 г. на Началника на РУ – Бобов дол, с което на основание чл.82 от Закона за частната охранителна дейност във вр. с чл. 70, ал. 1, т. 3 от ЗМВР във вр. с чл. 53 от ЗАНН е наложено административно наказание ,,глоба” в размер на 400.00 лв. за нарушение по чл. 55 от ЗЧОД.

Жалбоподателят чрез процесуалния си представител адв. Орешарски излага доводи, че наказателното постановление е неправилно и незаконосъобразно по съображения, изложени в жалбата. Счита, че случаят е маловажен, поради което моли съдът да отмени наказателното постановление. При условията на евентуалност, ако съдът прецени, че е налице извършено нарушение, моли да бъде намалена глобата до минималния предвиден размер.

Въззиваемата страна, редовно призована за съдебно заседание не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Съдът, след като прецени събраните по делото гласни и писмени доказателства, прие за установено следното от фактическа страна:

АУАН № 245а-60/19.03.2019 г. е съставен против К.Л.К. за това, че на 19.03.2019 г. около 11.10 ч. в гр. Бобов дол, обл. Кюстендил, ул. ,,Димитър Благоев“ № 10 при извършена полицейска проверка пред входа на игралната зала, упражнявайки дейността си като изпълнител на частна охранителна дейност не е изпълнил задължението си да носи униформено облекло и служебна идентификационна карта със снимка върху себе си, с което виновно е нарушил чл. 55 от ЗЧОД. За така извършеното нарушение е съставен констативен протокол рег. № 245р-2334/19.03.2019 г.

Aктът е подписан от актосъставителя и свидетеля по него и е надлежно връчен на нарушителя, който не е направил възражения. Въз основа на така съставения АУАН е издадено обжалваното Наказателно постановление № 245р-3050/10.04.2019г. на Началника на РУ – Бобов дол, с което на основание чл.82 от Закона за частната охранителна дейност във вр. с чл. 70, ал. 1, т. 3 от ЗМВР във вр. с чл. 53 от ЗАНН на нарушителя е наложено административно наказание ,,глоба” в размер на 400.00 лв. за нарушение по чл. 55 от ЗЧОД.

Така установената фактическа обстановка се потвърждава от показанията на актосъставителя И.Р., свидетеля при установяване на нарушението П.М., както и от присъединените по реда на чл. 283 от НПК писмени доказателства. Между така събраните доказателства няма противоречия, същите кореспондират помежду си и взаимно се допълват, поради което съдът ги кредитира.

При така изложената фактическа обосновка, съдът приема от правна страна следното:

Въззивната жалба е депозирана в законния срок и от легитимен правен субект, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество е основателна.

Наказателното постановление е издадено от компетентен орган – Началникът на Районно управление – Бобов дол, който по силата на Заповед № 8121з-372/05.04.2018 г. на министъра на вътрешните работи е оправомощен да издава наказателни постановления по ЗЧОД.

Съдът споделя съображенията на процесуалния представител на жалбоподателя, че от даденото описание на нарушението в АУАН и НП се установява, че на К. са вменени две различни нарушения, за които е наложено едно наказание глоба, което нарушение е от категорията на съществените, тъй като освен до нарушаване на императивна разпоредба на закона е довело и до нарушаване правото на защита на нарушителя, поставяйки го в невъзможност да узнае за какво точно от вменените му отделни нарушения е наказан и правилно ли е приложен законът.

В настоящия случай на жалбоподателя е вменено извършване на две различни нарушения – не е изпълнил задължението си да носи униформено облекло и служебна идентификационна карта със снимка върху себе си. Така посочените нарушения не са квалифицирани поотделно, а като едно общо административно нарушение и в разрез с разпоредбата на чл. 18 от ЗАНН административнонаказващият орган е наложил едно наказание глоба, а не отделно наказание за всяко от описаните в обстоятелствената част на НП нарушения. Както беше посочено по-горе, за всяко нарушение се налага отделно наказание, като наложените наказания се изтърпяват поотделно за всяко от тях.

Съгласно нормата на чл. 55 от ЗЧОД, при упражняване на дейността си ръководителят и изпълнителите на частна охранителна дейност са длъжни да носят служебна идентификационна карта със снимка, отличителен знак и униформено облекло, освен в случая по чл. 10, ал. 1. От обективна страна, К. е нарушил и двете хипотези на посочената разпоредба, тъй като на посочените в наказателното постановление дата и час, упражнявайки дейността си като изпълнител на частна охранителна дейност не е изпълнил задължението си, а именно да носи униформено облекло и служебна идентификационна карта със снимка. Санкционната норма на чл. 82 от ЗЧОД изисква налагане на глоба за всяко отделно нарушение. Няма спор, че с наказателното постановление е наложена едно административно наказание ,,глоба“ в размер на 400 лева. Налагането на едно наказание за две отделни нарушения прави неясна волята на наказващия орган за кое точно от нарушенията е ангажирана отговорността на санкционираното лице и за кое нарушение е наложена санкцията. С налагането на една санкция привлеченото към отговорност лице е поставено в невъзможност да разбере за кое нарушение му се налага същата и по този начин се нарушава правото му на защита.

Както в акта за установяване на административно нарушение, така и в наказателното постановление са визирани две самостоятелни деяния и двете осъществени с виновно бездействие – упражнявайки дейността си като изпълнител на частна охранителна дейност К. не е изпълнил задължението си да носи униформено облекло и служебна идентификационна карта със снимка. Същевременно е наложено едно административно наказание, което е недопустимо и в пряко противоречие с императивната разпоредба на чл. 18 ЗАНН. По този начин административнонаказващият орган е нарушил основен принцип на административнонаказателния процес - за законоустановеност на административните наказания и недопустимостта на тяхното кумулиране, следващо от императива на посочената норма.

Предвид горното съдът счита, в случая е допуснато съществено процесуално нарушение, довело до нарушаване на правото на защита на привлеченото към административнонаказателна отговорност лице, което не може да бъде санирано нито в хода на административнонаказателното производство, нито в съдебното, поради което обжалваното наказателно постановление следва да бъде отменено поради издаването му в противоречие със закона.

Воден от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р    Е   Ш   И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 245р-3050/10.04.2019 г. на Началника на РУ – Бобов дол, с което на основание чл.82 от Закона за частната охранителна дейност във вр. с чл. 70, ал. 1, т. 3 от ЗМВР във вр. с чл. 53 от ЗАНН, на К.Л.К., ЕГН ********** ***,,Св. Русев“, бл. 63, вх. А, ет. 2, ап. 3 е наложено административно наказание ,,глоба” в размер на 400.00 лв. за нарушение на чл. 55 от ЗЧОД, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд - Кюстендил, по реда на АПК.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: