Присъда по дело №526/2019 на Районен съд - Добрич

Номер на акта: 260019
Дата: 17 ноември 2020 г. (в сила от 17 юни 2021 г.)
Съдия: Галя Иванова Митева
Дело: 20193230200526
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 18 април 2019 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

№ ... 

 

17.11.2020 г., град Добрич

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

ДОБРИЧКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ, ТРЕТИ СЪДЕБЕН СЪСТАВ, на седемнадесети ноември две хиляди и двадесета година в публично заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Галя Митева

 

СЕКРЕТАР: Стоянка П.

като разгледа докладваното от съдия Митева НЧХД № 526 по описа за 2019 година на Добричкия районен съд

 

П Р И С Ъ Д И :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия М.И.В. * **********,

1. За НЕВИНЕН в това, че:

На * г. в гр. Д*, противозаконно унищожил чужди движими вещи – предно панорамно стъкло и странично стъкло на шофьорската врата на л. а. „*” с рег. № *** на обща стойност 222 лева, собственост на А.С.М. ***, като случаят е маловажен, поради което и на основание чл. 304 от НПК го ОПРАВДАВА по повдигнатото обвинение по чл. 216, ал. 4, вр. ал. 1 от НК.

ОТХВЪРЛЯ предявения от А.С.М. против подсъдимия М.И.В. граждански иск в размер на 250,00 лева, представляваща обезщетение за претърпените в резултат на деянието по чл. 216, ал. 4, вр. ал. 1 от НК имуществени вреди, ведно със законната лихва от датата на деянието, до окончателното изплащане на сумата.

2. И за НЕВИНЕН в това, че:

На * г. в гр. Д* причинил лека телесна повреда на А.С.М. ***, изразяваща се в разстройство на здравето извън случаите на чл. 128 и чл. 129 НК, поради което и на основание чл. 304 от НПК го ОПРАВДАВА по повдигнатото обвинение по чл. 130, ал. 1 от НК.

ОТХВЪРЛЯ предявения от А.С.М. против подсъдимия М.И.В. граждански иск в размер на 1 000,00 лева, представляваща обезщетение за претърпените в резултат на деянието по чл. 130, ал. 1 от НК неимуществени вреди, ведно със законната лихва от датата на деянието, до окончателното изплащане на сумата.

На основание чл. 190, ал. 1 от НПК ОСЪЖДА частния тъжител А.С.М. *** ДА ЗАПЛАТИ сумата от 822,80 лева, представляваща сторените по делото разноски /в т. ч. 180 лева за АТЕ, 350 лева за СМЕ – 2 броя и 292,80 лева за СПЕ/ по сметка на Районен съд – Добрич.

ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване в петнадесетдневен срок от днес пред Добричкия окръжен съд.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

Съдържание на мотивите

МОТИВИ

към Присъда № 260019/17.11.2020 г. по НЧХД № 526 по описа на Добричкия районен съд за 2019 г.

 

Производството по делото е образувано по депозирана на 18.04.2019 г. и уточнена в съдебно заседание от 15.07.2019 г. частна тъжба от А.С.М. ЕГН **********,***, срещу М.И.В. ЕГН **********,***, с която против М.И.В. е повдигнато обвинение за това, че:

1. На * г. в гр. Добрич, противозаконно унищожил чужди движими вещи – предно панорамно стъкло и странично стъкло на шофьорската врата на л. а. „*” с рег. № *, собственост на А.С.М. ***, като случаят е маловажен - престъпление по чл. 216, ал. 4, вр. ал. 1 от НК.

2. На * г. в гр. Добрич причинил лека телесна повреда на А.С.М. ***, изразяваща се в разстройство на здравето извън случаите на чл. 128 и чл. 129 НК - престъпление по чл. 130, ал. 1 от НК.

В съдебно заседание повдигнатото обвинение се поддържа.

Процесуалният представител на подсъдимия прави искане за прекратяване на наказателното производство, като навежда доводи, че е изтекъл преклузивният шестмесечен срок по чл. 81, ал. 3 от НПК.

Съдът е оставил искането без уважение, като в протоколно определение е изложил мотиви, като е приел, че за описаните в тъжбата факти и обстоятелства е било водено ДП № 740/2017 г. по описа на Първо РУ на МВР – Добрич, образувано с Постановление с Прокурор от ДРП след извършване на проверка по жалба от А.С.М.. В жалбата си той е изложил обстоятелства относно евентуално извършени деяния по чл. 130 и чл. 216 от НК, каквито обстоятелства са изложени и в тъжбата, инициирала настоящото производство. Действително прокурорът е преценил събраните данни и е образувал ДП за деяние по чл. 216 от НК. Както е известно обаче, прокурорът е господар на досъдебната фаза на процеса и никой не може да влияе на преценката му за какво да води определено производство. В настоящия случай, за съда е от значение съдържанието на жалбата, инициирала проверката, преди да бъде образувано ДП и след преценка съдържанието на същата, съдът е установил идентични факти и обстоятелства, посочени в частната тъжба по настоящото производство.

Ето защо съдът е намерил, че 6 месечния срок по отношение на престъплението по чл. 130 от НК не е изтекъл в настоящия случай, доколкото за него сроковете започват да текат от уведомяване на тъжителя за спирането на производството от прокурора, което е станало на 22.03.2019 г., от който момент е започнал да тече 6 месечния срок, който срок е спазен от частния тъжител с депозирането на частната тъжба до съда.

Т. е. частната тъжба е резултат от спиране на воденото ДП № 740/2017 г. и в случая е налице хипотеза на преминаване на дела от общ характер в частен характер дела, каквато възможност беше въведена в НПК в последното изменение на закона.

Срещу подсъдимия са предявени от частния тъжител и приети за съвместно разглеждане в наказателния процес граждански искове, както следва:

- за сумата от 1 000 лева, представляваща обезщетение за претърпените неимуществени вреди в резултат на деянието по чл. 130, ал. 1 от НК, ведно със законната лихва, считано от датата на увреждането, до окончателното погасяване на задължението.

- за сумата от 250 лева, представляваща обезщетение за претърпените имуществени вреди в резултат на деянието по чл. 216, ал. 4, вр. ал. 1 от НК, ведно със законната лихва, считано от датата на увреждането, до окончателното погасяване на задължението.

Частният тъжител А.С.М. е конституиран в качеството на граждански ищец в процеса.

          Подсъдимият лаконични обяснения по повдигнатото му с тъжбата обвинение, като твърди, че на процесната дата А.М. го е блъсналл с автомобила си, в резултат на което краката му отишли отдолу под колата, паднал върху капака и се държал отдолу. Краката му били целите в кръв и още не можел да се оправи.

По пренията повереникът на частния тъжител пледира за постановяване на акт с осъдителен характер, с който подсъдимият да бъде признат за виновен, като се иска налагане на следващото се съгласно Наказателния кодекс наказание. Пледира се за уважаване на гражданския иск в предявения и приет от съда размер, ведно със законната лихва, както и за присъждане на сторените по делото разноски.

Защитникът на подсъдимия пледира за признаването му за невинен и прекратяване на производството. Иска се отхвърляне на предявения граждански иск и на искането за присъждане на разноски.

Съдът като прецени събраните по делото доказателства, доводите и възраженията на страните намира за установено следното ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА:

          На * г. подсъдимият М.В. разхождал кучето си в местността „Г* Б*“, като се намирал в района на Т-образното кръстовище на ул. „Път II.

Междувременно частният тъжител А.М. управлявал собствения си лек автомобил марка „*” с рег. № * в гр. Д*по същия път в местността „Г*Б*“  отивал на вилата си. Пътят бил в много лошо състояние - черен път с коловози, по средата от ляво и дясно бил обрасъл с растителност, но бил широк и две коли можели да се разминат.

          Приближавайки към Т-образното кръстовище, където се намирал подс. В., частният тъжител не отбил автомобила си встрани по пътя, за да го размине, а продължил, като последвал удар между подсъдимия и предната лява част на автомобила.

В резултат на настъпилия удар между превозното средство и подс. В., който залитнал, единият му крак попаднал под бронята на колата, но успял да се задържи с ръце за капака й. Кучето на подсъдимият се уплашило, отскубнало се от каишката си и побягнало.

Подс. В. успял да се изправи и извикал на частния тъжител „какво правиш ти, ще ме убиваш ли, какво?“.

В това време към двамата се приближила св. С.П., която живеела точно на кръстовището и заедно със св. М*С* видели случилото се. Св. П. започнала да успокоява подсъдимия, за когото знаела, че имал проблеми със сърцето. След това св. П. казала на тъжителя, че подсъдимият бил с операция на сърцето и М. заминал с колата.

По-късно същия ден М. посетил Първо РУ на МВР – Добрич, където депозирал жалба, в която описал случилото се, като посочил, че съседът му нанесъл удари със синджир върху предно и страничното стъкло на шофьорската врата и ги счупил, след което нанесъл удар и върху лявата му ръка.

След като получили сведението от частния тъжител, полицейски патрул в състав – св. В.С., св. С.С., св. С.С. и св. М.К., посетили местността „Г.Б.“, ул. „Път II“. На първо време обаче посетили адрес, на който живеело лице с фамилия В., но не бил извършителят, сочен от пострадалия. След това установили подсъдимия В., който заявил, че той е ударил по предния панорамен прозорец на колата, но след като е бил предизвикан и ударен с автомобила. Подс. В. показал на полицейските служители, че имал охлузвания по краката. След това св. С. и колегите му огледали района на Т-образното кръстовище, но никъде на кръстовището, където М. твърдял, че В. е счупил предния ляв прозорец на автомобила, не видели стъкла. Св. С. е видял и МПС, управлявано от М., като установил, че предното стъкло било счупено „на сол“ в едната си част, но било на мястото си. По седалката на водача в автомобила имало съвсем малко стъкла, както и в краката на водача, което било необичайно малко за счупено стъкло.

Във връзка с извършената проверка било образувано ДП № 740/2017 г. по описа на Първо РУ на МВР – Добрич, приключило с постановление за спиране на наказателното производство на основание чл. 25, ал. 1, т. 6 от НПК.

На 27.07.2017 г. М. посетил Спешно отделение към МБАЛ Добрич, като бил издаден Лист за преглед на пациент № 17214/27.07.2017 г.

Видно от заключението на вещото лице по изготвената, неоспорена и приета от съда Съдебно медицинска експертиза, А.М. е получил следните увреждания: контузия на лявата ръка, което е обусловило болка и страдание без разстройство на здравето.

На 31.07.2017 г. подс. В. бил освидетелстван от съдебен лекар и му бил издадена Съдебно-медицинска консултация № 152/2017 г.

Видно от заключението на вещото лице по изготвената, неоспорена и приета от съда Съдебно медицинска експертиза, М.В. е получил следните травматични увреждания: четири драскотини и контузия на лявото коляно, ожулвания по двете подбедрици и лявото коляно, което е обусловило временно разстройство на здравето, неопасно за живота.

В хода на производството и с оглед доказване на изложената в частната тъжба фактическа обстановка бяха ангажирани от двете страни гласни доказателства, обективирани в показанията на свидетелите В.С., С.С., С*М., М*С*, С.С., С.П., М.К., назначени, изготвени и приети от съда СМЕ относно урежданията, получени от частния тъжител, СМЕ относно урежданията, получени от подсъдимия, както и СПЕ на подсъдимия. Също бяха приложени по делото свидетелство за съдимост, справки за образувани досъдебни производства, справка съдържаща характеристични данни на подсъдимия и медицинска документация, отразяваща здравословното състояние на тъжителя и подсъдимия.

Анализ на доказателствения материал:

Настоящият състав при постановяване на присъдата си кредитира събраните гласни доказателства, съдържащи се в показанията на част от разпитаните в хода на съдебното дирене свидетели – В.С., С.С., М*С*, С.С., С.П. и М.К., тъй като са обективни, непротивирочиви, кореспондиращи с останалите доказателства по делото, като св. П. и СВ. С* възпроизвеждат факти, на които пряко са били свидетели-очевидци, а св. С., С., С. и К. са посетили местопроизшествието непосредствено след случилото се.

На първо място, в показанията си СВ. С* - като очевидец на случилото се, заявява, че въпросния ден и час е бил в дома на св. С.П. по работа и докато са седели пред къщата на последната, видели как докато подс. В. разхождал кучето си, частният тъжител М. с колата си ударил подсъдимия. След това частният тъжител продължил с колата си. В същия смисъл са показанията и на св. П., която категорично заявила, че къщата й се намира на пътя на Т-образното кръстовище в местността. На 27.07.2017 г. била в двора на къщата си заедно със СВ. С*, когато видяла подсъдимият да разхожда кучето си. В същото време се задал другият й съсед с колата си – частният тъжител А.М., който както винаги карал много силно. Докато гледали към пътя със СВ. С*, видели как М. блъснал В., който паднал върху капака на колата и нещо издрънчало. Свидетелката видяла, че кучето се било откачило и избягало, а каишката със закопчалката останала в ръката на В.. Колата спряла и М. го попитал „какво правиш ти, ще ме убиеш, ще ме сгазиш“. Св. П. веднага отишла при тях. В. казал, че ще се обади на полицията, а М. заминал с голяма скорост. Св. П. не е виждала подсъдимият да нанася удари по автомобила или по самия частен тъжител.

Показанията на полицейските служители, посетили мястото на инцидента, са еднопосочни, че след разговор със страните в инцидента са установили, че е настъпило ПТП между управлявани от частния тъжител автомобил и подс. В.. Св. С. заявил, че е видял увреждания по долните крайници на подсъдимия, както и е установил, че по управлявания от М. автомобил имало следи от удар върху предния панорамен прозорец, а прозорецът на шофьорската врата липсвал. На свидетелите обаче им направило впечатление, че на посоченото от тъжителя място в местността „Г.Б.“ не били установени стъкла, както и тези в автомобила били малко.

Съдът не кредитира показанията на св. С. М., като намира, че същите противоречат на останалите, събрани в хода на разследването показания, което се дължи на обстоятелството, че свидетелката е съпруга на частния тъжител и не дава обективни сведения за случилото се. Още повече, че същата не е присъствала на инцидента, като сведенията й за него са формирани от разказа на самия частен тъжител за случилото се.

С оглед изложеното, съдът приема за недоказано по безспорен и категоричен начин, че на инкриминираната дата подсъдимият е извършил вменените му с тъжбата деяния.

С оглед установената фактическа обстановка от ПРАВНА СТРАНА, съдът намира следното:

Относно деянието по чл. 130, ал. 1 от НК:

Съгласно заключението на вещото лице по изготвената, неоспорена и приета от съда Съдебномедицинска експертиза /СМЕ/, А.М. е получил контузия на лявата ръка, което е обусловило болка и страдание без разстройство на здравето.

Съгласно заключението на вещото лице, което съдът намира за пълно, ясно и научнообосновано, уврежданията са съставомерни, съобразно разпоредбата на чл. 130, ал. 2 от НК, тъй като са обусловили болка и страдание без разстройство на здравето.

В случая обаче от гласните доказателства, ценени спрямо изложените съображения, а именно първата условно посочена група, включваща показанията на разпитаните в хода на съдебното следствие В.С., С.С., М.С., С.С., С.П. и М.К. се установява, че на инкриминираните дата и час подсъдимият се е намирал на посоченото в тъжбата място, но не е нанесъл описаните в тъжбата удари по частния тъжител, поради което съдът намира, че подсъдимият В. не е извършил деянието, предмет на обвинението, повдигнато с частната тъжба.

При така приетото за установено от фактическа страна, съдът намира, че от обективна и субективна страна подсъдимият М.В. не е осъществил нито състава на престъпление по чл. 130, ал. 1 от НК, нито пък по-леко наказуемия състав на престъпление по чл. 130, ал. 2 от НК.

Ето защо и на основание чл. 304 от НПК, съдът призна подсъдимия за невинен и го оправда по повдигнатото му с частната тъжба обвинение по чл. 130, ал. 1 от НК.

Фактът, че подсъдимият не е осъществил вмененото му престъпление, налага и неоснователността на предявената от частния тъжител гражданско-правна претенция, поради което съдът е отхвърлил предявения от частния тъжител срещу подсъдимия граждански иск за сумата от 1 000 лева, представляваща обезщетение за претърпените неимуществени вреди в резултат на деянието по чл. 130, ал. 1 от НК, ведно със законната лихва, считано от датата на увреждането, до окончателното погасяване на задължението.

Относно деянието по чл. 216, ал. 4, вр. ал. 1 от НК:

Престъплението по чл. 216, ал. 4 от НК е резултатно, като самите обществено-опасни последици са очертани чрез формите на изпълнителното деяние – унищожаване или повреждане. И двете се изразяват в пряко и непосредствено физическо въздействие върху вещта, упражнено от дееца, така че тя вече не може да служи за предназначението си. В процесния случай по безспорен начин се установи единствено предмета на вмененото престъпление – движими вещи, собственост на частния тъжител на стойност 222 лв., представляващи стъкла на прозорец и врата. Не се събраха доказателства, съставомерният резултат да е в пряка причинно-следствена връзка с поведението на подсъдимия. Видно от показанията на свидетелите Славов и П., подсъдимият не е извършвал действия на престъпно посегателство спрямо имуществото на частния тъжител. От друга страна, полицейските служители сочат за увреждания по МПС, но на мястото на инцидента и вътре в колата нямало стъкла, които да отговарят на обема на нанесените щети, т. е. остава недоказано повдигнатото с частната тъжба обвинение, че именно подсъдимият В. умишлено е унищожил горепосочените вещи, собственост на частния тъжител. В хода на съдебното следствие не се събраха нито гласни доказателства, нито веществени доказателства или доказателствени средства, установяващи съпричастността на подсъдимия към настъпилия вредоносен резултат, поради което съдът приема, че и обвинението в тази част остана недоказано.

При така приетото за установено от фактическа страна, съдът намира, че от обективна и субективна страна подсъдимият не е осъществил състава на престъпление по чл. 216, ал. 4 от НК.

Ето защо и на основание чл. 304 от НПК, съдът призна подсъдимият за невинен и го оправда по повдигнатото му с частната тъжба обвинение по чл. 216, ал. 4, вр. ал. 1 от НК.

Фактът, че подсъдимият не е осъществил вмененото му престъпление, налага и неоснователността на предявената от частния тъжител гражданско-правна претенция, поради което съдът е отхвърлил предявения граждански иск за сумата от 250 лева, представляваща обезщетение за претърпените имуществени вреди в резултат на деянието по чл. 216, ал. 4, вр. ал. 1 от НК, ведно със законната лихва, считано от датата на увреждането, до окончателното погасяване на задължението.

С оглед обстоятелството, че съдът оправда подсъдимия по повдигнатите му обвинения, на основание чл. 190, ал. 1, пр. последно от НПК осъди частния тъжител А.С.М. *** да заплати сумата от 822,80 лева, представляваща сторените по делото разноски /в т. ч. 180 лева за АТЕ, 350 лева за СМЕ – 2 броя и 292,80 лева за СПЕ/ по сметка на Районен съд – Добрич

Така мотивиран, съдът постанови присъдата си!

 

                                                       

15.01.2021 г.                                           Районен съдия:                              

                                                                                           /Галя Митева/