Определение по дело №1932/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1310
Дата: 7 септември 2021 г. (в сила от 26 октомври 2021 г.)
Съдия: Николай Колев Стоянов
Дело: 20217180701932
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 15 юли 2021 г.

Съдържание на акта

 

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

  1310/7.9.2021г.

 

гр. Пловдив,  07.09.2021 год.

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, I отделение, IX състав в закрито заседание на седми септември през две хиляди двадесет и първа  година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ СТОЯНОВ

 

като разгледа докладваното от Председателя адм. дело 1932 по описа на съда за 2021 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 203 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 1, ал. 2 от Закон за отговорността на държавата и общините за вреди /ЗОДОВ/.

Образувано е по иск с правно основание чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ предявен от А.П. Т., ЕГН **********, с адрес ***, с искане да й бъде върната сумата от 60 лв., представляваща обезщетение за претърпени от ищеца имуществени вреди в резултат на наложена принудителна административна мярка (ПАМ) от 05.07.2021 г. „преместване на паркирано пътно превозно средство“.

Искът е предявен без да е направено оспорването на наложената ПАМ.

Пловдивският административен съд, като обсъди данните по делото намира за установено следното:

Така предявената искова молба (обективирана в жалба с вх. № 12983/15,07,2021 г.), е приета от съда за нередовна от формална страна, поради което с Разпореждане от 16.07.2021 г. постановено по настоящото дело, същата е оставена без движени с указание в 7-дневен срок от съобщаването ищцата: Да внесе държавна такса в размер на 10,00 лв. по сметка на Административен съд- Пловдив /IBAN: ***, “ЦКБ” АД, клон Пловдив – България/ и представяне на документ по делото за целта; изрично посочване на акта, действието или бездействието, което се оспорва; посочване на органа, издал акта, осъществил действието или бездействието, предмет на оспорването; изрично посочване в какво се състои незаконосъобразността на оспорения акт, действие или бездействие; представяне на препис от жалбата и писмените доказателства към същата за връчването им на ответната страна; формулиране на конкретно искане към съда, съобразно неговите правомощия; представяне на доказателства, че е собственик или ползвател на автомобил с Рег.№СМ7068АТ, респективно представяне на заверено копие на Свидетелство за регистрация Част І (голям талон) за автомобил с Рег.№СМ7068АТ, ако се оспорва евентуално приложена принудителна административна мярка (ПАМ) спрямо този автомобил, представляваща принудителното му репатриране; изрично посочване дали жалбата следва да се счита и за искова молба по смисъла на Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) за присъждане на сумата от 60,00 лева.

Изрично е посочено, че при неотстраняване на допуснатите нередовности в указания срок, исковата молба ще бъде оставена без разглеждане, а производството по делото ще бъде прекратено.

За това разпореждане на Съда и за действията, които следва се предприемат от страна на ищцата за отстраняване на констатираните нередовности, и за последиците от неизпълнение на дадените указания, е изпратено съобщение, във връзка с което е постъпило уточнение вх. № 13542 от 26.07.2021 г. по описа на съда, с което: са представени документ за внесената държавна такса; изрично е заявено, че иска да й бъдат върнати парите за глобата, за да си закупи лекарства. 

Съдът е констатирал, че въпреки подаденото уточнение с вх. № 13542/26.07.2021 г. по описа на съда, установените с Разпореждане от 16,07,2021 г. постановено по настоящото дело, нередовности на исковата молба не са отстранени изцяло, поради което с Разпореждане № 4858/30.07.2021 г. исковата молба е оставен повторно без движение. На ищцата е дадена възможност в 7-дневен срок от получаване на съобщението да посочи: кой административен акт обжалва – дали принудителна административна мярка (ПАМ) спрямо лекия автомобил; или иска само да и бъде възстановена сумата от 60 лева, като искова молба по смисъла на Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ). Да изложи в какво се състои незаконосъобразността на обжалвания акт, ако се обжалва такъв; Да посочи какво иска от съда.

Отново е указано, че при неотстраняване на допуснатите нередовности в указания срок, исковата молба ще бъде оставена без разглеждане, а производството по делото ще бъде прекратено.

В отговор на Разпореждане № 4858/30.07.2021 г., е постъпило уточнение вх. №14311/12.08.2021 г. по описа на съда, с което изрично е заявено, че иска да й бъде върната сумата от 60 лв., която й е необходима за закупуване на лекарства.

При тези данни следва да бъде съобразено още следното:

Съгласно чл. 203, ал. 1 и ал. 2 от АПК, исковете за обезщетения за вреди, причинени на граждани или юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на административни органи и длъжностни лица, се разглеждат по реда на тази глава. За неуредените въпроси за имуществената отговорност се прилагат разпоредбите на Закона за отговорността на държавата и общините за вреди. В чл. 204, ал. 1 от АПК е разписано, че искът за обезщетение за вреди може да се предяви след отмяната на административния акт по съответния ред. Съответно, чл. 206, ал. 2 АПК предвижда, че разглеждането на отделения иск продължава в същия съд след влизането в сила на решението за обявяване на нищожност или за отмяна на акта.

При тази законова регламентация, доколкото в случая липсва жалба на Т. срещу процесната ПАМ, т.е. не е налице отменен по съответния ред административен акт като абсолютна процесуална предпоставка за допустимост на предявения иск, исковата молба следва да бъде върната, а съдебното производството прекратено. Освен това видно от приложените писмени доказателства адресат на ПАМ е собственика на лекия автомобил- Вихър Стоянов Кьолчев.

Така мотивиран, Съдът

 

 О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

ВРЪЩА искова молба с правно основание чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ предявен от А.П. Т., ЕГН **********, с адрес ***, с искане да й бъде върната сумата от 60 лв., представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди в резултат на наложена принудителна административна мярка (ПАМ) от 05.07.2021 г. „преместване на паркирано пътно превозно средство“.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 1932/2021 г. по описа на Пловдивския административен съд.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд на Република България в седемдневен срок от съобщението му.

 

 

           

 

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: