Определение по дело №284/2012 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 159
Дата: 10 февруари 2012 г. (в сила от 21 февруари 2012 г.)
Съдия: Светослава Михайлова Цонева
Дело: 20124430200284
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 31 януари 2012 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр.Плевен, 10.02.2012 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

                Плевенският районен съд, VІІ – ми наказателен състав,  в закрито заседание на десети февруари през две хиляди и дванадесета година в състав:

Председател: СВЕТОСЛАВА ЦОНЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията ЦОНЕВА

ЧН дело № 284 по описа за 2012 г.

и за да се произнесе съобрази следното:

         

ПРОИЗВОДСТВО ПО РЕДА НА чл. 243 ал.ІV НПК.

          Първоинстанционният съд е сезиран с жалба по реда на чл. 243 ал. ІV от НПК от  Б.С. *** чрез адвокат ***, ПлАК против Постановление на Районна прокуратура – Плевен от 12.01.2012 година, с което е прекратено наказателното производство по досъдебно производство № Д – 2230 от 2011 година   по описа на същата.

          В жалбата, депозирана по реда на НПК, се навеждат доводи за материална незаконосъобразност и необоснованост на атакуваното постановление. Твърди се, че събраните до момента доказателства по делото прокурорът е интерпретирал неправилно доказателствата по делото и постановлението противоречи на материалния закон. Моли съда да отмени постановлението за прекратяване на наказателното производство и да върне  същото с указание за правилното приложение на закона.

СЪДЪТ, като  съобрази изложеното в жалбата, събраните по дознанието доказателства и становището на страните, приема за установено следното:

Жалбата е подадена в рамките на срока по чл. 243 ал. 3 от НПК в този смисъл се явява ДОПУСТИМА и следва да бъде разгледана.

 По ОСНОВАТЕЛНОСТТА на жалбата СЪДЪТ съобрази следното:

 Наказателното производство е образувано против неизвестен извършител за това, че на неустановена дата и месец през 2010 година противозаконно присвоил чужди движими вещи – 8 800 бали слама, които владеел, собственост на б.Г.С. *** – престъпление по чл. 206 ал. 1 НК.

В хода на наказателното производство до момента са извършени редица процесуално-следствени действия по събирането на относими към предмета на доказване факти. Разпитани са свидетелите Б.С.Г., ***, ***, ***, Б. ***, ***, ***, ***,  ***, ***, ***, ***, ***, ***, ***, проведена е очна ставка между свидетелите *** и ***; изискани са и са приложени многобройни писмени доказателства – Инвентаризационен протокол № 2 от 29.10.2010 година, оригинал от Приемо – предавателен протокол от 13.12.2010 година, заверено копие от Нотариален акт № 17, том ІІ, дело 167/2010 година за покупко - продажба на недвижим имот на нотариус ***, приемателно -предавателен протокол от  10.12.2010 година, приемо – предавателен протокол № 1 към договор за въоръжена физическа охрана на обект “ Птицентър № 16” от 01.01.2011 година, протокол за охранително обследване на обект “ Птицентър 16” град Славяново от 10.01.2011 година, извършена е съдебно – оценителна експертиза досежно стойността на 8 800 броя бали със слама, сочени като предмет на извършено престъпление.

Описаните по-горе и събрани в хода на наказателното производство доказателства установяват следните обстоятелства:

През календарната 2010 година свидетелят *** работел в “ Ню партнерс” ЕООД град София като ръководител на обособено производство. *** отговарял пряко за работата на център № 9 и център № 16 на бившия птицезавод в град Славяново.

През периода месец август до месец септември на 2010 година Б.Г.С. *** направил 10 000 бали със слама. Същите складирал  в сграда № 16 / 7 и сграда 16/12 на бившия птицезавод в град Славяново. Предвид обстоятелството, че част от тях се били развалили по време на транспортирането им, същите били описани в протокол от 29.10.2010 година като общ брой 8 800. На същата дата това количество бали със слама било фактически установено на територията на склад № 16 на птицезавода в присъствието на ***, *** – отчетник производство и лицето *** С. – охранител. Между *** и Б.С. била постигната договореност балите със слама да бъдат оставени на съхранение в склада  и заплатени по 1,25 лева бройката след приключване на подготвяна сделка за продажбата на склад № 16 на “ ***и “ ООД град София. В противен случай С. дължал наем за ползването на складовото помещение.

Въз основа на сключен на 10.12.2010 година в град Плевен договор за покупко – продажба между “ Ню Партнерс” ЕООД град София, представлявано от пълномощник *** и “ ***и “ ООД град София, представлявано от *** и *** последното дружество придобило собствеността върху  поземлен имот с начин на трайно ползване Птицеферма, находящ се в землището на град Славяново, в местността “ Лачов бор”, заедно с построените в него 15 броя панелни сгради и масивна стоманобетонна комбинирана сграда.

На същата дата бил оформен приемателно – предавателен протокол, подписан от лицата *** от една страна и *** от друга. В същия протокол било отразено предаването във владение на новия собственик  на недвижимите имоти – терен и сгради/ подробно описани в цитирания договор за покупко – продажба на нотариус ***/, както и на находящите се движими вещи в сгради 16/1;16/2;16/3 и 16/4, придружени с подробен опис.

На 13.12.2010 година бил съставен нов приемо – предавателен протокол между *** и ***, в който била отразена липсата на един редуктор ел. двигател от сграда 16/1 на имота, както и наличието на 8 800 броя бали със слама.

На 01.01.2011 година, охраната на закупеният от „ ***и „ ООД град София  обект в град Славяново била поета от охранителна фирма „ Секюрити Груп” ООД и установените между страните договорни отношения продължили до 01.10.2011 година. В същата фирма като охранители полагали труд свидетелите ***, ***, ***, ***, ***, ***, Б. ***.

На 10.01.2011 година охранителите ***, *** и Б. *** извършили охранително обследване на обект център № 16 в град Славяново. В сграда № 7 на същия център констатирали наличието но  10 000 броя малки бали слама. Това обстоятелство отразили в протокол от 10.01.2010 година за охранително обследване.

В началото на 2011 година Б.Г. потърсил контакт с ***, за да уредят помежду си въпроса с балите слама.  Г. поискал да му бъдат заплатени или да му бъде разрешено да си ги вземе обратно.*** обещал балите да бъдат заплатени на два пъти, тъй като имал затруднения. Предоставил на Г. личния си номер, за да се доразберат. *** така и не се обадил повече. В последваща случайна среща заявил, че бил закупил балите за слама ведно с център № 16 от „ Ню партнерс” и *** следвало да си търси парите то тях.

Б.Г. потърсил свидетеля ***, който вече не работел в „ Ню партнерс” ЕООД София. Уведомил го за казаното от ***. След проверка в счетоводството на последното дружество било установено, че парични средства за процесните бали със слама не били постъпвали от „ ***и „ ООД град София.

Б. *** сигнализирал органите на полицията за извършено престъпление по чл. 206 ал. 1 НК от страна на ***.

При така приетото за установено от фактическа страна съдът намери направените изводи от страна на РП - Плевен за липса на категорични доказателства за извършено престъпление за необосновани по следните съображения:

Извършените до момента процесуално - следствени действия не допринасят за обективното, всестранно и пълно  разследване на всички , релевантни за предмета на доказване факти.

Несъмнено установено е обстоятелството, че през есента на 2010 година именно Б.Г. доставил и складирал в център № 16 на обект Птицезавод град Славяново около 8 000 малки бали със слама. В тази насока са както показанията на свидетеля ***, тези на свидетеля ***, така и тези на Б.Г.. Същите бали останали там и до 13.12.2010 година, което пък установява оформеният приемо- предавателен протокол от същата дата/ приложен към делото и в оригинал/, носещ подписите на свидетелите *** и ***.

Безспорно установен е и факта, че към дата 10.01.2010 година процесните около 9 000 малки бали със слама са се намирали именно в сграда № 7 на център 16 на Птицезавод в град Славяново. В тази насока са показанията на свидетелите ***, ***, ***, ***, ***, ***, Б. ***, всички полагали труд като охранители в охранителна фирма „ Секюрити Груп” ООД. В подкрепа на същия факт е и оформения на 10.01.2010 година протокол за охранително обследване. Според показанията на охранителите – свидетели в настоящото производство, в  и от конкретната сграда № 7 на център 16, за периода през който изпълнявали служебните си задължения нищо не е нито внасяно, нито изнасяно. За всяко подобно действие се извършвало отбелязване и опис в нарочна тетрадка.

Несъмнено установен понастоящем е и факта, че балите със слама – собственост на Б.Г. не са му заплащани, както и че не са върнати в негово владение.

Без отговор остават въпросите: провеждани ли са разговори кога и къде между Б. *** и *** за заплащането на процесните бали със слама; провеждан ли е разговор между Б.Г., съпругата на *** – *** и техния син *** ***; дали към 10.12.2010 година/ когато е извършено фактическото предаване на владението на закупеният от „***и” ООД град София обект / процесните бали със слама са се намирали там; дали през соченият от *** период 02.01-10.01.2010 година в център № 16 са докарвани и складирани 5 000 броя бали със слама от други лица.

За установяването на горните обстоятелства е необходимо провеждането на следните следствени действия:

1.очна ставка между Б.Г.  и ***  за това провеждани ли са разговори между тях за заплащането на процесните бали със слама – кога и къде, в присъствието на кои лица;

2.Разпит на *** в качеството на свидетел за това, провеждан ли е разговор между нея и Б. *** относно процесните бали със слама – кога, къде и в присъствието на кои лица;

3. Очна ставка между *** и Б.Г. за горните обстоятелства;

4. разпит в качеството на свидетел на лицето *** за това дали към 10.12.2010 година/ когато е извършено фактическото предаване на владението на закупеният от ***и ООД град София обект / процесните бали със слама са се намирали в сгради № 2 и № 7 на център № 16 на Птицезавод град Славяново;

5. допълнителен разпит на свидетеля *** – Началник  охрана при Охранителна фирма „ Секюрити България Груп” за това как е бил организиран пропусквателния режим до център № 16 на Птицезавода в град Славяново през периода 02.01.2011 година – 10.01.2011 година, водена ли е документация в тази насока и каква и дали има направени отбелязвания от служители на фирмата през същия период ,  за докарвани и складирани 5 000 броя бали със слама от други лица и от кои.

          За установяване истинността на приложеният по делото приемо – предавателен протокол от 13.12.2010 година в оригинал / стр.60 от досъдебното производство/ следва да бъде назначена и извършена комплексна  графолого – техническа експертиза. Същата следва да даде отговор на въпросите 1. дали подписите, положени в същия за представител  на „ Ню партнерс” и представител на „ ***и” принадлежат съответно на *** и *** и 2. има ли подправка в съдържанието на същия протокол посредством допълнително, последващо вписване на изречението” При одаването на Птицевъдния център в него имаше – 8 800 бр. бали със слама”.

          Съдът намира, че едва след извършване на горните процесуално - следствени действия от страна на органите на разследване ще бъдат изследвани обективно, всестранно и пълно всички, релеванти към предмета на доказване факти, въз основа и на които ще бъде възможно обосноваването на правни и фактически изводи за липсата или не на извършено престъпление по чл. 206 ал. 1 НК. В този смисъл Постановлението на РП- Плевен от 12.01.2012 година, с което е прекратено наказателното производство по досъдебно производство № Д – 2230 от 2011 година   по описа на същата следва да бъде отменено и производството върнато на РП- Плевен за продължаване действията по разследването посредством извършването на посочените подробно в мотивите на определението процесуално – следствени действия.

          Водим от горното и на основание чл. 243 ал.ІV НПК, СЪДЪТ 

 

                                О П Р Е Д Е Л И :

         

ОТМЕНЯ Постановление на Районна прокуратура – Плевен от 12.01.2012 година, с което е прекратено наказателното производство по досъдебно производство № Д – 2230 от 2011 година   по описа на същата И връща материалите по същото за продължаване действията по разследването посредством извършването на посочените подробно в мотивите на определението процесуално – следствени действия.

Определението може да се обжалва и протестира в 7-дневен срок от съобщението до страните за изготвянето му пред Плевенски окръжен съд.

 

 

                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: