Решение по дело №3476/2014 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 2038
Дата: 27 ноември 2014 г.
Съдия: Надежда Наскова Дзивкова
Дело: 20145300503476
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 25 ноември 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 2038, 27.11.2014г., Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Пловдивски  Окръжен  съд ,                              четиринадесети граждански състав

на двадесет и седми ноември                           две хиляди и четиринадесета година

в закрито заседание в следния състав :

                                                   

               ПРЕДСЕДАТЕЛ : Радослав Радев

                                                               ЧЛЕНОВЕ: Надежда Дзивкова

                                                                                          Ели Анастасова

като разгледа докладваното от  съдия Дзивкова

въззивно гражданско дело Nо 3476   по описа за 2014 година

и за да се произнесе взе предвид следното :

          Производството е по реда на чл.463 от ГПК

Постъпила е частна жалба от  С.М.К.,  в качеството му на присъединен взискател по и.д. № 20137590404506, ЧСИ Н. В., /преобразувано от изп.д.№244/2012 на ЧСИ А. А., с рег.№ 757/ против разпределение, предявено на 26.09.2014г., като се поддържа, че същото е незаконосъобразно по следните съображения : - при провеждане на публична продан върху недвижим имот, собственост на длъжницата Т.Ш. ЧСИ А. е допуснал редица процесуални нарушения /неоценяване на имота от оценител, при което е определена първоначална цена в десетки пъти под пазарната такава, не е обявен за купувач наддавачът, предложил втората по ред цена , а е пристъпено направо към „предварително разпределение по чл.495 от ГПК, в същото неправилно е определен размерът на вземането на първоначалния взискател К.П., като неправилно е определена дължимата лихва, направените разноски по изпълнитлното дело и за адвокатски хонорар/ при което неправилно обявеният за купувач взискател К.П. е задължена да внесе вместо сумата по продажната цена от 40000лв., сума 24688,85лв.; - счита че предвид факта, че първи е вписал възбрана върху имота за свое вземане, то  е следвало съдебният изпълнител да вземе предвид неговото вземане / от 90 000лв./ и пристъпи към разпределение по реда на чл.461 от ГПК – съразмерно с вземанията на взискателя; - прави оплаквания, че по делото не е предявено това т.нар. „предварително разпределение”, нито кога е внесена цената от купувача К.П., като в същото време той, узнавайки за извършената продан се е присъединил към изпълнителното дело, но ЧСИ А. не е изготвил и предявил разпределение на постъпилите по делото суми; - след отнемане на правоспособността на ЧСИ А. А. и преобразуване на делото като такова по описа на ЧСИ В. е изготвено обжалваното разпределение, в което не участва вземането на първоначалния взискател К.П., при което да бъде определен правилно дължимият размер на лихви и разноски с оглед наведените вече оплаквания в тази насока, както и с оглед задължаването й да внесе допълнително по-голяма сума. Поддържа се от жалбоподателя, че в самото разпределение неправилно е определен редът на привилегии, като вземането му за разноски е такова от първи ред по чл.136, ал.1, т.1 от ЗЗД. Оспорва редът на привилегии, определен на вземанията на община ****, като счита че същите се касаят за различен от продавания имот. Счита, че е неясно как е формирано вземането на ТД НАП, поради което и не може да се определи редът на удовлетворяването му. Оспорва и сумата, начислена по ТТР към ЗЧСИ, като счита, че доколкото не е посочено как е формирана същата, то не може да бъде извършена проверка за дължимостта й. Моли за отмяна на обжалваното разпределение.

В срока за отговор взискателят К.Н.П. не е взела становище.

Не е взел становище и длъжникът Т.Ш..

Съдебният изпълнител е изложил мотиви, че доколкото вече е извършено едно разпределение и вземането на взискателя е погасено, той няма правомощия да отменя предходен акт. В конкретния случай може единствено да разпредели останалата по делото сума, което е и сторил в обжалваното разпределение. По отношение реда на привилегиите в него, счита, че същия е определен правилно.

          След преценка на доказателствата по делото съдът намира, че подадената жалба е допустима, подадена е в срок и изхожда от легитимирана страна.

Съдът намира, че преди всичко следва да отбележи, че доколкото настоящето изпълнително производство е резултат на преобразуване на изпълнително дело, започнато от друг ЧСИ и по което са постановявани различни актове, които са влезли в сила и не подлежат на съдебен контрол, независимо от своята незаконосъобразност, то предмет на разглеждане може да бъде единствено предявеното от ЧСИ В. разпределение на налични суми по изпълнителното дело и респ. да се обсъждат доводите на жалбоподателя, свързани с въпросното разпределение. Останалите съображения на жалбоподателя, касаещи производството по първоначалното изпълнително дело, не биха могли да бъдат разглеждани в рамките на производството по чл.463 от ГПК.

Обжалва се разпределение на сумата от 24 688,85лв., останала неразпределена по реда на чл.495 от ГПК  от публична продан на недвижим имот. В разпределението е включено вземането на присъединения взискател Св. К. по изп. лист, въз осн. на който е образувано изпълнително дело пред друг ЧСИ и за разноски, определени като такива с привилегия по чл.136, ал.1, т.6 от ЗЗД. Включено е и вземане на община **** за дължими данъци и такси като е определена привилегия по чл.136, ал., т.2 от ЗЗД, на Държавата – със свое вземане по чл.136, ал.1, т.6 от ГПК, както и дължими такси по ТТР към ЗЧСИ – 2055,60лв. с ДДС. Определено е изплащането на дължимите вземания на ЧСИ, на община **** и на Държавата изцяло, а остатъка е разпределен на взискателя К..

Съгласно чл.460 от ГПК съдебният изпълнител е длъжен да извърши разпределение на събраните в изпълнителното производство суми в случаите, при които са налице повече от един взискатели и получените по делото суми са недостатъчни да удовлетворят всички вземания. Първо се отделят сумите за удовлетворяване на вземанията с право на предпочтително удовлетворение, а остатъка се разпределя по съразмерност.  Така разпределението, извършвано от съдебния изпълнител, има за предмет определяне вида и размера на вземанията, предявени по делото, определяне поредността на удовлетворение и разпределяне на сумите, съобразно посочените вече критерии.

В настоящият случай съдебният изпълнител не е съобразил нормата на чл.136 от ЗЗД при определяне реда на привилегиите. Вземането на община **** за данъци и такси не би могло да е по чл.136, ал.1, т.2 от ЗЗД, т.к. видно от удостоверението от община **** /л.135 от изп.д./ Т.Ш. дължи 9,63лв. такса и данък за 2014г., а имотът, предмет на публичната продан е отчужден още през 2012г. Следователно, с оглед регламентацията на посочената норма, това вземане не е за данък върху имота, предмет на принудителното изпълнение. Вземанията на Държавата са определени правилно по чл.136, ал.1, т.6 от ЗЗД. По отношение вземанията на присъединения взискател К. е посочено, че вземането по изпълнителния лист не се ползва с привилегия, а по отношение на разноските е определена привилегия по чл.136, ал.1, т.6 от ЗЗД. Същата норма обаче, урежда привилегиите за вземания на държавата, а очевидно разноските по изпълнението не са вземания на държавата. На последно място, съдът споделя оплакванията в жалбата, че липсва конкретизация на сумата, определена като дължима по ТТР към ЗЧСИ. От самото разпределение не става ясно как е формирана същата и последващото обяснения, дадено в мотивите на ЧСИ не може да санира този порок. По изложеното съдът намира, че предявеното разпределение е неправилно,  непълно е и неправилно са определени привилегиите на отделните вземания, подлежащи на удовлетворяване. Поради това то следва да бъде отменено и делото върнато на ЧСИ за изготвяне на ново разпределение на останалите по изпълнителното дело суми, като се съобразят както привилегиите на отделните вземания, така и се посочат конкретно сумите, които се дължат по отделните пера.

          По изложеното съдът

Р  Е  Ш  И :

Отменя разпределение, предявено на страните с протокол от 26.09.2014г по и.д. № 20137590404506, ЧСИ Н. В., /преобразувано от изп.д.№244/2012 на ЧСИ А. А., с рег.№ 757/.

Решението подлежи на обжалване с частна жалба пред ПАС в седмичен срок от съобщението.

                                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ :

                                                                                         ЧЛЕНОВЕ :