О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№………
гр. Пловдив, 9 август 2022 год.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Административен съд- Пловдив, VIII-ми състав, в закрито заседание на девети август, две хиляди двадесет
и втора година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕДЯЛКО БЕКИРОВ,
като разгледа административно дело №2007 по описа на съда за 2022г., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.166, ал.3 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл.26б, ал.5 от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., и за преодоляване на последиците (ЗАКОНЪТ) и чл.166 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).
“Д И М ИНВЕСТМЪНТ“ ООД, със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, ул. “Пенчо Славейков“ №134, ЕИК *********, представлявано от адвокат И.П.- пълномощник, обжалва Акт за установяване на публично държавно вземане (АУПДВ) №BG16RFOP002-2.095-0203 от 12.04.2022г., издаден от Дияна Стойкова Бонджева- началник на сектор в Териториална дирекция (ТД), гр. Пловдив, на Националната агенция за приходите (НАП), потвърден с Решение №180 от 10.05.2022г. на директора на ТД- Пловдив на НАП, с който на жалбоподателя е установен размер на неправомерно получени средства от 109 218,36 лв. и са определени законни лихви върху тази сума в общ размер от 12 438,70 лв.
Претендира се отмяна на оспорения акт поради незаконосъобразност.
Освен това, в жалбата е формулирано особено искане за спиране на допуснатото по силата на закона предварително изпълнение на акта, представляващо предмет на настоящето производство.
Според разпоредбата на чл.26б, ал.5 от ЗАКОНЪТ, неправомерно получени средства, недължимо платени и надплатени суми се възстановяват ведно с лихвите по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания (ЗЛВДТДПДВ) от датата на получаване на средствата до датата на възстановяването им. Вземанията за възстановяване са публични държавни вземания. Актовете по чл.166 от ДОПК се издават от органи по приходите, оправомощени от изпълнителния директор на НАП. Обжалването на актовете не спира изпълнението им.
От своя страна, разпоредбата на чл.166, ал.4 от АПК, предвижда възможност за съда да спре допуснато предварително изпълнение на административен акт по силата на закон, когато не се предвижда изрична забрана за съдебен контрол на акта, и при наличието на условията по чл.166, ал.2 от АПК, а именно, ако допуснатото предварително изпълнение би могло да причини на оспорващия значителна или трудно поправима вреда, като изпълнението може да се спре само въз основа на нови обстоятелства.
В случая, към жалбата не са представени доказателства, нито пък такива се представят, съгласно изрично указание на съда от 27.07.2022г. (лист 334), че допуснатото по силата на закона предварително изпълнение на оспорения по делото акт би причинило значителна или трудно поправима вреда на жалбоподателя, като единствено в жалбата се твърди, че предварителното изпълнение на оспорения акт ще доведе до евентуална невъзможност за разплащане на средства с контрагенти и доставчици, респективно до неспазване на заложените в договорите срокове за заплащане, риск от завеждане на дела срещу жалбоподателя, включително претенции за лихви и неустойки (лист 17).
Предвид гореизложеното, настоящият състав на съда намира, че искането за спиране изпълнението на оспорения акт, предварително допуснато от закона, се явява немотивирано и недоказано на основания, които биха се противопоставили на защитени държавни, обществени и други интереси, поради което не следва да бъде уважено.
Така мотивиран и на основание чл.166, ал.3 от АПК, съдът
О П Р Е Д Е Л И:
ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на “Д И М ИНВЕСТМЪНТ“ ООД, със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, ул. “Пенчо Славейков“ №134, ЕИК *********, да бъде спряно допуснатото по силата на закона предварително изпълнение на Акт за установяване на публично държавно вземане №BG16RFOP002-2.095-0203 от 12.04.2022г., издаден от Дияна Стойкова Бонджева- началник на сектор в ТД- Пловдив на НАП, потвърден с Решение №180 от 10.05.2022г. на директора на ТД- Пловдив на НАП, с който на жалбоподателя е установен размер на неправомерно получени средства от 109 218,36 лв. и са определени законни лихви върху тази сума в общ размер от 12 438,70 лв.
Определението може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.
Адм. съдия:.........................
/Н.Бекиров/