О П
Р Е Д
Е Л Е
Н И Е
гр. Сливен, 27.10.2020 г.
В
И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – СЛИВЕН, в закрито заседание на двадесет и седми октомври, две хиляди и двадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ
: СВЕТЛАНА ДРАГОМАНСКА
Като разгледа докладваното от административния съдия административно дело № 345/2020 г. по описа на съда, за да се произнесе, съобрази следното:
Производството е образувано по жалба на М.И.Д., с адрес ***, п.к. …, чрез адв. С.Х. ***, със съдебен адрес ***, против т. 7 и т. 8 от Заповед № 0139 от 17.06.1994 год. на командир 274 АОРЛВ, относно извършено отразяване на ежедневната дейност в батальона, с която е обявено, че на жалбоподателя на основание т. 46, буква „в“ от Дисциплинарния устав на Въоръжените сили на Република България (ДУ на ВС на РБ) е наложено дисциплинарно наказание „с. м.“ и л. от д. в.. Иска се от съда да обяви за нищожни т.7 и т. 8 от оспорената заповед.
Административен съд Сливен, като разгледа заявените в жалбата твърдения, депозирания отговор на командира на Военновъздушните сили и събраните по делото доказателства, намира жалбата за недопустима, поради следните съображения :
Видно от представената Заповед № 0139 от 17.06.1994 год, нейното съдържание е „Относно отразяване на ежедневната дейност в батальона“. В нейната т. 7 са вписани наложени наказания на с., където е вписан и с. М.И.Д. – 18770, на който за нарушения при изпълнение на з. му като д. по КПП на 16.06.1994 год. и на основание т. 46, б. „в“ от ДУ на ВС на РБ е наказан със „с. м.“, в т. 8 е вписано, че за същото нарушение, с. М.И.Д. следва да бъде л. от д. в..
Съгласно т. 46 от действалия към момента ДУ на ВС на РБ са регламентирани видовете наказания, които могат да се налагат на с., старшините и мичманите на свръхсрочна служба. Видно от тази норма, в същата липсва наказание „л. от д. в.“, поради което, отразеното в т. 8 от оспорената заповед не съставлява дисциплинарно наказание.
По отношение на наказанието, вписано в т. 7 „с. м.“, същото е предвидено в нормата на т. 46, б. „в“ от ДУ на ВС на РБ. На обжалване следва да подлежи акта, с който е наложено предвиденото в т. 46, б. „в“ от ДУ на ВС на РБ. В конкретния случай, както се посочи, оспорената заповед е постановена от командир на батальон, който, съгласно т. 53, б. „а“ има право да обявява забележка, мъмрене и с. м..
Следователно обжалваната Заповед № 0139 от 17.06.1994 год. по своя характер не представлява административен акт, пораждащ права или вменяващ задължения, респ. засягащ по някакъв начин правната сфера на жалбоподателя. Той не е неин адресат, а и съдържанието й сочи само на отразяване на извършени дейности – напр. по т.1 – назначаване в наряд, по т.5 – отчисляване от храна, по т.6 – зачисляване на храна, по т.7 – отразяване на наказания на с., по т. 8 – л. от д. в..
Независимо, че с разпоредбата на чл. 120, ал. 2 от Конституцията на Република България е предвидено, че гражданите и юридическите лица могат да обжалват всички административни актове, които ги засягат, освен изрично посочените със закон, с оглед на изложеното съдът намира, че не е налице годен административен акт.
При тези доводи, за настоящата съдебна инстанция не съществува задължение да разгледа по същество подадената жалба относно нейната основателност.
Съгласно чл. 159 от АПК, съдът е длъжен да провери допустимостта на подадената жалба и след като констатира, че оспорването е недопустимо по смисъла на чл. 159, т. 1 АПК следва да я остави без разглеждане и да прекрати образуваното въз основа на нея спорно административно производство.
Воден от горното и на основание чл. 159, т. 1 от АПК, Административен съд – Сливен
О П Р
Е Д Е Л И:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на М.И.Д., с адрес ***, п.к. …, подадена чрез адв. С.Х. ***, със съдебен адрес ***, против т. 7 и т. 8 от Заповед № 0139 от 17.06.1994 год. на командир 274 АОРЛВ, относно извършено отразяване на ежедневната дейност в батальона, с искане за обявяването им за нищожни.
ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 345/2020 г. по описа на Административен съд – Сливен.
Определението може да се обжалва с частна жалба пред Върховен административен съд на Република България в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.
Препис от определението да се връчи на страните.
АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: