Решение по дело №2777/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260327
Дата: 24 януари 2022 г. (в сила от 24 януари 2022 г.)
Съдия: Красимир Недялков Мазгалов
Дело: 20201100502777
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 5 март 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.София, 24.01.2022г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІI-Д въззивен състав, в публично съдебно заседание на единадесети юни през две хиляди двадесет и първа година в състав:                                                        

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Красимир Мазгалов

ЧЛЕНОВЕ: Силвана Гълъбова

Любомир Игнатов

 

при секретаря Илияна Коцева, като разгледа докладваното от съдия Мазгалов в.гр.дело №2777 по описа за 2020г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

С решение №913/04.01.2020г., постановено по гр.дело №19520/2019г. по описа на СРС, ГО, 170 с-в, е отхвърлен предявения от З.„А.Б.“АД с ЕИК******** против З.„О.“АД с ЕИК******** иск с правно основание чл.411 КЗ за сумата от 3144,79лв. (с включени ликвидационни разноски в размер на 15 лева)- размер на невъзстановеното обезщетение и обичайни разноски за щети по л.а."Форд“ с ДК№********, причинени при ПТП на 21.12.2016г. като погасен поради плащане в хода на процеса. Ответникът е осъден да заплати на ищеца на основание чл.86, ал.1 ГПК сумата от 66,39 лева- законна лихва върху главницата за периода от датата на подаване на исковата молба 03.04.2019г. до датата на плащането 17.06.2019г., като искът за мораторна лихва е отхвърлен за сумата от 255,08 лева и за периода от от 15.06.2018г. до 03.04.2019г. Ищецът е осъден да заплати на ответника 100 лева юрисконсултско възнаграждение.

Срещу решението в частта с която е отхвърлен предявения иск с правно основание чл.86 от ЗЗД, е подадена в законоустановения срок по чл. 259, ал. 1 ГПК въззивна жалба от ищеца. Жалбоподателят поддържа, че ответникът е имал възражения само относно представянето на част от необходимите документи в оригинал, но не е заявил че тези документи изобщо не са представени. Твърди, че в изпратената от него покана протоколът за ПТП е индивидуализиран с номер и дата, тоест- очевидно е приложен. Твърди също така, че съгласно КЗ няма задължение да представя документите по щетата в оригинал. Ето защо моли решението на СРС да бъде отменено, а предявеният иск с правно основание чл.86 от ЗЗД- уважен изцяло. Претендира пълния размер на направените по делото разноски.

Ответникът по жалбата и в производството пред първата инстанция З.„О.“АД, в попадения в срок отговор на въззивната жалба оспорва същата като неоснователна. Излага подробни съображения в унисон с мотивите на първостепенния съд. Претендира юрисконсултско възнаграждение във въззивната инстанция.

Софийският градски съд, като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид наведените във въззивната жалба пороци на атакувания съдебен акт, приема следното:

Съгласно разпоредбата на чл.269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Настоящият съдебен състав приема, че обжалваното първоинстанционно решение е валидно и допустимо. Не е допуснато и нарушение на императивни материални норми.

Решението на СРС е и правилно, като на основание чл. 272 ГПК въззивният състав препраща към мотивите, изложени от СРС. Независимо от това и във връзка с доводите във въззивната жалба, е необходимо да се добави и следното:

Претенцията на ищеца се основава на разпоредбата на чл.411, ал.1 ГПК, съгласно която в случаите, когато причинителят на вредата има сключена застраховка "Гражданска отговорност", застрахователят по имуществената застраховка встъпва в правата на застрахования срещу причинителя на вредата или неговия застраховател по застраховка "Гражданска отговорност" - до размера на платеното обезщетение и обичайните разноски, направени за неговото определяне. В изр.2 на същата разпоредба е посочено, че застрахователят по имуществена застраховка може да предяви вземанията си направо към застрахователя по "Гражданска отговорност".

В разпоредбата на чл.412, ал.1 от КЗ са определени необходимите условия и документи при предявяване на регресната претенция- прилагане към претенцията на доказателствата, с които разполага, в това число доказателства за удостоверяване на пътнотранспортно произшествие в случаите на застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите. Съгласно ал.2 на чл.412 КЗ, когато застрахователят по имуществената застраховка не е представил всички доказателства или когато са необходими допълнителни доказателства за установяване на основанието или размера на вредата, необходимостта от които не е могла да бъде предвидена към датата на завеждане на претенцията, застрахователят по застраховка "Гражданска отговорност" има право да ги поиска в срок до 45 дни от датата на завеждане на претенцията, като за случая се прилага съответно чл.106, ал.5 от КЗ (не се допуска изискване на доказателства, с които ползвателят на застрахователната услуга (съответно в случая- застрахователят по имуществената застраховка) не може да се снабди поради съществуващи нормативни пречки или поради липсата на правна възможност за осигуряването им, както и на такива, за които може да бъде направена разумна преценка, че нямат съществено значение за установяване на основанието и размера на претенцията и целят необосновано забавяне и удължаване на процедурата по уреждане на претенцията.

Видно от представената от ищеца покана за доброволно изпълнение по горепосочената щета (л.25 от първоинстанционното производство), с нея са представени на ответника копия от уведомление за щета, застрахователна полица, опис на щети и документ за платено обезщетение. Липсва отбелязване за представяне на протокол за ПТП или снимков материал на увреденото МПС. В съответствие с горепосочената разпоредба на чл.412 КЗ ответникът с писмо от 11.06.2018г. е изискал от ищеца да представи в оригинал протокол за ПТП, калкулация, оригинална фактура и снимков материал. Действително в нормативната уредба липсва изискване за представяне на тези документи в оригинал. По делото обаче не са представени доказателства за представянето им в копие на ответника. Не може да бъде възприета тезата на ищеца, че доколкото искането на ответника е за представяне на протокола и фактурата в оригинал, от това може да се направи извод че същите са представени в копие. Следователно ответникът не е изпаднал в забава до датата на подаване на исковата молба , тъй като не се установява ищецът да му е представил всички необходими документи за преценка на основателността и евентуалното удовлетворяване на регресната претенция съгласно чл.412 от КЗ.

По така изложените съображения въззивната жалба следва да бъде отхвърлена като неоснователна, а обжалваното решение- потвърдено като правилно.

При този изход на спора жалбоподателят няма право на разноски. на ответника по жалбата следва да бъде присъдено възнаграждение за защита от юрисконсулт в размер на 50 лева, което настоящият състав намира за съобразено с ниската фактическа и правна сложност на спора.

На основание чл. 280, ал. 3 ГПК решението не подлежи на касационно обжалване.

Предвид изложените съображения, съдът

                                       

Р    Е    Ш    И    :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение №913/04.01.2020г., постановено по гр.дело №19520/2019г. по описа на СРС, ГО, 170 с-в в обжалваната му част.

ОСЪЖДА З.„А.Б.“АД с ЕИК******** да заплати на  З.„О.“АД с ЕИК******** сумата от 50 лв. (петдесет лева)- възнаграждение за защита от юрисконсулт във въззивната инстанция.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             ЧЛЕНОВЕ: 1/                      2/