Решение по дело №1022/2012 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 19 февруари 2013 г.
Съдия: Милена Стоянова Стоянова
Дело: 20121320101022
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 май 2012 г.

Съдържание на акта Свали акта

              Р Е Ш Е Н И Е  № 42

       гр.В., 19.02.2013г.

 

     В ИМЕТО НА НАРОДА

 

В.ският районен съд, гражданска колегия, 3 – ти състав в публично заседание на двадесет и трети януари през две хиляди и тринадесета година в състав:

                                                   Председател: М. С.

                                                                                

при секретаря ………..П. Й. ...........…….......…като разгледа докладваното от   съдията С..........……гр.дело № 1022  по описа  за 2012год.  и за да се произнесе, взе предвид следното:

Делото е образувано по искова молба от Гаранционен фонд гр. С. против  И.Й.М. ***, с която е предявен иск  по чл. 45 от ЗЗД във вр. с чл. 288, ал. 12  от КЗ.

Твърди се от ищеца, че на основание чл. 288, ал. 1, т. 2б”а” от КЗ по щета № 208/18.03.2008г.,  е изплатил обезщетение за имуществени вреди в размер на 467.08 лева на П. Г. В. от гр. Д. – собственик на увреден лек автомобил при настъпило ПТП на 14.01.2008г. Посочва се, че виновен за катастрофата е ответника, който управлявайки лек автомобил „Р. 19” с ДК № ВН 8738 ВН, собственост на М. К. А., предприема маневра за заобикаляне на паркиран автомобил, навлиза в лентата за насрещно движение и странично удря движещото се насрещно МПС. Ответникът е управлявал автомобила без да има задължителна застраховка „Гражданска отговорност”. Поддържа се, че ищецът е поканил ответника да възстанови платеното, но плащане не е извършено.

Иска се от съда да постанови решение, с което да осъди ответника да заплати сумата от 467.08 лева, представляваща изплатеното от ищеца обезщетение, ведно със законна лихва, считано от завеждане на иска в съда до окончателното плащане.

Ответникът в срока за отговор чрез назначения му особен представител не е подал такъв. Не е направил искане за събиране на доказателства. Процесуалният му представител в съдебно заседание е заявил, че оспорва иска. След даване ход на устните състезания е навел доводи, че исковата претенция е погасена по давност.

По делото са събрани писмени доказателства, назначена и изслушана е съдебна автотехническа експертиза .

В.ският районен съд след преценка на събраните по делото писмени доказателства, намира за установено следното от фактическа страна:

Видно от протокол за ПТП № 817420 от 04.01.2008 г. на ПУ гр. Д. Ч. при ОД на МВР – В., на 04.01.2008 г. в 08.10 ч. в гр. Б. на ул. „А. П.“ пред дом № 50, е настъпило ПТП. Съгласно отразеното в протокола, пътно – транспортното произшествие е настъпило по вина на водача на лек автомобил „Р. 19” с ДК № ВН 8738 ВН – ответника по делото, който след като извършва маневра заобикаляне навлиза в лентата за насрещно движение, в резултат на което блъска странично  лек автомобил „О. В.” с ДК № ТХ 1018 АХ, собственост на П. Г. В.. За извършеното нарушение на ответника е издадено НП № 73/ 14.02.2008г. от Началника на ІV РПУ към ОДП – В., влязло в законна сила на 03.05.2008г. От справка от база данни на информационен център към Гаранционен фонд, се установява, че към дата 04.01.2008г. за лек автомобил с рег. № ВН 8738 ВН няма данни да е сключена валидна застраховка „Гражданска отговорност”. Поради това, при ищеца е заведена щета № 110208/18.03.2008 г. От приложената заключителна техническа експертиза от 04.09.2008 г., е видно, че размерът на причинената щета е 467.08 лева. С платежно нареждане от 23.10.2008г. ищецът е заплатил на собственика на увредения автомобил обезщетение в размер на 467.08 лева. С регресна покана изх. № ГФ – РП – 363/19.07.2011 г., изпратена с писмо с обратна разписка ответникът е поканен да възстанови сумата. Писмото е върнато като недоставено, видно от известие на „Български пощи” ЕАД.  По делото липсват данни процесната сума да е заплатена.

Вещото лице по назначената и изслушана съдебна автотехническа експертиза, която съдът кредитира като компетентно и обективно изготвена е дало заключение, че щетите по увредения автомобил кореспондират на описаните в представената по делото щета, степента на унищожаване и увреждане на процесните авточасти пряко кореспондира и е в причинно-следствена връзка с механизма на реализираното на 04.01.2008г. ПТП. Според вещото лице необходимите средства за ремонтирането на автомобила по средни пазарни цени към датата на застрахователното събитие по експертна оценка възлиза на 467.00 лева.

С оглед на така установеното, съдът намира следното от правна страна:

Съгласно чл. 288, ал.1, б.”а” от КЗ, Гаранционен фонд изплаща обезщетение по задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите, когато виновният водач няма сключена задължителна застраховка "Гражданска отговорност". Съгласно ал. 12, на чл. 288 от КЗ след изплащане на обезщетението, фондът встъпва в правата на увреденото лице до размера на платеното.

Безспорно се установи, че от противоправното поведение на ответника като участник в движението с лек автомобил „Р. 19” с ДК № ВН 8738 ВН, е настъпило ПТП, вследствие на което на другия участник – лек автомобил „О. В.” с ДК № ТХ 1018 АХ са причинени щети. Вредите са пряк и непосредствен резултат от причиненото непозволено увреждане по вина на ответника. Установи се също, че ответникът не е имал валидна застраховка „Гражданска отговорност”, поради което ищецът е заплатил на собственика на автомобила застрахователно обезщетение в размер на 467.08 лева. за причинените имуществени вреди. Ответникът е надлежно поканен да възстанови платеното обезщетение на ищеца, но плащане не е извършено. Размерът на причинените щети се потвърждава от заключението на вещото лице.

Съдът намира, че не следва да се произнася по въведеното едва след хода на устните състезания възражение от процесуалния представител на ответника за погасена по давност претенция, тъй като това възражение е несвоевременно направено след приключване на съдебното дирене и не е прието за разглеждане в настоящото производство. Противното би означавало да се постави другата страна в процесуална изненада, тъй като същата е лишена от възможност да наведе свои възражения и да ангажира доказателства в обратна насока.

С оглед на горното, предявения иск като основателен и доказан ще следва да бъде уважен като ответникът ще следва да бъде осъден да заплати на ищеца сумата от 467.00 лева, представляваща изплатено от последния застрахователно обезщетение.

На основание чл. 78, ал. 1 от ГПК ответникът ще следва да заплати на ищеца и направените разноски по делото за платена държавна такса в размер на 50.00 лева, както и разноски за платено възнаграждение за особен представител на ответника  в размер на 100.00 лева.

Воден от горното, Съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСЪЖДА  И.Й.М. с ЕГН ********** с постоянен адрес:*** да заплати на  Гаранционен фонд гр. С., ул. Г. И. № 2, представлявано от Б. И. М.  сумата от 467.00 лева – изплатено обезщетение за увредения лек автомобил от настъпило на 04.01.2008г. в гр. Б., обл. В. ПТП, ведно със законната лихва върху главницата, считано от завеждане на иска в съда – 07.05.2012г. до окончателното изплащане, както и разноски по делото в общ размер на  150.00 лева.

            Решението може да бъде обжалвано пред ВОС в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: М.С.

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА: