Решение по дело №1823/2017 на Районен съд - Горна Оряховица

Номер на акта: 686
Дата: 30 март 2018 г. (в сила от 20 ноември 2018 г.)
Съдия: Пламен Станчев
Дело: 20174120101823
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 август 2017 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 118

 

град Горна Оряховица, 30.03.2018 година

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД-ГОРНА ОРЯХОВИЦА, четвърти състав, в публично заседание на двадесет и осми февруари две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН СТАНЧЕВ

 

при секретаря Анита Личева и в присъствието на прокурора ………………………., разгледа докладваното от съдията Станчев гражданско дело № 1823 по описа за 2017 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Иск за развод с правно основание чл.49, ал.1 от СК

 

ИЩЕЦЪТ Н.Н.Н. твърди, че с ответница сключили граждански брак на *** година, от който имат две деца – Л.Н.Н., родена на *** г., и К.Н.Н., роден на *** г. След сключването на брака семейството живяло първоначално в дома на родителите на ищеца в град Горна Оряховица, а след това – в собствено жилище в ***. До 2009 г. страните имали нормални съпружески отношения. От 2009 г. насам ответницата започнала да злоупотребява с алкохол. Тази злоупотреба ѝ създавала проблеми в работата и в отношенията ѝ с ищеца и децата. Под въздействието на алкохола вдигала скандали по най-незначителни поводи, допуснала пожар в апартамента, карала се с родителите на ищеца, позволявала си да управлява автомобил. От месец май 2016 г. съпрузите били във фактическа раздяла. Ищецът се преместил да живее в жилището на родителите си. Децата живеели при него, тъй като ответницата била неспособна да полага адекватни грижи за тях. Децата често ставали свидетели на неадекватното поведение на майка си поради злоупотребата с алкохол. През 2016 и 2017 г. ответницата завела две дела за развод, които били прекратени поради оттегляне на иска. Ищецът поддържа, че бракът му с ответницата е изчерпан от своето съдържание, че между  страните няма духовна или физическа близост, поради което моли съда да прекрати брака с развод като дълбоко и непоправимо разстроен. Моли съда да постанови родените от брака деца да живеят при него и той да упражнява родителските права спрямо тях, да определи на майката режим на лични отношения – всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10:00 часа в събота до 17:00 часа в неделя, 20 дни през лятото, когато бащата не е в отпуск, както и по 5 дни по време на коледната и великденската ваканция, да осъди майката да плаща на всяко от децата месечна издръжка в размер на законоустановения минимум, считано от влизане на решението в сила до настъпване на законни основания за изменение или прекратяване на издръжката, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска от датата на изискуемостта до окончателното ѝ плащане, и да предостави на ищеца и децата ползването на семейното жилище. Ищецът не претендира издръжка за себе си.

ОТВЕТНИЦАТА Н.К.Н. поддържа, че бракът ѝ с ищеца е дълбоко и непоправимо разстроен и моли съда да го прекрати с развод. Оспорва искането съдът да постанови малолетното дете К.Н.Н. да живее при бащата и да предостави на бащата упражняването на родителските права спрямо това дете. Предявява насрещен иск съдът да постанови К. да живее при нея и на нея да бъде предоставено упражняването на родителските права спрямо него, да определи справедлив режим на лични контакти на детето с бащата – всяка втора и четвърта събота и неделя от месеца с преспиване при бащата, както и един месец през лятото, когато майката не ползва платен годишен отпуск, и да осъди бащата да плаща на детето месечна издръжка в минимален размер. Изразява съгласие по-голямото дете Л. да живее при бащата и той да упражнява родителските права спрямо нея, като бъде определен режим на лични отношения на детето с майката – всяка първа и трета събота и неделя от месеца с преспиване в дома на майката, един месец през лятото, по 5 дни през зимната и пролетната ваканция, на Коледа, Нова година и Великден през четна календарна година и на рождения ден на детето през нечетна година. Не претендира от ищеца издръжка за себе си. Изразява желание да възстанови предбрачното си фамилно име М.. Предявява насрещен иск съдът да предостави на нея ползването на семейното жилище, находящо се в ***. Претендира разноски.

СЪДЪТ, след като прецени доводите на страните и събраните доказателства по вътрешно убеждение, приема за установено от фактическа страна следното:

Ищецът и ответницата сключили граждански брак на *** година в село А., община Велико Търново, за което бил съставен акт за граждански брак № ** от същата дата. При сключването на брака съпругата Н.К. М. приела фамилното име на своя съпруг – Н.. След сключване на брака съпрузите заживели в дома на родителите на ищеца в град Горна Оряховица. Няколко години по-късно се преместили в собствено жилище в ***, представляващо апартамент със застроена площ 78,25 кв.м., състоящ се от две спални, хол, кухня, сервизни помещения и две тераси, с придаващото се към апартамента избено помещение със застроена площ 3,73 кв.м.

От брака си страните имат две деца – Л.Н.Н., родена на *** г., и К.Н.Н., роден на *** г.

В първите години след сключването на брака съпрузите развивали отношенията помежду си на основата на взаимно уважение, общи грижи за семейството и разбирателство. И двамата съпрузи полагали пълноценни грижи за отглеждането и възпитанието на родените от брака деца.

От 2009 г. зачестили случаите, в които ответницата Н. изпадала в неадекватно състояние поради злоупотреба с алкохол. След работа се прибирала вкъщи пияна. Под въздействието на алкохола вдигала скандали на ищеца и на децата по най-незначителни поводи. Карала се с родителите на ищеца в случаите, когато съпрузите по общо съгласие оставяли децата при тях. Занемарила домакинската работа, като по-голямата част от нея била поета от ищеца. В пияно състояние допуснала пожар в апартамента. Отново под въздействие на алкохола наводнила собствения си апартамент и намиращия се на долния етаж апартамент на свидетеля Л.. Със споразумение по НОХД № 134/2016 г. била осъдена за това, че на 15.02.2016 г. управлявала моторно превозно средство с концентрация на алкохол от 3,55 промила. Опитите за лечение на ищцата от алкохолната зависимост били безуспешни.

На два пъти през 2016 и 2017 г. ответницата предявявала иск за развод. И в двата случая делата били прекратени поради оттегляне на предявените искове. През 2016 г. Н. подала до съда молбата защита по реда на Закона за защита от домашно насилие. Образуваното по тази молба дело също било прекратено поради оттегляне на молбата.

Завеждането на тези дела изострило влошените отношения между съпрузите. През месец май 2016 г. ищецът се преместил да живее в дома на родителите си в град Горна Оряховица заедно с децата. Ответницата останала в семейното жилище.

След началото на фактическата раздяла зависимостта на ответницата от алкохол се задълбочила. Когато се напиела, Н. повръщала през терасата и цапала терасите на апартаментите под нея. През терасата изхвърляла празни бутилки от алкохол. В пияно състояние допуснала още едно наводнение в дома си, при което бил засегнат и апартаментът на свидетеля Л.. Съседите я виждали да се прибира в блока, олюлявайки се, да се опитва продължително време да вкара ключа в ключалката на вратата, да разпилява монети.

Злоупотребата с алкохол се отразила на отношенията на ответницата с децата. Когато ги вземала при себе си, не се въздържала от употреба на алкохол. Напивала се в тяхно присъствие и започвала да се кара с тях. Това налагало те да си тръгват преждевременно от дома ѝ. Не спазвала обещанията си към децата, променяла в последния момент плановете си, което ги огорчавало. Децата били силно стресирани, когато ги излъгала, че е болна от рак.

Понастоящем ищецът работи като *** в *** с месечен доход около 600 лв. Осигурява допълнителни доходи за своята издръжка и за издръжката на двете деца, занимавайки се с търговия.

Ответницата работи като *** в *** с месечен доход около 1000 лв. Получава допълнително възнаграждение от работа по проект, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж”.

През целия период след началото на фактическата раздяла двете деца живеят при баща си в дома на неговите родители. В грижите за децата ищецът получава морална и материална подкрепа от своите родители.

Л. е ученичка в девети клас на *** в град Велико Търново. Има отличен успех. Печелила е награди от олимпиади по хуманитарни науки. Посещава балетна школа. Участва в концерти и конкурси.

К. е ученик в пети клас на *** в град Горна Оряховица. В подготовката на уроците получава помощ от баща си и от своята баба по бащина линия. Има само много добри и отлични оценки.

Пред съда двете деца споделят, че се чувстват много притеснени, когато майка им се напие в тяхно присъствие. И двете деца заявяват желанието си да живеят при своя баща.

Изложените по-горе факти по делото съдът установи, след като прецени поотделно и в тяхната съвкупност обясненията на страните, показанията на свидетелите Л.И.Н., П.В.Д., З.Г.В., М.И.М., К.Д.Л., М.И.М., М.К.А. и А.М.А. и приетите писмени доказателства, подробно описани в протокола за проведеното съдебно заседание.

Въз основа на така установената фактическа обстановка съдът приема, че искът за развод е основателен и следва да бъде уважен.

От анализа на събраните гласни доказателства се установява, че в резултат от системната злоупотреба на ответницата с алкохол отношенията между съпрузите са се влошили, в резултат на което ищецът заедно с децата напуснал семейното жилище и се преместил в жилището на своите родители. Продължилата почти две години фактическа раздяла довела до изпразване на брачната връзка между ищеца и ответницата от съдържанието, което изискват законът и моралът, семейната общност между страните е разрушена, в отношенията помежду им липсва взаимност, уважение и доверие, като брачната връзка съществува формално. Това състояние на отношенията между ищеца и ответницата не може да се преодолее, за да се възстановят нормалните съпружески отношения. Ето защо съдът приема, че бракът между страните е дълбоко и непоправимо разстроен, поради което следва да бъде прекратен.

Фактическата раздяла на родителите налага съдът да се произнесе при кого от двамата да живеят ненавършилите пълнолетие техни деца. Системната злоупотреба на ответницата с алкохол е обективна пречка тя да полага адекватни грижи за децата. От доказателствата се установява, че ответницата не е в състояние да се въздържа от употреба на алкохол, когато децата са при нея, и се напива в тяхно присъствие. Изпадането ѝ в неадекватно състояние в резултат от консумацията на алкохол стресира децата и те се обаждат на баща си да ги прибере преди уговорения краен час на посещението в дома на майка им. Под въздействието на алкохола ответницата допуснала пожар и две наводнения в жилището си. Призната е за виновна по реда на НПК за управление на моторно превозно средство в пияно състояние. До датата на приключване на устните състезания ответницата не е провела успешно лечение и не е овладяла зависимостта си от алкохола. Изложените обстоятелства мотивират съда да приеме, че на настоящия етап ответницата не притежава необходимите лични качества да полага адекватни грижи за отглеждането и възпитанието на децата и да им осигури сигурна и спокойна семейна среда. От друга страна, бащата притежава необходимия родителски капацитет и през последните две години е доказал способността си да се грижи пълноценно за децата. В грижите за Л. и К. ищецът може да разчита на морална и материална помощ от своите родители.

Предвид изложеното съдът намира, че интересът на децата налага съдът да постанови те да живеят при своя баща и той да упражнява родителските права спрямо тях.

За да определи режима на лични отношения на децата с ответницата, съдът отчете тяхната възраст, ангажираността им в училище и естествената им потребност да общуват със своята майка. С оглед тези обстоятелства съдът прецени, че интересът на децата налага да бъде определен режим на лични отношения, при който майката има право да вижда и взема децата при себе си всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10:00 часа в събота до 17:00 часа в неделя с преспиване в дома на майката, 20 дни през лятната ваканция, когато бащата не ползва отпуск, по 5 дни по време на коледната и великденската ваканция и през нечетните календарни години на рождените дни на децата.

С оглед нуждите на децата от издръжка и възможностите на майката да осигурява такава съдът следва да осъди майката да заплаща на всяко от децата по 127,50 лв. месечна издръжка, считано от датата на влизане на решението в сила (докогато ще се прилага определението за присъждане на привременна издръжка) до настъпването на законни основания за изменение или прекратяване на издръжката, ведно със законната лихва върху всяка просрочена месечна вноска за времето от падежа (първо число на месеца, за който се дължи) до окончателното ѝ изплащане.

Уважаването на предявените от бащата искове за местоживеенето, упражняването на родителските права, личните отношения с другия родител и издръжката на детето К.Н.Н. налага да бъдат отхвърлени като неоснователни предявените от майката насрещни искове за същия предмет.

Апартаментът в ***, в който живее ответницата, представлява семейно жилище по смисъла на закона. Същото е съпружеска имуществена общност и не може да се ползва едновременно от двамата бивши съпрузи. Това налага съдът да се произнесе по въпроса на кого от двамата да се предостави ползването му. Като съобрази, че местоживеенето на децата е определено при бащата и че на него е възложено упражняването на родителските права спрямо тях, съдът намира, че ползването на семейното жилище следва да бъде предоставено на този родител с оглед възприетото от закона водещо значение на интересите на децата при решаване на този въпрос.

Уважаването на иска на ищеца за ползването на семейното жилище след развода налага да бъде отхвърлен като неоснователен предявения от ответницата насрещен иск за същия предмет.

Никой от двамата съпрузи не претендира издръжка от другия, като данните по делото сочат, че такива претенции биха били неоснователни. Ето защо съдът следва да постанови, че след развода бившите съпрузи не си дължат лична издръжка един на друг.

Съдът следва да уважи иска на ответницата относно фамилното име. От представените официални документи се установява, че предбрачното фамилно на ответницата е М.. Ищецът не се противопоставя ответницата да възстанови това фамилно име. Ето защо съдът следва да постанови след развода ответницата да носи предбрачното си фамилно име М..

При този изход на делото и на основание чл.6, т.2 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК, страните следва да бъдат осъдени да заплатят по сметка на Районен съд-Горна Оряховица по 20 лв. окончателна държавна такса за разглеждане на иска за развод.

На основание чл.78, ал.6 от ГПК във вр. с т.1 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК, ответницата следва да бъде осъдена да заплати по сметка на Районен съд-Горна Оряховица 367,20 лв. държавна такса за разглеждане на исковете за издръжка, представляващи 4% върху тригодишните платежи за всяко от двете деца (0,04 х 36 х 127,50 лв. х 2).

По аргумент от разпоредбата на чл. 329, ал.1, изр.2 от ГПК разноските по делото следва да останат в тежест на всяка от страните, както са ги направили.

Така мотивиран, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

1. ПРЕКРАТЯВА С РАЗВОД по реда на чл.49, ал.1 от СК ГРАЖДАНСКИЯ БРАК, сключен между Н.Н.Н., ЕГН **********, и Н.К.Н., ЕГН **********,***, с акт за граждански брак № *** година, съставен в село А., КАТО ДЪЛБОКО И НЕПОПРАВИМО РАЗСТРОЕН.

2.1. ПОСТАНОВЯВА след развода непълнолетната дъщеря на страните Л.Н.Н., ЕГН **********, ДА ЖИВЕЕ при своя баща Н.Н.Н., ЕГН **********, в семейното жилище на адрес ***.

2.2. ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права спрямо непълнолетната дъщеря на страните Л.Н.Н., ЕГН **********, на бащата Н.Н.Н., ЕГН **********.

2.3. ОПРЕДЕЛЯ следния режим на лични отношения между майката Н.К.Н., ЕГН **********, и непълнолетната Л.Н.Н., ЕГН **********: Майката има право да вижда и взема детето при себе си всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10:00 часа в събота до 17:00 часа в неделя с преспиване в дома на майката, 20 дни през лятната ваканция, когато бащата не ползва отпуск, по 5 дни по време на коледната и великденската ваканция и през нечетните календарни години на рождения ден на детето.

2.4. ОСЪЖДА Н.К.Н., ЕГН **********, с адрес ***, ДА ЗАПЛАЩА ежемесечно на непълнолетната си дъщеря Л.Н.Н., ЕГН **********, действаща лично и със съгласието на своя баща Н.Н.Н., ЕГН **********, с адрес ***, по 127,50 лв. (сто двадесет и седем лева и петдесет стотинки) месечна издръжка, считано от влизане на настоящото решение в сила до настъпване на законни причини за изменение или прекратяване на издръжката, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска за времето от падежа (първо число на месеца, за който се дължи) до окончателното ѝ изплащане.

3.1. ПОСТАНОВЯВА след развода малолетният син на страните К.Н.Н., ЕГН **********, ДА ЖИВЕЕ при своя баща Н.Н.Н., ЕГН **********, в семейното жилище на адрес ***.

3.2. ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права спрямо малолетния син на страните К.Н.Н., ЕГН **********, на бащата Н.Н.Н., ЕГН **********.

3.3. ОПРЕДЕЛЯ следния режим на лични отношения между майката Н.К.Н., ЕГН **********, и малолетния син на страните К.Н.Н., ЕГН **********: Майката има право да вижда и взема детето при себе си всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10:00 часа в събота до 17:00 часа в неделя с преспиване в дома на майката, 20 дни през лятната ваканция, когато бащата не ползва отпуск, по 5 дни по време на коледната и великденската ваканция и през нечетните календарни години на рождения ден на детето.

3.4. ОСЪЖДА Н.К.Н., ЕГН **********, с адрес ***, ДА ЗАПЛАЩА ежемесечно на малолетния си син К.Н.Н., ЕГН **********, чрез неговия баща и законен представител Н.Н.Н., ЕГН **********, с адрес ***, по 127,50 лв. (сто двадесет и седем лева и петдесет стотинки) месечна издръжка, считано от влизане на настоящото решение в сила до настъпване на законни причини за изменение или прекратяване на издръжката, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска за времето от падежа (първо число на месеца, за който се дължи) до окончателното ѝ изплащане.

4. ПРЕДОСТАВЯ ползването на семейното жилище, находящо се в ***, и представляващо апартамент със застроена площ 78,25 кв.м., състоящ се от две спални, хол, кухня, сервизни помещения и две тераси, с придаващото се към апартамента избено помещение със застроена площ 3,73 кв.м., на ищеца Н.Н.Н., ЕГН **********.

5. ПОСТАНОВЯВА, че след развода никой от бившите съпрузи не дължи лична издръжка на другия съпруг.

6. ПОСТАНОВЯВА след развода ответницата Н.К.Н., ЕГН **********, да носи предбрачното си фамилно име М..

7.1. ОТХВЪРЛЯ като неоснователни предявените от Н.К.Н. насрещни искове съдът да определи местоживеенето на детето К.Н.Н. при нея и да предостави на нея упражняването на родителските права спрямо детето, да определи режим на лични отношения на детето с бащата и да осъди бащата да заплаща на детето чрез неговата майка месечна издръжка в минималния предвиден в закона размер.

7.2. ОТХВЪРЛЯ като неоснователен предявения от Н.К.Н. насрещен иск съдът да предостави на нея ползването на семейното жилище в ***.

8.1. ОСЪЖДА Н.Н.Н., ЕГН **********, с адрес ***, ДА ЗАПЛАТИ по сметка на РАЙОНЕН СЪД-ГОРНА ОРЯХОВИЦА сумата 20 лв. (двадесет лева), представляващи окончателна държавна такса за разглеждане делото за развод.

8.2. ОСЪЖДА Н.К.Н., ЕГН **********, с адрес ***2, ДА ЗАПЛАТИ по сметка на РАЙОНЕН СЪД-ГОРНА ОРЯХОВИЦА следните суми:

20 лв. (двадесет лева), представляващи окончателна държавна такса за разглеждане на делото за развод, и

367,20 лв. (триста шестдесет и седем лева и двадесет стотинки), представляващи 4 % държавна такса върху тригодишните платежи на присъдената издръжка.

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Окръжен съд – Велико Търново в двуседмичен срок от връчване на преписа.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: …...…………