Решение по дело №376/2019 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 12 февруари 2020 г.
Съдия: Йълдъз Сабриева Агуш
Дело: 20197200700376
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

                                     

 

гр. Русе, 12.02.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Русе, в публично заседание на 29 януари, през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЙЪЛДЪЗ АГУШ

ЧЛЕНОВЕ:

ВИЛИАНА ВЪРБАНОВА

 

ИВАЙЛО ЙОСИФОВ

 

при секретаря        НАТАЛИЯ ГЕОРГИЕВА           и   с   участието   на   прокурора               СТИЛИЯН ГРОЗЕВ      като разгледа докладваното от съдия АГУШ КАН дело 376 по описа за 2019 год., за да се произнесе, съобрази следното:

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изречение второ от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба на Д.С., гражданин на Република Турция, депозирана чрез адвокат-пълномощник Д. Х. ***, против Реше­ние № 715 от 25.10.2019 г., постановено по АНД № 1595/2019 г. по описа на Районен съд – Русе, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) № 38-0000910 от 18.07.2019 г. на Началник на Областен отдел ”Автомобилна администрация” - Русе при Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, с което по т. 1 за нарушение на чл. 8, § 2, изр. 2 от AETR, ДВ, бр. 28 от 1995 г., във връзка с чл. 78, ал. 1, т. 1 от ЗАвПр и чл. 2, §3 от Регламент № 561 и на основание чл. 93б, ал. 7, т. 3 от ЗАвПр е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1 500 (хиляда и петстотин) лева и по т. 2 за нарушение на чл. 7, § 1 от AETR, ДВ, бр. 28 от 1995 г., във връзка с чл. 78, ал. 1, т. 1 от ЗАвПр и чл. 2, § 3 от Регламент № 561 и на основание чл. 93б, ал. 4, т. 3 от ЗАвПр е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1 500 (хиляда и петстотин) лева.

В касационната жалба се излагат доводи за неправилност на решението, поради нарушение на материалния и процесуалния закон.

Претендира се да се отмени решението и да се постанови друго, с което да се отмени изцяло наказателното постановление.

         Ответникът по касационната жалба – ОО АА - Русе не взема становище по жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура – Русе дава заключение за неоснователност на жалбата.

Съдът, като съобрази изложените в жалбата касационни основания,  становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши касационна проверка на оспорваното решение по чл. 218, ал. 2 от АПК, прие за установено следното:

Касационната жалба, като подадена от надлежна страна, в срока по чл.211, ал. 1 от АПК и отговаряща на изискванията на чл. 212 и чл. 213 от АПК, е процесуално допустима.

Разгледана по същество, същата е  неоснователна.

За да постанови оспореното в настоящото производство решение РС - Русе е приел, че при издаването на НП и АУАН не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и правилно е приложен материалният закон. Счел е, че наказаното лице безспорно е осъществило вменените му нарушения по ЗАвПр както от обективна, така и от субективна страна.

Решението на РС – Русе е правилно.

Касаторът, като водач на товарен автомобил, е извършвал международен превоз на товари от Република Турция за Република Румъния през територията на Република България с превозно средство, регистрирано в Турция, която макар да не е страна – членка на ЕС, е такава по Европейската спогодба (AETR).

Текстът на чл. 2, § 3, б. “а“ от Регламент (ЕО) № 561/2006 изрично предвижда, че за международни транспортни операции, извършвани отчасти извън Общността, Швейцария и страните, които са договарящи се страни по Споразумението за Европейското икономическо пространство, вместо посочения регламент се прилага AETR за превозните средства, регистрирани в Общността или в страни, които са договарящи се страни по AETR, за цялото пътуване. Следователно в случая приложение намира именно Европейската спогодба (AETR), към изискванията на която препраща и посочената в наказателното постановление разпоредба на чл. 78, ал. 1, т. 1 от ЗАвПр.

Неоснователни са възраженията на касатора, аргументирани с нормата на чл. 4 от ЗАНН, според които българските контролни органи не разполагали с компетентност да установяват извършените нарушения и да налагат административни наказания за тях, тъй като той бил чужд гражданин и не било доказано, че нарушенията са извършени на територията на Република България. Разпоредбата на чл. 12, § 6, б. “а“ от Европейската спогодба (AETR) изрично предвижда, че договарящата страна упълномощава своите компетентни органи да налагат санкции на водачи за нарушение на тази спогодба, което е установено на нейната територия и за което вече не е наложена санкция, дори ако нарушението е извършено на територията на друга договаряща страна или недоговаряща страна. Европейската спогодба (AETR) е ратифицирана със закон, обнародван в ДВ, бр. 28 от 1995 г. и е в сила за Република България от 08.11.1995 г., поради което и съгласно чл. 5, ал. 4 от Конституцията на Република България нейните норми имат предимство пред противоречащите й такива от вътрешното законодателство. В конкретния случай нормата на чл. 12, § 6, б. “а“ от Европейската спогодба (AETR) има примат пред тази на чл. 4 от ЗАНН и обосновава санкционната компетентност на българските власти дори по отношение на нарушения по спогодбата, които не са били извършени, а само установени на територията на страната. Освен това касаторът не е представил никакви доказателства да е бил наказван за същото нарушение от властите на друга държава – страна по спогодбата, в който случай повторното му наказване и от българските власти действително би било недопустимо съгласно принципа ne bis in idem. Нарушението е описано чрез посочване на маршрута, по който е бил извършван международния обществен превоз на товари, по време на който е следвало да бъде ползвана почивка, съгласно установения от закона период на почивка, както и по време на който е превишен максимално допустимия период на непрекъснато кормуване – от Република Турция през Република България до Република Румъния. По делото липсват доказателства, че процесните периоди не попадат във времето, в което е осъществяван транспорта по описания маршрут.

Противно на поддържаното от касатора, посочването на нормата на чл.2, § 3 от Регламент (ЕО) № 561/2006 в АУАН и НП не ограничава, а напротив, създава гаранции за реализиране правото на защита на последния като това е било необходимо именно с цел дефиниране на приложното поле на Европейската спогодба според регистрацията на превозното средство (в договаряща страна по AETR) и териториалния обхват на осъществявания международен превоз на стоки (частично извън територията на ЕС). По този начин е удовлетворено и императивното изискване по чл. 42, т. 5 и чл. 57, ал.1, т. 6 от ЗАНН, които текстове изискват в АУАН и НП да бъдат посочени нарушените законни разпоредби, в конкретния случай в тяхната връзка с националното законодателство – чл. 78, ал. 1, т. 1 от ЗАвПр.

Обстоятелството, че абревиатурата AETR (от френски: Accord Européen sur les Transports Routiers), която всъщност обозначава Европейската спогодба, е посочена в наказателното постановление след нормите на чл. 78, ал. 1, т. 1 от ЗАвПр и чл. 2, § 3 от Регламент (ЕО) № 561/2006, които предшестват посочения като нарушен текст на чл. 8, § 2, изр. 2 от същата спогодба, не води до извод, че задължението за посочване на нарушените законни разпоредби не е изпълнено или че е изпълнено по начин наказаното лице да не може да разбере по кой законов текст е квалифицирано вмененото му нарушение.

Липсват и нарушения от гледна точка на описание на нарушенията. Всички обективни признаци от състава им са били посочени, като не е било накърнено правото на защита на наказаното лице да разбере за какви конкретни нарушения е ангажирана неговата отговорност.

При извършената служебна проверка на обжалваното решение, съобразно изискванията на чл. 218, ал. 2 от АПК, не се установяват пороци във връзка с неговите валидност, допустимост и съответствие с материалния закон, поради което същото следва да бъде оставено в сила.

Мотивиран така и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, във вр. с чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд - Русе

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 715 от 25.10.2019 г., постановено по АНД № 1595/2019 г. по описа на Районен съд – Русе.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                               ЧЛЕНОВЕ: