Решение по дело №3497/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 635
Дата: 23 януари 2020 г. (в сила от 23 януари 2020 г.)
Съдия: Биляна Димитрова Коева
Дело: 20191100503497
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 14 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

 

 

 

№..................

 

 

 

 

гр. София, …………..

 

 

 

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

             

 

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ІV „Д“ въззивен състав, в публично съдебно заседание на двадесет и първи ноември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                               

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЗДРАВКА ИВАНОВА

                                                                     

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: ВЕЛИНА ПЕЙЧИНОВА

     мл.съдия: БИЛЯНА КОЕВА

 

 

 

 

ЙОАННА

             

 

 

 

при участието на секретаря Екатерина Калоянова, разгледа докладваното от мл. съдия Коева въззивно гражданско дело № 3497 по описа за 2019 г. по описа на СГС и взе предвид следното:

             

 

 

 

Производството е по реда на чл. 258 и следв. от ГПК.

            С решение № 19851 от 30.11.2016 г., постановено по гр. дело № 15868 по описа за 2016 г. на СРС, ГО, 85-и състав са частично уважени предявените от „Т.С.“ ЕАД обективно кумулативно съединени искове, предявени по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК срещу Р. Й.К. и М.С.К., както следва: признато е за установено, че ответниците дължат разделно /по ½ всеки от тях/ на „Т.С.“ ЕАД от следните суми: сумата 1282, 30 лв. – главница за доставена в периода от м. 01.2012 г. до м. 04.2014 г., топлинна енергия в имот с аб. № 363275, ведно със законната лихва за периода от 17.12.2014 г. до изплащане на вземането, както и сумата 180,40 лв. лихва за забава върху главното вземане, изтекла в периода 29.02.2012 г. до 06.10.2014 г., за които е издадена заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК от 12.01.2015 г. по гр.д. № 70232/2015 г. на СРС, III ГО, 85 с-в, като за разликата до пълните предявени размери исковете са отхвърлени като неоснователни.

            Недоволни от постановеното решение в уважителната му част са останали ответниците, които в срока по чл. 259, ал. 1 ГПК са подали въззивна жалба, в която се твърди, че решението е постановено в нарушение на събраните по делото доказателства. Посочва се, че от неоспорената СТЕ е видно, че за такъв блок от 11 етажа, топлинната енергия е определена неправилно без да се посочват типа потребители – на магазини и жилищни апартаменти. Въззивниците поддържат, че съдът неправилно е третирал въпроса за погасителната давност. Искането към съда е да отмени първоинстанционното решение.

            В срока по чл. 263, ал. 1  ГПК „Т.С.“ ЕАД и третото лице-помагач „Т.с.“ ЕООД не са подали отговор на жалбата.

            Софийски градски съд, след като обсъди събраните по делото доказателства, становищата на страните, съгласно разпоредбата на чл. 235, ал. 2 ГПК, намира следното от фактическа и правна страна:

            Жалбата е подадена в срока по чл. 259, ал. 1 ГПК, поради което е допустима.

Съгласно чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от релевираните основания в жалбите.

            Първоинстанционното решение е валидно и допустимо. Не са допуснати и нарушения на императивни материалноправни норми.

С  разпоредбата на чл. 269, изр. 2 ГПК, законодателят е регламентирал т. нар. ограничен въззив, т. е. проверката за правилност, която въззивният съд се ограничава само до релевираните с въззивната жалба доводи, като нормата е императивна, и предписва на въззивния съд дължимо поведение, от което той не може да се отклонява. Ограниченията, визирани в чл. 269, изр. 2 ГПК, се отнасят до неправилността на обжалваното решение – тези пороци в дейността на първата инстанция, които страната сочи като основания за обжалване на решението, са свързани с обхвата на въззивната дейност по разглеждането на материалноправния спор. Това означава, че в решаващата си по предмета на спора дейност въззивният съд следва да се ограничи единствено до посочените в жалбата доводи за неправилност и пороците, които са я причинили. Следователно, въззивният съд е ограничен от посоченото в жалбата, когато разглежда и решава материалноправния спор. Това ограничение не лишава обжалването от въззивния му характер. То е израз на установеното от закона съотношение между принципите на гражданския процес и в частност на диспозитивното и състезателното начало - от една страна, и от друга - служебното начало и установяването на истината в гражданския процес. Конкретните пороци на първоинстанционното решение и изведените от тях твърдения и искания на жалбоподателя обуславят обхвата на необходимите действия, които въззивният съд трябва да извърши, за да поправи неправилните изводи и да ги замени с правилни, когато постановява собственото си решение по спора.

            Съобразно изложеното, въпросите върху които се концентрира въззивното производство, въведени с въззивната жалба на ответниците са – обстоятелството, дали правилно е определено разпределението за топлинна енергия, предвид наличието на нежилищни обекти - магазини в сградата и дали вземанията на ищцовото дружество са погасени по давност.

От приетата СТЕ и допълнителна СТЕ, чиито заключения съдът кредитира на основание чл. 202 ГПК като пълни и компетентно изготвена се установява, че в наличната документация на СЕС в Топлофикация има работен проект на вътрешно отоплителна инсталация, съгласно който магазините на партерния етаж се захранват от отделно отклонение от абонатната станция, но тази част от инсталацията не е изградена и поради тази причина не се откриват партиди за магазините. В допълнителната експертиза е посочено, че в общия обем на сградата не са включени магазините от партера. Вещото лице е имало за задача по допълнителната СТЕ да преизчисли  топлинната енергия отдадена за сградната инсталация за процесния имот, преизчислена с включен обем на магазините. Съгласно заключението и след корекцията дължимата стойност за процесния имот е 1585, 31 лв. В заключението е посочено, че разликата в отоплението за процесния период, дължаща се на коригирания обем на сградата е 23,30 лв. за връщане на ответника.

Доколкото съдът е присъдил сума в по-малък размер, като е съобразил заключението на вещото лице по допусната СсЧе, неоснователни се явяват оплакванията на въззивниците относно общия обем на сградата и наличието на нежилищни обекти в същата.

Доводите за неправилна преценка на възражението за изтекла погасителна давност също се явяват неоснователни,поради следните съображения:

Това възражение е било преклудирано, тъй като е релевирано след изтичане на законоустановения 1-месечен срок за отговор на исковата молба (арг. чл. 133 ГПК, във вр. с чл. 131 ГПК). В константната практика на ВКС, формирана с Решение, постановено по т. д. 1068/2010 г. по описа на ВКС, ТК, I о., постановени по реда на чл. 290 ГПК, е прието, че „правото на ответника да направи възражение за погасяване по давност на вземането, предмет на иска, се преклудира с изтичане на срока за отговор на исковата молба по чл. 131, ал. 1 ГПК. Ако длъжникът в заповедното производство и ответник по установителния иск по чл. 124, вр. чл. 415 ГПК се е позовал изрично на погасяване на вземането по давност във възражението по чл. 414, ал. 1 ГПК, и това възражение е приобщено към исковото производство, то съдът следва да се произнесе относно давността, дори и ответникът да не е подал писмен отговор на исковата молба по чл. 131, ал. 2 ГПК”. Ответниците нито във възражението срещу заповедта за изпълнение по чл. 410 ГПК, нито в отговора на исковата молба са навели такова правопогасително възражение.

Поради липса на други доводи относно правилността на решението на СРС във въззивната жалба, дейността на въззивната инстанция е изчерпана.

Поради съвпадение на изводите на настоящата инстанция с тези на първоинстанционния съд обжалваното решение следва да бъде потвърдено.

По разноските:

При този изход на спора, право на разноски на основание чл. 273 ГПК вр. чл. 78, ал. 3 ГПК има въззиваемата страна „Т.С.“ ЕАД, която претендира разноски за юрисконсултско възнаграждение. Съдът намира, че независимо от изхода на спора, разноски на дружеството-ищец не следва да бъдат присъждани за въззивното производство, доколкото не е осъществявано процесуално представителство и не е подаден отговор на въззивната жалба.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

На основание чл. 280, ал. 2 от ГПК и предвид цената на предявените искове настоящото решение е окончателно.

             

 

 

 

Така мотивиран, Софийски градски съд

 

 

 

 

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 19851 от 30.11.2016 г., постановено по гр. дело № 15868 по описа за 2016 г. на СРС, ГО, 85-и състав в обжалваната част.

Решението е постановено при участието на привлечено от ищеца трето лице-помагач "Т.с." ЕООД.

Решението в необжалваната от ищеца отхвърлителна част е влязло в сила.

             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.                                    2.