Решение по дело №1621/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1092
Дата: 7 юни 2019 г. (в сила от 18 ноември 2019 г.)
Съдия: Панайот Рангелов Велчев
Дело: 20195330201621
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№1092

гр. Пловдив, 07.06.2019 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на седми май две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАНАЙОТ ВЕЛЧЕВ

                                                                                         

          при участието на секретаря Даниела Дойчева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 1621/2019 г. по описа на ПРС, XXVI нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

         

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

         

          Обжалвано е Наказателно постановление №19-1030-000932/15.02.2019 г., издадено от Началник група към ОДМВР Пловдив, с-р Пътна Полиция с което на Д.В.П. с ЕГН: ********** са били наложени административни наказания, както следва: ,,глоба‘‘ в размер от 2000 лева и ,,лишаване от право да управлява МПС‘‘ за срок от 24 месеца за извършено от него нарушение по чл. 174, ал. 3 ЗДвП и ,,глоба‘‘ в размер от 200 лева за извършено от него нарушение по чл. 20, ал. 2 ЗДвП, като на основание Наредба N Iз-2539 на МВР са му били отнети 12 точки.

          Жалбоподателят Д.П., чрез процесуалния представител адв. С. обжалва процесното наказателно постановление. Излага съображения, че същото е неправилно и незаконосъобразно. Твърди, че доверителят й не е имал качеството водач на МПС, поради което и не следвало да носи административно-наказателна отговорност.

Въззиваемата страна редовно уведомена за делото, не изпрати представител и не изрази становище по съществото на спора.

Пловдивският районен съд, след като взе предвид събраните по делото доказателства и наведените от жалбоподателя доводи и съображения, намери за установено следното:

Жалбата е подадена в законоустановения срок, изхожда от легитимирана страна и е насочена срещу подлежащ на обжалване акт, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е неоснователна. За да достигне до този извод, настоящият съдебен състав съобрази следното:

В конкретния случай жалбоподателят е бил санкциониран за това, че на 08.02.109 г. около 06:00 часа в Община Родопи на път Втори клас № II-86-КМ 19+350, посока Асеновград-Пловдив, като водач на лек автомобил ,,Тойота Ланд Круизер‘‘ с рег. № ****, допуска следните нарушения, а именно поради движение със скорост несъобразена с пътните условия и релефа на пътя, водачът навлиза в колело с кръгово движение, като преминава направо и се качва в кръговото, вследствие на което пука 3 бр. гуми. Допуска ПТП с материални щети само по МПС. Като водач на МПС отказва да му бъде извършена проверка с техническо средство за употреба на алкохол. Издаден талон за медицинско изследване № 0010048.

В хода на съдебното следствие беше разпитан актосъставителят Р.Ж., който потвърди отразеното от него в АУАН. Добави, че не се сеща за конкретния случай, но след като е бил отразил, че конкретен водач е управлявал значи е бил той. Обикновено се питали други хора кой е управлявал или водач и по този начин се установявало това обстоятелство.

В хода на съдебното следствие беше разпитан и свидетелят по АУАН - Д., който си спомни за случая. Жалбоподателят е седял на шофьорското място, като твърдял, че не бил управлявал той, а друго лице. При позвъняването му обаче се установило, че това лице се намира в Раднево. Също така други свидетели, че това лице е управлявало процесния автомобил. Описа установените следи, вследствие преминаването на МПС през кръговото движение.

По инициатива на жалбоподателя бяха разпитани свидетелите А. П. – *** на жалбоподателя и Е. Н. – неин ***. Двамата посочиха, че не Д.П. е управлявал процесния автомобил, а неговата съпруга. След спукването на гумите на МПС свидетелите П. и Н. отишли в гр. Пловдив да търсят денонощна гумаджийница, а нарушителят останал в лекия автомобил.

Съдът намира, че следва да се кредитира заявеното от разпитаните ****служители Ж. и Д., които депозират ясни, логични и взаимодопълващи се показания, кореспондиращи си си с останалия събран по делото доказателствен материал. Същите се явяват незаинтересовани от изхода на спора. Заявеното от тях си кореспондира изцяло с намиращото се по делото копие от Обяснения на жалбоподателя Д.П.. В тях той заявява, че е управлявал процесния автомобил и е бил сам в него. Противоречи изцяло на всякаква житейска логика, едно лице да изпише сам ръкописно текст в който признава, че е управлявало дадено МПС и едва в провелото се съдебно заседание и след предявяване на обяснението да заяви, че го е написал той, но не било вярно. В подкрепа на обстоятелството, че именно жалбоподателят е управлявал МПС-то се явява споделеното от свидетеля по акта – Д., което беше в насока, че други лица са посочили, че Д.П. е шофирал. Не на последно място се явява и редовно съставеният по делото АУАН с бл. № ********** от 08.02.2019 г., който е бил редовно връчен и подписан от Д.П. без каквито и да били възражения в него. Ако в действителност не той, а друго лице е било управлявало МПС, защо той не го е вписал в него. Също така прави впечатление и действията на последния след откриването му от полицейските служители, а именно е заявил, че не той, а друго лице е шофирало, но след проведен телефонен разговор се установило, че това лице се намира в Раднево.

От друга страна показанията на свидетелите П. и Н. си противоречат с показанията на полицейските служители и собственоръчно написаното от жалбоподателя. Тези свидетели се явяват заинтересовани от изхода на делото, тъй като свидетелката П. е *** на жалбоподателя, а свидетелят Е. Н. е неин ***.

Въз основа на гореизложеното се достигна до извод, че жалбоподателят П. е управлявал процесното МПС, а не друго лице, както твърди той.

Съдът кредитира събраните по делото писмени доказателства, доколкото същите са приобщени по предвидения в НПК ред, като следва да се отбележи, че в нито един етап от производството не са били оспорени от страните по делото.

От представеното копие от Заповед се установява, че АУАН и НП са съставени от компетентни органи.

От представения в оригинал АУАН с бл. № ********** от 08.02.2019 г. се установява, че той е бил редовно съставен, връчен на жалбоподателя и подписан от него без възражения.

От представеното копие от обяснения от 08.02.2019 г. от Д.П. се установява, че в него той е признал да е шофирал автомобил, като е описал подробно своите дейстивия.

От представения талон за медицинско изследване с бл. № 0010048 от 08.02.2019 г. се установява, че такъв е бил издаден на жалбоподателя, който е следвало да се яви и даде кръвна проба за алкохол в УМБАЛ ,,Свети Георги‘‘.

От постъпилото писмо от УМБАЛ ,,Свети Георги‘‘ се установява, че това лице не се е явило да даде кръвна проба.

От представената справка за нарушител/водач се установява, че жалбоподателят е правоспособен водач, като до настоящия момент е наказван и друг път за нарушения по ЗДвП.

Въз основа на така установената от Съда фактическа обстановка се достигна до следните правни изводи:

Относно вмененото нарушение по чл. 174, ал. 3 ЗДвП:

При издаването на АУАН, НП и Талона за медицинско изследване не са били допуснати нарушения, които да доведат до отмяна на атакуваното постановление, като по категоричен начин се установя компетентността на издалите ги органи, място, време и описание на нарушението.

Съгласно разпоредбата на чл. 174, ал. 3 ЗДвП всеки водач може да избира дали да се подложи на проверка на място с техническо средство "или" да изпълни предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му, което следва да му се издаде както в случай, че се съгласи на първата проверка и същата отчете наличие на алкохол в издишания въздух, така и ако не се съгласи да бъде тестван на място. Право на водача е да избере кои и колко от посочените в закона способи за избере, но същественото е, че той следва да извърши поне едно от посочените изследвания, а именно да бъде тестван с техническото средство или да се яви и даде кръвна проба, в противен случай същият следва да бъде санкциониран именно по чл.174 ал.3 ЗДвП.

В дадения случай Д.П. е отказал пробата с дрегера, но в установения от нарочната Наредба и в посочения му в талона срок не се е явил в специализираното медицинско заведение за изследване на кръвна проба за алкохол, ето защо законосъобразно същият е бил наказан за това, че е отказал да бъде тестван за употребата на алкохол.

В чл. 174, ал. 3 ЗДвП е посочено, че водач на моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол или упойващи вещества или не изпълни предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от 2 години и глоба 2000 лв.

 Ето защо и наложените административни наказания на жалбодапотеля, а именно глоба в размер от 2 000 лева, лишаване от право да управлява МПС за срок от 2 години и отнемането на 12 точки са били правилно определени.

Ето защо, в тази му част наказателното постановление, като правилно и законосъобразно, следва да се потвърди.

Относно нарушението по чл. 20, ал. 2 ЗДвП:

Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението.

В конкретния случай жалбоподателят при управлението на МПС не се е съобразил с обстоятелството, че пред него е имало кръгово движение, като същият е преминал направо и се е качил в него, вследствие от което е спукал 3 бр. гуми. В показанията си свидетелят Д. описа забелязаните от него следи в кръговото колело, които възприятия са възпроизведени коректно в АУАН.

Правилно на основание чл. 179, ал. 2, пр. 1 ЗДвП на жалбоподателя е било наложено административно наказание ,,глоба‘‘ в размер от 200 лева.

Предвид гореизложеното в тази му част обжалваното постановление следва да се потвърди.

При съставяне на акта за установяване на административно нарушение и издаване на атакуваното НП са спазени изискванията, визирани в разпоредбите на чл. 42 и чл. 57 ЗАНН. Не са налице формални предпоставки за отмяна на Наказателното постановление, тъй като при реализирането на административно-наказателната отговорност на жалбоподателя не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да водят до опорочаване на производството, по категоричен начин се установяват изпълнителното деяние, дата и място на извършване на нарушението.

Ето защо, наказателното постановление следва да се потвърди изцяло.

По изложените съображения, Пловдивският районен съд, XXVI н. с.

 

Р  Е  Ш  И  :

 

          ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №19-1030-000932/15.02.2019 г., издадено от Началник група към ОДМВР Пловдив, с-р Пътна Полиция с което на Д.В.П. с ЕГН: ********** са били наложени административни наказания, както следва: ,,глоба‘‘ в размер от 2000 лева и ,,лишаване от право да управлява МПС‘‘ за срок от 24 месеца за извършено от него нарушение по чл. 174, ал. 3 ЗДвП и ,,глоба‘‘ в размер от 200 лева за извършено от него нарушение по чл. 20, ал. 2 ЗДвП, като на основание Наредба N Iз-2539 на МВР са му били отнети 12 точки.

          Решението подлежи на обжалване пред ПАС по реда на гл. XII АПК и на основанията в НПК, в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

                             РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

                               ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

                               СЕКРЕТАР: Д.Д.