Определение по дело №1049/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 852
Дата: 30 май 2022 г.
Съдия: Мария Илиева Златанова
Дело: 20227180701049
Тип на делото: Касационно частно административно дело
Дата на образуване: 19 април 2022 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 852                                                  гр.Пловдив                       30 май 2022 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – гр.ПЛОВДИВ, ХХVI състав в закрито заседание на 30.05.2022 година  в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:   МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

ЧЛЕНОВЕ:               МИЛЕНА ДИЧЕВА

                                  ХРИСТИНА ЮРУКОВА                                                            

разгледа докладваното ЧКАД № 1049 по описа на Административен съд – гр. Пловдив за 2022 год. и взе предвид следното:

Производство по чл. 281, ал. 2 от ЗИНЗС във вр. с чл. 229 АПК.

Обжалва се Разпореждане № 2483 от 08.04.2022г., постановено по ЧАД № 790/2022г. на Административен съд – гр.Пловдив, с което е отхвърлена жалба на И.Р.Я. с искане по чл.276 от ЗИНЗС да бъдат прекратени неправомерни действия и бездействия на администрацията на Затвора-Пловдив.

Жалбоподателят И.Р.Я. лично и чрез процесуален представител адвокат С.И., не е доволен от обжалваното разпореждане и моли да се отмени като незаконосъобразно. Излага възражения за непълнота на доказателствата, несъобразяване с върховенството на закона и неправилна преценка на доказателствената тежест.

Ответникът ... на Затвора Пловдив оспорва жалбата.

Съдът, като разгледа становищата и възраженията на страните и след преценка на събраните по делото доказателства,намери за установено следното:

Частната жалба е процесуално допустима, като депозирана от надлежна страна, в 3-дневния срок по чл. 281 ЗИНЗС и срещу подлежащ на касационно обжалване неблагоприятен за страната съдебен акт.

Разгледана по същество е неоснователна, по следните съображения.

Производството пред АС-Пловдив е образувано по жалба И.Я., подсъдим с мярка за неотклонение „задържане под стража“, пребиваващ в затвора гр.Пловдив, за прекратяване на действия и бездействия на орган по изпълнение на наказанията, изразяващи се във фиксиране за леглото с белезници по време на болнично лечение, подигравателно отношение от страна на конвоя, удари с палки по главата, ръцете и тялото.

С обжалваното разпореждане е отхвърлено искането по чл. 276 ЗИНЗС, като е прието, че от събраните доказателства не се установява нарушение на чл.3 от ЗИНЗС. След обсъждане на всички доказателства, съдът е мотивирал извод,че са спазени правилата на Наредба № 2 от 22.03.20210г. за условията и реда за медицинското обслужване в местата за лишаване от свобода. Изводите на съда са направени след обстойно извършване на проверка в болничните заведения,където е пребивавал жалбоподателя и след събиране на гласни и писмени доказателствени средства. Приетата от съда фактическа обстановка е правилно изяснена и съответства на събраните по делото писмени доказателства. В хода на съдебното производство Съдът е приел многобройни писмени доказателства- медицинска справка за задържано лице, амбулаторни листове, писмени справки от МБАЛ „Св.Пантелеймон“, докладни записки, становища.  

След анализ на събраните по делото доказателства, с оглед твърденията на жалбоподателя и съответните приложими разпоредби , Съдът е приел, че не е налице твърдяното от жалбоподателя нарушение на чл. 3, ал. 1 ЗИНЗС и е отхвърлил искането като неоснователно. В тази насока Съдът е изложил подробни съображения във връзка със заявените искания на жалбоподателя, като е обосновал изводите си с приетите писмени доказателства. Съдът е заключил, че същите не водят до извод за нарушение на забраната по чл. 3 ЗИНЗС, респ. че жалбоподателят не е бил подложен на жестоко, нечовешко или унизително отношение, а на същия му е оказвана адекватна и съобразена с медицинските стандарти медицинска помощ.

Обжалваното разпореждане е правилно и не са налице релевираните в частната жалба основания за неговата отмяна.

Изложените от Съда мотиви са подробни, обосновани и правилни, а производството е протекло при спазване на процесуалните правила и без наличието на съществени процесуални нарушения.  

Искането, по което е постановено обжалваното разпореждане, е подадено на основание нормата на чл. 276, ал. 1 ЗИНС, според която всеки лишен от свобода или задържан под стража може да иска по т. 1 - прекратяването на действия и бездействия на орган по изпълнение на наказанията или на длъжностно лице, представляващи нарушение на забраната по чл. 3 от закона; по т. 2 - извършването на действия с цел прекратяване или предотвратяване на нарушение на забраната по чл. 3. Тази разпоредба е част от част Шеста на ЗИНС, озаглавена "Защита срещу изтезания, жестоко, нечовешко или унизително отношение".

От своя страна член 3, ал. 1 ЗИНЗС гласи, че затворниците не могат да бъдат подлагани на изтезания или на жестоко или нечовешко отношение.

В същия смисъл е чл. 3 от Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи. По аргумент от чл. 1, § 1, изр. второ от Конвенцията на ООН против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание, за забрана на изтезанията, в понятието "изтезание" за целите на конвенцията не се включват болката и страданието, които произтичат от законни санкции и които са присъщи на тези санкции.

 От установеното от фактическа страна не се установява да е премината границата на неизбежния елемент на страдание или унижение, присъщ на формата на законосъобразно наложените ограничения на жалбоподателя в резултат на положението, в което се намира. Мярката „задържане под стража“ съдържа елемент на ограничение, включващ и възможността за прилагане на засилени предпазни мерки, употреба на сила, помощни средства, вкл. и оръжие./Раздел III от ЗИНЗС/

От събраните справки, докладни записки и обяснения, както и свидетелските показания, става ясно, че в достатъчна степен е било гарантирано на лицето провеждането на медицинско обслужване и лечение, необходими с оглед на здравословното му състояние, като условията при които това се е случвало не са  несъвместими с уважението към човешкото достойнство, нито начинът и способите са го подложили на стрес или затруднения, чиято интензивност да превишава неизбежната степен на страдание, присъщо на задържането под стража.

Установените ограничения като използване на помощни средства,  са оправдани с оглед състоянието на задържания – дисоциално разстройство, емоционално-волева лабилност, лош контрол на импулсите и асоциално поведение. /ЕР № 0915/16.03.2022г. на ТЕЛК/ , както и с оглед съображенията за сигурност, които неизбежно произтичат от обстоятелствата на изтърпяваната мярка и статуса на подсъдим.

Следва да се прави разграничение между понятията по чл. 3 "изтезание" и "нечовешко и унизително отношение", при които се касае до умишленото нечовешко отношение, причинило тежки страдания,   прилагано е с часове наред и е причинило действителна телесна повреда или интензивно физическо или психическо страдание. Такива действия в случая не се установяват.

В достатъчно пълна степен по отношение на жалбоподателя са били създадени условия за опазване на физическото и психическото му здраве. В представеното медицинско досие се съдържа информация за здравословното му състояние. Медицинското обслужване е осъществявано в специализирана болница за активно лечение, като няма и възражения това да не е осъществявано в съответствие на общите медицински стандарти.

Обосновано и мотивирано Съдът е приел, че не са доказани действия и бездействия на орган по изпълнение на наказанията, които да са в нарушение на забраната по чл. 3 ЗИНЗС и като такива да попадат в обхвата на защитата по чл. 276, ал. 1 от закона. От доказателствата по делото не е установено неизпълнение на предписанията на медицинските органи във връзка с лечението на жалбоподателя.

Правилни и обосновани са изводите на решаващия състав, базирани на анализ на събраните по делото доказателства, че в периода от 01.01.2022 г. до 24.03.2022 г. при довеждане на  жалбоподателя в болнично заведение и оказване на специализирана медицинска помощ, същият е отказвал да остане за болнично лечение, а помощните средства като белезници и привързване били използване по време на конвоирането до болничното заведение.

Предвид гореизложеното Съдът намира, че от страна на медицинските специалисти са предприемани действия – хоспитализация, прегледи, лечение с медикаменти, с цел лечение на хроничното заболяване на жалбоподателя, поради което не може да се установи наличие на нарушение по чл. 3 ЗИНЗС. Не се доказва наличието на действия и бездействия на орган по изпълнение на наказанията или на длъжностно лице, които да се субсумират под хипотезата на чл. 3 ЗИНЗС. Жалбоподателят не е бил подлаган на жестоко, нечовешко или унизително отношение, а му е оказвана адекватна, съобразена с медицинските стандарти, медицинска помощ, като ограничителните мерки са използвани в рамките на закона и предвид изтърпяваната мярка за неотклонение.

Ето защо обжалваното разпореждане е законосъобразно и ще се остави в сила.

Водим от горното, Съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Разпореждане № 2483 от 08.04.2022г., постановено по ЧАД № 790/2022г. на Административен съд – гр.Пловдив, с което е отхвърлена жалба на И.Р.Я. с искане по чл.276 от ЗИНЗС да бъдат прекратени неправомерни действия и бездействия на администрацията на Затвора-Пловдив.

Определението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

2.